به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
دکتر روانشناس

دکتر روانشناس

همه ما در زندگی بحران ها و چالش هایی را تجربه می کنیم که ممکن است کنار آمدن با آن ها دشوار باشد . همگی تجربه از دست دادن ها یا تغییرات بزرگ را داشته ایم که سرگردان و ناامیدمان کرده اند و اگر کسی بود که به ما کمک کند تا با آن ها کنار بیاییم ، برایمان بسیار آسان تر می شد . یک دکتر روانشناس خوب ، همان شخصی است که به ما کمک می کند تا در لحظات سخت یا استرس آور زندگی از پس شرایط بربیاییم و زندگی عادی خود را داشته باشیم . اگر در زمینه کودک یا نوجوان خود ، خانواده یا ازدواج و یا حتی افسردگی و دیگر موارد مربوط به روان ، به کمک و توصیه های شخصی باتجربه و متخصص نیاز دارید ، این مقاله در همه این زمینه ها به شما کمک خواهد کرد تا دکتر روانشناس خوب را پیدا کنید و با ویژگی های او آشنا شوید .

 

نحوه انتخاب دکتر روانشناس :

هنگامی که برای کمک به احساسات یا مشکلاتی که فراتر از کنترل شما است ، به کمک یک متخصص آموزش دیده و دارای مجوز نیاز دارید ، این نکات می تواند به شما در انتخاب دکتر روانشناس کمک کند .

در برخی از زمان های زندگی ، هر یک از ما ممکن است احساس غرق شدن کنیم و ممکن است برای رفع مشکلات به کمک نیاز داشته باشیم . مشکلات مربوط به ازدواج یا رابطه ، وضعیت خانواده ، کودک یا برخورد با از دست دادن شغل ، مرگ یک دوست عزیز ، افسردگی ، استرس ، فرسودگی شغلی یا سوء مصرف مواد . این ضررها و فشارهای زندگی روزمره گاه می تواند ناتوان کننده باشد . بعضی اوقات ما برای کمک به این مشکلات نیاز به کمک بیرونی از یک دکتر روانشناس خوب ، مجرب و دارای مجوز داریم . از طریق درمان ، روانشناسان به میلیون ها شخص در هر سنی کمک می کنند که زندگی سالم تر و با ثبات تری داشته باشند .

روانشناس کیست و روان درمانی چیست ؟

 

روانشناسانی که در روان درمانی و سایر اشکال درمان روانشناختی تخصص دارند ، متخصصان بسیار ماهر و دارای تخصص در زمینه های رفتار انسان ، ارزیابی سلامت روان ، تشخیص و درمان و تغییر رفتار هستند . روانشناسان با بیماران کار می کنند تا احساسات و نگرش خود را تغییر دهند و به آن ها در توسعه الگوهای سالم تر و مؤثرتر از رفتار کمک کنند .

روانشناسان رویه های معتبر علمی را برای کمک به افراد در تغییر افکار ، احساسات و رفتارهای خود به کار می گیرند . روان درمانی یک تلاش مشترک بین یک فرد و یک روانشناس است . این یک محیط حمایتی برای صحبت صریح و محرمانه در مورد نگرانی ها و احساسات فراهم می کند . روانشناسان حفظ محرمانه بودن جلسات مشاوره شما را بسیار مهم می دانند .

چگونه یک روانشناس پیدا کنم ؟

برای یافتن دکتر روانشناس ، از پزشک خود یا یک متخصص بهداشت دیگر سوال کنید . از خانواده و دوستان بپرسید یا با مرکز بهداشت روان منطقه خود تماس بگیرید .

در هنگام انتخاب دکتر روانشناس چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟‌

سطح آسایش شخصی شما و ارتباط خوب با دکتر روانشناس شما بسیار مهم است . کسی را انتخاب کنید که احساس راحتی داشته باشید .

سؤالاتی که باید بپرسید :

 • آیا شما یک روانشناس مجاز هستید ؟چند سال است که روانشناسی را تمرین می کنید ؟
 • من احساس اضطراب (اضطراب ، تنش ، افسردگی و . . .) کرده ام و با مشکلاتی روبرو هستم (در مورد شغل ، ازدواج من ، غذا خوردن ، خواب ، خانواده ، کودک و غیره) . چه تجربه ای برای کمک به مردم در این نوع مشکلات دارید ؟
 • زمینه های تخصص شما – به عنوان مثال ، کار با کودکان و خانواده ها چیست ؟

–       از چه نوع معالجه ای استفاده می کنید و آیا برای مقابله با نوع مشکل یا مسئله من اثبات شده است ؟

–         هزینه های شما چقدر است ؟ (هزینه ها معمولاً مبتنی بر یک جلسه 45 دقیقه ای یا 50 دقیقه ای است .)

 

      ویژگی های دکتر روانشناس خوب :‌

تعداد کمی از حرفه ها به اندازه روانشناسی گسترده هستند  .

این رشته نیاز به تخصص در مباحث متنوع مانند تحقیقات رفتاری ، علوم پزشکی ، تجزیه و تحلیل بالینی ، موضوعات حقوقی و جامعه شناسی دارد .  مشاغل موجود در این زمینه شامل مشاور مدرسه ، مشاوره ازدواج ، خانواده درمانی ، روانشناس کودک و روانشناس صنعتی و سازمانی است .

یک روانشناس باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

 • شنونده خوبی باشد .

یک روانشناس بالاتر از سایر خصوصیات باید بتواند نه تنها به آن چه بیمار می گوید ، بلکه به زبان بدن بیمار نیز توجه کند . اطلاعات شخصی آشکار شده در زمان درمان ، اغلب به آهستگی و با تلاش نشان داده می شود ، بنابراین روانشناس خوب ، باید در درک همه اشکال ارتباطات دقت زیادی کند تا به تعیین یک دوره مناسب از درمان کمک کند .

 • روانشناس باید راز نگه دار باشد .

یکی دیگر از قواعد مهم قلبی درمان این است که هیچ چیز گفته شده بین روانشناس و بیمار هرگز تفکیک نمی شود و جای دیگری بازگو نخواهد شد . مگر این که طبق قانون مقرر به بازگو شدن شده باشد ، همانطور که در کد اخلاق انجمن روانشناسی آمریکا گفته شده است  . درمانگران هرگز نباید اطلاعات دریافت شده در طول یک جلسه را به اشتراک بگذارند یا کار خود را با خود به خانه بیاورند .

دکتر روانشناس

 • یک روانشناس خوب به دیگران اهمیت می دهد .

ممکن است این یک حرف احمقانه به نظر برسد ، اما مهم است . همدلی ، ستون فقرات صنعت روانشناسی است و نمی توان آن را جعل کرد . این مهم است که روانشناسان درد عاطفی یک بیمار را درک کنند و دلسوزی نشان دهند . کسانی که به راحتی از مشکلات دیگران ناامید می شوند و می خواهند که آن ها “فقط از پس آن برآیند” ، دوام چندانی به عنوان یک روانشناس نخواهند داشت .

 • روانشناسان کنجکاو هستند .

روانشناسان ضمن گوش دادن به بیماران ، باید سؤالات خود را نیز در مورد روند درمانی پیدا کنند و به جواب آن ها برسند . این یک حرفه خوب برای کسانی است که دوست دارند سؤال های پیگیر بپرسند ، و قادر به بیان پیدا کردن معانی پنهان اظهارات مبهم بیماران هستند .

 • روانشناس باید خودشناسی داشته باشد .

هیچ تحلیلی در خلاء انجام نمی شود ، بنابراین روانشناسان باید تعلیم و تربیت ، پیشینه ، وضعیت اجتماعی و اعتقادات مذهبی و تعصبات طبیعی خود را در نظر نگیرند . آن ها باید بدانند که چگونه باید از زندگی شخصی خود در هنگام مشاوره دادن عقب نشینی کنند تا اطمینان حاصل کنند که می توانند مشاهدات عینی را انجام دهند .

 • باید در صحبت کردن با افراد مختلف راحت باشند .

بیماران درمانی از پیشینه های مختلف نژادی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، اخلاقی و فرهنگی ناشی می شوند . افراد ممکن است به دنبال روانشناس کودک ، خانواده ، افسردگی ، نوجوان و … باشند .  یک روانشناس خوب مهارت های فردی را برای برقراری گفتگو با هر نوع شخصیت و گروه سنی و ایجاد اعتماد به نفس در بیماران خواهد داشت .

 • روانشناس باید فردی پایدار باشد .

هیچ کس انتظار ندارد که روانشناسان بی نقص باشند . آن ها فقط انسان هستند ، اما قبل از این که بتوانند بیماران را روی نیمکت بنشینند و درمان کنند ، روانشناسان باید اطمینان حاصل کنند که ابتدا به سلامت روان خود پرداخته اند .

 • روانشناسان مدارا می کنند .

در حین درمان ، روانشناسان باید از عمیق ترین ، تاریک ترین افکار و ترس های مشتری پرده بردارند تا به آن ها در مقابله با مشکلات خود کمک کند . دکتر روانشناس کودک یا خانواده یا ازدواج فرقی نمی کند . دکتر روانشناس باید از قضاوت در مورد هر آن چه گفته می شود ، خودداری کنند ، حتی اگر خلاف باورهای شخصی و اخلاقی او باشد . علاوه بر این ، درمانگران باید با پیشرفت افزایشی و با فشار گاه به گاه و دوره های رگرسیون از مراجعان ، صبور باشند .

 • دکتر روانشناس خوب ، انعطاف پذیر است .

روانشناسی به مهارت های تحلیلی احتیاج دارد ، اما همچنین یک هنر و علم در حال تحول است . مؤثرترین درمانگران باید به اندازه کافی مهارت ذهنی داشته باشند تا فرضیات قبلاً در مورد رفتار انسان را به چالش بکشند و نظریه های جدید را با تغییر جامعه در نظر بگیرند . ذهن انسان بسیار پیچیده و در حال تغییر است و روانشناسان باید به همان اندازه با یافته های جدید در این زمینه سازگار باشند .

درمان خوبد دوستی نیست  .

 • تفاوت های مختلفی بین دوستی و درمان وجود دارد . دکتر روانشناس خوب ، یک دوست نیست . با درمانگر خود فقط می توانید درمان کنید .ممکن است درمانگر شما رفتار دوستانه داشته باشد ، اما او دوست شما نیست . اگر درمانگر شما دوست شما است ، پس او دکتر روانشناس شما نیست .
 • دوستی نیازی به داشتن یک برنامه یا هدف فراتر ندارد . شما بدون برنامه با دکتر روانشناس خود رابطه ای ندارید . درمان هدفمند و عملگرا است ، که به عمد به سمت یک یا چند هدف مذاکره هدایت شده است .
 • شما و دوستانتان ادعای متقابل و مساوی در رابطه دارید .علایق ، نیازها و نگرانی های شما به همان اندازه نگرانی ها و مشکلات دوستانتان اهمیت دارد . درمان به این صورت نیست . درمان در مورد بیمار یا مشتری است . هر عملی از سمت دکتر روانشناس به طور مشروع می تواند فقط به یک هدف هدایت شود : کمک به مشتری . اگر دکتر روانشناس شما از زمان درمان برای اهداف دیگری استفاده می کند ، به جز این که به شما کمک کند ، پس آن چه انجام می دهند ، درمان مناسب نیست .

دکتر روانشناس خوب برای کودک :

روانشناسی کودک چیست و چرا اهمیت دارد ؟

آشنایی با فرزندتان در دوران رشد می تواند یکی از مهمترین بخش های وظایف والدین باشد . یادگیری دیدگاه فرزند شما به جهان ، آموزش مهارت های جدید به فرزندتان و راهنمایی کردن آن ها در هنگام پردازش احساسات و تغییرات جدید بزرگ ، همه بخشی از پدر و مادر بودن است ، اما کار ساده ای نیست .

با رشد فرزندتان ، مراحل رشد و نمو را پشت سر می گذارد ، از بدو تولد تا بزرگسالی. عوامل محیطی ، ژنتیکی و فرهنگی همه می توانند بر رشد کودک و سرعت پیشرفت آن ها از یک مرحله به مرحله بعدی تأثیر بگذارند . اهمیت داشتن یک دکتر روانشناس در تمام این مراحل دیده می شود . برای کودکان دشوار است که آنچه را که می گذرانند توضیح دهند . این جایی است که روانشناسی کودک می تواند به شما در ارائه اطلاعات بسیار مهم و با ارزش کمک کند .

 

روانشناسی کودک چیست ؟

دکتر روانشناس کودک ، مطالعه ناخودآگاه و رشد آگاهی کودک است . روانشناسان كودك مشاهده می كنند كه چگونه کودک با والدین ، ​​خود و جهان ارتباط برقرار می كند تا رشد ذهنی خود را بفهمد .

روانشناس کودک همچنین می تواند رفتارهای ناهنجار را زود تشخیص دهد ، به تشخیص ریشه مسائل رفتاری متداول مانند موضوعات یادگیری ، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند و به کودکان کمک کنند تا در اثر صدمات زودرس کودک کار کنند . آن ها همچنین می توانند به جلوگیری ، ارزیابی و تشخیص تأخیرهای رشد یا ناهنجاری های رشدی مانند اوتیسم کمک کنند .

دکتر روانشناس

روانشناسی کودک تعامل چند بخش اصلی توسعه را مطالعه می کند :

 • رشد جسمی

رشد جسمی در کودکان که دکتر روانشناس کودک بررسی می کند ، به طور معمول دنباله ای قابل پیش بینی از وقایع است . روانشناس کودک شما می تواند به پزشک کودک در رعایت رشد جسمی کودک کمک کند و در صورت وجود ناهنجاری هایی که می تواند نشان دهنده بی نظمی های رشد باشد ، هشدار دهد . روانشناس کودک ، پیشرفت فرزند شما را به سمت نقاط عطف رشد رعایت می کنند تا کودک شما از نظر جسمی به طور عادی در حال رشد باشد .

 • توسعه شناختی

درک پزشکی از رشد شناختی کودک طی سال های اخیر بسیار تغییر کرده است . اکنون می دانیم که حتی نوزادان تازه متولد شده نیز از محیط خود آگاه هستند و به آن علاقه مند هستند ، حتی قبل از این که زبان برای بیان آن استفاده کنند . دکتر روانشناس کودک در زمینه رشد شناختی به یادگیری فکری و فرآیندهای تفکر کودک اشاره دارد . این شامل مشاهده و درک دنیای اطراف آن ها ، یادگیری زبان ، حافظه ، تصمیم گیری ، حل مسئله ، نحوه استفاده کودک از تخیل خود و نحوه استفاده کودک از استدلال اساسی است . همه این عوامل تحت تأثیر ژنتیک و محیط یک کودک است .

 • رشد عاطفی (اجتماعی)

رشد عاطفی و اجتماعی عمیقاً در هم تنیده است . رشد عاطفی به نحوه احساس ، درک و بیان احساسات کودک اشاره دارد . رشد عاطفی در کودکان از طریق بیان احساسات اساسی مانند ترس ، شادی ، عصبانیت و غم بیان می شود . با رشد کودک احساسات پیچیده تری مانند اعتماد به نفس ، امید ، گناه و غرور پدیدار می شود . رشد عاطفی همچنین شامل توانایی کودک در احساس و درک احساسات افراد دیگر از طریق همدلی می شود که توسط دکتر روانشناس بررسی می شود . یادگیری تنظیم و بیان مناسب احساسات برای بسیاری از کودکان دشوار است . کمک به کودکان در درک زودرس احساساتشان می تواند تأثیر قدرتمندی در رشد عاطفی فعلی و آینده داشته باشد .

یک روانشناس کودک می تواند به کودک شما کمک کند احساسات خود را به روشی سالم و مثبت بیان کند .

 

دکتر روانشناس خوب برای خانواده :

روانشناسی خانواده شامل مطالعه و معالجه خانواده است . فارغ التحصیلان می توانند به عنوان مشاور ازدواج و خانواده ، روانشناسان مدرسه یا محقق کار کنند .

روانشناسی خانواده :

روانشناسان خانواده با خانواده و افراد کار می کنند و به حل و پیشگیری از مشکلات موجود در واحد خانواده کمک می کنند . این حوزه روانشناسی ، خانواده را به عنوان یک سیستم مورد بررسی قرار داده و رفتارها ، الگوهای ارتباطی و واکنش های عاطفی در بین اعضای خانواده را تحلیل می کند . دکتر روانشناس خانواده ، مشاوره در مورد ازدواج و طلاق ، سوء استفاده ، محرومیت ، فرزندپروری … را ارائه می دهند .

دکتر روانشناس

چگونه خانواده درمانی می تواند کمک کند ؟

مشکلات خانواده شما می تواند بر همه زمینه های زندگی اعضای خانواده تأثیر بگذارد . وقتی احساس می کنید مشکلات خانواده شما برای رسیدگی بیش از حد بزرگ است ، و بهتر نمی شوند ، ممکن است زمان مراجعه به یک دکتر روانشناس خانواده باشد . او می تواند به شما در یافتن راه های جدید برای مدیریت مشاجره ها، درگیری ها و چالش ها کمک کند .

برخی از مواردی که خانواده درمانی می توانند به آن ها کمک کنند عبارتند از :

 • درگیری بین اعضای خانواده
 • سوء مصرف مواد یا اعتیاد
 • بیماری روانی یکی از اعضای خانواده
 • مشکلات مالی یا اختلاف نظر درباره پول
 • مشکلات در مدرسه
 • مشکلات بین خواهر و برادر
 • مشکلات رفتاری کودکان
 • مراقبت از یک عضو خانواده با نیازهای ویژه
 • مشکلات مربوط به اعضای خانواده گسترده
 • بیماری یکی از اعضای خانواده یا فوت در خانواده
 • خیانت
 • جدایی یا طلاق
 • نحوه برنامه ریزی برای حضانت مشترک فرزندان

چه اتفاقی در طول خانواده درمانی می افتد ؟

ابتدا ، پزشک معالج شما با همه افراد خانواده صحبت خواهد کرد تا به او در درک آنچه اتفاق می افتد ، کمک کند . او سؤالاتی را در مورد چگونگی مشاهده مشکلات هر فرد ، از زمان شروع مشکلات و این که چگونه خانواده تاکنون در تلاش برای مدیریت امور بوده اند ، می پرسد .

در مرحله بعد ، دکتر روانشناس ، یک برنامه درمانی تهیه می کند . هدف بهبود درگیری ها در یک خانواده است ، نه اینکه کسی را مقصر این مسائل بدانیم .

درمانگر شما به اعضای خانواده کمک می کند تا بهتر ارتباط برقرار کنند ، مشکلات را حل کنند و روش های جدیدی برای همکاری مشترک پیدا کنند . خانواده درمانی همیشه نمی تواند باعث شود یک مشکل از بین برود . اما می تواند مهارت های جدیدی را به اعضای خانواده اعطا کند تا از طریق روش های سالمتر شرایط سخت را پشت سر بگذارند . خانواده درمانی لازم نیست مدت زیادی طول بکشد . میانگین حدود 12 جلسه است .

 

مشاوره ازدواج :

دکتر روانشناس ازدواج به زوجین از انواع مختلف کمک می کند تا اختلافات را تشخیص داده و حل کنند و روابط خود را بهبود بخشند . از طریق مشاوره ازدواج می توانید تصمیماتی متفکرانه در مورد بازسازی و تقویت روابط خود بگیرید .

مشاوره ازدواج اغلب توسط متخصصین درمانی مجاز به نام ازدواج و خانواده درمانی ارائه می شود . این درمانگران دارای مدرک تحصیلات تکمیلی یا دکتری هستند . مشاوره ازدواج اغلب کوتاه مدت است . جلسات روانشناسی ازدواج به طور معمول هر دو شریک را شامل می شود ، اما گاهی اوقات یکی از شرکا تصمیم می گیرد که به تنهایی با یک دکتر رواشناس  در تهران یا هر جای کشور کار کند .

دکتر روانشناس

مشاوره ازدواج چه کمکی می کند ؟

 • برخی از زوج ها برای تقویت مشارکت خود و به دست آوردن درک بهتر از یکدیگر ، به دنبال مشاوره ازدواج هستند. مشاوره ازدواج همچنین می تواند به زوجینی که قصد ازدواج دارند کمک کند . مشاوره قبل از ازدواج در تهران می تواند به زوجین کمک کند تا درک عمیق تری از یکدیگر داشته باشند و اختلافات قبل از ازدواج را برطرف کنند .

 

 • در موارد دیگر ، زوجین به دنبال مشاوره ازدواج برای بهبود یک رابطه آشفته هستند . برای کمک به بسیاری از موضوعات خاص ، از جمله دکتر روانشناس در زمینه ازدواج می توانید استفاده کنید :
 • مشکلات ارتباطی
 • مشکلات جنسی
 • درگیری درباره فرزندآوری یا خانواده های آمیخته
 • سوء مصرف مواد
 • خشم
 • خیانت

مشاوره زناشویی همچنین ممکن است در موارد سوءاستفاده خانگی کمک کننده باشد . اگر خشونت به حدی افزایش یافته است که می ترسید ، با این حال ، دکتر روانشناس به تنهایی کافی نیست . برای پشتیبانی اضطراری با پلیس یا یک پناهگاه محلی یا مرکز بحران تماس بگیرید .

تصمیم گیری برای مراجعه به مشاوره ازدواج می تواند سخت باشد . اگر یک رابطه مشکل دار دارید ، جستجوی کمک ، مؤثرتر از نادیده گرفتن مشکلات شما یا امید به پیشرفت بهتر آن هاست . گاهی اوقات برداشتن اولین قدم با پذیرش این که رابطه نیاز به کمک دارد ، سخت ترین بخش است . بیشتر افراد این تجربه را بصیرت بخش و توانمند می دانند .

4.5/5 - (358 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره