به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

درمان پانیک

مشاور نحوه تشخیص اولیه اختلال پانیک مشاور ازدواج علائم نشان دهنده اختلال پنیک مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول

راهکارهای درمان پانیک

بسیاری از ما ممکن است در طول زندگی، یک یا دو حمله وحشت به نام حمله پانیک داشته باشیم. اما برای برخی افراد، این اتفاقات خیلی بیشتر رخ می دهد. خوشبختانه، درمان پنیک می تواند اقدامات زیادی برای متوقف کردن این حملات انجام دهد.
پزشکان به طور کلی با تنظیم روان درمانی، درمان دارویی یا ترکیب هر دو، حملات پانیک را درمان می کنند. در این مقاله به تعریف اختلال پانیک، انواع آن، درمان حملات پانیک و هر آن چه مرتبط با این حملات است، اشاره شده است: 

حمله پانیک چیست؟

اختلال پانیک هنگامی اتفاق می افتد که در حال تجربه  تکرار حملات غیر منتظره از هراس هستید. حملات وحشت را ترس و ناراحتی شدید و ناگهانی تعریف می کنند که در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسد. افراد مبتلا به این اختلال، با ترس از حمله پانیک زندگی می کنند. حمله پانیک ممکن است با علائم جسمی مانند تپش قلب، مشکلات تنفس و عرق کردن همراه باشد و بهتر است درمان پانیک اتفاق بیفتد.

اختلال پانیک نوعی اختلال اضطراب است که به طور مرتب دچار حمله ناگهانی پنیک یا ترس می شوید.

همه در بعضی از مواقع احساس اضطراب و وحشت را تجربه می کنند.  این یک واکنش طبیعی به شرایط استرس زا یا خطرناک است، اما کسانی که به طور مکرر دچار حمله شوند نیاز به درمان پانیک خواهند داشت.

پانیک

راه های تشخیص اولیه پانیک Panic

اکثر افراد یک یا دو بار در زندگی خود حمله وحشت را تجربه می کنند. انجمن روانشناسی آمریکا گزارش می دهد که 1 نفر از هر 75 نفر ممکن است یک اختلال پانیک را تجربه کنند. بعد از این که حداقل یک ماه (یا بیشتر) نگرانی مداوم یا نگرانی در مورد حملات پانیک (یا عواقب آن) را تجربه کردید، ممکن است به اختلال پانیک دچار شده باشید و نیاز به درمان پانیک داشته باشید.

حتی علائم این اختلال می تواند کاملاً طاقت فرسا و ترسناک باشد، اما با درمان پانیک می توان آن ها را مدیریت کرد و بهبود بخشید. جستجوی درمان پانیک مهمترین بخش برای کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی شما است.

پانیک

علائم اختلال پانیک چیست؟

علائم اختلال پانیک، اغلب در نوجوانان و بزرگسالان زیر 25 سال ظاهر می شود. اگر چهار یا چند حمله وحشت داشته اید، ممکن است دچار اختلال پانیک شوید.

حملات پانیک که در مواردی نیاز به درمان پنیک Panic دارد، باعث ایجاد ترس شدید می شود که ناگهان شروع می شود، اغلب بدون هشدار می باشند.  یک حمله معمولاً 10 تا 20 دقیقه طول می کشد، اما در موارد شدید ممکن است علائم بیش از یک ساعت ادامه داشته باشد.  این تجربه و علائم اغلب برای افراد متفاوت است.

آیا می توان از جلسات مشاوره غیر حضوری بهره مند گشت؟

بله کافیست با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمود.

مشاوره تلفنی بهتر است یا حضوری؟

عموما در درمان اختلالات روانشناختی روانشناس توصیه می کند از جلسات مشاوره حضوری بهره مند گشت اما اگر افراد شرایط حضور در جلسات را نداشته باشند می توانند با مشورت روانشناس از جلسات مشاوره آنلاین بهره مند گردند. جلسات حضوری و آنلاین هر دو با توجه به شرایط مراجعین می توانند تاثیرات مثبتی را در صورت همراهی با روانشناس به همراه داشته باشند.

هزینه جلسات مشاوره روانشناسی چقدر است؟

تعیین هزینه جلسات مشاوره وابسته به تعداد جلسات است..لذا تعداد جلسات هم با توجه به تشخیص درمانگر برای ادامه فرایند درمان و نوع نیاز مراجع به ادامه درمان مشخص و برگزار می شوند.

4.6/5 - (341 امتیاز)

علائم شایع مرتبط با حمله پانیک

1.اضطراب

این بیماری از خفیف تا شدید متغیر است و می تواند شامل احساس نگرانی و ترس باشد. شدیدترین شکل اضطراب، وحشت است. ممکن است شروع به جلوگیری از مواجهه با موقعیت های خاص کنید، زیرا از حمله پانیک می ترسید. این اضطراب تبدیل به یک چرخه از ترس می شود که نیاز به درمان پنیک دارد.

2.موارد وحشت زدگی

حمله پانیک هنگامی است که بدن شما دچار علائم روحی و جسمی شدید می شود. حمله وحشت می تواند بسیار ترسناک و نگران کننده باشد و به کمک پزشک برای درمان حمله پانیک نیاز دارد.

علائم شامل:

پانیک

دلیل حمله پانیک چیست؟

علائم حمله پانیک که در درمان پنیک مورد بررسی قرار می گیرند، اغلب بدون دلیل مشخص رخ می دهد. به طور معمول، علائم متناسب با میزان خطر موجود در محیط نیست.  از آن جا که این حملات قابل پیش بینی نیست، می توانند به میزان قابل توجهی بر عملکرد شما تأثیر بگذارند.

ترس از حمله وحشت یا یادآوری یک حمله وحشت می تواند منجر به حمله دیگری شود.

چه عواملی باعث اختلال پانیک می شوند؟

دلایل اختلال پانیک Panic به وضوح درک نشده است.  تحقیقات نشان داده است که اختلال پنیک ممکن است به ژنتیک مرتبط باشد.  اختلال پانیک همچنین با تغییر قابل توجهی که در زندگی رخ می دهد، همراه است.  ترک تحصیل در دانشگاه، ازدواج، به دنیا آمدن فرزند اول، همه انتقال های عمده زندگی هستند که ممکن است استرس ایجاد کنند و منجر به بروز اختلال پنیک شود که نیاز به درمان حمله پانیک دارد.

علل:

اما تصور می شود که به این شرایط احتمالاً با ترکیبی از چیزها مرتبط باشد، از جمله:

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

درمان پانیک

چه کسی در معرض ابتلا به اختلال پانیک است؟

اختلال هراس به طور معمول در اواخر بزرگسالی یا اوایل بزرگسالی بروز می کند، اما گاهی اوقات ممکن است در کودکی یا اواخر بزرگسالی شروع شود. اختلال هراس تقریباً دو برابر زنان شیوع دارد. دلایل اختلال هراس در حال حاضر مشخص نیست. تئوریهای مختلف، تأثیر تأثیرات محیطی، بیولوژیکی و روانشناختی را بررسی می کنند. اکثر کارشناسان قبول دارند که اختلال هراس نتیجه ترکیبی از این عوامل است.

اگرچه دلایل اختلال پانیک Panic به وضوح درک نشده است، اما اطلاعات مربوط به این بیماری نشان می دهد که گروه های خاصی احتمالاً به این اختلال مبتلا هستند.  به ویژه، براساس اعلام انستیتوی ملی بهداشت روان، زنان دو برابر مردان احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.

چگونه اختلال پانیک تشخیص داده می شود؟

اگر علائم حمله وحشت را تجربه کردید، ممکن است به حمله پنیک دچار شده باشید و نیاز به درمان پانیک باشید.  بیشتر افرادی که برای اولین بار حمله وحشت را تجربه می کنند، معتقدند که دچار حمله قلبی شده اند. در حالی که در بخش اورژانس هستید، ارائه دهنده اورژانس چندین آزمایش را انجام می دهد تا ببیند علائم شما ناشی از حمله قلبی است یا نیاز به درمان پنیک دارد. آن ها ممکن است آزمایش خون انجام دهند تا شرایط دیگری را که می تواند باعث علائم مشابه شود، بررسی کنند. یا یک الکتروکاردیوگرام (ECG) برای بررسی عملکرد قلب توصیه می شود.  اگر مبنای اضطراری برای علائم وجود نداشته باشد، شما به پزشک ارائه دهنده مراقبت های اولیه جهت درمان پانیک ارجاع می شوید.

ارائه دهنده مراقبت های اولیه ممکن است معاینه سلامت روان انجام داده و در مورد علائم حمله پانیک از شما سؤال کند.

پانیک

درمان پانیک چگونه است؟

درمان اختلال پانیک بر کاهش یا از بین بردن علائم شما متمرکز است.  درمان پانیک با یک پزشک متخصص و در بعضی موارد دارو انجام می شود.  درمان به طور معمول شامل درمان شناختی رفتاری (CBT) است. این روش درمانی به شما می آموزد كه افكار و اعمال خود را تغییر دهید تا بتوانید حملات خود را بفهمید و ترس خود را مدیریت كنید.

داروهایی که برای درمان پانیک مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند شامل مهارکننده های انتخابی بازگشت مجدد سروتونین (SSRIs) ، و طبقه ای از داروهای ضد افسردگی باشند. دارو های تجویز شده برای درمان حمله پنیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سایر داروهایی که گاهی اوقات برای درمان پانیک مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

راهکارهای موثر بر کاهش حملات پانیک

علاوه بر این روش های درمانی، چندین مرحله وجود دارد که می توانید در منزل برای کاهش علائم حمله هراس خود استفاده کنید.  مثال ها عبارتند از:

چشم انداز بلند مدت پنیک چیست؟

اختلال پانیک اغلب یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است و درمان حمله پانیک دشوار است.  برخی از افراد مبتلا به این اختلال به خوبی به درمان پاسخ نمی دهند. برخی دیگر ممکن است دوره هایی داشته باشند که هیچ علائمی نداشته باشند و دوره هایی که علائم آن ها کاملاً شدید باشد. بیشتر افراد مبتلا به اختلال پنیک از طریق درمان برخی از علائم را تسکین می دهند.

پانیک

چگونه می توان از اختلال پانیک جلوگیری کرد؟

ممکن است پیشگیری از اختلال پانیک امکان پذیر نباشد. با این وجود، می توانید با جلوگیری از مصرف الکل و محرک هایی مانند کافئین و همچنین داروهای غیرمجاز، علائم خود را کاهش دهید و به درمان پنیک کمک کنید. همچنین می توان در صورت بروز یک پریشانی، علائم اضطراب را تشخیص داده و  با ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود درباره وضعیت مستعد حمله پنیک، صحبت کنید.

زمان لازم برای درمان پنیک

اگر شما علائم اختلال پانیک را تجربه کرده اید، به پزشک عمومی مراجعه کنید. پزشک برای درمان حمله پنیک از شما می خواهد علائم خود را توصیف كنید، این که چند مرتبه بروز می كنند و مدت زمانی كه حمله ها را تجربه كرده اید. پزشک همچنین ممکن است معاینه فیزیکی را انجام دهد تا شرایط دیگری را که می تواند باعث علائم شما شود، رد کنند.

اگرچه صحبت کردن با دیگران درمورد احساسات، ترس و زندگی شخصی شما ممکن است دشوار باشد، اما سعی کنید احساس اضطراب یا خجالت را کنار بگذارید. اگر حملات مکرر و غیر منتظره از پنیک را تجربه می کنید برای درمان پانیک اقدام کنید.

در هنگام حمله وحشت چه باید کرد؟

دفعه بعد که احساس کردید دچار حمله پانیک شده اید، موارد زیر را امتحان کنید:

نحوه جلوگیری از حمله بعدی پاتیک

اختلال پانیک چه عوارضی دارد؟

درمان پانیک، اگر چه می تواند دشوار باشد، اما ممکن است و می توانید بهبودی کاملی به دست آورید. اگر برای درمان اقدامی نکنید، شما بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های روانی دیگر، مانند اگورافوبیا یا سایر فوبیاها یا مشكل الكل یا دارو قرار می گیرید.

اختلال پانیک در کودکان

انواع حمله پانیک

حملات هراس پیش بینی شده

این حملات قابل پیش بینی هستند. به عنوان مثال، کسی که از فضای محصور ترس دارد (کلاستروفوبیا) ممکن است انتظار داشته باشد در هنگام قرار گرفتن در آسانسور یا سایر مناطق تنگ، حملات وحشت داشته باشد. شخصی که از پرواز (هوا هراسی) ترس دارد، ممکن است هنگام سوار شدن به هواپیما، در هنگام برخاستن یا در برخی از زمان ها در طول پرواز، حمله هراس داشته باشد.

حملات وحشتناک غیر منتظره

این حملات هراس، ناگهان و بدون هیچ دلیل و یا دلیل مشخصی رخ می دهد. هنگامی که یک حمله وحشتناک غیر منتظره رخ داد، فرد قبل از بروز علائم می تواند کاملاً آرام باشد. این نوع حمله هراس با هیچ نشانه ی آگاهانه، مانند داشتن افکار ترسناک، احساس ترس و اضطراب شدید یا احساس جسمی ناراحت کننده همراه نیست. حملات غیر منتظره همچنین با نشانه های خارجی، مانند فوبیای خاص یا در معرض یک واقعه یا موقعیت ترسناک اتفاق نمی افتد.

انواع حملات پانیک و معیارهای تشخیص

حملات هراس اغلب با تشخیص اختلال هراس همراه است. اما می تواند با سایر اختلالات سلامت روان همراه باشد. حملات هراس اغلب به اختلالات خلقی و اضطرابی مربوط می شود، مانند آگورافوبیا، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اختلال اضطراب اجتماعی (SAD)، هراس های خاص، اختلال وسواس فکری (OCD)، اختلال اضطراب عمومی (GAD)، دو قطبی اختلال افسردگی و اختلال افسردگی اساسی.

این حملات همچنین می تواند همراه با انواع اختلالات سلامت روان، از جمله اختلالات شخصیتی، اختلالات خوردن و اختلالات مرتبط با مواد باشد.

افرادی که به اختلال هراس مبتلا هستند، ممکن است در معرض حملات وحشت شبانه نیز باشد، نوعی حمله غیر منتظره از هراس که هنگام خواب به وجود می آید و آن را پانیک خواب می دانند.

می توان جهت درمان اختلال پنیک، از جلسات مشاوره فردی کلینیک روانشناسی روان آرام بهره مند گشت، کافیست تماس حاصل گردد.

بپیوندید
اطلاع از

6 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
محمد
2 سال قبل

سلام 18 سالمه ۵ ساله دچار حمله پانیک هستم قرص الووینتا(ونلافاکسین) استفاده میکنم همراه کلونازپام و سدیم والپرات یه مدت خوب میشم و یه مدت دوباره حمله بهم دست میده زیر ننظر روانپزشک هم هستم شما راهکاری برای کاهش علاعم پانیک دارید؟ میشه توضیح بدید ممنون.

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  محمد

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه برای موضوع بهتر حتماً به روان درمانگر مراجعه کنید روان درمانگر با بررسی تمامی موضوعات می تونه بهترین راهکارها را به شما ارائه کند کار همزمان روانپزشک و روان درمانگر میتونه در این زمینه به شما خیلی کمک کنه

رضا
2 سال قبل

من ۱۷ سالمه و حدودا یک سال این حملات بهم دست میده و خیلی آشفته‌ام میکنه خیلی اذیت میشم از داروی آلپرازولام ۰٫۵ هم استفاده میکنم ولی مثلا بعد از یکی دوماه دوباره دچار حمله شدید میشم و حس مرگ دارم
آیا راهی وجود داره این اختلال و حمله کامل خوب شه؟

تیم محتوا روان آرام
2 سال قبل
پاسخ به  رضا

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه بله این مورد قابل درمان اما حتما باید تحت نظر روانپزشک باشید و تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید و به هیچ عنوان خودسرانه دارو مصرف نکنید اگر مایل باشید میتوانید با روانپزشکان کلینیک روان آرام به صورت حضوری تلفنی و آنلاین وقت بگیرید

امین
3 سال قبل

ممنونم

تیم محتوا روان آرام
3 سال قبل
پاسخ به  امین

خواهش میکنم

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره