به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

روانشناسی دختر ۱۷ ساله

روانشناسی دختر ۱۷ ساله
دختر شما در سن 17 سالگی ، در آخرین مرحله از نوجوانی (دوره بین کودکی و بزرگسالی) قرار دارد . اما او هنوز در حال تغییر است . از نظر عاطفی در حال رشد است و در مورد خودش و جهان چیزهای بیشتری می آموزد . در این مقاله به روانشناسی دختر ۱۷ ساله و آن چه باید در مورد این سن دانست ، اشاره شده است :

روانشناسی دختر ۱۷ ساله :

تغییرات جسمی دختر شما از بین می رود و او بدن خود را بهتر می شناسد . دختران تا سن ۱۷ سالگی پریود شده اند و رشد کامل قد داشته اند . روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، با توجه به تغییرات جسمی که پس از بلوع در او رخ داده است ، اهمیت زیادی پیدا می کند .

 روانشناسی دختر ۱۷ ساله از نظر ذهنی :

روانشناسی دختر ۱۷ ساله بیان می کند که او در این سن ، مانند یک بزرگسال فکر خواهد کرد .  او ممکن است روی برنامه های خود برای آینده متمرکز شود .  اهداف او کمی واقع بینانه تر خواهد بود ، و او ایده های بهتری نسبت به آن چه که در زندگی می خواهد ، دارد .

روانشناسی دختر هفده ساله از نظر عاطفی :

دختر شما از همیشه مستقل تر خواهد بود ، اما هنوز هم احتمالاً فراز و نشیب های نوجوانی خواهد داشت.  نوجوانان نیز مانند بزرگسالان می توانند دچار افسردگی شوند . اگر دختر شما بیش از 2 هفته ناراحت باشد ، این طبیعی نیست.  

روانشناسی دختر هفده ساله از نظر اجتماعی :

دختران در این سن، علاقه بیشتری به گذراندن وقت با دوستان دارند ، اما او هنوز هم برای تعیین محدودیت ها به شما احتیاج دارد .  به جای این که فقط به او بگویید چه باید بکند ، در مورد عواقب نقض قوانین با او صحبت کنید.

روانشناسی دختر ۱۷ ساله از نظر دوستیابی و رابطه جنسی :‌

دختر 17 ساله شما احتمالاً در مورد دوستیابی و رابطه جنسی بسیار فکر می کند .  او شروع به درک و تحول در روابط عاشقانه می کند و می بیند که خوشبختی افراد دیگر می تواند به اندازه خودش مهم باشد .  او بیشتر از جهت گیری جنسی خود آگاه خواهد بود و ممکن است رابطه جنسی داشته باشد .  در روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، بهتر است با صحبت کردن در مورد چیزهایی مانند:

 • بهداشت
 • اگر او در شرایطی باشد که احساس امنیت نکند چه باید بکند ؟
 • بیماریهای مقاربتی ( STD )
 • آزار جنسی
 • انتخاب فرد مناسب

و …. او را به جای کنترل کردن و یا سرزنش کردن ، راهنمایی کنید تا در صورتی که در موقعیتی قرار گرفت که نیاز به تصمیم گیری داشت ، قادر به گرفتن بهترین تصمیمات باشد .

 

تصویر بدن

دختران نوجوان می توانند از نظر ظاهری به خصوص وزن ، بسیار نگران باشند  .  طبیعی است که دختران در نوجوانی مقداری چربی بدن به دست آورند . اما برخی احساس راحتی با آن نمی کنند و سعی می کنند هر چقدر که می توانند از شر آن خلاص شوند.

طبق روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، آن ها در این سن می توانند دچار اختلال خوردن شوند . با صحبت کردن با فرزندتان می توانید به او کمک کنید تا از اختلال خوردن اجتناب کند :

 • تغذیه سالم
 • غذا به عنوان سوخت بدن است ، نه پاداش .
 • خطرات رژیمیا غذا خوردن برای مقابله با احساسات
 • آن چه او در مجلات ، تلویزیون یا …. می بیند ، لزوما درست نیستند . و نباید از خودش توقع داشته باشد که مانند مدل ها باشد .

اگر متوجه علائم اختلال در خوردن غذا شدید ، با دختر خود صحبت کنید و برای معاینه با پزشک ملاقات کنید.

این مقاله هم بخوانید  برخورد و رفتار صحیح والدین با نوجوانان

روانشناسی دختر ۱۷ ساله

اینترنت و رسانه های اجتماعی

دختر 17 ساله شما هرگز دنیای بدون اینترنت را نشناخته است. در روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، او به راهنمایی شما در مورد چگونگی ایمن ماندن در دنیای مجازی نیاز دارد .  مطمئن شوید که او :

 • می داند چگونه می تواند حریم خصوصی پروفایل های آنلاین خود را کنترل کند .
 • از ارسال جزئیات شخصی مانند شماره تلفن و آدرس جلوگیری می کند .
 • از رمز عبور خوبی استفاده می کند که سایر افراد به راحتی نمی توانند حدس بزنند .
 • از ارسال تصاویر یا فیلم هایی که نمی خواهند تمام دنیا آن را را ببیند ، خودداری می کند .

 

 واقعیت های سن ۱۷ سالگی دختران :‌

آن ها به نظر می رسد بدون دلیل ، غیرمنطقی و مستعد فریاد زدن ، هستند.  آن ها کارهای احمقانه ای انجام می دهند.  به استقلال بیشتر و مراقبت صمیمانه احتیاج دارند.

مهارت های تفکر جدید :

به دلیل افزایش ماده مغزی ، مغز نوجوان به هم پیوسته تر می شود و قدرت پردازش را به دست می آورد . نوجوانان در صورت داشتن وقت و دسترسی به اطلاعات ، مهارت های محاسباتی و تصمیم گیری در بزرگسالی را شروع می کنند. اما تصمیم گیری آن ها می تواند بیش از حد تحت تأثیر احساسات باشد ، زیرا مغز آن ها بیشتر به سیستم لیمبیک (صندلی عاطفی مغز) تکیه دارد تا منطق .

کسب مهارت های جدید :

نوجوانان به ویژه در مورد رفتارهای اجتماعی و تفکر انتزاعی به دنبال دستیابی به مجموعه مهارت های جدید و باورنکردنی هستند. آن ها با حجم عظیمی از هجوم اطلاعات تازه ی اجتماعی ، عاطفی و شناختی سر و کار دارند و توانایی مقابله با آن ها را ندارند.  در روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، دختران به والدین خود – آن دسته از افراد بالغ با ثبات تر – نیاز دارند تا با آرامش ، گوش دادن و داشتن الگوهای نقش خوب به آن ها کمک کنند .

احساسات شدید :

بلوغ آغاز تغییرات اساسی در سیستم لیمبیک ، بخش عاطفی مغز است ، و در شکل گیری خاطرات و احساسات نیز بسیار مهم است . تصور می شود که بخشی از سیستم لیمبیک ، آمیگدال است که اطلاعات حسی را به پاسخ های عاطفی وصل می کند.  پیشرفت آن ، همراه با تغییرات هورمونی ، ممکن است تجربه های تازه و شدید عصبانیت ، ترس ، پرخاشگری و جذابیت جنسی را به وجود آورد .

روانشناسی دختر ۱۷ ساله

احتیاج به خطر و هیجان :‌

نوجوانان به دوز بالاتری از خطر نیاز دارند . آن ها علاقه به هیجان و خطراتی دارند که اغلب ممکن است در بزرگسالانی که همیشه در ریسک و اضطرار هستند ، مشاهده شود .

 

یکی از تأثیرگذارترین راهکارهای والدین برای دختران ۱۷ ساله این است که علاوه بر شنونده خوبی بودن ، الگوی نقش خوب ، به خصوص در مواجهه با استرس و سایر مشکلات زندگی برای دختران خود باشند .

 

اهمیت خواب در دختران ۱۷ ساله :

این افسانه است که نوجوانان نسبت به کودکان خردسال به خواب کمتری نیاز دارند .  دانشمندان می گویند که آن ها 9 تا 10 ساعت در شب نیاز به خوابیدن دارند ، گرچه بیشتر آن ها کمبود خواب دارند . بخشی از مشکل ، تغییر ریتم های شبانه روزی در دوران نوجوانی برای دختران ۱۷ ساله است که در طول هفته به طور فزاینده ای دچار اختلال در شناخت می شوند. کمبود خواب فقط حالت روحیه و تصمیم گیری غیر واقعی را تشدید می کند . در نتیجه تنظیم خواب در روانشناسی دختر ۱۷ ساله ، اهمیت بالایی دارد .

 

 

4.9/5 - (17 امتیاز)
37 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
حنانه
4 ماه قبل

سلام من یک دختر هفده ساله هستم
ایا حس عاشقی در این سن درست هستش یا نه؟

حنانه
4 ماه قبل

سلام من یک دختر هفده ساله هستم
و پدرو مادر من نمیزارن با دوستان مدرسه ام بیرون بریم یا اردو راه دور برم و از این موضوع بسیار ناراحت میشم و باعث ازارم میشه دوست دارم چیز های جدید رو تست کنم ولی نمیزارن و این خیلی ناراحتم میکنه

تیم محتوا روان آرام
4 ماه قبل
پاسخ به  حنانه

سلام دوست عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه سعی کنید در این زمینه با خانواده صحبت کنید از احساسات و نیازهای که دارید بگید و سعی کنید احساسات تان را ابراز کنید با آرامش و به صورت منطقی اگر صحبت کردن برای شما سخت هم می تونید در نامه‌ای برای خانواده از احساسات خودتون بنویسید

حنانه
4 ماه قبل

خیلی اعتماد به نفس هم پایینه به خاطر همین خجالت می کشم
به نظر شما حس عشق در این سن درست هستش یا نه؟

محنا
7 ماه قبل

سلام من ۱۷ سالمه عروسی کردم از زندگیم و شوهرم پشیمون نیستم فقط سختی های زندگی فشار میاورند و بعد میخواستم بگم بهم روحیه بدین هر کی میبینه میگه خیلی کوجیکیو از این جور چیزا کلا باختم

فاطمه. ز
10 ماه قبل

سلامم من ۱۷ سالمه و به همه اطرافیانم بد بینم و حس میکنم همه ب من تیکه میندازند و ناراحت میشم ادم خیلی درون گرایی هستم و خیلی تنهام همش حس میکنم کسی ب من توجه نمیکنه همه ب خاهرم توجه میکنن و چون اون خیلی زیبا تره من هیچ اعتماد ب نفسی ندارم حالم خیلی بده کمک کنید

تیم محتوا روان آرام
10 ماه قبل
پاسخ به  فاطمه. ز

سلام دوست عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه برای بررسی دقیق‌تر و جلوگیری از ایجاد این احساس ها می تونید با روانشناس صحبت کنید

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone تماس با ما formنوبت دهی سریع