به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
درمان مازوخیسم

درمان مازوخیسم (آزارخواهی جنسی چیست؟)

درمان مازوخیسم

مازوخیسم یا آزارخواهی جنسی یکی از اختلالاتی است که در روان فرد بروز پیدا می کند و نیازمند درمان مازوخیسم می باشد، اگر بخواهیم مشخصا در مورد آزارخواهی جنسی که منجر به نیاز به پیگیری است بگوییم، باید چنین گفته شود که این افراد بر خلاف افراد سادیسمی که دگرآزار هستند، علاقه دارند که خودشان مورد آزار اذیت واقع شود. گرچه مازوخیسم تنها به آزارخواهی جنسی محدود نمی شود ولی این نوع از آن شایع تر بوده و معمولا مترادف یکدیگر به کار برده می شوند پس زین پس به جای واژه آزارخواه جنسی، از واژه آزارخواه استفاده خواهد شد تا این غلطِ مرسوم و رایج کمتر شنیده شود. (ممکن است مقالاتی را مشاهده نمایید که در ارتباط با آزارخواهی جنسی است و آن را مترادف مازوخیسم گرفته است اما در واقع چنین نبوده و در حال توضیح یکی از زیر شاخه های مازوخیسم است)

همانطور که کمی پیش تر گفته شد مازوخیسم یعنی آزار خواهی، آزار طلبی. فرد در بعدی که در آن مازوخیسم دارد ارضا نمی شود مگر با دریافت توهین.خشونت.بی احترامی.فحاشی.کتک و…

این دقیقا نقطه مقابل سادیم و دگرآزاری می باشد.فرد دارای سادیسم علاقه مند به آزار دیگری است.

برخی از حوزه ها و انواع مهم مازوخیسم به شرح ذیل است:

  1. مازوخیسم روانی
  2. مازوخیسم فیزیولوژیک
  3. مازوخیسم احساساتی
  4. و…

حال هر کدام از موارد اشاره شده را به صورت کامل بیان کرده و آگاهی شما را در این مورد، بالا خواهیم برد.

 

 

مازوخیسم روانی

فرد در این نوع مازوخیسم تن به هرگونه خفت و خواری داده و حاضر است تمامی توهین ها و بی احترامی ها را به جان خود بخرد. نه برخلاف میل باطنی! بلکه وی با رضایت کامل قلبی، خود خواستار توهین است.ممکن است افراد در زندگی عادی و روزمره نیز با چنین افرادی رو به رو شوند.در بیشتر موارد کسانی که به دنبال داشتن اربابی هستند و خود را غلام می دانند دچار نوعی از مازوخیسم روانی هستند.متاسفانه این چنین خواسته هایی امروزه در فضای مجازی به دفعات در حال انتشار است.و افراد با چنین پیشنهاداتی به وفور مواجه می شوند.

 

مازوخیسم فیزیولوژیک

حاد ترین، عینی ترین و پیشرفته ترین و شایع ترین نوع مازوخیسم، نوع فیزیولوژیک آن می باشد که فرد مبتلا، در آن از احساس درد لذت می برد.مطلقا از احساس درد فیزیکی آزار نمی برد. و بر خلاف افراد عادی و سالم آنان خواستار آسیب فراوان اند.برخی از دردهایی نظیر سوزش، زخم، پارگی و… را نوعی لذت می دانند. در بسیاری از موارد آسیب خواه های جنسی در این قسمت قرار دارند.آنا می خواهند که در رابطه جنسی خود آزار ببیند و مورد خشونت قرار بگیرند.بدیهی است به دلیل مسائل کاملا مشخص و آسیب های جسمی، این نوع از انواع هم نیاز به درمان دارد.

 

مازوخیسم احساساتی

افرادی که بی اطلاع و با فرهنگ پایینی هستند این نوع را بیشتر تجربه می کنند. در آن فرد سعی می کند با تخیلات خود مازوخیسم دیگر را تجربه نماید.در نتیجه این نوع افراد به گوشه گیری نیز علاقه مند می شوند. (گوشه گیری کاملا با درون گرایی متفاوت است و نباید این دو را با یکدیگر مقایسه کرد.

و…

در بسیاری از موارد افرادی که دچار این بیماری هستند دست به خود آسیبی می زنند. بدن خود را زخم کرده، و یا از شریک جنسی خود توقع آسیب های جسمی غیر معقول دارند. آنان از دیدن زخم و کبودی و از احساس در آن لذت می برند. با تمام وجود به شوق می آیند وقتی کسی به آن ها توهین می کند. فحاشی را بسیار دوست داشته و علاقه بسیاری به شنیدن آن دارند.در واقع هر نوع بی حرمتی می تواند آنان را به شعف بیاورد.

این مقاله هم بخوانید  راه های حفظ رابطه عاشقانه

 

چرا درمان؟

در برخی موارد افراد مازوخیسمی با افراد سادیسمی وارد رابطه می شوند. تا دگر آزار بتواند آزار طلب را ارضا و آزار طلب بتواند دگرآزار را ارضا نماید.درست است که در این شرایط هر دو رضایت خاطر دارند اما از آن جهت که این نوعی بیماری روانی و اختلال است نیازمند درمان است.همچنین ممکن است در مواردی این افراد با افراد سالم وارد رابطه شده و آنان را دچار آزار نمایند.پس درمان امری است واجب.

درمان مازوخیسم

 

راه های درمان

برخی شان که هنوز پیشرفت چندانی نداشته اند با دریافت مشاوره بهبود پیدا می کنند. اما در اکثر مواقع زمان مراجعه به مشاور وروانشناس دیرهنگام است. به طوری که کار از کار گذشته و فرد وارد مرحله ای حاد شده است. در چنین مواردی هیپنوتیزم وارد عمل شده و سعی در درمان شخص دارد.این نوع درمان باید توسط افرادی خبره و توانمند انجام شده و صورت پذیرد.چرا که نقصی در آن ممکن است تبدیل به فاجعه ای جبران ناپذیر شود.روان آرام معتبر، پیشنهاد ما به شماست.

 

روان آرام

روان آرام به همراه تیم تخصصی و مجموعه کاملا حرفه ای خود می تواند در زمینه درمان مازوخیسم به نیکی عمل کند.و همچنین افراد را تا هنگام بهبود کامل یاری می نماید.رزومه قوی این مجموعه می تواند اطمینان افراد را جلب کند.پس در نتیجه می توان با خیالی آسوده به متخصصین این حوزه مراجعه کرد.برای برقراری ارتباط بیشتر و دریافت اطلاعات کامل تر به بخش برقراری تماس سایت مراجعه نمایید.همچنین گفتنی است روان آرام در دیگر حوزه ها نیز ورود پیدا کرده است. به عبارتی وجود هر گونه مشکل در خانواده، روان، زندگی زناشویی،مسائل جنسی،تحصیلی و… را بررسی و حل کرده و افراد را در بهبود زندگی خود یاری می نماید.

 

لازم به ذکر است 

لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد به هیچ عنوان امکان تشخیص مازوخیسم وجود ندارد. به عبارتی نمی توان با دید سطحی و کوتاه مدت درک وجود این اختلال را داشت. روانشناسان با سوالات تخصصی و سازمان یافته، آزمون ها و پرسشنامه ها و …. به عمق و درون و ریشه افراد نفوذ کرده و اختلال را تشخیص می دهند. در نتیجه نمی توان نظری قطعی مبنی بر وجود و یا عدم وجود این بیماری در ذهن ابراز کرد.متخصصان با سال ها تحصیل و تلاش به این علم دست یافته اند. در صورت بروز مشکل به یاری شما آیند.

 

امید است که این مقاله آنچه مورد نیاز شما درارتباط با مازوخیسم بود دراختیارتان قرار داده باشد. موفق، برقرار و روان آرام باشید.

مازوخیسم همان سادسیم است؟

خیر
این دو دقیقا نقطه مقابل یک دیگر هستند، سادیسم به معنای دگر آزار طلبی و مازوخیسم به معنای آزار طلبی برای خود است.

پدوفیلیا چه ربطی مازوخیسم دارد؟

تقریبا هیچ ربط. مگر فردی دارای هر دو این اختلالات با یکدیگر باشد
چرا که مازوخیسم دگر آزاری است و پدوفیلیا گرایش به رابطه جنسی با کودکان

مازوخیسم قابل درمان است؟

کلمه کنترل لغت مناسب تری است.
بلکه افراد می توانند با دریافت مشاوره از متخصصان و روانشناسان و روانکاوان این اختلال را کنترل نمایند.

4.5/5 - (365 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره