به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

دکتر افسردگی در تهران

درمان افسردگی در تهران

دکتر افسردگی در تهران

افسردگی چيست؟

افسردگی بسیار قوی ‌تر و بدتر از  دوره‌های زمان کوتاه یأس و ناراحتی می باشد كه همه اشخاص گاهی اوقات با آن مواجه می شوند. اصولا خیلی طولانی مدت می ‌شود و این توانایی را دارد روزها، هفته‌ها و حتی ماه ها به طول بینجامد که در این شرایط بایستی به سرعت به دکتر افسردگی در تهران مراجعه کنید.

بیشتر اشخاص که به افسردگی ابتلا دارند دارای  همه علامت های ظاهری که در این جا ليست شده نيستند، ولی بیشتر اشخاص کم کم پنج يا شش مورد را دارا می باشند. این علامت ها عبارت اند از:

 1. احساس ناراحتی در بيشتر وقت ها
 2. تصميم‌گيری خیلی سخت از قبل می شود
 3. این توانایی را ندارند به چيزهايی كه دوست دارند، بپردازند
 4. بیشتر اوقات احساس خستگی می كنند
 5. اغلب بی‌قرار و مضطراب می باشند
 6. اشتهای خود را از دست می دهند و وزن آنها کم می شود بعضی اشخاص برعكس اشتهایشان بیشتر شده و خیلی چاق می شوند
 7. بین1تا 2 ساعت زمان می برد تا خوابشان ببرد و خیلی زودتر از وقت معمول بيدار می ‌شوند
 8. تمام علاقه و میل خود را به برقراری رابطه با شریک زندگی از دست می ‌دهند
 9. شدیدا دچار افت اعتماد به نفس می شوند
 10. احساس می کنند بی مصرف هستند و خود را کافی نمی دانند و همیشه ناامید هستند
 11. از همه افراد دوری می جویند
 12. تند خو و بدخلق می ‌شوند
 13. در زمان های خاصی از روز، بیشتر صبح‌ها حس بدی دارند
 14. به فكر خودكشی می ‌افتند

بیشتر اوقات خودمان متوجه این نمی شویم که به چه صورت دچار افسردگی  می ‌شويم، چون به مرور در ما ايجاد می ‌شود. امکان دارد این تصميم را بگيريم با آن بجنگیم وخودمان را به خاطر تنبل بودن يا  نداشتن اراده کافی سرزنش كنيم. بعضی وقت ها لزومی است افراد دیگر ما را متقاعد كنند كه كمك خواستن از دکتر افسردگی در تهران نشانه ضعف نيست.

امکان دارد تلاش كنيم برای غلبه کردن برافسردگی خود به شدت كار و فعالیت انجام دهیم. اين کار می ‌تواند ما را به مرور تاثیر پذیر تر و فرسوده‌تر كند ما بیشتر به دردهای فيزيكی و جسمی، سردردهای پشت سر هم يا بی ‌خوابی توجه آن چنانی نمی ‌كنيم، بعضی وقت ها اين نشانه‌های فيزيكی این توانایی را دارد که علامت اوليه افسردگی باشد.

چرا افسرده می شویم؟

برای افسردگی روزانه كه تمام ما بعضی وقت ها آن را حس می کنیم، اصولا دلیل های زیادی وجود دارد .اين دلیل ها در اشخاص مختلف این توانایی را دارند دارای تفاوت باشند. امکان دارد بعضی وقت ها کاملاً واضح به نظر بیاید و یا برعکس آشكار به نظر نرسند. این عامل های مختلف  این توانایی را دارند یک امر نااميد كننده و ياس آور باشند يا به دلیل از دست دادن فردی یا چیز خاصی باشد. اما بعضی وقت ها، مشخص نمی شود که چرا حس افسردگی داریم. فقط حوصله نداریم.

حس افسردگی بعد از يك رويداد عذاب آور، مثل غم از دست دادن عزیزان، طلاق گرفتن یا از دست دادن شغل خود ، طبيعی به نظر می ‌رسد. امکان دارد چند هفته يا چند ماه بعد هم به فكر كردن و صحبت كردن راجع به آن رويدادتلخ بپردازيم، ولی بعد از مدت کوتاهی همین رویداد تلخ را به تدریج می پذیریم و سعی بر آن داریم که با آن کنار بیاییم. ولی بعضی از ما این توانایی را نداریم با آن کنار بیاییم و دچار افسردگی شدیدی می شویم.

درمان افسردگی بعد از زایمان
بخوانید

بیشتر افسردگی وقتی به وجود می آید كه ما از نظر فيزيكی بيماری داشته باشيم. اين موضوع نه تنها برای بيماري های تهديد‌کننده زندگی مثل سرطان و بيماری قلبی صدق می کند بلكه درباره بيماري های مزمن مانند آرتروز يا برونشيت هم صدق می ‌كند.

اشخاص جوان دیگر امکان دارد بعد از ابتلا به عفونت های ويروسی مانند سرما‌خوردگی آنفولانزا یا تب غده ای دچار افسردگی شوند.

هر شخصی می ‌تواند افسرده شود. ولی بعضی از ما به نظر بيشتر استعداد ابتلا به افسردگی هستيم، اين موضوع امکان دارد به علت خصوصیات خاص بدن ما، به علت تجارب اوليه در زندگی ‌مان يا هر دو باشد.

بسياری از اشخاصی كه زيادا لكل مصرف می کنند، دچار افسردگی می ‌شوند. معلوم نيست اول كدام يك در شخص بروز می ‌كند نوشيدن مفرط يا افسردگی. همچنین افرادی كه خيلی زياد مشروب می ‌خورند بيشتر از ديگران مستعد خودكشی هستند.

زن ها بيشتر از مردان استعداد  افسردگی را دارا هستند. به همین دلیل كه مردان كمتر دستخوش احساس های مختلف می شوند ، احساسات خود را سركوب می ‌كنند يا آن ها را با خشونت بيان می ‌كنند يا اين كه از طريق نوشيدن زياد نوشیدنی های الکلی سركوب  می ‌كنند.اما زن ها اصولا بیشتر تحت تاثیر استرس می باشند. زیرا هم استرس محیط کار را دارا هستند و در عين حال  باید از فرزندان مواظبت کنند.

طبق نظر دکتر افسردگی در تهران افسردگی این توانایی را دارد به صورت خانوادگی باشد اگر يكی از افراد خانواده شما شديد افسرده باشد، شما هشت برابر بيشتر استعداد مبتلا شدن به افسردگی را دارید.

افسردگی روان شيدايی چيست؟

نزدیک به 1 نفر از 15 نفری كه دچار افسردگی شديد می باشند. پريودهايی زمانی دارند كه  خیلی  فعال  و پرانرژی می ‌شوند. اين نوع افسردگی، افسردگی روان شيدايی است.این روزها از آن به عنوان اختلال (دو قطبی یا مانیک دپرشن)  نیز نام برده می شود.این مدل افسردگی به شکل مساوی  در مردان و زنان وجود دارد.

آيا ابتلا به افسردگی شكلی از ضعف است؟

امکان دارد از دید اشخاص دیگر  این گونه بنظر بیاید كه فرد افسرده خودش خواسته که افسرده شود . ولی  حقيقت امر اين می باشد كه، افسردگی مدلی از  بيماری می باشد که  این توانایی را دارد برای بیشتر افراد اتفاق بيفتد و به هیچ عنوان نشانه ضعف نمی باشد، حتی افراد قدرتمند نيز این توانایی را دارند دچار افسردگی شديد شوند.

ونيستون چرچيل که خود از افسردگی رنج می برد، افسردگی را “سگ سياه” می ناميد.

چه موقع درخواست كمك کنیم؟

زمانی که احساس افسردگی شما خیلی بدتر از حد معمولی باشد و این گونه به نطر آید که  بهتر نمی شود.

زمانی که احساس افسردگی شما روی كار، علاقه ها و احساسات شما نسبت به خانواده و دوستانتان تاثير بگذارد.

وقتی كه شما این احساس را داشته باشید كه زندگی دیگر هیچ ارزشی ندارد يا اين كه افراد دیگر بدون شما خوشحال تر خواهند بود.

دیر انزالی در بانوان
بخوانید

در این زمان ، تماس با مشاوران کلینیک روان آرام و دکتر افسردگی در تهران صحبت با خويشاوند ها و يا دوستان مورد اعتماد امکان دارد کمک کننده باشد،در غیر اینصورت نياز به این است که توسط پزشک ویزیت بشوید. بعضی وقت ها دوستان و يا اعضائ خانواده شما متوجه تغييراتی در شما مي شوند و نگران حال شما می شوند

كاری انجام دهيد.

برای ورزش کردن به بیرون خانه بروید .اگر شده حتی شده برای پياده روی کردن ، اين کار به شما كمك می ‌كند تناسب فيزيكی خود را حفظ کنید و بهتر به خواب فرو بروید. امکان دارد.

این احساس را داشته باشید که قادر به كار كردن نيستيد ولی بهتر این است تلاش كنيد و همیشه فعال باشید اين کار می تواند كار در منزل باشد، آن را خودتان انجام دهيد (حتی با انجام کارهای ساده مثل تعويض يك لامپ). اين می ‌تواند به ذهن شما كمك كند از افكار دردناكی كه شما را افسرده‌تر می ‌كنند فارغ شويد

خوب غذا بخوريد

سعی شما بر این باشد که خوب غذا بخوريد، وعده غذايی متوازن داشته باشيد، ولی اينكه امکان دارد میل خوردن غذا نداشته باشيد، سبزيجات و ميوه‌جات تازه بسيار مفيد هستند. افسردگی این توانایی را دارد وزن شما را كم كند و باعث کم شدن ويتامين‌ها  شود كه دلیلی بر شدید شدن روند افسردگی می شود

 از نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید

در مقابل تمايل مصرف الكل، برای سر پوش گذاشتن  و فراموش کردن غم های خود ، مقاومت كنيد، الكل افسردگی را واقعاً بدتر می ‌كند، چند ساعتی حس بهتری به شما   می ‌دهد ولی بعداً حس افسردگی بدتری دوباره باز می‌گردد. مصرف خيلی زياد الكل ،شما را از درخواست كمك و حل مشكلتان باز می ‌دارد. در ضمن برای سلامت جسمانی شما نيز مضر است

خوب بخوابید

سعی تان بر این باشد که نگرانی در مورد مشكل خوابيدن به خود راه ندهيد. گوش دادن به راديو يا تماشا کردن تلويزيون در حالي كه دراز كشيده اید يا بدنتان در حال استراحت است می ‌تواند كمك بسزایی به شما کند. حتی اگر نتوانيد بخوابيد، می ‌توانيد ذهنتان را به اين روش مشغول كنيد، به این طریق كمتر حس اضطراب داشته و خوابيدن برايتان ساده‌تر می شود.

دنبال علت باشید

اگر عقیده دارید می ‌دانيد چه چيزی دلیل افسردگی شما  است،  نوشتن آن و بررسی راه هايی كه می ‌‌تواند به حل آن كمك ‌كند،مفید است

 امید خود را از دست ندهید

این موضوع را به یاد داشته باشید شما تجربه‌ای را پشت سرمی ‌گذاريد كه عده زيادی سپری كرده‌اند. شما به مرور این دوره را  پشت سر می ‌گذاريد، اگرچه امکان دارد باور این موضوع برای شما خیلی سخت باشد

افسردگی این توانایی را دارد تجربه مفيدی برای شما باشد.این توانایی را دارد شما را به شخصی سرسخت تر و قوی تر تبدیل کند که این توانایی را دارید وضعيت ها و رابطه ها با افراد را شفاف تر ببینید و درک بهتری از رابطه های بین افراد داشته باشید

شما امکان دارد قادر به گرفتن تصميمات و تغيیرات مهمی در زندگی خود باشيد كه قبلاً از آن اجتناب می ‌کرديد

روان درمانی و دکتر افسردگی در تهران

گفتگو در مورد احساساتتان می ‌تواند مفيد باشد، دکتر افسردگی در تهران و شهر های دیگر امکان دارد مشاوری در مطب داشته باشد مثل مشاوران کلینیک روان آرام كه شما این توانایی را داشته باشید با او صحبت كنيد. اگر افسردگی به رابطه ‌شما با همسر و یا شریک زندگی شما مربوط شود، انجمن میتواند به شما کمک کند.   این انجمن بطور اختصاصی روی اینگونه مسائل کار میکند.

درمان شکست عشقی
بخوانید

آيا به ديدن دکتر افسردگی در تهران نيازی خواهم داشت؟

بیشتر اشخاص افسرده توسط دکتر افسردگی در تهران درمان می شوند ولی  تعداد كمی از اشخاص خوب نمی شوند و به كمك تخصصی ‌تری نياز دارند. آنها احتمال دارد به روانپزشك يا عضوی از  تيم بهداشتِ روانی برای كمك اختصاصی رجوع بشوند.

روانپزشك يك دكتر است كه در زمينه های مختلف درمان اختلال های روانی و روحی دارای تخصص می باشد. اعضای تيم بهداشت روانی امکان دارد پرستار، روانشناس، مددكار اجتماعی يا متخصص کاردرمانی باشند.  هر کدام از این اشخاص در مسائل بهداشت روانی مجرب و ورزيده هستند

مصاحبه اول با روانپزشك احتمالا يك ساعت طول ميكشد. امکان دارد از شما خواسته شودبه همراه یکی از اعضای خانواده يا دوستان خودتان به روانپزشک مراجعه کنید. نيازی به نگرانی نيست روانپزشك این هدف را دارد که درباره گذشته شما و در مورد هر بيماری جدی يا مشكلات روحی شما در گذشته بیشتر  بداند.

وی درباره مسائلی كه اخيراً در زندگی شما رخ داده ،در مورد این که چطور دچار  افسردگی شدید و در مورد سابقه درمانی و دارویی شما سئوال می ‌كند. بعضی  وقت ها پاسخ به همه اين سوال ها  امکان دارد مشكل باشد.

ولی به دكتر این كمك را می ‌كند به اطلاعاتی در مورد شما دست يابد و بهترين درمان را برای شما تجويز كندکه امکان دارد صرفاً یک توصیه،تغییر دارو و یابستری در بیمارستان باشد(اگر افسردگی شما شديد باشد يا به نوع خاصی از درمان نيازمند باشید، بهتر است به بيمارستان برويد) اين فقط برای يك درصد افراد افسرده ضروری می ‌باشد

اگر هيچ درمانی را اتخاذ نكنم، چه خواهد شد؟

این موضوع بسیار جالب است که 4 نفر ازهر 5 نفر از اشخاص افسرده در مدت 4 تا 6 ماه بدون هيچ كمكی كاملاً بهبود می ‌يابند. پس چرا بايد افسردگی را درمان کرد؟

اشخاصی که  اولین تجربه  افسردگی و رسیدن به مراحل مختلف افسردگی را می گذرانند می گذرانند، 50  درصد احتمال مبتلا شدن مجدد به افسردگی را خواهند داشت و خطر خودکشی هر چند تعداد كمی از افراد افسرده امکان دارد بخواهند خود کشی کنند را هم باید به موارد بالا اضافه کنیم.

با بکار بردن بعضی از پيشنهادات این مقاله ، امکان دارد مدت زمان افسردگی شما خیلی كوتاه‌تر شود. اگر این توانایی را داشته باشید خودتان بر افسردگی غلبه كنيد، اعتماد به نفس خود را برای غلبه دوباره برآن در آينده افزايش خواهد يافت. البته اگر افسردگی شديد یا مزمن باشد امکان دارد قادر به كار نباشيد و از زندگی لذت نبريد که دراین صورت نیازبه کمک دکتر افسردگی در تهران و شهر های دیگر دارید.

 

 

avatar
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید