به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

درمان فوبیا فضای بسته

فوبیا فضای بسته

فوبیا یا هراس نوعی اختلال اضطراب است که با ترس مداوم و بیش از حد از یک شی یا موقعیت تعریف می شود. فوبیا به طور معمول به ترس شدید و سریع از موضوعی اتفاق می افتد و تا چند ماه ادامه دارد. فوبیا انواع مختلفی دارد شامل فوبیا حیوانات، شرایط محیطی طبیعی، خون یا آسیب دیدگی، ترس از ارتفاع و موقعیتهای خاص ارائه می شود.بسیاری از مواقع فوبیا از ابتدای زندگی با شخص همراه نیست و پس از تجربه ی ناگهانی و منفی از شی یا موضوع در شخص به وجود می آید. درمان فوبیا فضای بسته موضوعی است که در اینجا به طور کامل بررسی می شود.

فوبیا فضای بسته

کلاستروفوبیا یا فوبیای فضای بسته، ترس از قرار گرفتن در یک فضای کوچک ، اتاق یا مکانی محدود است که امکان فرار وجود ندارد. این ترس می تواند در مکان هایی از جمله آسانسورهای شلوغ با ظرفیت محدود ، اتاق های بدون پنجره ، اتاق های هتل با درهای بسته و پنجره های بسته شده ، حتی اتاق های خواب با قفل در بیرون ، ماشین های کوچک و لباس های تنگ اتفاق بیفتد. به طور معمول فوبیا فضای بسته نوعی اختلال اضطراب تلقی می شود ، که اغلب منجر به حملات عصبی می شود.
یک مطالعه نشان می دهد که در هر نقطه از جمعیت جهان ۵ تا ۱۰ درصد از مردم تحت تأثیر گرفتگی شدید قرار دارند ، اما تنها درصد کمی از این افراد به نوعی درمان فوبیا فضای بسته را دریافت می کنند.

 

درمان فوبیا فضای بسته

دلیل ترس از فضای بسته

ترس از فضای بسته به دلیل حملات هراس ناشی از عدم تعادل انتقال دهنده های عصبی در مغز ممکن است رخ دهد. مرکز ترس در مغز متوقف می شود ، اگرچه هیچ چیز برای وحشت وجود ندارد. فردی که دچار ترس شده ، سرگیجه می گیرد و احساس می کند ممکن است بمیرد ، دیوانه شود یا کنترل خود را از دست بدهد. هر چه شخص زودتر برای درمان فوبیا فضای بسته که به آن مبتلاست اقدام کند ، رنجی که ممکن است برای مدت طولانی متحمل شود ، کمتر است.
هنگامی که این اتفاق می افتد ، فرد به دنبال خروج از وضعیتی است که هنگام شروع حمله برای او اتفاق افتاده است. این حمله عصبی می تواند 10 تا 15 دقیقه طول بکشد و بعد از آن از بین برود.
فوبیای فضای بسته ، معمولاً ممکن است هنگامی رخ دهد که فردی در شرایطی آسیب دیده باشد که دچار گرفتار شدن شود.
در تحقیقاتی که انجام شده است ، برای این فوبیا دلایل ژنتیکی نیز اثبات شده است. احتمال ابتلای افرادی که شخصی از خانواده درجه اول آنها دچار فوبیای فضای بسته است ، سه برابر افراد عادی است.
روش های تربیتی اشتباه در کودکی می تواند باعث ایجاد اختلال تنگاهراسی شود. والدینی که از حبس کردن کودکان در حمام یا اتاق خوابشان و یا انباری استفاده می کنند ، می توانند موجب حمله ی عصبی در فرزند شوند. که با پیشرفت آن فرزندشان دچار فوبیای فضای بسته شود. و ممکن است این ترس در تمام زندگی با کودک همراه باشد که نیاز به درمان فوبیا فضای بسته را الزامی می کند. برای تنبیه کودک بهتر است به جای حبس کردن او ، محلی را در خانه مشخص کنیم که در آن زمان خود را سپری کند و اجازه ی بیرون آمدن از آن مرز را نداشته باشد اما این محیط فضایی در بسته نباشد.

علائم فوبیای فضای بسته

علائم ترس از فضای بسته در افراد مختلف متفاوت است. چرا که شدت این اختلال متفاوت است. در شدت های پایین‌تر ، فرد در مکان بسته احساس استرس و تنش عصبی می کند و می خواهد که هر چه زودتر از محیط خارج شود. در موارد شدید ، تصور بودن در مکانی بسته در شخص ایجاد تنش و اضطراب می کند و با قرار گرفتن در این محیط ها ، ممکن است باعث ایجاد گرفتگی قلبی و عدم توانایی در تنفس شود.
در واقع این فوبیا در سه شکل اساسی خود را نشان می دهد. مرحله اول تصور و تفکرات شخص درباره ی گیر کردن در محیط بسته و پیدا نکردن راه نجات است. مرحله ی بعدی ترس و اضطراب شدید و غیرقابل کنترل است و آخرین مرحله نشانه های جسمی است که با بالا رفتن ضربان قلب ، مشکلات تنفسی ، لرزش دست و پا ، عرق کردن و … خود را نشان می دهد.

این مقاله هم بخوانید  چگونه دل یک دختر را ببریم

آیا درمان فوبیای فضای بسته امکان‌پذیر است ؟

پاسخ مثبت است. شما اگر شخصی هستید که ترس از فضای بسته دارد ، برای درمان فوبیا فضای بسته به این نکات دقت کنید.
ابتدا فردی که دچار تنگناهراسی است باید نسبت به مشکل خود و علت به وجود آمدن آن آگاهی پیدا کند. وی باید در دوره های مشاوره کنترل استرس شرکت کند تا بتواند به کمک مشاوران و به راحتی بر این اختلال غلبه کند.
درمان شناختی یکی از راه های موثر برای درمان فوبیا فضای بسته می باشد. در این شیوه درمان ، تلاش بر این است که طرز فکر افراد را نسبت به فضاهای بسته تغییر دهند.
حساسیت زدایی روش دیگری برای درمان ترس از فضای بسته است. به این ترتیب که لیستی از موقعیت هایی که در فرد حمله عصبی ایجاد می کند ، تهیه می شود. با فرد مبتلا ، روش های کاهش استرس و ریلکس کردن تمرین می شود و در مرحله آخر شخص خود را در آن موقعیت تصور می کند و تلاش میکند بر آن غلبه کند.
مواجهه درمانی روشی است که در آن فرد را در معرض آن موقعیت ترسناک قرار می دهند و با تشدید این موقعیت ها ، فرد با ترس خود رو برو می شود و تلاش برای کنترل آن می کند.

دارو درمانی در مواردی انجام می شود که میزان فوبیای شخص بالا باشد. در این مرحله از داروهای ضد اضطراب و افسردگی استفاده می شود.
ترس غیرمنطقی و غیر ارادی از فضاهای تنگ و کوچک ، باعث می شود افراد از حضور در مکانهای روزمره خودداری کنند ، حتی اگر آنها بدانند که هیچ خطر واقعی وجود ندارد ، حتی فکر کردن در مورد ترس می تواند اضطراب ایجاد کند. هنگامی که آنها با وضعیت ترس روبرو می شوند ، احساس می کنند که دچار حمله پانیک و حمله قلبی شده اند یا گویی حتی می توانند از تنفس دست بکشند. درمان فوبیا فضای بسته کار پیچیده ای نیست و شما با کمک یک مشاور به سادگی می توانید آن را پشت سر گذاشته و حل کنید.

آیا فوبیا فضای بسته درمان دارد؟

بله شما می توانید با کمک گرفتن از مشاور فوبیا خود را درمان کنید.

آیا برای درمان فوبیا فضای بسته از دارو درمانی استفاده می شود؟

دارو درمانی در مواردی انجام می شود که میزان فوبیای شخص بالا باشد. در این مرحله از داروهای ضد اضطراب و افسردگی استفاده می شود.

علائم ابتلا به فوبیای فضای بسته چیست؟

در واقع این فوبیا در سه شکل اساسی خود را نشان می دهد. مرحله اول تصور و تفکرات شخص درباره ی گیر کردن در محیط بسته و پیدا نکردن راه نجات است. مرحله ی بعدی ترس و اضطراب شدید و غیرقابل کنترل است و آخرین مرحله نشانه های جسمی است که با بالا رفتن ضربان قلب ، مشکلات تنفسی ، لرزش دست و پا ، عرق کردن و ... خود را نشان می دهد.

4.8/5 - (20 امتیاز)
21 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Shiva
5 ماه قبل

سلام من ۱۷ سالمه و از بچگی خواب هایی میدیدم ک از همه طرف گیر افتادم و یجوری انگار توی یه جعبه ایم که دیواراش داره به هم نزدیک میشه و تا صبح این خواب ها ادامه داشت ولی به مرور خودش کمتر شد الان هم فقط بابت اسانسور که تنها اصلا نمیتونم سوار بشم مشکل دارم میخواستم بدونم مشکل جدی ای هستش اخه حدود دو سال هست که دیگ این خواب هارو نمیبینم ممکنه باز برگردن؟

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  Shiva

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه در این زمینه بهتر که به روانکاو مراجعه کنید و روانکاو با بررسی تمامی رویاها و خواب‌های شما میتونه علت و دلیل اصلی مسئله را به شما بگه اگر مایل باشید می توانید روانکاو هایی که در کلینیک روان آرام هستند به صورت حضوری تلفنی و آنلاین وقت بگیرید

.....
10 ماه قبل

سلام، راستش من تقریباازبچگی ازفضاهای تاریک یاخیلی شلوغ وکوچیک هراس داشتم ووقتی تواین موقعیت هاقرارمیگیرم احساس تنگی نفس وتپش قلب واضطراب بهم دست میده اگه راهنماییم کنیدممنون میشم

تیم محتوا روان آرام
10 ماه قبل
پاسخ به  .....

علایم مربوط به پانیک رو بخونید و به روانپزشک مراجعه کنید

افسون
11 ماه قبل

سلام
من شرایط سختی رو میگذرونم
با اینکه انسان قوی بودم اما الان گاهی ضمیرناخودآگاهم میگه بخاطر این مشکلم خودمو بکشم تا دیگه اینقدر اذیت نشم
من حتی یکی ب زود دستمو بگیره یا ب زور بخواد منو بکشه سمت خودش یا ببوسه مرگو جلو چشمم میبینم چه برسه ب مسائل دیگه.همسرم درک نمیکنه و هروقت دعوا میکنیم با بالشتیا هیکل خودش ک بالای ۱۰۰کیلوس میخواد منو تنبیه کنه اما من واقعا هزاربار میمیرم و زنده میشم
روز ب روزم دارم بدتر میشم
دوست دارم واسه زندگی از ایران برم ولی وقتی ب ساعت طولانی هواپیما فکر میکنم قلبم میخواد وایسه
حتی گاها خواب میبینم منو تو کشور دیگه نگه داشتن و میگن تا ۱۰سال اقامتت واسه اینجاس و نمیتونی بری و تو خواب نفسم میگیره
از بچگی تاالان خیلی وقتا شبا بختک میفته روم‌و نفسم میگیره
من حتی جرات نمیکنم مشکلاتمو ب کسی بگم ک مثل همسرم ازش سواستفاده نکنن
امشب یهو سه تا تصویر تو ذهنم زنده شد
یکی وقتی خیلی بچه بودم نامادریم منو داخل حمام ک تو زیرزمین بود حبس کرد یکی تو حرم امام رضا ک بین جمعیت گیر کردم نفسم چند لحظه ایستاد از بی اکسیژنی و یکی تو تاریکی روضه از روی یک خانوم پرت شدم اونور و نفسم واسه سه تا چهار ثانیه بند اومد
بختکم باید ب موارد اضافه کرد
نمیدونم کدوم باعث این دردم شد ولی تورو خدا کمکم کنید
خسته شدم بخدا
دیگه نه دوستی دارم و نه ستاره ی گذشته رو ک همه عاشقم میشدن و نگاه ها رو من بود
واقعا کم آوردم
همه ترکم کردن هرچقدر مهربونی میکنم و هرچقدر خودمو قوی نشون میدم
همه میگن مهربونم اما دلشونو زود میزنم یا بهمحسادت میکنن از اول

سحر
3 ماه قبل
پاسخ به  افسون

من هم مشکل شما رو دارم اگه نتیجه ای گرفتید ممنون میشم من رو هم راهنمایی کنید لطفا خیلی عذاب می کشم

Yasaman
1 سال قبل

سلام من به روان پزشک مراجعه کردم و قرص هم مصرف کردم در همون زمان هم تحت نظر روانشناس بودم و حدود یک سال درمان رو ادامه دادم اوایل ی ترس خیلی گنگ بود بعد یکم برام مهم تر شد و وقتی در موقعیت قرار می‌گرفتم مضطرب میشدم بعد کم کم میخواستم جایی برم که ممکن بود تو این موقعیت قرار بگیرم عصبی میشدم و مدام بهش فکر میکردم الان به جایی رسیدم که اصلا اصلا حاضر نیستم جایی برم که آسانسور داره یا جایی که شلوغ باشه و درهاش بسته باشه این مشکل حتی تو سوار شدن قطار و هواپیما هم دارم در لحظه و موقعیت هیچ جوره تسلیم نمیشم و خیلی لجبازی میکنم که بعدش بشدت پشیمون میشم و این تو زندگیم هر روز پررنگ تر میشه و من نمیتونم کاری انجام بدم

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  Yasaman

سلام دوست عزیز احتمالا آگورافوبیا داشته باشید البته این رو حتماً باید بررسی بشه و با بررسی دقیق ترین تشخیص داده بشه اما چون از مکان های سربسته گریزان هستید میتونه یکی از نشانه‌های آگورافوبیا باشه برای بررسی دقیق‌تر پیشنهاد میشه حتما به روانشناس مراجعه کنید و درمان رو از سر بگیرید

حمید
9 ماه قبل
پاسخ به  Yasaman

منم مشکلات شمارو داشتم و تاحدی دارم ولی شاید ۷۰درصدش رو از بین بردم به کمک خودم میتونم تکنیکاش رو در اختیارتون بذارم

لی لی
1 ماه قبل
پاسخ به  حمید

میشه روشتونو بگید خواهش میکنم

فاطمه
1 ماه قبل
پاسخ به  حمید

میشه بگید روش تون رو؟

مهیا
1 ماه قبل
پاسخ به  حمید

میشه تکنیکش و به من هم بگید

رضا
3 ماه قبل
پاسخ به  Yasaman

ببخشید که.زیر پیام شما می نویسم.ولی برای بختک که گفتین ،موقع خواب دستتون رو روی قلبتون نزارین چون موقع خواب دست سنگین میشه و به قلب فشار میاره و خواب بد میبینیم تا بیدار بشیم و موقعیتمون رو تغییر بدیم.

پاسخگوی شما 9 صبح الی 9 شب

phone 02188216100 formرزرو وقت