به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

دوستی قبل از ازدواج

دوستی پیش از ازدواج

دوستی قبل از ازدواج

دوستی قبل از ازدواج چیست و چه اثراتی می تواند داشته باشد ؟

برای پاسخ دادن به این سوال می بایست ابتدا دوستی قبل از ازدواج را تعریف کرد و مسائل روان شناسی مربوط به آن را بررسی کرد و سپس به بررسی اثرات آن پرداخت .

به رابطه دوستی که بین دختر و پسر ، پسر با پسر و دختر با دختر که همه آن ها مجرد باشند وجود دارد ، دوستی قبل از ازدواج می گویند . در این مطلب قصد داریم به رابطه دوستی که میان دختر و پسر مجرد وجود دارد پرداخته و جوانب آن را بررسی کنیم . پس هرجا دوستی قبل از ازدواج مطرح شد منظور رابطه دوستی میان دختر و پسر قبل از ازدواج می باشد .

از آنجایی که دوستی قبل از ازدواج معمولا میان دختران و پسران جوان رخ می دهد باید جوانب احتیاط را در مورد آن در نظر گرفت . زیرا جوانان از تجربه کمی برخوردار بوده و به راحتی می توانند موجب زیان هایی به خود شوند که به این سادگی قابل جبران نباشد . بنابراین این نوع دوستی ممکن است اثرات مثبتی از خود برجای نگذارد و لازم است تا زیر نظر یک مشاوره درست این مسئله مدیریت شود .

 

دوستی قبل از ازدواج

خب ممکن است بگویید سری که درد نمی کند چرا دستمال ببندیم و دختر و پسر خود را از این روابط منع کنید . اما جوانان به دلیل ایجاد شور و هیجان جوانی و بلوغ در آن ها ، باعث می شود شخصیت آن ها بسیار کنجکاو و آسیب پذیر شود و آن ها را به برقراری این رابطه به طور مخفیانه سوق دهد و بالطبع عواقب ناگواری که ممکن است به دنبال آن همراه باشد .

حالا که با کلیت مسئله دوستی قبل از ازدواج آشنا شدید و اجتناب پذیری آن بررسی شد باید به دنبال راهکاری مناسب برای جلوگیری از وقوع عواقب ناگوار آن باشیم . بدین منظور لازم ابتدا عواقب تداوم این نوع رابطه بررسی شده و راهکاری مناسب برای آن ارائه شود .

عواقب تداوم دوستی قبل از ازدواج چیست ؟

دوستی قبل از ازدواج می تواند عواقب ناگواری به همراه داشته باشد که از جمله آن ها می توان به ضربه عاطفی خوردن ، حریص شدن و سیرنشدن میل جنسی و امکان تولد نامشورع فرزند اشاره کرد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم .

ضربه عاطفی خوردن :

وقتی یک دختر و پسر قبل از ازدواج با توجه به مطالبی که ذکر شد وارد یک رابطه دوستی می شوند ، ممکن است هر دو به امید تشکیل زندگی مشترک در آینده وارد این رابطه شده باشند . اما این ترس در وجود آن ها وجود خواهد داشت که ممکن است در آینده بنا به هر دلیلی این واقعه رخ ندهد . وقتی یکی از آن دو در این رابطه دوستی احساساتش برانگیخته شود ولی آن ها نتوانند این رابطه را به خوبی تمام کنند ، آن کسی که احساساتش برانگیخته شده است دچار ضربه روحی می شود و ممکن است با شرایط سختی از این رابطه خارج شود .

برای درک بهتر این مطلب به مثال زیر توجه کنید :

فرض کنید یک پسر با دختری رابطه دوستی برقرار کرده و رابطه آن ها وارد مرحله جدی شده است . بنابراین قرارهای آن ها زیاد شده و بین آن ها علاقه ای ایجاد شده است . از آنجایی که شناخت آن ها از یکدیگر و خانواده های خود در حد کم و غیرقابل قبول است ، ممکن است وصلتی بین آن ها شکل نگیرد . فرضا اگر وصلتی هم بین آن ها شکل بگیرد ممکن است باعث ایجاد بی اعتمادی آن ها به یکدیگر شود و با خود بگویند نکند قبل از من هم با شخص دیگری رابطه داشته است و یا حتی دارد ؟!

این رابطه در نهایت ممکن است باعت برقراری ارتباط جنسی و حتی بارداری دختر شود که در صورت بروز چنین اتفاقی ممکن است پسر شانه خالی کرده و دختر را پس بزند . زیرا به هدف خود رسیده و به اصطلاح طعم لذت را چشیده است . اما چه بلایی سر دختر می آید ؟

دختر که اکنون فرزند نامشروعی در شکم خود دارد به احتمال قوی مورد مذمت و سرزنش خانواده خود قرار می گیرد و از طرفی جای خالی پسر و تنها گذاشته شدن توسط او برای دختر سنگینی می کند . از این رو فشار روحی زیادی به دختر وارد می شود و باعث می شود ضربه عاطفی شدید متحمل شود .

البته این اتفاق می تواند به صورت عکس هم رخ دهد . به عبارتی دیگر پسر توسط دختر رانده شود در صورتی که به وی دل بسته و علاقه مند او شده است . این رخداد هم خالی از عیب نیست . زیرا ممکن است پسر نتواند از پس این شکست عاطفی بربیاید و ممکن است بلایی سر خود بیاورد .

بنابراین ضربه عاطفی خوردن می تواند یکی از پیامدهای داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج به حساب بیاید .

حریص شدن و سیر نشدن میل جنسی :

یکی از پیامدهای برقراری رابطه دوستی قبل از ازدواج می تواند ایجاد رابطه نامشروع جنسی بین دختر و پسر باشد . از آنجایی که در سنین جوانی معمولا دختر و پسر شور و اشتیاق جنسی زیادی در وجودشون قرار دارد ممکن است با طی نشدن فرایند ازدواج از راه سریع و برقراری رابطه جنسی از راه نامشروع سبب تنوع طلبی در یکی از آن ها یا هردوی آن ها شود .

بدین صورت که پسر متمایل به برقراری رابطه جنسی با دختران و زنان دیگر است و دختر دوست دارد با مردان دیگری هم خوابه شود . بدین ترتیب میل جنسی در آن ها شدت بیشتری پیدا کرده به گونه ای که انگار از رابطه جنسی فقط لذت می برند همچون معتادی که با مصرف مواد التیام می یابد . حال آن که برقراری صحیح رابطه جنسی علاوه بر ایجاد لذت به ایجاد آرامش روح و روان نیز کمک می کند که در این رابطه معمولا خبری از آرامش نیس و بیشتر شبیه مسکن برای از بین بردن درد می باشد .

بنابراین این مسئله سبب به وجود آمدن بی بند و باری در هر یک از دختر و پسر می شود که به احتمال قوی فرصت تجربه یک زندگی خوب و سرشار از نشاط و شادابی را از آن ها می گیرد .

با توجه به مطالب ذکر شده در می یابیم که ایجاد بی بند و باری و سیر نشدن میل جنسی می تواند یکی دیگر از پیامدهای برقراری دوستی قبل از ازدواج باشد .

امکان تولد فرزند نامشروع :

فرزندی که از طریق برقراری ارتباط جنسی میان دو فردی که از نظر شرعی و قانونی زن و شوهر نیستند به دنیا بیاید فرزند نامشروع نامیده می شود . امکان تولد فرزند نامشروع تقریبا در مورد یک و دو ذکر شد اما در اینجا جداگانه این معضل را بررسی می کنیم .

همان طور که ذکر شد رابطه دوستی قبل از ازدواج ممکن است موجب بارداری دختر شود و بنا به دلایل مختلف سقط بچه صورت نگیرد . (مثلا پسر با سقط جنین مخالف باشد یا دختر نخواهد مانع به دنیا آمدنش شود یا والدین مخالف کشتن بچه باشند و یا شرایط سقط فراهم نشود ) . به دنیا آمدن فرزند نامشروع مسئله بسیار مهمی است که نادیده گرفتنش کار عقلانی نیست .

فرض کنید فرزندی متولد شده است . یک فرزند برای رشد و تربیت صحیح نیاز به تلاش پدر و مادر خود دارد تا نیازهای رشد وی را فراهم کنند . حال فرزند نامشروع را در نظر بگیرین که پدرش بخاطر ترس از آبرویش متواری شده است . حال تکلیف فرزند که گناهی ندارد و از خودخواهی پدر و مادر خود پا به این دنیا نهاده است چیست ؟

آیا این فرزند همانند دیگر کودکان می تواند مراحل رشد خود را طی کند ؟ آیا این انصاف است که یک طفل بی گناه اسیر خودخواهی دو نفر شود ؟ پاسخ این سوالات بدیهی است و هرکسی می داند که حق و حقوق این فرزند پایمال شده است .

پس عقل سلیم حکم می کند زندگی فرزندی را به خاطر شور و هیجان جوانی خود به خطر نندازیم و حق داشتن یک زندگی سالم را از وی نگیریم . بنابراین نباید از امکان تولد فرزند نامشروع به عنوان یکی از پیامدهای برقراری ارتباط دوستی قبل از ازدواج غافل شد .

ما بحث روان شناسی این مسئله را بررسی کردیم و حال نظر دین را که بسیار کامل و جامع است را بررسی می کنیم .

دین اسلام ازدواج را جزو مهمترین مسئله ها به شمار آورده است و ذکر شده که ازدواج نصف دین را کامل می کند . از دیدگاه روانشناسی هم این مسئله قابل درک است . زیرا ازدواج مهر و محبت خاصی میان زن و مرد به وجود می آورد که سبب رشد و نمو آن ها شده و علاوه بر پاسخ به نیاز جنسی موجود در آن ها به آرامش روحی و روانی شان نیز کمک شایانی می کند .

اسلام در مورد ارتباط نامحرم موضع سختگیرانه ای اتخاذ کرده است که بی شک از هر نظر به صلاح فرد و جامعه است .

حال راه حل جلوگیری از داشتن رابطه دوستی قبل از ازدواج با توجه به اینکه شور و نشاط جوانی شخص را به داشتن این رابطه سوق می دهد چیست ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت ازدواج راه حل بسیار مناسبی است که می تواند در صورت انجام اقدامات درست و لازم به خوبی برای حل این مشکل کارساز باشد . بنابراین از والذین انتظار می رود تا با سخت گیری های بیجا مانع ازدواج جوانان خود نشوند و تمام تلاش خود را برای انجام هر چه زودتر این امر پسندیده انجام بدهند .

 

 

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع