به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

دیر انزالی در بانوان

دیر انزالی در بانوان
بسیاری از خانم ها حتی پس از تحریک جنسی فراوان ، در رسیدن به ارگاسم با شریک زندگی مشکل دارند . مطالعات نشان می دهد که اختلال عملکرد ارگاسمی ۱۱ تا ۱۴درصد از خانم ها را تحت تأثیر قرار می دهد که نیاز به درمان دیر انزالی در بانوان دارند .  اختلال عملکرد ارگاسمی همچنین به آنورگاسمی یا اختلال ارگاسم زنانه معروف است . دیر انزالی در بانوان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و پزشک، با شناسایی علت ، روش های درمانی متفاوتی پیشنهاد می دهد . در این مقاله به مفهوم دیر انزالی ، عوامل و درمان های آن اشاره خواهد شد.

 

دیر انزالی در بانوان :

اختلال عملکرد ارگاسمیک ، شرایطی است که فرد در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل می شود . این مشکل حتی در مواردی که برانگیخته جنسی هستند نیز ایجاد می شود و تحریک جنسی کافی وجود دارد  . هنگامی که این حالت در زنان رخ می دهد ، به عنوان اختلال عملکرد ارگاسم زن شناخته می شود که دیر انزالی در بانوان نیز یکی از مهم ترین انواع اختلال عملکرد ارگاسم است . همچنین مردان می توانند اختلال عملکرد ارگاسم را تجربه کنند ، اما این بسیار کمتر اتفاق می افتد .

ارگاسم احساس تحریک شدید هنگام تحریک جنسی است .  انزال می توانند از نظر شدت ، مدت و فراوانی متفاوت باشند . ارگاسم با تحریک جنسی کمی ممکن است رخ دهد ، اما گاهی اوقات تحریک بسیار بیشتری لازم است و ممکن است به دیر انزالی در بانوان ختم شود .

 

چه عواملی باعث اختلال در ارگاسم می شوند ؟

تعیین علت اصلی اختلال عملکرد ارگاسمی می تواند دشوار باشد . ممکن است زنان به دلیل عوامل جسمی ، عاطفی یا روانی در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند . عوامل مؤثر ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • شرایط پزشکی 

  دیابت ، بیماری عروقی ، بیماری اسکلروز متعدد ، آسیب نخاعی و برخی شرایط لگن ممکن است موجب دیر انزالی در بانوان شود و در توانایی زن در رسیدن به ارگاسم اختلال ایجاد کند . FOD همچنین با آرتریت ، مشکلات تیروئید و آسم همراه بوده است.‌

 • داروها 

  داروهای ضد افسردگی ، به ویژه مهارکننده های برگشت مجدد سروتونین، ضد درد و داروهای مصرف شده برای سرطان ، فشار خون بالا و بیماری های قلبی می توانند عوارض جانبی جنسی داشته باشند که منجر به دیر انزالی در بانوان شوند .

 • بی تجربگی جنسی 

  برخی از خانم ها هنوز نیاموخته اند که چه نوع تحریک جنسی به انزال آن ها کمک می کند . یا ممکن است آن ها نمی دانند که چگونه با شریک زندگی خود در مورد آنچه باعث لذت آن ها می شود ، صحبت کنند .

 • احساس گناه در مورد رابطه جنسی

  ممکن است زنان به این باور رسیده باشند که نباید از رابطه جنسی لذت ببرند ، بنابراین احساس گناه یا “اشتباه” برای انجام این کار می کنند و منجر به دیر انزالی در بانوان می شود .

 • اضطراب و افسردگی 

  ممکن است یک زن از رابطه جنسی چنان نگران باشد که نتواند به اندازه کافی آرامش داشته باشد تا بتواند به ارگاسم برسد .  یا  او ممکن است آنقدر روی رویدادهای منفی متمرکز شود که نتواند “در لحظه” باشد و از تحریک لذت ببرد . برای برخی از خانم ها ، ضعیف بودن بدن باعث اضطراب می شود . برخی دیگر از از دست دادن خودکنترلی در هنگام ارگاسم می ترسند و همه این ترس ها موجب دیر ارضایی در خانم ها می شود .

 • مسائل مربوط به روابط 

  درگیری با شریک زندگی خود باعث می شود زن دچار دیر انزالی در بانوان شود . این می تواند ناشی از مشکلات جنسی در رابطه ، مشکلات روابط عمومی ، عصبانیت ، بی اعتمادی یا عدم توانایی در برقراری ارتباط باشد .

 • بدرفتاری های گذشته 

  زنانی که از نظر جسمی ، روانی یا جنسی مورد آزار جنسی قرار گرفته اند ، اغلب با ارگاسم مشکل دارند .

بعضی اوقات ، ترکیبی از این عوامل می تواند موجب دیر انزالی در بانوان شود . ناتوانی در ارگاسم می تواند منجر به پریشانی شود که ممکن است دستیابی به ارگاسم را در آینده دشوارتر کند .

دیر انزالی در بانوان

علائم اختلال عملکرد ارگاسم یا دیر انزالی چیست؟

علائم اصلی دیر انزالی در بانوان ، عدم توانایی در رسیدن به اوج لذت جنسی است . علائم دیگر شامل داشتن ارگاسم ناخوشایند و طولانی تر از حد طبیعی برای رسیدن به اوج است که نیاز به درمان دیر ارضایی در بانوان دارد .

زنان مبتلا به اختلال دیر انزالی در بانوان ممکن است در طی مقاربت جنسی یا استمناء در دستیابی به ارگاسم مشکل داشته باشند .

چهار نوع اختلال عملکرد ارگاسمی وجود دارد :

 • آنورگاسمی اولیه  شرایطی که در آن هرگز ارگاسم نداشته اید و حتما باید برای درمان دیر انزالی در بانوان اقدام کنید .
 • آنورگاسمی ثانویه  مشکل در رسیدن به ارگاسم ، حتی اگر قبلاً ارگاسم داشته اید .
 • اضطراب موقعیتی  شایع ترین نوع اختلال عملکرد ارگاسمی است .این اتفاق زمانی می افتد که شما در مواقع خاص ، از جمله در رابطه جنسی دهانی یا استمناء می توانید ارگاسم داشته باشید .
 • آنورگاسمی عمومی : عدم توانایی در رسیدن به ارگاسم تحت هر شرایطی ، حتی اگر به شدت برانگیخته شوید و تحریک جنسی کافی است که نیاز به درمان دیر ارضایی در بانوان دارد  .  

 

عملکرد ارگاسم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید اختلال دیر انزالی در بانوان دارید ، باید قرار ملاقات را با پزشک خود تعیین کنید . پزشک شما قادر به تشخیص وضعیت شما و ارائه یک برنامه برای درمان دیر انزالی در بانوان خواهد بود . کمک به پزشک بهترین روش برای اطمینان از این است که می توانید دوباره از فعالیت جنسی لذت ببرید .

در حین ملاقات ، پزشک در مورد تاریخ رابطه جنسی شما سوال می کند و معاینه جسمی انجام می دهد . پاسخ ها و نتایج معاینات شما می تواند علل اصلی اختلال عملکرد ارگاسمی را نشان دهد و می تواند در شناسایی سایر عوامل موثر در دیر انزالی شما کمک کند .

پزشک ممکن است شما را برای معاینه پیگیری به متخصص زنان ارجاع دهد . یک متخصص زنان و زایمان می تواند درمان های بیشتری را برای  درمان دیر انزالی در بانوان توصیه کند .

 

درمان دیر انزالی در بانوان چگونه است ؟

درمان ارگاسم تاخیری بستگی به علت مشکل دارد . اگر دیر انزالی در بانوان را تجربه می کنید و فکر نمی کنید که به استرس یا داروهای دارای عوارض جانبی شناخته شده جنسی مربوط باشد ، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با رد دلایل جسمی شروع کند . اگر مشخص شود که علت آن مربوط به وضعیت پزشکی یا دارویی است که شما در حال مصرف آن هستید ، گزینه های مختلفی از جمله یافتن داروهای جایگزین و جایگزینی هورمون وجود دارد .

درمان دیر ارضایی در بانوان به علت بیماری بستگی دارد . ممکن است لازم باشد :

 • هرگونه بیماری اساسی پزشکی را درمان کنید .
 • داروهای ضد افسردگی را در صورت استفاده ، تغییر دهید .
 • برای درمان دیر انزالی در بانوان ممکن است از درمان روانشناختی استفاده کنید .
 • تحریک کلیتوریال را در حین خود ارضایی و مقاربت جنسی افزایش دهید .

 

زوج درمانی :‌

مشاوره زوجین یکی دیگر از گزینه های درمانی محبوب برای درمان دیر انزالی در بانوان است . یک مشاور به شما و شریک زندگی تان کمک می کند تا هرگونه اختلاف نظر یا درگیری که ممکن است رابطه جنسی شما را تحت تاثیر قرار دهد ، حل کنید . این می تواند مسائلی را که هم در رابطه و هم در اتاق خواب اتفاق می افتد حل کند . درمان فردی و زوجین ، احتمالاً با داشتن یک متخصص رابطه جنسی ، می تواند یک روش بسیار مؤثر در درمان ارگاسم تأخیر باشد که در اثر عوامل روانی یا روابط ایجاد شود .

روان درمانگران در همکاری با زوجین مهارت دارند و راهی برای تأمین نیازهای جنسی خود در هر دو شریک پیدا می کنند و درمان می تواند شامل صحبت کردن در مورد ارزش های جنسی و رابطه شما و تمرین های اختصاصی در خانه باشد که مربوط به نحوه رابطه جنسی شما است .

دیر انزالی در بانوان

هورمون درمانی :

در بعضی موارد ممکن است از هورمون درمانی استروژن برای درمان دیر انزالی در بانوان استفاده شود . استروژن برای افزایش حساسیت به افزایش میل جنسی یا میزان گردش خون به دستگاه تناسلی کمک می کند . درمان با هورمون استروژن ممکن است شامل قرص، یا استفاده از ژل در دستگاه تناسلی باشد . تستوسترون درمانی گزینه دیگری برای درمان دیر ارضایی در بانوان است . با این حال ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را برای درمان اختلال عملکرد ارگاسمی در زنان تصویب نکرده است .

 

درمان های بدون نسخه :

برخی از محصولات بدون نسخه (OTC) و مکمل های غذایی نیز ممکن است به زنان مبتلا به اختلال عملکرد ارگاسمی کمک کنند .  روغن های برانگیخته کننده مانند زسترا ، کلیتوریس را گرم می کنند و تحریک را افزایش می دهند . این روغن ها ممکن است برای استفاده در هنگام مقاربت و خود ارضایی مفید باشد  .

حتما قبل از استفاده از محصولات یا داروهای OTC با پزشک خود صحبت کنید  . آن ها ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند یا با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل پیدا کنند .

 

در اینجا چند نکته برای مقابله با انزال با تأخیر آورده شده است :

 •  نگرش سالم به رابطه جنسی و دستگاه تناسلی شخص به جلوگیری از بروز تاخیر در انزال کمک می کند .
 • برای به حداقل رساندن فشار ، انسان باید در لحظه لذت ببرد ، بدون اینکه نگرانی در مورد انزال داشته باشد یا نه .
 • درک این مسئله از اهمیت حیاتی نیز برخوردار است که همواره نمی توانید یک واکنش جنسی را کنترل کنید ، همانطور که شما نمی توانید خود را مجبور به خواب رفتن یا تحریک شدن کنید . هرچه فرد سعی کند یک پاسخ جنسی خاص داشته باشد ، بیشتر مهار می شود و به دیر انزالی در بانوان دامن می زند .
 • هرگونه ترس و اضطراب مانند ترس از بارداری یا بیماری باید آشکارا مورد بحث قرار گیرد .
 • تاخیر در انزال می تواند نتیجه بسیاری از شرایط باشد ، صرف نظر از اینکه می تواند درمان شود یا نباشد ، نباید از دیر انزالی در بانوان اجتناب کرد . در مورد آن صحبت کنید ، ارتباط برقرار کنید تا راه حل مشکلات خود را بدست آورید و از یک زندگی جنسی لذت بخش تر و سالم تر بهره مند شوید .

چشم انداز افراد مبتلا به اختلال عملکرد ارگاسم چیست؟

دیر انزالی در بانوان می تواند ناامید کننده باشد و ممکن است در روابط شما تأثیر بگذارد . با این وجود ، ممکن است با درمان مناسب بتوانید به اوج لذت جنسی خود برسید . مهم است بدانید که تنها نیستید . بسیاری از خانم ها در برخی از مراحل زندگی با اختلال عملکرد ارگاسمی مقابله می کنند .

اگر دیر انزالی در بانوان شما را اذیت می کند ، می توانید درمانی را انتخاب کنید که بسیار مفید باشد . بخشی از درمان فردی یا زوجین بر نحوه مشاهده روابط جنسی تمرکز دارد . ملاقات با یک درمانگر می تواند به شما و شریک زندگی شما کمک کند تا در مورد نیازها و خواسته های جنسی دیگری بیشتر بیاموزید . همچنین هرگونه مسائل مربوط به رابطه یا استرس زا های روزمره که ممکن است در ناتوانی شما در ارگاسم نقش داشته باشد ، مورد بررسی قرار می گیرد . حل این علل اساسی می تواند در آینده به درمان دیر انزالی در بانوان  کمک کند .

 

چگونه اکثر پزشکان دیر انزالی در بانوان را ارزیابی می کنند ؟

یک پزشک غالبا برای درمان دیر انزالی در بانوان ، ابتدا معاینه پزشکی و فیزیکی انجام می دهد تا هرگونه علل فیزیکی را شناسایی  کند . اگر شما مشکل جسمی نداشته باشید ، پس تمام دلیل دیر انزالی در ذهن شما است .

پزشک می داند که هر روش یا بیماری که مسیر سیستم عصبی را به دستگاه تناسلی مختل کند (آسیب نخاع ، اسکلروز متعدد ، جراحی ناحیه لگن ، دیابت شدید ، و غیره) – همه این توانایی را دارند که در انزال و ارگاسم مداخله کنند . کاهش احساس آلت تناسلی نیز ممکن است عاملی برای دیر انزالی در بانوان باشد و اکنون می توان چنین تغییراتی در حساسیت به لمس ، لرزش و دما را به طور دقیق اندازه گیری کرد .

چگونه اکثر سکس تراپیست ها دیر انزالی در بانوان را ارزیابی می کنند ؟

مهمترین ابزار در دسترس سکس تراپیست ها برای تشخیص هرگونه اختلال جنسی و درمان دیر انزالی در بانوان ، امتحان “وضعیت جنسی” است .  امتحان وضعیت جنسی یک آزمایش یا پرسشنامه نیست.   یک مصاحبه تشخیصی به بررسی تمام جنبه های عملکرد جنسی فعلی در کنار تجربه های تاریخی بالقوه مرتبط می پردازد .  توصیف نگرش ها و تجارب جنسی فعلی ، به رد دلایل جسمی کمک می کند و به شناسایی پیشین (دلایل اولیه) و یا حفظ کننده هرگونه مشکل جنسی از جمله دیر انزالی در بانوان کمک می کند . سؤال مهمی که ممکن است پزشک شما از شما بپرسد ، این است که آخرین تجربه خود را توصیف کنید .

برای تسریع در روند تشخیص ، این سؤال بزرگی است که باید در نظر بگیرید .  بسیاری از افراد به دلیل خجالت ، در برقراری ارتباط ترجیحی خود یا با شرکای خود یا پزشکان خود موفق نمی شوند . با این وجود ، پاسخ دادن به سوالات مفصل در مورد رفتار و نگرش های جنسی ، علل اختلال عملکرد را آشکار می کند و راه حل های درمان دیر ارضایی در بانوان را ارائه می دهد .

 

درمان دیر انزالی در بانوان چگونه است ؟

درمان ارگاسم تاخیری بستگی به علت مشکل دارد . اگر دیر انزالی در بانوان را تجربه می کنید و فکر نمی کنید که به استرس یا داروهای دارای عوارض جانبی شناخته شده جنسی مربوط باشد ، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با رد دلایل جسمی شروع کند . اگر مشخص شود که علت آن مربوط به وضعیت پزشکی یا دارویی است که شما در حال مصرف آن هستید ، گزینه های مختلفی از جمله یافتن داروهای جایگزین و جایگزینی هورمون وجود دارد .

چگونه اکثر پزشکان دیر انزالی در بانوان را ارزیابی می کنند ؟

یک پزشک غالبا برای درمان دیر انزالی در بانوان ، ابتدا معاینه پزشکی و فیزیکی انجام می دهد تا هرگونه علل فیزیکی را شناسایی  کند . اگر شما مشکل جسمی نداشته باشید ، پس تمام دلیل دیر انزالی در ذهن شما است .

هورمون درمانی برای درمان دیر انزالی بانوان چگونه است؟

در بعضی موارد ممکن است از هورمون درمانی استروژن برای درمان دیر انزالی در بانوان استفاده شود . استروژن برای افزایش حساسیت به افزایش میل جنسی یا میزان گردش خون به دستگاه تناسلی کمک می کند . درمان با هورمون استروژن ممکن است شامل قرص، یا استفاده از ژل در دستگاه تناسلی باشد .

درمان های دیر انزالی معمولا چگونه هستند؟

هرگونه بیماری اساسی پزشکی را درمان کنید .
داروهای ضد افسردگی را در صورت استفاده ، تغییر دهید .
برای درمان دیر انزالی در بانوان ممکن است از درمان روانشناختی استفاده کنید .
تحریک کلیتوریال را در حین خود ارضایی و مقاربت جنسی افزایش دهید .

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما formنوبت دهی سریع