به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

درمان هموفوبیا

مشاور هموفوبیا چیست؟ مشاور ازدواج نشانه های خون هراسی مرکز مشاوره آشنایی با مرکز مشاوره ما سرویس ها سوالات متداول

راهکارهای درمان هموفوبیا چیست؟

آیا می دانید هموفوبیا چیست؟ آیا تا به حال کسی را دیده اید که با مشاهده یا حرف زدن درباره خون دچار ترس زیادی می شوند؟ در ادامه نیز قصد داریم به توضیحاتی در خصوص این اختلال و درمان هموفوبیا بپردازیم.

توصیه می کنیم مطالب ارائه شده را مطالعه کرده و از چیستی هموفوبیا، نشانه ها و علل بروز آن و همچنین راه های درمان هموفوبیا مطلع گردید، با ما همراه باشید.

منظور از هموفوبیا چیست؟

یکی از انواع اختلالات روانی هموفوبیا یا خون هراسی نام دارد که در آن فرد با مشاهده خون دچار ترس بسیار زیادی می شود. ترس از خون تنها در مشاهده آن خلاصه نمی شود بلکه فرد حتی با فکر کردن به خون دچار ترس و اضطراب شدیدی می گردد.

همانطور که بیان نمودیم ترس شدید از خون، هموفوبیا نامیده می شود.. در اغلب اوقات برخی افراد با دیدن خون دچار آشفتگی شوند که این آشفتگی مستمر و همیشگی نباشد، باید بیان داریم این نیز متفاوت از هموفوبیا یا خون هراسی می باشد.

افرادی که دچار ترس شدید از خون هستند زندگی شان به سبب این ترس بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد بنابراین مهم است که در اسرع وقت به درمان هموفوبیا یا خون هراسی پرداخت.

مطابق با DSM5، اختلال هموفوبیا در دسته فوبیاهای خاص قرار می گیرد که این نوع اختلال نوعی اختلال اضطرابی محسوب می گردد.

افرادی که دچار فوبیای خاص هستند زمانی که در موقعیتی خاص قرار می گیرند یا اجسام خاصی را مشاهده می کنند نیز دچار ترس زیادی می شوند بنابراین درمان هموفوبیا اهمیت بسیاری پیدا می کند.

درمان هموفوبیا

آیا می توان از جلسات مشاوره غیر حضوری بهره مند گشت؟

بله کافیست با شماره درج شده در صفحه سایت، کلینیک روانشناسی روان آرام تماس حاصل نمایید.

مشاوره تلفنی بهتر است یا حضوری؟

هر دو جلسات با توجه به شرایط و نیاز مراجعین می توانند تاثیرات مثبتی داشته باشند، در صورتی که افراد همکاری لازم را با درمانگر داشته و به جلسات و راهکارهای درمانی اهمیت دهند.

هزینه جلسات مشاوره روانشناسی چقدر است؟

توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات دقیق تر با روان آرام کلینیک تماس حاصل نمود.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید

هموفوبیا چه نشانه هایی دارد؟

طبیعتا زمانی که افراد از موقعیت یا جسمی خاص می ترسند با مشاهده و فکر کردن درباره آن دچار احساساتی منفی می شوند. حال در این بخش قصد داریم به برخی از علائم و نشانه های هموفوبیا اشاره کنیم که عبارتند از:

به طور کل این نشانه ها زمانی که فرد خونی را مشاهده می کند یا درباره آن دچار تفکر می گردد نیز بروز می کنند..این افراد در این موقعیت ها دچار ترس زیادی شده و تلاش می کنند از مواجهه شدن با این موقعیت ها فرضا بیمارستان و مطب پزشک و..اجتناب ورزند.

درمان هموفوبیا

علل خون هراسی چیست؟

چرا افراد دچار خون هراسی یا هموفوبیا می شوند؟ مطابق با نظر محققین، حداقل 3 و حداکثر 4 درصد مردم خون هراسی را تجربه می کنند.

شاید با خود بگویید اولین باری که فرد دچار علائم هموفوبیا و نیازمند درمان هموفوبیا می گردد چه وقتی است؟ خون هراسی ابتدا در حداقل 13 تا حداکثر 13 سالگی نیز در افراد ایجاد می گردد.

چنانچه برخی علل بروز فوبیای خون عبارتند از:

1.سبک تربیتی غلط والدین

برخی والدین به سبب اینکه تلاش می کردند بیش از حد از فرزندان خود مراقبت کنند نیز باعث می شوند که فرزندانشان دچار فوبیای ترس شوند فرقی نمی کند عامل ترس خون باشد یا موقعیتی دیگر..این افراد به سبب وابستگی به مراقبت های بیش از حد والدینشان میزان ترس بسیاری از موقعیت های گوناگون دارند.

2.تاثیرات ژنتیکی

یکی از دلایل بروز هموفوبیا نیز ژنتیک می باشد فرضا فرد به طور ذاتی از ابتدا از خون می ترسیده است زیرا شخصیت حساسی داشته است.

3.تجربه تلخ

ممکن است پشت سر گذاشتن اتفاقی سخت سبب گردد که افراد دچار ترس از خون یا خون هراسی شوند فرضا به سبب تجربه ای که در بیمارستان داشته است با هر بار مشاهده خون ذهنش بهم ریخته و دچار ترس می شود، نگرانی از اینکه نکند مجددا خاطرات تلخی که داشته است بروز یابند.

4.الگوبرداری از والدین

اعلب والدین ممکن است خودشان هم دچار ترس بوده و از مشاهده خون بترسند، این نیز سبب می گردد فرد از سنین کودکی از رفتارهای والدین خود تقلید کرده یا تحت تاثیر رفتارهای ایشان قرار گیرد. به همین سبب در آینده به سبب خون هراسی نیازمند درمان هموفوبیا می گردد.

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

درمان هموفوبیا

نحوه تشخیص اختلال هموفوبیا

حائز اهمیت است که تنها مشاور روانشناس می تواند تشخیص دهد که افراد دچار هموفوبیا هستند یا خیر؟ بنابراین در صورت مشکوک بودن به خون هراسی، لازم است که حتما به مشاور روانشناس مراجعه نموده و از راهنمایی های ایشان بهره مند گردید.

دکتر روانشناس در جلسات مشاوره نیز سوالات و اطلاعات مورد نیاز را جویا شده و پس از گذشت چندین جلسه و تشخیص دقیق تر نیز، به تایید یا عدم تایید نیاز به درمان هموفوبیا در افراد می پردازد.

می توان جهت بهره مندی از این خدمات با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نموده و از خدمات مشاوره کلینیک روان آرام بهره مند گشت.

هموفوبیا چه معایبی دارد؟

زمانی که افراد از خون بترسند مسلما در برخی اوقات فعالیت هایشان مختل می گردد فرضا زمانی که بیمار بوده و نیاز دارند که به پزشک مراجعه کنند، با  نگرانی از نحوه درمان و مشاهده خون حین درمان نیز از رفتن به کلینیک پزشکی اجتناب می ورزند.

حتی در اغلب اوقات افراد به سبب ترس از خون از انجام آزمایش هایی که باید به طور سالانه انجام دهند اجتناب نکرده و جهت درمان به درمانگر مراجعه نمی کنند.

به طور کل ممکن است با وجود هموفوبیا عملکرد افراد در طی زندگیشان مختل گردد فرضا به سبب نگرانی از صدمه دیدن و بروز خون، از فعالیت های ورزشی و پیاده روی و..اجتناب کنند.

بنابراین مهم است که در زمان مناسب به درمان هموفوبیا توسط درمانگری حرفه ای و متخصص پرداخت زیرا در صورت شدت یافتن علائم و عدم بهبود وضعیت، عملکرد زندگی فرد مختل شده و حتی ممکن است روابط وی با سایرین با مشکل مواجه شود.

درمان هموفوبیا

موثرترین روش های درمان هموفوبیا

اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستید که چگونه می توان به درمان خون هراسی پرداخت، باید به موارد ذیل اشاره کنیم:

مهم است که وقتی میزان ترس و فوبیا باعث مختل شدن زندگی افراد گشته است نیز لازم است که حتما در اسرع وقت به درمان فوبیای خون پرداخت.به همین سبب مهم است که افراد حتما از جلسات مشاوره درمان هموفوبیا یا خون هراسی بهره مند گردند.

از جمله برخی روش های درمان خون هراسی در جلسات مشاوره روانشناسی عبارتند از:

درمان شناختی

در این نوع جلسات مشاور روانشناس کمک می کند فرد بتواند به شناسایی احساسات خود زمانی که با محرک ترس یعنی خون مواجه می گردد نیز بپردازد.

فرضا شخص با مشاهده خون دچار چه نوع احساس و هیجانی می گردد؟ ترس؟ احساس فشار؟ و..

مواجهه درمانی

در این جلسات درمانی نیز درمانگر کمک می کند فرد به مرور زمان دیگر از محرک ترس آور نیز نترسد. در ابتدا درمانگر کمک می کند فرد به تصویر سازی محرک ترس پرداخته و سپس به مرور فرد با محرک اصلی ترس یعنی خون مواجه گردد.

ریلکسیشن

حائز اهمیت است که می توان با آرام سازی خود و ذهن، می توانید به احساسات بسیار مثبتی دست یافت. فرضا یوگا می تواند کمک کند میزان اضطراب و تنش کاهش پیدا کرده و احساس بهتری همچون آرامش تمام وجود را در بر گیرد.

دارو درمانی

در صورتی که هموفوبیا شدت بالایی داشته باشد درمانگر از دارو درمانی برای درمان هموفوبیا کمک می گیرد.

و..

بنابراین مهم است در هر زمان که متوجه نشانه ها و علائم بروز هموفوبیا شدید حتما با مشاور روانشناس صحبت کرده و از جلسات درمانی بهره مند گردید، به همین سبب قصد داریم به کلینیک روانشناسی روان آرام اشاره کنیم.

افراد می توانند جهت تشخیص و درمان هموفوبیا در جلسات مشاوره فردی با شماره درج شده در صفحه سایت، کلینیک روانشناسی روان آرام تماس حاصل نمایند.

بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره