به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

روانشناسی اختلاف زن و شوهر

چگونه با اختلاف های زندگی مشترک کنار بیاییم؟

روانشناسی اختلاف زن و شوهر
اختلاف زن و شوهر یکی از طبیعی ترین اتفاقاتی است که ممکن است در طول یک ازدواج اتفاق بیفتد. هر قدر که شما و همسرتان با همدیگر تفاهم داشته باشید و همدیگر را دوست داشته باشید ، ممکن است با همدیگر اختلاف پیدا کنید . اما نکته ای که باید بدانید این است که اختلاف داشتن و جر و بحث حتما به این معنا نیست که ازدواج تان از اول اشتباه بوده است و دیگر نمی توانید با هم زندگی کنید. در چنین شرایطی روانشناسی اختلاف زن و شوهر و مسائل مربوط به آن مطرح می شود.

نکته بسیار مهم در روانشناسی اختلاف زن و شوهر این است که زن و مرد چگونه با این موضوع برخورد می کنند. حفظ آرامش و منطقی بودن مهم ترین نکته در برخورد با این موضوع است. همین اصل مهم، مهم ترین نکته ای است که در روانشناسی اختلاف زن و شوهر به آن پرداخته می شود.

در این مقاله می خواهیم به چند راهکار بسیار کاربردی در مواجهه با این موضوع می پردازیم و روش های مهمی که در روانشناسی اختلاف زن و شوهر مطرح است را بیان می کنیم:

 

چگونه با اختلاف های زندگی مشترک کنار بیاییم؟

روانشناسان مختلف نظرات متفاوتی در مورد مواجهه و برخورد با اختلافاتی که بین زن و مرد ایجاد می شوند. دارد. اما همگی آن ها به این اصل اعتقاد دارند که باید با متانت و به صورتی کاملا منطقی با اختلافات و جر و بحث هایی که ایجاد می شود برخورد کرد.

در ادامه به سه نکته مهم که به شما کمک می کند اختلافات تان را بهتر حل کنید، می پردازیم:

 

1- با همسرتان صحبت کنید.

برای این که در مورد اختلافی که بین شما و همسرتان پیش آمده صحبت کنید، باید هردوتان کاملا آرام باشید و استرس هایتان را کنار بگذارید. بهتر است حل کردن اختلاف هایتان را به زمانی موکول کنید که هردوی شما زمان کافی و لازم را دارید.

بهترین حالت برای صحبت کردن که در روانشناسی اختلاف زن و شوهر پیشنهاد می شود این است که رو به روی همدیگر بنشینید و چشم در چشم هم صحبت کنید. حالت هایی مثل این که از همدیگر دور باشید و بخواهید با صدای بلند با همدیگر صحبت کنید یا از طریق تلفن یا پیامک در ارتباط باشید، اصلا حالت های درستی نیست و پیشنهاد نمی شود.

نکته دیگری که باید رعایت کنید این است که باید کاملا آرام صحبت کنید و از بالا بردن صدایتان یا تکان دادن انگشت پرهیز کنید. هم چنیک اصل دیگر که در روانشناسی اختلاف بین زن و شوهر مطرح می شود این است که باید خوب گوش کنید. خوب گوش کردن یک مهارت مهم در زندگی است که نه فقط در زمان هایی که به مشکل برخورده اید به شما کمک می کند، بلکه در همه وضعیت های دیگر زندگی نیز به شما کمک می کند.

یکی از مشکلاتی که باعث اختلاف نظر در زندگی مشترک می شود، بی توجهی است. پیشنهاد می کنم در این رابطه حتما مقاله بی توجهی زن به مرد را مطالعه کنید تا با این موضوع آشنایی کامل پیدا کنید.

صحبت با همسر

2- خودخواهی را کنار بگذارید.

خودخواهی یکی از بدترین صفاتی است که می توانید در طول ازدواج داشته باشید. خودخواه بودن به شما این فرصت را می دهد که همه رفتارهایتان را توجیه کنید. خودخواه بودن به شما این فرصت را می دهد که صحبت های شریک زندگی تان را نشنوید و فقط حرف های خودتان را درست بدانید.

هر زن و مردی که با همدیگر ازدواج می کنند و تصمیم می گیرند که زندگی مشترک را شروع کنند باید بدانند که شرایط مانند گذشته نخواهد بود. باید متوجه این موضوع باشند که شرایط نسبت به زمانی که در دوران مجردی شان بوده اند، تغییر کرده است.

هر کدام از ما ممکن است دوست داشته باشیم همان طوری که قبل از ازدواج رفتار می کرده ایم، رفتار کنیم. این موضوع یکی از ریشه های اصلی اختلاف بین زن و شوهر است. در روانشناسی اختلاف زن و شوهر همواره به زن و مرد توصیه می شود که باید رفتارهایشان را طوری تغییر دهند که به نفع پابرجا ماندن زندگی مشترک شان باشد.

البته این توصیه به این معنا نیست که باید به یک آدم منفعل تبدیل شوید و دیگر هیچ خلاقیت و رفتاری از خودتان نداشته باشید. بلکه به این معناست که باید سعی کنید شناخت مناسبی از همسرتان و سلایق و رفتارش پیدا کنید تا بتوانید به خوبی زندگی مشترک تان را مدیریت کنید.  ( 6Steps for Resolving Conflict in Marriage )

 

2- به مشاور مراجعه کنید.

مراجعه به مشاور معمولا بهترین راهی است که در روانشناسی اختلاف زن و شوهر به آن توصیه می شود. جلسات مشاوره ممکن است به صورت جداگانه یا با حضور هر دو طرف برگزار شود. مشاور در این جلسات سعی می کند خُلق و خوی زن و مرد را بشناسد و با صحبت های منطقی به آنان کمک کنند تا مشکلات بین شان را حل کنند.

در این رابطه پیشنهاد می کنم حتما مقاله زوج درمانی یعنی چه را مطالعه کنید تا با زوج درمانی و مشاوره خانواده بیشتر آشنا شوید.

مشاور روانشناس به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت شخصیت تان را بشناسید. گاهی اتفاق می افتد که ریشه مشکلات بین زن و شوهر به تجربه های دوران کودکی یا نوجوانی شان بر می گردد. مشاور خانواده با بررسی عوامل مختلفی که باعث اختلاف نظر بین شما و همسرتان شده به شما بهترین راهکارها را پیشنهاد می دهد و کمک می کند بتوانید با موضوعات به خوبی برخورد کنید.

حل مشکلات با همسر

نتیجه گیری:

گاهی اتفاق می افتد که زن و مرد بعد از این که یک جر و بحث نسبتا شدید را پشت سر گذاشتند به این نتیجه می رسند که ازدواج شان از اول اشتباه بوده و نباید با همدیگر زندگی مشترکی را شروع می کرده اند.

روانشناسی اختلاف زن و شوهر و اصول آن، بیان می کند که داشتن اختلاف های جزئی نه تنها بد نیست بلکه نشانه سلامت روانی زن و مرد است. چرا که زن و مرد از خودشان نظراتی داشته اند که به اختلاف نظر رسیده اند. در واقع اگر بین زن و مرد اختلافی نباشد، بیانگر این است که یکی از آنها دارد از اظهار نظر پرهیز می کند و این اتفاق خوبی برای ازدواج نیست.

 

منابع:

www.familylife.com

rukayya.com

 

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع