به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس

برای برخی از خانم ها، هنگام مقاربت، عضلات واژن به طور غیر ارادی یا مداوم منقبض می شوند. به این اتفاق، واژینیسموس گفته می شود. انقباضات می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری کرده یا آن را بسیار دردناک کنند. درمان واژینیسموس از طریق تمرینات، مشاوره و سکس تراپی اتفاق می افتد. در این مقاله به مفهوم، علل، علائم و درمان اشاره شده است:

جهت درمان واژینیسم، ابتدا باید با آن آشنا شد. واژینیسموس اسپاسم یا انقباض عضلات اطراف واژن است. این مشکل می تواند در طول مقاربت رخ دهد. همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که می خواهید یک تامپون را داخل مهبل یا در طی آزمایش پاپ قرار دهید.

مکانیزم واژینیسموس :

در واژینیسموس، عضلات واژن علی رغم میل خانم ها برای مقاربت جنسی، به طور غیر ارادی سفت می شوند. واژینیسموس معمولاً از زمانی شروع می شود که خانم ها برای اولین بار سعی در برقراری رابطه جنسی دارند. با این حال، بعضی اوقات بعد ها نیز توسعه می یابد، به عنوان مثال، هنگامی که عامل دیگری مقاربت را برای اولین بار دردناک می کند یا وقتی خانم ها سعی می کنند در حالی که احساسات شدید عاطفی دارند، مقاربت را انجام دهند. از آن جا که مقاربت ممکن است دردناک باشد، خانم ها از آن هراس دارند. این ترس باعث می شود عضلات حتی سفت‌تر شده و در هنگام تلاش برای برقراری رابطه جنسی باعث افزایش درد شود و نیاز به درمان واژینیسم دارد.

این واکنش رفلکس به گونه ای ایجاد می شود که با فشار آوردن واژن یا حتی گاهی اوقات لمس، عضلات واژن بطور خودکار سفت می شوند. بنابراین اکثر خانم ها نمی توانند رابطه جنسی یا هرگونه فعالیت جنسی که شامل نفوذ باشد را تحمل کنند و به همین دلیل نیاز به درمان واژینیسم دارند. بعضی از خانم ها نمی توانند حتی یک تامپون را تحمل کنند یا هرگز نخواسته اند که آن را امتحان کنند.

درمان واژینیسموس

چه کسی دچار واژینیسموس می شود؟

تعداد دقیق خانم های مبتلا به این بیماری مشخص نیست، زیرا بسیاری از خانم ها از گفتگو با پزشک خود برای درمان واژینیسموس خجالت می کشند. با این حال، مهم است که این نگرانی را با پزشک آشکارا مطرح کنید تا پزشک فرآیند درمان واژینیسموس را برایتان آغاز کند.

این شرایط گاهی اوقات از زمانی آغاز می شود که خانم ها در نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی خود، هنگامی که اولین بار سعی در استفاده از تامپون یا مقاربت جنسی دارند. برای سایر خانم ها، بعد از یک دوره عملکرد جنسی طبیعی، می تواند بعداً در زندگی ایجاد شود. هر بار که سعی می کنید نفوذ و یا مقاربت داشته باشید، رخ می دهد.

دلایل واژینیسموس چیست؟

تصور می شود واژینیسموس یک وضعیت روانی است، اگرچه برخی از شرایط جسمی وجود دارند که رفع شدن آن ها می توانند در درمان واژینیسموس نقش داشته باشند. موقعیت هایی که ممکن است به واژینیسموس منجر شوند، عبارتند از:

 • ترس از رابطه جنسی
 • اضطراب
 • سوءاستفاده جنسی گذشته یا تروما
 • احساسات منفی نسبت به رابطه جنسی

عفونت های مخمر و مجاری ادراری می توانند بر درد ناشی از واژینیزوس بیفزایند. وضعیتی به نام وستیبولیت ولور نیز می تواند با واژینیزوس اشتباه گرفته شود، زیرا التهاب اغلب تا زمانی که سعی در نفوذ نباشد، مشاهده نمی شود. پس از یائسگی، عدم استروژن در واژن می تواند باعث درد و ناراحتی شود، شرایطی به نام واژینیت آتروفیک. در صورت داشتن این موارد برای درمان واژینیموس به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علائم واژینیسموس چیست ؟

علائم اصلی واژینیسموس، نفوذ واژن در طول رابطه جنسی یا انجام تست پاپ دردناک و گاه غیرممکن است. اگر در حین قرار دادن تامپون یا رابطه جنسی درد دارید، باید به پزشک برای درمان واژینیسموس مراجعه کنید. داشتن این علائم طبیعی نیست.

 • واژینیسموس در برانگیختگی جنسی دخالت نمی کند، اما می تواند از نفوذ جلوگیری کند.
 • معاینه لگن معمولاً هیچ دلیلی از انقباضات را نشان نمی دهد. هیچ ناهنجاری جسمی به این بیماری کمک نمی کند.
 • اختلال عملکرد جنسی در هر دو جنس نر و ماده ممکن است رخ دهد و معمولاً قابل درمان است.
 • این تقصیر شما نیست و شرمندگی ندارد. با این وجود، این اختلالات می تواند در روابط شما و کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کند.
 • کارشناسان دقیقاً نمی دانند که چه تعداد از خانم ها واژینالیسم دارند، اما این بیماری غیر عادی به نظر می رسد.

درمان واژینیسموس

سفت شدن غیر ارادی عضلات واژن علائم اصلی واژینیسموس است و باید تحت درمان واژینیسموس قرار بگیرید، اما شدت این بیماری در بین خانم ها متفاوت است. در همه موارد، واژینیسموس انقباض مهبل (واژن) را مشکل یا غیرممکن می کند.

 • اگر واژینیسموس دارید، نمی توانید انقباضات عضلات واژن را کنترل یا متوقف کنید.
 • واژینیسموس می تواند علائم دیگری داشته باشد، از جمله ترس از نفوذ واژن و کاهش میل جنسی مربوط به نفوذ.
 • خانم ها مبتلا به واژینیموس اغلب در هنگام ورود هر چیزی به داخل واژن، احساس درد یا سوزش می کنند.
 • اگر نیاز به درمان واژینیسموس دارید، به این معنی نیست که به طور کلی از لذت بردن از فعالیت های جنسی دست بر خواهید داشت.خانم هایی که این بیماری را دارند، هنوز هم می توانند لذت جنسی را احساس کنند و دچار ارگاسم شوند.

بسیاری از فعالیت های جنسی شامل نفوذ نیستند، از جمله :

 • رابطه جنسی دهانی
 • ماساژ
 • خود ارضایی

انواع واژینیسموس :

این مشکل، جهت درمان واژینیسموس به دو دسته طبقه‌بندی می شود:

 • واژینیسموس اولیههنگامی که نفوذ واژن هرگز حاصل نشده است.
 • واژینالیسم ثانویه: هنگامی که یک بار ورود واژن انجام شده است، اما دیگر امکان‌پذیر نیست. ممکن است به دلیل عواملی مانند جراحی خانم ها، تروما یا پرتودرمانی باشد.

برخی از خانم ها پس از یائسگی دچار واژینیموس می شوند. با کاهش سطح استروژن، عدم وجود روغن واژن و خاصیت ارتجاعی باعث مقاربت دردناک، استرس زا یا غیرممکن می شود. این می تواند منجر به واژینیسموس در برخی از خانم ها شود و نیاز به درمان واژینیسموس دارد.

دیسپارونیا

dyspareunia  اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک جنسی است که اغلب با واژینیسموس اشتباه گرفته می شود.

با این حال، دیسپارونیا می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

 • کیست
 • بیماری الت هابی لگن
 • آتروفی واژن
این مقاله هم بخوانید  درمان اختلالات خواب با نوروفیدبک

 

تشخیص واژینیسموس:

برای تشخیص، پزشک معاینه فیزیکی را انجام می دهد و در مورد تاریخچه پزشکی و جنسی شما سؤال می کند. این تاریخچه می تواند به ایجاد سرنخ علت اصلی انقباضات و درمان واژینیسم کمک کند. پزشک شما به احتمال زیاد سؤال هایی مانند موارد زیر خواهد کرد:

 • چه زمانی برای اولین بار متوجه مشکلی شدید؟
 • چند بار اتفاق می افتد؟
 • چه چیزی باعث ایجاد واژینیسموس شده است؟

به طور معمول، پزشک در مورد تاریخ جنسی شما نیز سؤال خواهد کرد، که ممکن است سؤالاتی در مورد این که آیا شما تا به حال آسیب جنسی یا سوءاستفاده جنسی تجربه کرده اید یا خیر. به طور کلی، تشخیص و درمان واژینیسموس نیاز به معاینه لگن دارد.

معمول است که خانم های مبتلا به واژینیسموس، نسبت به معاینات لگن عصبانیت یا ترس داشته باشند. اگر پزشک معاینه لگن را توصیه می کند، می توانید در مورد روش های راحت تر کردن معاینه برای شما صحبت کنید. در واژینیموس، هیچ دلیل جسمی وجود ندارد که عضلات واژن منقبض شوند. این بدان معناست که اگر واژینیسموس دارید، پزشک علت دیگری برای علائم شما پیدا نمی کند.

آیا واژینیسموس قابل درمان است؟

واژینیسم یک اختلال قابل درمان است. درمان واژینیسم معمولاً شامل آموزش، مشاوره و تمرین است.

خانم ها مبتلا به واژینیسموس می توانند در خانه تمریناتی را انجام دهند تا یاد بگیرند که ماهیچه های اطراف واژن خود را کنترل و آرام کنند. به این روش حساسیت زدایی مترقی گفته می شود و ایده این است که با سکس راحت شوید.

ابتدا، تمرینات کگل را با فشار دادن عضلات مشابهی که برای متوقف کردن جریان هنگام لک زدن انجام می دهید، انجام دهید:

 • ماهیچه ها را فشار دهید.
 • آن ها را به مدت 2 تا 10 ثانیه نگه دارید.
 • عضلات را آرام کنید.

هر زمان حدود 20 کگل را انجام دهید. شما می توانید هر روز این تمرینات را برای درمان واژینیسموس انجام دهید.

 درمان واژینیسموس چگونه انجام می شود؟

درمان واژینیسم معمولاً با ترکیبی از تمرینات کگل برای آرام کردن کف لگن و مشاوره برای مقابله با عوامل استرس زای زیرین همراه می شود.

رقیق کننده های واژن می توانند بسیار مؤثر باشند. هدف از دستگاه شستشوی واژن، کشش مهبل (واژینال) نیست، بلکه این است که به زن راحتی داده شود که بتواند این وسایل ایمن را هم در بیرون و هم در داخل مهبل خود، در خلوت خانه، فرو کند. این کیت ها، معمولاً با رقیق کننده  های بسیار کوچک شروع می شوند و زن می تواند به آرامی در اندازه پیشرفت کند. زیرا احساس راحتی می کند. متخصص فیزیوتراپی یا پزشک معالج شما می تواند در صورت ترجیح، استفاده از این دستگاه  های تسلیح کننده را به شما یاد دهد.

بعضی اوقات، کرم های بی حس کننده را می توان روی این دستگاه  های رقیق کننده اعمال کرد تا اینکه یک زن بتواند به آن ها عادت کند. براساس دلایل واژینیسموس، پزشک شما بهترین برنامه درمان واژینیسموس را برای شما ارائه خواهد کرد.

 

سکس تراپی و مشاوره:

 • آموزش به طور معمول شامل یادگیری در مورد آناتومی بدن شما و اتفاقاتی است که در هنگام برانگیختگی و آمیزش جنسی رخ می دهد.همچنین می توانید در مورد عضلات درگیر در واژینیسموس اطلاعات کسب کنید. این می تواند به شما در درک نحوه عملکرد قسمت های بدن و نحوه واکنش بدن شما و در نهایت به درمان واژینیسم کمک کند.
 • مشاوره ممکن است شما را به تنهایی یا با همسرتان درگیر فعالیت های جنسی کند.همکاری با یک مشاور که در زمینه اختلالات جنسی تخصص دارد، ممکن است برای درمان  مفید باشد.
 • تکنیک های آرامش و هیپنوتیزم همچنین ممکن است باعث آرامش شوند و به شما کمک کنند احساس راحتی بیشتری در مقاربت داشته باشید.

درمان واژینیسموس

رقیق کننده  های واژن:

پزشک یا مشاور شما ممکن است برای درمان واژینیسموس، یادگیری استفاده از رقیق کننده های واژن را زیر نظر یک متخصص توصیه کند.

رقیق کننده  های مخروطی شکل را در مهبل خود قرار دهید. واسطه ها به تدریج بزرگتر می شوند. این به عضلات واژن کمک می کند تا کشش و انعطاف‌پذیر شوند.

بعد از اتمام دوره درمان واژینیسموس ، با مجموعه ای از دستگاه  های گشادکننده، شما و شریک زندگی تان می توانید دوباره مقاربت کنید.

فیزیوتراپی:

اگر  برای درمان واژینیسموس، به سختی از دستگاه  های رقیق کننده استفاده می کنید، به یک متخصص فیزیوتراپی که در درمان لگن تخصص دارد، مراجعه کنید.

آن ها می توانند به شما کمک کنند:

 • در مورد چگونگی استفاده از گشادکننده ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.
 • در مورد تکنیک های آرامش عمیق بیاموزید.

 

زندگی با واژینیسموس:

اختلال عملکرد جنسی می تواند بر روابط تأثیر بگذارد. فعال بودن و درمان واژینیسموس می تواند در موفقیت یک ازدواج یا رابطه بسیار مهم باشد. مهم است که به یاد داشته باشید که هیچ چیز برای شرمنده بودن وجود ندارد. صحبت با شریک زندگی خود در مورد احساسات و ترس از رابطه جنسی ممکن است به شما احساس آرامش بیشتری دهد. پزشک یا درمانگر شما می تواند راه های غلبه و درمان واژینیسموس را برای شما فراهم کند. بسیاری از افراد بهبود می یابند و به زندگی عادی خود ادامه می دهند. برنامه ریزی جلسات درمانی با یک متخصص جنسی ممکن است مفید باشد. استفاده از روغن یا موقعیت های خاص جنسی می تواند به راحت تر شدن روابط جنسی کمک کند.

آیا واژینیسموس قابل درمان است؟

واژینیسم یک اختلال قابل درمان است. درمان واژینیسم معمولاً شامل آموزش، مشاوره و تمرین است.

درمان واژینیسموس چگونه انجام می شود؟

 درمان واژینیسم معمولاً با ترکیبی از تمرینات کگل برای آرام کردن کف لگن و مشاوره برای مقابله با عوامل استرس زای زیرین همراه می شود.

علائم واژینیسموس چیست ؟

علائم اصلی واژینیسموس، نفوذ واژن در طول رابطه جنسی یا انجام تست پاپ دردناک و گاه غیرممکن است. اگر در حین قرار دادن تامپون یا رابطه جنسی درد دارید، باید به پزشک برای درمان واژینیسموس مراجعه کنید. داشتن این علائم طبیعی نیست.

4.7/5 - (364 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

1 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
مریم
2 سال قبل

لطفا در موارد درمانی ذکر کنید که میتونن به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. اونها دستگاهها و روشهایی دارند که ظرف یک یا دو جلسه کاملا واژینیسموس رو درمان می کنند. ممنون از اطالاعات خوبتون

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره