به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
راه های دوری از اهمیت دادن به نظر دیگران

راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران

راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران چیست؟

انسانها در زندگی خود باید پای خیلی از چیزها بایستند: قول هایی که می دهند، حرف‌هایی که به زبان می‌آورند، اشتباه هایی را که مرتکب می شوند، انتخاب هایی که می کنند ، پیمان هایی که می بندند، احساس هایی که بروز می‌دهند و خیلی چیزهای دیگر که به میل و خواسته خود انتخاب می کنند و دست به عمل می زنند. تا به حال به افرادی که در زندگی‌تان هستند دقت کردید؟ آدم‌هایی که حضورشان دلگرمی است برای ادامه زندگی و نبودنشان مایوسمان می کند از زمین و زمان. انسان‌هایی که در بعضی مواقع تحت تاثیر رفتار و نظرات و حرف‌هایشان قرار می‌گیریم این مسئله شاید در ظاهر امری طبیعی و ساده باشد اما در زندگی هر فرد نقش فراوانی دارد.

کسانی هستند که در امور روزمره خود حتی در کوچک‌ترین کارها به تنهایی نمی توانند انتخاب کنند یا تصمیم بگیرند و همیشه منتظر نظرات دیگران هستند، اگر خود تصمیم بگیرند به دنبال آن هستند که بقیه نظر او را تایید کنند و چنانچه مورد تایید بقیه نباشد احساس ناراحتی و شرمساری می‌کنند.  امروز می‌خواهیم در این باره صحبت کنیم که آیا اهمیت دادن به نظرات دیگران تا چه اندازه می‌تواند در زندگی اثر بگذارد و یا اساساً صحیح است یا غلط؟ و راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران را چگونه به کار بندیم ؟

انسان موجودی است که همیشه به دنبال زندگی گروهی و اجتماع جمعی بوده است اما این دلیل نمی‌شود که تابع نظرات بقیه باشد و حرف‌های دیگران او را از تصمیمات و نظرات خود باز دارند. البته کسانی هم وجود دارند که همیشه سعی در تحمیل نظرات خود بر دیگران دارند. اما انسان موجودی دارای قدرت عقل و اختیار است و این ویژگی است که او را اشرف مخلوقات کرده است او می‌تواند به راحتی تصمیم بگیرد و انتخاب کند و البته باید پای این انتخاب ها بماند و مسئولیت عواقب خوب یا بد مشکلات یا موفقیت هایی را که در پی خواهد داشت بپذیرد و از شکست نترسد.

اگر در این برهه از زمان اهمیت زیادی به اظهار نظر دیگران درباره زندگی شما که نقل مجالس و محافل است می دهید باید بگویم یقینا قادر نخواهید بود مسیر رشد و پیشرفت را به پایان برسانید. باید اگاه باشید که حتی اگر شما خدا هم بودید باز هم پشت سر شما حرف میزدنند چه برسد به الان که مخلوق خدا هستید ، این حرف ها دقیقا به همان جا تعلق دارند.یعنی ،درست پشت سر  شما. چرا نگران چیزهایی هستید که توان تغییر دادنشان را ندادید؟ رها کنید و به سوی آینده حرکت کنید زندگی هیچ وقت منتظر شما نمی ماند. پس در اولین فرصت راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران را امتحان کنید. البته در صورتی که توجه به نظرات دیگران زندگی شما را مختل کرده است حتما از کمک یک مشاور فردی کمک بگیرید.

 

راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران

راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران

داشتن اعتماد به نفس

اعتماد به نفس داشتن به این معنی است که هر فردی به توانمندی‌های خود باور و اعتماد داشته باشد و باور قلبی داشته باشد که می تواند از پس کارهای خود بر بیاید و انجام آنها واهمه نداشته باشد ممکن است که گاهی حس اعتماد به نفس در انسان کاهش یابد و یا اصلا وجود نداشته باشد یا کم باشد مثل خیلی از آدم هایی که در دور و بر خودمان می‌بینیم و متاسفانه تعدادشان هم کم نیست برای افزایش این احساس:

  • تا حد ممکن برای رسیدن به موفقیت در هر امری تلاش کنید.
  • همیشه در مواقع شکست این موضوع را به یاد داشته باشید که تجربه جدیدی به دست آورده اید تا به سوی موفقیت گام بردارید.
  • همیشه به دنبال تجربه های جدید باشید کارهایی که تا کنون انجام نداده‌اید انجام این چنین کارهایی شما و آرامش درون تان را درگیر می‌کند و توانایی های شما را افزایش می‌دهد و به دنبال آن اعتماد به نفس شما را بیشتر می‌کند.

مدیتیشن

بهترین راه حل برای از بین بردن افکار منفی و جایگزین کردن افکار مثبت به جای آنها. مدیتیشن می تواند به عنوان راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران مورد استفاده قرار گیرد. در مدیتیشن به هیچ وجه به اشخاص دیگر توجه نمی کنید.

رابطه اجتماعی و مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید

وقتی با دیگران در ارتباط هستید با خودتان مهربان باشید و به خودتان ارزش قائل شویم و این اطمینان را در خود به وجود آورید که شما دست کمی از بقیه افراد جمع ندارید. و بسیاری از روش های دیگر هم هستند که میتوانید از انها برای تقویت اعتماد به نفس خود انجام دهید.

متکی بودن به خود

یکی از دلایلی که سبب می‌شود به نظرات دیگران احترام بگذاریم این است که فکر می‌کنیم برای شاد بودن یا زندگی بهتر باید دیگران از ما راضی باشند و خوششان بیاید و همیشه می‌ترسیم که نکند اگر کاری خلاف میل آنها انجام دهیم ما را طرد کنند و این ترس باعث می‌شود همیشه جویای نظرات آنها باشیم. خود را باور داشته باشید و بدانید بودن و نبودن این افراد در زندگی شما تداخل ایجاد نمی کند، همین امر سبب غلبه شما بر این ترس می شود.

از مورد تمسخر قرار گرفتن، آزرده خاطر نشوید

گاهی بی توجهی به دیگران برای به دست آوردن موفقیت و پیشرفت لازم است. هرکس زندگی متفاوتی دارد آنها هیچ وقت به جای شما نبودند حس و حال و شرایط زندگی شما را نداشته اند پس واضح است که نمی‌توانند درباره زندگی و کارهای شما اظهار نظر کنند. از این رو به تمسخر شما متوسل می شوند که نباید به آن اهمیت دهید چراکه تمسخر هیچ چیز از باور ها و توانایی های شما کم نمی کند.

این مقاله هم بخوانید  عبور از شکست عشقی [بهترین راهکار ها]

دیگران نمی دانند بهترین برای شما چیست

مسلم است که هیچ فردی در زندگی شما نقش اصلی را ندارد، جز شما.  این شما هستید که می‌دانید بهترین انتخاب ها برای شما کدام است پس خودتان تصمیم بگیرید در این شرایط اگر شکست خوردید به دنبال مقصر نیستید و دیگران را نیز متهم نمی کنید، بلکه از این شکست تجربه کسب می نمایید.

عقاید و سبک زندگی خود را داشته باشید

به سلیقه خود احترام بگذارید. مثلا برای انتخاب رنگ لباس‌تان به جای نظر خواستن از دیگران، مجلات مد و رنگ شناسی مطالعه کنید. چه در لباس چه در رفتار چه در غذا خوردن و… سبک مخصوص به خود را داشته باشید این گونه دیگران هم به خود اجازه اظهارنظر و دخالت در زندگی شما را نمی‌دهند. شاید بهترین راه از راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران مستقل بودن در سبک زندگی است.

برای رابطه های خود حد و مرز تعیین کنید

این کار با توانایی شما در نه گفتن به دیگران مانند: دوست، همکار و … شروع می‌شود و موجب تشکیل شخصیت محکم شما می گردد. با داشتن این شخصیت ایده آل و قبول اینکه شما بی عیب نیستید دیگر نظرات بقیه برای شما مهم نخواهد بود.

نگران قضاوت شدن توسط دیگران نباشید

هرکسی نحوه تفکر و عقاید خاص خود را دارد و بر حسب همین تفکرات است که درباره شما و عملکردتان قضاوت می کند و نمی‌تواند جلودار آن بود. از گذشته بوده و از این پس هم خواهد بود. اما می توان آن را نادیده گرفت، چون در غیر این صورت موجب ضعف روانی و جسمی شما می شود شجاع باشید و به قضاوت های دیگران اهمیت ندهیم این که خودتان اطمینان داشته باشید از کار درستی که می خواهید انجام دهید کافی است.

در مقابل اعتراض دیگران چه کنیم؟

یکی از راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران این است که در مقابل اعتراض و نظرات منفی ان ها سست نشویم. اما چگونه باید با این موضوع مقابله کنیم؟

عده‌ای وجود دارند که همیشه در حال ایراد گیری از شما و معترض به کارهای تان هستند و شما در این موقعیت دو راه بیشتر ندارید: اول اینکه از هدف خود دست بکشید و به دنبال اعتراض دیگران کاری را که بر شما تحمیل می‌شود انجام دهید ، و دوم این است که خود را باور داشته باشید و همه تلاش خود را بدون توجه به صحبت های دیگران برای رسیدن به هدف به کار گیرید. همان کاری که افراد موفق دنیا انجام می دهند.

این شما هستید که زندگی می کنید ، موفقیت کسب می‌کنید، تلاش می‌کنید و … و همه این فرصت‌ها را یک بار بیشتر ندارید فقط یک بار است که زندگی می کنید و در آن موقعیت قرار می‌گیرید پس به همین راحتی ها از کنار موقعیت‌های زندگی خود عبور نکنید و سعی کنید بیشترین لذت را از این موقعیت‌ها ببرید،شاید دیگران تجربه های تلخ در هنگام انجام کارهایی که نظیر کارهای شما است را داشته باشند.

راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران

البته که اهمیت ندادن به نظرات دیگران به این معنی نیست که شما با دیگران مشورت نکنید، بلکه این است که به هنگام مشورت با افراد باتجربه و کارشناسی پای علایق و خواسته های خود باشید و بهترین تصمیم را بگیرید به دور از توجه به آدم هایی که بدون هیچ شناخت و دانشی فقط نظر میدهند. برای دوری از توجه به این افراد حتما راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران را به کار گیرید.

مشورت و نظرخواهی از افراد صاحب خرد و دانایی یکی از روش‌هایی است که انسان را پله به پله به خواسته‌هایش می رساند. همه ما در زندگی با فراز و نشیب هایی روبرو هستیم که گاهی به تنهایی نمی‌توانیم آنها را پشت سر بگذاریم و یا در انجام یک سری امور دو دل می شویم و با خود می گویم کاش دوستی یا فردی بود که از او را کمک می خواستیم در این مواقع بهترین راه‌حل مراجعه به مشاور است تا بهترین راه حل را به شما نشان دهد و درست‌ترین راهنمایی را انجام دهد. توجه کنید که اگر به جای مشاوره با افراد ناآگاه و منفی نگر یا هر شخصی که صرفاً به خاطر یک رابطه خانوادگی و یا دوستی یا هر چیز دیگر با او آشنا شده اید نظرخواهی کنید می تواند یکی از خطرناک‌ترین تهدید ها برای زندگی شما محسوب شود

بهترین راه از بین بردن افکار منفی چیست؟

بهترین راه حل برای از بین بردن افکار منفی و جایگزین کردن افکار مثبت به جای آنها. مدیتیشن می تواند به عنوان راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران مورد استفاده قرار گیرد. در مدیتیشن به هیچ وجه به اشخاص دیگر توجه نمی کنید.

آیا اهمیت ندادن به نظر دیگران به معنی مشورت نکردن است؟

خیر، اهمیت ندادن به نظرات دیگران به این معنی نیست که شما با دیگران مشورت نکنید، بلکه این است که به هنگام مشورت با افراد باتجربه و کارشناسی پای علایق و خواسته های خود باشید و بهترین تصمیم را بگیرید به دور از توجه به آدم هایی که بدون هیچ شناخت و دانشی فقط نظر میدهند.

در مقابل اعتراض دیگران چه کنیم؟

یکی از راه های دوری از اهمیت دادن به نظرات دیگران این است که در مقابل اعتراض و نظرات منفی ان ها سست نشویم.

4.6/5 - (310 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

6 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
nasrin
1 سال قبل

تو زندگیم بیش از حد به حرفا و تیکه های دوست و اشنا اهمیت میدم طوری که باعث میشه دست به خودکشی هم بزنم دیگه نمیدونم باید چیکار کنم اصلا موندم

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
11 ماه قبل
پاسخ به  nasrin

سلام دوست عزیز؛ روش هایی رو یاد بگیرید که تمرکزتون رو از روی دیگران و نظراتشون بردارید و بیشتر روی توانمندی ها و علایق و عزت نفس خودتون کارکنید. به کمک روانشناس فردی موفق تر خواهید بود.

فاطمه
1 سال قبل

سلام من ی دخترم ک زیباهم هستم اما توی اینستانظرات بد گرفتم البته با بحث همراه بوده جوری شده از چهرم و خودم بدم اومده بخاطر چیزهایی هم هست ک بهم گفتن و اذیتم میکنه هرروز گریه میکنم چرا باید اینجور به آدم بگن کل زندگیم مختل شده اصلا خودمو قبول نمیکنم دوست ندارم حالم از خودم بهم میخوره فکر میکنم همونی ک اونا میگن هستم چ ظاهر چ باطن چره برام اینجورپیش میاد بیرونم میزم مردم ی جوری نگاه میکنن خیلی اذیت میشم نرمال نیستن

Setie
1 سال قبل

من هنرمندم و گاهی اوقات مردم به هنرم هیت میدن…من سعی میکنم اکثرا نظراتشون رو نخونم و کار خودمو بکنم…ولی گاهی اوقات چشمم به بعضی از نظراتشون میخوره و مدت طولانی اون نظرشون اذیتم میکنه…گاهی وقتا اونقد زیاد میشه که حتا حس میکنم اصلا برای هنر ساخته نشدم…ولی کاریه که واقعا عاشقشم…میخوام به نظراتشون توجه نکنم اصلا ولیواقعا نمیدونم چطوری…میشه راهنماییم کنید؟

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  Setie

سلام دوست عزی چی شده که نظرات مردم براتون آزاردهنده شده؟

اکبری
1 سال قبل

سلام صحبت کردنش برام مهم نیست ولی مسخره کردن یا خندیدنش آزار دهنده مخصوصی خندیندنشون

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره