به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

درمان فوبیا فضای بسته

فوبیا فضای بسته

درمان فوبیا فضای بسته

فوبیا یا هراس نوعی اختلال اضطراب است که با ترس مداوم و بیش از حد از یک شی یا موقعیت تعریف می شود. فوبیا به طور معمول به ترس شدید و سریع از موضوعی اتفاق می افتد و تا چند ماه ادامه دارد . فوبیا انواع مختلفی دارد که از برخی از آنها شامل مواردی است که در مورد حیوانات خاص ، شرایط محیطی طبیعی ، خون یا آسیب دیدگی ، ترس از ارتفاع و موقعیتهای خاص ارائه می شود.بسیاری از مواقع فوبیا از ابتدای زندگی با شخص همراه نیست و پس از تجربه ی ناگهانی و منفی از شی یا موضوع در شخص به وجود می آید . درمان فوبیا فضای بسته موضوعی است که در اینجا به طور کامل بررسی می شود.

 

فوبیا فضای بسته

کلاستروفوبیا یا فوبیای فضای بسته، ترس از قرار گرفتن در یک فضای کوچک ، اتاق یا مکانی محدود است که امکان فرار وجود ندارد. این ترس می تواند در مکان هایی از جمله آسانسورهای شلوغ با ظرفیت محدود ، اتاق های بدون پنجره ، اتاق های هتل با درهای بسته و پنجره های بسته شده ، حتی اتاق های خواب با قفل در بیرون ، ماشین های کوچک و لباس های تنگ اتفاق بیفتد. به طور معمول فوبیا فضای بسته نوعی اختلال اضطراب تلقی می شود ، که اغلب منجر به حملات عصبی می شود .
یک مطالعه نشان می دهد که در هر نقطه از جمعیت جهان ۵ تا ۱۰ درصد از مردم تحت تأثیر گرفتگی شدید قرار دارند ، اما تنها درصد کمی از این افراد به نوعی درمان فوبیا فضای بسته را دریافت می کنند.

 

درمان فوبیا فضای بسته

دلیل ترس از فضای بسته

ترس از فضای بسته به دلیل حملات هراس ناشی از عدم تعادل انتقال دهنده های عصبی در مغز ممکن است رخ دهد. مرکز ترس در مغز متوقف می شود ، اگرچه هیچ چیز برای وحشت وجود ندارد. فردی که دچار ترس شده ، سرگیجه می گیرد و احساس می کند ممکن است بمیرد ، دیوانه شود یا کنترل خود را از دست بدهد. هر چه شخص زودتر برای درمان فوبیا فضای بسته که به آن مبتلاست اقدام کند ، رنجی که ممکن است برای مدت طولانی متحمل شود ، کمتر است .
هنگامی که این اتفاق می افتد ، فرد به دنبال خروج از وضعیتی است که هنگام شروع حمله برای او اتفاق افتاده است . این حمله عصبی می تواند 10 تا 15 دقیقه طول بکشد و بعد از آن از بین برود.
فوبیای فضای بسته ، معمولاً ممکن است هنگامی رخ دهد که فردی در شرایطی آسیب دیده باشد که دچار گرفتار شدن شود.
در تحقیقاتی که انجام شده است ، برای این فوبیا دلایل ژنتیکی نیز اثبات شده است . احتمال ابتلای افرادی که شخصی از خانواده درجه اول آنها دچار فوبیای فضای بسته است ، سه برابر افراد عادی است .
روش های تربیتی اشتباه در کودکی می تواند باعث ایجاد اختلال تنگاهراسی شود . والدینی که از حبس کردن کودکان در حمام یا اتاق خوابشان و یا انباری استفاده می کنند ، می توانند موجب حمله ی عصبی در فرزند شوند . که با پیشرفت آن فرزندشان دچار فوبیای فضای بسته شود . و ممکن است این ترس در تمام زندگی با کودک همراه باشد که نیاز به درمان فوبیا فضای بسته را الزامی می کند. برای تنبیه کودک بهتر است به جای حبس کردن او ، محلی را در خانه مشخص کنیم که در آن زمان خود را سپری کند و اجازه ی بیرون آمدن از آن مرز را نداشته باشد اما این محیط فضایی در بسته نباشد .

علائم فوبیای فضای بسته

علائم ترس از فضای بسته در افراد مختلف متفاوت است . چرا که شدت این اختلال متفاوت است . در شدت های پایین تر ، فرد در مکان بسته احساس استرس و تنش عصبی می کند و می خواهد که هر چه زودتر از محیط خارج شود . در موارد شدید ، تصور بودن در مکانی بسته در شخص ایجاد تنش و اضطراب می کند و با قرار گرفتن در این محیط ها ، ممکن است باعث ایجاد گرفتگی قلبی و عدم توانایی در تنفس شود .
در واقع این فوبیا در سه شکل اساسی خود را نشان می دهد . مرحله اول تصور و تفکرات شخص درباره ی گیر کردن در محیط بسته و پیدا نکردن راه نجات است . مرحله ی بعدی ترس و اضطراب شدید و غیر قابل کنترل است و آخرین مرحله نشانه های جسمی است که با بالا رفتن ضربان قلب ، مشکلات تنفسی ، لرزش دست و پا ، عرق کردن و … خود را نشان می دهد .

آیا درمان فوبیای فضای بسته امکان پذیر است ؟

پاسخ مثبت است . شما اگر شخصی هستید که ترس از فضای بسته دارد ، برای درمان فوبیا فضای بسته به این نکات دقت کنید .
ابتدا فردی که دچار تنگناهراسی است باید نسبت به مشکل خود و علت به وجود آمدن آن آگاهی پیدا کند . وی باید در دوره های مشاوره کنترل استرس شرکت کند تا بتواند به کمک مشاوران و به راحتی بر این اختلال غلبه کند .
درمان شناختی یکی از راه های موثر برای درمان فوبیا فضای بسته می باشد . در این شیوه درمان ، تلاش بر این است که طرز فکر افراد را نسبت به فضاهای بسته تغییر دهند .
حساسیت زدایی روش دیگری برای درمان ترس از فضای بسته است . به این ترتیب که لیستی از موقعیت هایی که در فرد حمله عصبی ایجاد می کند ، تهیه می شود . با فرد مبتلا ، روش های کاهش استرس و ریلکس کردن تمرین می شود و در مرحله آخر شخص خود را در آن موقعیت تصور می کند و تلاش میکند بر آن غلبه کند .
مواجهه درمانی روشی است که در آن فرد را در معرض آن موقعیت ترسناک قرار می دهند و با تشدید این موقعیت ها ، فرد با ترس خود رو برو می شود و تلاش برای کنترل آن می کند .

 

درمان فوبیا فضای بسته
دارو درمانی در مواردی انجام می شود که میزان فوبیای شخص بالا باشد . در این مرحله از داروهای ضد اضطراب و افسردگی استفاده می شود .
اگر شما ترس از گیر افتادن در فضای بسته مثل آسانسور را دارید ، ممکن است دچار گرفتگی پوستی باشید.
ترس غیرمنطقی و غیر ارادی از فضاهای تنگ و کوچک ، باعث می شود افراد از حضور در مکانهای روزمره خودداری کنند ، حتی اگر آنها بدانند که هیچ خطر واقعی وجود ندارد ، حتی فکر کردن در مورد ترس می تواند اضطراب ایجاد کند. هنگامی که آنها با وضعیت ترس روبرو می شوند ، احساس می کنند که دچار حمله پانیک و حمله قلبی شده اند یا گویی حتی می توانند از تنفس دست بکشند. درمان فوبیا فضای بسته کار پیچیده ای نیست و شما با کمک یک مشاور به سادگی می توانید آن را پشت سر گذاشته و حل کنید .

جدیدترین ها قدیمی ها بیشتر رای
محمد

سلام من مشکل ترس از محیط بسته را دارم باید چکار کنم؟

عباس

سلام من مدتیه دچار نوعی رنج شدم ک خیلی داره اذیتم میکنه و متاسفانه از بیانش عاجزم یعنی اینکه نمیدونم چطوری باید حسمو بیان کنم ب ناگاه مخصوصا تو فضای بسته یه حس کلافگی بسیار بهم دست میده تو این حالت بیقرار میشم دنیا واسم کوچیک میشه حس خفگی میکنم و دلتنگی شدید بهم دست میده دلم واسه افرادی ک نیستن افرادی ک از این دنیا رفتن و خاطرات گذشته ب شدت و ب شدت و ب شدت تنگ میشه شدت این حالت تو شب چندین برابره … از محیطهای بسته و گرم هم ب شدت هراس دارم حتی فکرش… بیشتر بخوانید »

سيامك

با درود فراوان چند ساليست كه در محيطهاي بسته احساس خفگي دارم بعنوان مثال اگر داخل اتاق باشم حتي اگر درب اتاق بسته باشد مشكلي ندارم اما همينكه درب اتاق رو از بيرون قفل كنند و قفل درب را باز نكنند درب يا شيشه پنجره اتاق را ميشكنم يك بار در اسانسور گير افتادم با لگد به درب اسانسور كوبيدم احساس كردم دارم ميميرم كه اسانسور بكار افتاد لطفا راهنمايي بفرماييد چكار كنم ايا هيبنوتيزم ميتونه بهم كمك كنه؟ از لطفتون بينهايت سپاسگزارم

ترلان

سلام. سپاس از توضیحات خوبتون
من چند سالی هست که ترس از خفگی اذیتم می کنه. ترس از محیط هایی مثل غار یا اتاق یا فضای کوچک و تنگ و این به حدی رسیده که فکر کردن و تصور چنین جایی هم همون حس تنگی نفس رو برام ایجاد می‌کنه. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

Yasaman

سلام من به روان پزشک مراجعه کردم و قرص هم مصرف کردم در همون زمان هم تحت نظر روانشناس بودم و حدود یک سال درمان رو ادامه دادم اوایل ی ترس خیلی گنگ بود بعد یکم برام مهم تر شد و وقتی در موقعیت قرار می‌گرفتم مضطرب میشدم بعد کم کم میخواستم جایی برم که ممکن بود تو این موقعیت قرار بگیرم عصبی میشدم و مدام بهش فکر میکردم الان به جایی رسیدم که اصلا اصلا حاضر نیستم جایی برم که آسانسور داره یا جایی که شلوغ باشه و درهاش بسته باشه این مشکل حتی تو سوار شدن قطار و… بیشتر بخوانید »

تیم محتوا روان آرام

سلام دوست عزیز احتمالا آگورافوبیا داشته باشید البته این رو حتماً باید بررسی بشه و با بررسی دقیق ترین تشخیص داده بشه اما چون از مکان های سربسته گریزان هستید میتونه یکی از نشانه‌های آگورافوبیا باشه برای بررسی دقیق‌تر پیشنهاد میشه حتما به روانشناس مراجعه کنید و درمان رو از سر بگیرید

تماس با ما نوبت دهی سریع