به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

درمان وسواس شستشو

درمان وسواس شستشو

درمان وسواس شستشو

وسواس شستشو یکی از وسواس هایی است که افراد زیادی به آن دچار می شوند و این وسواس از نظر شیوع رتبه نخست را در اختیار دارد. این وسواس در طبقه وسواس های فکری عملی قرار می گیرد. افرادی که به این وسواس مبتلا می شوند از هر گونه کثیفی ایی وحشت دارند و این این هراس و وحشت تاثیرات منفی بسیاری در افراد می گذارد و به همین دلیل آن ها همیشه به دنبال درمان وسواس شستشو هستند.

این وسواس علاوه بر اینکه زندگی خود فرد را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه زندگی اطرافیان او را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و به همین دلایل حتی خود فرد از این وسواس کلافه می شود. افرادی که به این وسواس دچار می شوند همیشه در حال شتسن و تمیز کردن خود یا سایر چیز ها هستند و همیشه مضطرب هستند که مبادا چیزی کثیف باشد. در ادامه این مقاله به بررسی کامل تر وسواس شتسشو و و راه های درمان وسواس شتسشو می پردازیم.

تعریف کامل وسواس شستشو

همانطور که در مقدمه این مقاله ذکر کردیم این وسواس در دسته ی وسواس های فکری و عملی قرار می گیرد. اما وسواس فکری و عملی یعنی چه؟

در واقع وسواس فکری و عملی به اختلال اضطرابی در افراد گفته می شود و افراد مبتلا به آن معمولا دارای ترس و اضطراب هستند، قابلیت کنترل افکار خود را ندارند و معمولا رفتار های تکراری ایی از خود نشان می دهند (شستشو وسایل و …). این افراد از وسواس خود آگاهی کامل دارند اما متاسفانه قادر به کنترل کردن آن نیستند و عملا این وسواس کنترل آن ها را به دست خود می گیرد و درمان وسواس شستشو برای این افراد بسیار ضروری است چون در غیر این صورت زندگی آن ها می تواند کاملا مختل شود.

وسواس فکری عملی با نام علمی Obsessive Compulsive Disorder  شناخته می شود و به دلیل طولانی بودن این اسم، از مخفف آن استفاده می کنند ( OCD  ). درمان وسواس شستشو در اوایل می تواند بسیار راحت تر باشد زیرا در این مرحله درجه وسواس افراد آنجنان زیاد نیست و به همین دلیل درمان آن راحت تر خواهد بود.

در اوایل این وسواس، افراد دائما فکر می کنند که چیز های اطرافشان کثیف است، اجزای بدن خودشان مانند دست و صورتشان تمیز نیست و به همین دلیل شروع به شستن آن ها می کنند اما با این شستشو عطش آن ها به شستشو نه تنها کمتر نمی شود بلکه جدی تر می شود و این شستشو را با دقت و ظرافت بسیار بیشتری انجام می دهند با این وجود باز هم وسواس آن ها رفع نمی شود زیرا مغز آن ها به این باور می رسد که توان تمیز کردن چیز ها را ندارد و به همین دلیل افراد بیشتر وقت خود را صرف این کار می کنند و در زندگیشان با اختلال جدی مواجه می شوند.

نشانه های مردی که خیانت می کند چیست ؟
بخوانید

آیا درمان وسواس شستشو امکان پذیر است؟

خوشبختانه این وسواس هم همچون تمام بیماری های جهان راه های درمان خود را دارد و می توان آن را درمان کرد. مدت زمانی که می شود این وسواس را از بین برد در افراد مختلف یکسان نیست و به درجه وسواس افراد رابظه مستقیم دارد.

افراد مبتلا به این بیماری هرچه زودتر اقدام به درمان وسواس شستشو کنند زودتر به نتیجه می رسند و نباید به وسواس اجازه پیشرفته شدن را بگیرند و در همان اوایل آن را از بین ببرند اما این به آن معنا نیست که اگر دیر به پزشک مراجعه کنند وسواس آن ها قابلیت درمان ندارد بلکه فقط بر روی مدت زمان درمان تاثیر می گذارد و در بعضی افراد حتی به بیش از سه سال نیز می رسد.

وسواس شستشو

چرا افراد به وسواس شستشو مبتلا می شوند؟

عوامل بسیار زیادی در ابتلای افراد به وسواس شستشو تاثیر دارند که ما در این بخش از مطلب مهم ترین آن ها را بررسی می کنیم و اگر هر یک از این علائم را در خود میبینید به فکر درمان وسواس شستشو باشید:

  • از بین بردن افکار آلوده در ذهن خود!

برخی از افراد برای این که افکار منفی موجود در ذهن خود همچون گناهان، کارهای بدی که انجام داده اند و … را از بین ببرند شروع به شستن وسایل می کنند اما هیچوقت فکر نمی کنند که این کار ممکن است آن ها را به وسواس فکری مبتلا کند.

آن ها با شستن وسایل سعی می کنند که این افکار را از ذهن خود بیرون کنند و در بعضی مواقع نیز این روش جواب می دهد اما در نهایت این روش آن ها را به سمت وسواس شستشو هدایت می کند و مجبور می شوند پروسه ی درمان وسواس شستشو را طی کنند.

  • همیشه فکر می کنند که ممکن است به خود یا دیگران آسیب برسانند

افرادی که به این وسواس مبتلا می شوند همیشه از این وحشت دارند که مبادا باعث بیماری اطرافیانم شوم و به آن ها آسیب برسانم! این وسواس باعث می شود که افراد مبتلا به آن از نزدیک شدن به سایر افراد هراس داشته باشند و از این کار امتناع کنند زیرا همیشه فکر می کنند مسولیت مریض شدن دیگران بر روی دوششان است.

بهترین روانشناسان تهران
بخوانید

این افراد علاوه بر اینکه از اینکه ممکن است دیگران را بیمار کنند وحشت دارند، در مقابل همین حس را به خودشان نیز دارند و همیشه فکر می کنند که اگر فلان چیز را به صورت 100 درصد تمیز نکنند، ممکن است بیمار شوند.

چگونه بفهمیم به بیماری وسواس شستشو مبتلا شده ایم؟

به طور کلی این وسواس دو تردید و وسواس جدی در افراد به وجود می آورد. فرض کنید که شما با مقدار آب کمی دستان خود را شسته اید و این احتمال وجود دارد که دستان شما 100 درصد تمیز نشده باشند.

در همچین مواقعی اگر شما به وسواس شستشو مبتلا نباشید بی اعتنا از این موضوع می گذرید و آن را نادیده می گیرید و عملا به آن اهمیتی نمی دهید اما اگر شما وسواس شستشو داشته باشید این موضوع که در اصل بسیار ناچیز و کم اهمیت به نظر می رسد قابلیت و توانایی این را دارد که ساعت ها مغز بیمار را مشغول خود کند و آن فرد دائم به این فکر می کند که ممکن است به صورت کامل دستش را نشسته باشد و علاوه بر این شک های دیگری همچون ممکن است کسی را مریض کنم، خودم مریض می شوم و …… به سرغ او می آیند و او را عذاب می دهند و این افکار تا زمانی ادامه پیدا می کنند که فرد مبتلا به وسواس شستشو بتواند دستان خود را به صورت کامل بشورد.

این وسواس با به وجود آوردن همچین مشکلاتی می تواند واقعا عذاب آور باشد و به همین دلایل است که درمان وسواس شستشو فوق العاده مهم است.

درمان شستشو

چگونه می توان وسواس شستشو را را درمان کرد؟

پزشکان تا به امروز راه های مختلفی را برای درمان وسواس شستشو کشف کرده اند و برخی از این راه ها بسیار کارآمد و موثر هستند و بعضی از آن ها نیز در گذشته موثر بودند و امروزه به دلیل منسوخ شدن آن ها دیگر کاربردی ندارند. به همین دلیل در این مقاله ما روش های منسوخ شده را نادیده می گیریم و به روش های موثری می پردازیم که کاربرد دارند.

یکی از موثرترین راه ها که برای درمان وسواس شستشو شناخته شده است روش معروف به  شناخت رفتار درمانی است. در این روش سعی می شود که در 5 مرحله میزان وسواس فرد را کاهش داد و با تکرار این روش سعی بر درمان آن می شود.

  • ابتدا باید بیمار ترس های خود را طبقه بندی کند

این اولین مرحله در درمان وسواس شستشو محسوب می شود. بیمار ابتدا باید ترس های خود را بشناسد تا دکتر بتواند آن ها را درمان کند.

  • نظارت بر خود

در این مرحله درمانگر به بیمار می گوید که شرایط پیشروی خود را ثبت کند. با این روش درمانگر از مراحل درمان بیمار خود مطلع می شود و می فهمد که بیمار در چه وضعیتی قرار دارد. مثلا ممکن است فرد بیمار در چند هفته بتواند خود را در مقابل وسوسه هایش کنترل کند اما به یکباره به حالت قبلی بر گردد. بیمار با ثبت این رخدادها به تسریع روند درمان کمک می کند و اگر این اتفاق ها را ثبت نکند و یا دقیق آن ها را ثبت نکند و آن ها را نادیده بگیرد، با این کار فقط در روند درمان خود مشکل ایجاد کرده است.

  • مواجه شدن با مشکل

در این مرحله فرد بیمار به کنترل بیشتر خود می پردازد و سعی می کند که عکس العمل خود در مقابل با الودگی را به تاخیر بندازد. مثلا اگر فرد مبتلا به این وسواس با الودگی مواجه شد، بلافاصله به دنبال رفع آن نرود و با تاخیر این عمل را انجام بدهد. این روش می تواند در درمان وسواس شستشو بسیار موثر باشد.

  • قبول کردن آلودگی ها

روند این مرحله هم تقریبا همانند مرحله قبل می باشد با این تفاوت که فرد بیمار در این مرحله باید قبول کند که همیشه آلودگی ها وجود دارند و نمی شود از آن ها دوری کرد.

  • مشخص کردن و بستن قراردادها

یکی از مراحل مهم درمان وسواس شستشو همین مرحله است. در این مرحله فرد بیمار بر سر یک موضوع خاصی مثلا دست دادن با دیگران توافق می کنند و بیمار سعی می کند که با دیگران دست بدهد و از آلوده شدن خودش یا دیگران ترس نداشته باشد.

مشاوره تلفنی
بخوانید

اگر قکر می کنید که به این وسواس مبتلا هستید حتما به شما توصیه می کنیم که هرچه زودتر مراحل درمانی آن را شروع کنید زیرا هرچه زودتر این روند درمانی شروع شود، قطعا شما هم زودتر به جواب می رسید.

شما می توانید برای درمان وسواس های خود از مشاوره تلفنی وسواس استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید