به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
رابطه و عشق مجازی

رابطه و عشق مجازی

رابطه و عشق مجازی خوب است یا آسیب زننده؟

در عصر امروز با پیشرفت تکنولوژی نیز افراد در هر نقطه از جهان می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این نیز زمینه ساز ایجاد روابط عاشقانه بین برخی افراد شده است.

چه بسا به مرور تعداد سایت های دوستیابی، گروه های چت و..بیش از قبل شده و این نیز سبب می گردد روز به روز تعداد دختران و پسران بیشتری با یکدیگر آشنا شوند و اغلب ایشان وارد رابطه عاشقانه و عشق مجازی گردند.

منظور از تعریف رابطه و عشق مجازی چیست؟

یکی از مسائل وابسته به فضای مجازی نیز عشق مجازی می باشد که نه می توان آن را تایید و نه رد نمود چرا که برخی افراد از طریق رابطه و عشق مجازی با یکدیگر ازدواج کرده و برخی نیز دچار آسیب های روحی شده اند و..

ولیکن رابطه و عشق مجازی هم به مانند هر نوع عشقی نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد و اگر افراد به رابطه و علاقه و احساسات یکدیگر اهمیت ندهند نیز به مرور رابطه شان سرد می گردد.

در ادامه نیز قصد داریم بیشتر به این مسأله اشاره کنیم و به اکثر دغدغه افراد حاضر در رابطه سوشال مدیا بپردازیم

رابطه و عشق مجازی

به رابطه و عشق مجازی اعتماد کنیم؟

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم در رابطه عاشقانه مجازی نمی توان به صورت صفر و صد حرف زد و نیاز است طرفینی که در رابطه قرار دارند خودشان نکاتی را در نظر داشته باشند که به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم:

از شخص مقابل مطمئن شوید

بسیار مهم است که نسبت به شخص آگاهی پیدا کنید بنابراین خوب است که با احتیاط صدا و پیام و..را رد و بدل نمود. سعی کنید از طرف مقابل تصویرسازی نکنید چرا که ممکن است اگر روزی با خود حقیقی او رو به رو شوید وی را متفاوت از تصویر سازی خود ببینید و در رابطه تان به تردید بیفتید‌.

به طور کامل خودافشایی نکنید

سعی کنید از ارسال تصاویر و فیلم های شخصی و خصوصی به فرد بپرهیزید.

از ارائه آدرس منزل و شماره تلفن منزل به فرد و سایر اطلاعات شخصی نیز اجتناب ورزید.به طور کل مهم است که ابتدا پایه اعتماد از سستی خارج شود و این نیز کار آسانی نیست و نیاز به صبر دارد‌.

به تمامی جوانب توجه کنید

نیاز است که ابتدا برای شناخت فرد سوالات متعددی را از او جویا شوید تا کمی با شخصیت او آشنا شوید‌ و رفتارهای شخص را در نظر بگیرید.. فرضا اگر قصد دارید تماس تصویری بگیرید نیاز است که به نکات ذیل توجه داشته باشید:

 1. اگر تصویر خود را نشان نمی دهد ولیکن اصرار دارد چهره شما را ببیند
 2. برای درخواست های خود شما را در تنگنا و فشار قرار می دهد
 3. اصرار به ملاقات حضوری دارد
 4. از شما می خواهد او را به دیگران معرفی نکنید و کسی از رابطه عاشقانه تان مطلع نباشد
 5. میزان توجه فرد به شما بسیار زیاد می باشد
 6. و..

چه بسا اگر به هر دلیلی نگران موضوعی بودید و نیاز به کمک داشتید توصیه می کنیم حتما والدین را در جریان بگذارید یا با فرد بزرگسالی که به او اعتماد دارید صحبت کنید.

میزان شناخت شما از طرف مقابل چقدر است؟

برای اینکه بتوانید به خوبی نسبت به شخصیت فرد شناخت پیدا کنید مهم است که سوالات متعددی را از وی جویا شوید.

بسیار مهم است که بدانید این شخص در واقعیت به چه نحو رفتار می کند و یا در فضای مجازی به چه شکل حضور دارد چرا که در اکثر مواقع طرفین ویژگی های اخلاقی بدی که دارند را در رابطه مجازی افشا نمی کنند و این نیز سبب می گردد طرفین از یکدیگر در ذهن خود شخصیتی بسازند که شاید با خود واقعی ایشان فرق داشته باشد.

چنانچه نکته ای که حائز اهمیت است این می باشد که اغلب افراد در رابطه مجازی به دروغگویی می پردازند و از آنجا که تشخیص راست و دروغ در فضای مجازی سخت تر از حضور عینی افراد است، ایشان ممکن است فریب خورده و به مرور متوجه حقایق شده یا به کلی از این مسأله باخبر نگردد.

رابطه و عشق مجازی

مزایای عشق مجازی چیست؟

در این بخش قصد داریم به برخی مزایای رابطه و عشق مجازی اشاره کنیم که خوب است با آن ها آشنا شوید:

 • در فضای مجازی فرصت آشنایی با افرادی که کمتر می توان به صورت حضوری با آن ها آشنا شد بیشتر است
 • از آنجا که رابطه به صورت مجازی و بیشتر گفتگو با پیام است بیشتر می توان پیش از حرف زدن فکر کرده و سنجیده تر رفتار نمود
 • رابطه مجازی سبب دیده نشدن نقوص در رفتار، کلام و شخصیت افراد می گردد
 • می توان حرف ها و پیام ها را به راحتی حذف کرده یا حتی ویرایش نمود
 • و..

به طور کل از آنجا که رابطه افراد بیشتر با چت کردن و صحبت کردن پیامی صورت می گیرد در اکثر مواقع افراد می توانند با استفاده از مهارت های نوشتن با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و حتی خود را بهتر از چیزی که واقعا هستند نشان دهند.

معایب رابطه و عشق مجازی چیست؟

 • همانطور که می دانیم در رابطه مجازی نیز افراد از شخصیت واقعی افراد آگاه نیستند و خود واقعی شخص از نظر طرف مقابل پنهان می باشد و اکثر افراد در این فضا سعی می کنند خودشان را فردی که نیستند نشان دهند تا دیگران را به خود جذب کنند..
 • از آنجا که بیشتر رابطه بین زن و مرد به صورت چت و پیام است و افراد آنچه که خودشان در ذهنشان تداعی می شود را تصور می کنند نیز ممکن است با خواندن پیام های یکدیگر هر یک از طرفین دچار سوءتفاهم شوند چرا که نمی توانند با یکدیگر ارتباط چشمی برقرار کرده و از حالات و لحن بیان یکدیگر و..مطلع گردند.
 • اغلب افراد عشق مجازی را به اندازه عشق در فضای واقعی، کامل و با ارزش نمی دانند و تصور می کنند می توانند پس از چندی برقراری رابطه فرد دیگری را جایگزین کنند و این نیز سبب می گردد این افراد رابطه عاشقانه مجازی شان را جدی نگرفته و مسئولیتی را در قبال فرد مقابل نپذیرد.
 • احتمال اینکه افراد در رابطه مجازی فریب بخورند و دچار آسیب شوند بسیار زیاد است چرا که افراد نمی توانند شخصیت واقعی یکدیگر را بشناسند و تنها فرد را با توجه به نحوه برخوردش در پشت چت تصور می کند که این نیز می تواند آسیب زننده باشد و پس از مدت ها برقراری رابطه و وابستگی نیز متوجه خصوصیات اخلاقی سمی شخص گردد..چرا که همانطور که بیان شد اکثر افراد در فضای مجازی خودشان را بهتر از چیزی که هستند نشان می دهند و تنها زمان است که سبب می گردد شخصیت واقعی خود را ناخودآگاه با برخی حرف ها، رفتارها و..افشاء سازند.
 • ابراز احساسات و واکنش نیز در فضای مجازی بسیار سخت است مسلما برخی افراد در دنیای واقعی هم به راحتی نمی توانند احساسات و..را بیان سازند..و این سبب می گردد نتوانند به خوبی با دیگران ارتباط گیرند، این نیز در فضای مجازی هم صدق می کند چرا که اغلب افراد نمی توانند در فضای مجازی به خوبی احساسات خود را بیان دارند و ممکن است حرف هایشان با نیت حقیقی شان متفاوت باشد.
 • دوری و ندیدن حضوری شخص در رابطه و عشق مجازی نیز بسیار می تواند بر طرفین تاثیر منفی داشته باشد چرا که هر شخص عاشقی دلتنگ شده و نیاز به در آغوش گرفته شدن و عشق ورزی به پارتنرش را دارد.
 • و..

به طور کل در صورتی رابطه عاشقانه مجازی بدون در نظر داشتن جوانب و مراقبت ها پیش برود آسیب هایی را دربر دارد چرا که اگر افراد بخواهند رابطه عاشقانه مجازی خود را به اتمام برسانند بدون اینکه توضیح خاصی برای این کار داشته باشند تنها به زدن یک دکمه فرضا مسدود کردن شخص بسنده می کنند..

همانطور که پیشتر اشاره شد:

 • توصیه می گردد در شروع رابطه عاشقانه مجازی نیز ابتدا از فرد مورد نظر اطمینان حاصل کنید و عکس ها و تصاویر شخصی را با وی به اشتراک نگذارید.
 • به هیچ عنوان اطلاعاتی از خود، خانواده و..ارائه ندهید و با وی درد و دل نکنید تا زمانی که از درستی و نیت شخص اطمینان حاصل کردید هر چند پس از آن هم بهتر است اطلاعات خصوصی را با وی به اشتراک نگذارید.
 • سعی کنید برای صحبت با وی از حد و مرزها و زندگی روزمره خود دور نشوید و به جای اینکه تمام وقت خود را منتظر پیام دادن به وی باشید برنامه هایتان را پیش برده و زمانی که وقت آزاد داشتید با وی صحبت کنید تا میزان وابستگی به شخص، اهمال کاری تان در به انجام رساندن کارها و به مرور بر هم خوردن برنامه هایتان کاهش یابد.
 • تا جای ممکن از تصویرسازی شخصیت فرد خودداری کنید چرا که این نیز می تواند سبب گردد شما شخص را فراتر و بهتر از چیزی که در واقعیت است تصور کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که همانطور که رابطه در فضای واقعی نیاز به حوصله و زمان دارد رابطه مجازی نیز همین است و اگر از احساس خود و طرف مقابل و جدیت رابطه تان اطمینان دارید خوب است که برای احساسات طرف مقابل ارزش قائل شده و به پاکی و صداقت در رابطه تان احترام بگذارید…

چرا که اگر عشق در فضای مجازی واقعی و حقیقی باشد و طرفین برای این رابطه به خوبی وقت بگذارند تا در آینده در واقعیت در کنار یکدیگر باشند نیز بسیار با ارزش می باشد چرا که زوجین دوری ها و دلتنگی ها را به خوبی تحمل کرده، با وجود محدودیت در ابراز علاقه فیزیکی به یکدیگر و..در لحظات خوش و غمگین یکدیگر در کنار هم بوده و عشق خود را به یکدیگر نشان داده اند.

بنابراین توصیه می کنیم هر رابطه ای در فضای مجازی را رابطه عاشقانه ندانید و اگر هم رابطه عاشقانه ای را شروع کرده اید سریعا احساسی عمل نکرده و تمام جوانب و هشدارها را در نظر بگیرید..چرا که غفلت یه لحظه است و پشیمانی یک عمر..

چه بسا می توانید برای مشورت گرفتن و راهنمایی نیز با مشاورین کلینیک روانشناسی روان آرام تماس حاصل نمایید تا بتوانید به هنگام شروع رابطه عاشقانه مجازی با کمک راهنمایی های مشاورین در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، به خوبی عمل کنید تا میزان آسیب ها به حداقل ممکن رسیده و از بروز آن ها جلوگیری شود.

آیا می توان از جلسات مشاوره آنلاین بهره مند شد؟

بله جلسات مشاوره روانشناسی روان آرام هم به صورت مجازی و هم حضوری برگزار می گردد که می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید.

عاقبت رابطه و عشق مجازی چیست؟

نمی توان یک نسخه را برای همه پیچید به همین سبب توصیه می گردد زوجین حتما از جلسات مشاوره قبل از ازدواج بهره مند گردند.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره