به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
مشاوران حرفه‌ای و با تجربه
بازگشت وجه در صورت نارضایتی
مشاوره حضوری،آنلاین و تلفنی
انتخاب بهترین مشاور برای شما

درمان طرحواره معیارهای سرسختانه

مشاور منظور از طرحواره معیارهای سرسختانه چیست؟ مشاور ازدواج علل بروز طرحواره معیارهای سرسختانه مرکز مشاوره آشنایی با مرکز کلینیک ما سرویس ها سوالات متداول

راهکارهای درمان معیارهای سرسختانه

یکی از طرحواره های ذهنی که در عصر امروز در بین اغلب افراد وجود دارد نیز، تله معیارهای سرسختانه می باشد..
آیا تا به حال دیده اید فردی دارای کمال گرایی بیش از حدی باشد که تنها به فکر موفقیت بوده و هیچگونه کم کاری و استراحتی را نمی پذیرد؟

می توان گفت طرحواره معیارهای سرسختانه نیز مطابق با این نوع کمال گرایی بوده و به مرور با خدشه دار کردن زندگی شخصی افراد توجه و تمرکز بر درمان طرحواره معیارهای سرسختانه را نیز الزامی می دارد.

به همین سبب نیاز است جهت درمان طرحواره معیارهای سرسختانه اطلاعات مناسبی از این تله ذهنی داشت.

لذا در ادامه پس از اشاره به اطلاعاتی در خصوص ویژگی ها و علل بروز تله معیارهای سخت گیرانه نیز به راهکارهای درمان طرحواره معیارهای سرسختانه اشاره می پردازیم.

منظور از طرحواره معیارهای سرسختانه چیست؟

طرحواره معیارهای سخت گیرانه یکی از تله های ذهنی است که به سبب وجود، افراد با تلاش بسیار و با تحمیل سختی های بسیار دشوار و طاقت فرسا نیز قصد رسیدن به خواسته ها و موفقیت مورد نظر خود را داشته و زمانی که پس از گذران سختی ها به اهدافشان دست می یابند، دیگر به مانند اول از نقطه هدفی که به آن دست یافته اند راضی نبوده و دچار نوعی کمالگرایی افراطی هستند.

تله معیارهای سخت گیرانه سبب می گردد افراد با وجود سختی ها و دشواری های راه پس از رسیدن به موفقیت ها و موقعیت های مطلوب مورد نیاز خود، دیگر از آن جایگاه راضی نباشند که این نیز سبب می گردد بهره مندی از جلسات درمان طرحواره معیارهای سرسختانه الزامی گردد.

به طور کل تله معیارهای سخت گیرانه سبب می گردد افراد به دنبال معیارهای بسیار دشوار، خیالی و دست نیافتنی باشند که جهت جلوگیری از بروز انتقادات دیگران نیز فرد خود را در چنین شرایطی قرار می دهد تا به اهداف بلندپروازانه خویش دست یابد.

لذا این تله به مرور سبب می گردد افراد دچار احساسات مخربی گشته و هیچگاه از خود و موقعیت های خاص زندگی خویش راضی نباشند و این نیز به مرور می تواند آسیب های جدی ایجاد نموده و زندگی افراد را مختل سازد.

بنابراین نیاز است که افراد با مراجعه به دکتر روانشناس به درمان طرحواره معیارهای سرسختانه خویش بپردازند.

ویژگی های رفتاری طرحواره معیارهای سرسختانه

تمامی تله ها و طرحواره های ذهنی دارای ویژگی ها و نشانه هایی هستند که به سبب مشاهده آن ها میزان احتمال وجود تله معیارهای سخت گیرانه در افراد نیز شدت می یابد لذا برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

لذا فشارهایی که بر روی این افراد وجود دارد هرگز از بین نرفته و به هر دلیل و بهانه ای نیز اشخاصی که دچار این تله هستند برای رسیدن به موفقیت نیز این فشار و سختی را همراه همیشگی خود دانسته و تنها با فشار و سختی به خود در راه تحقق اهدافشان تلاش کرده و قدم برمی دارند.

این افراد نگرانی و اضطراب زیادی جهت رسیدن به خواسته هایشان دارند و تلاش زیاد آن ها نیز تا حدودی وابسته به همین اضطراب می باشد که ایشان را به قدم برداشتن و تلاش زیاد در راه رسیدن به اهداف خویش ترغیب نموده و جهت می بخشد زیرا مدام نگران هستند که از کارهایشان عقب بمانند.

ولیکن از آنجایی که اضطراب افراطی و مداوم احساسی مخرب را در فرد ایجاد می نماید سبب می گردد ایشان به آن میزان موفقیت لازم خویش دست نیابند فرضا تنها پنج قدم تا نهایی کردن رسیدن به خواسته هایشان نیز فاصله داشته باشند و به طور صد در صد به اهدافشان دست نیابند.

این مقاله هم بخوانید  درمان فوت فتیش به چه صورت است؟

لذا با وجود خستگی ذهنی، روحی و روانی که این افکار و تلاش های مداوم بر ایشان تحمیل می دارند نیز باز هم به کار خود ادامه می دهند.

این نشانه ها نیز از رایج ترین ویژگی های رفتاری افرادی هستند که پس از تشخیص توسط دکتر روانشناس نیز نیازمند درمان طرحواره معیارهای سرسختانه می باشند، بنابراین لازم است به نشانه ها و علائم بروز این تله دقت نمود.

درمان طرحواره معیارهای سرسختانه

آیا می توان از جلسات درمان تله معیارهای سخت گیرانه به صورت آنلاین بهره برد؟

بله افراد می توانند علاوه بر جلسات درمانی حضوری از جلسات آنلاین درمان این تله بهره مند گردند و به نتایج خوبی دستی یابند تنها کافیست با کلینیک روانشناسی روان آرام تماس حاصل شود.

آیا والدین در بروز تله معیارهای سرسختانه نقش دارند؟

بله همانطور که در محتوا اشاره گردید برخی واکنش های رفتاری والدین با کودک نیز سبب می گردد این تله از همان زمان در وی شکل گیرد و در بزرگسالی نشانه های رفتاری بسیار واضحی را از خود نشان دهند که نیاز است حتما این امر توسط درمانگری متخصص و مجرب بررسی و ریشه یابی گردد.

تعداد جلسات درمان طرحواره معیارهای سخت گیرانه چقدر است؟

به سبب اینکه ممکن است میزان شدت و مدت زمان بروز علائم در افراد برابر نباشد و نیز با در نظر داشتن دیگر موارد مهم نیز تعداد جلسات درمانی این تله ذهنی متغیر می باشد و نمی توان پاسخی را قطعی را بیان داشت.

4.8/5 - (8 امتیاز)

علل بروز طرحواره معیارهای سرسختانه

تمامی طرحواره های ذهنی که نیازمند درمان هستند مثل درمان طرحواره نقص و شرم و..نیز به سبب تجربیاتی که افراد در دوران کودکی داشته اند شکل می گیرند..تله معیارهای سخت گیرانه هم به همین سبب در افراد شکل گرفته و به مرور با عدم درمان، شدت می یابد.

لذا برخی از مهم ترین علل بروز این تله عبارتند از:

انتقاد

یکی از علل بروز طرحواره معیارهای سخت گیرانه انتقاد مداوم والدین از کودکان می باشد.

کودکان نیز زمانی که به صورت مداوم شاهد انتقادات والدین خویش باشند خواه ناخواه تلاش های زیادی برای جلب رضایت والدین خویش می کنند تا با انتقاد و سرزنش ایشان رو به رو نشوند.

سخت گیری

زمانی که والدین انتظار زیادی از فرزند خود داشته باشند و به او در بهترین بودن و برتر بودن سخت بگیرند، کودک یاد می گیرد همیشه در زندگی خود به دنبال بهترین جایگاه ها بوده و در تلاش مفرط به سر ببرد که این نیز به مرور اهمیت بهره مندی از جلسات درمان طرحواره معیارهای سرسختانه را افزایش می دهد.

وجود طرحواره ای دیگر

گاهی افراد دچار تله بازداری هیجانی بوده و نیازمند درمان طرحواره بازداری هیجانی هستند ولیکن جهت جبران این طرحواره و یا دیگر احساساتی مثل احساس رها شدگی و..نیز ایشان به تلاش مداوم و رسیدن به برتری می پردازند.

چه بسا در صورت عدم توجه به نیازهای اصلی خویش و احساسات مخرب درونی نیز ممکن است بیش از پیش دچار خستگی روانی و..شوند.

محبت و پاداش شرطی والدین

زمانی که والدین به کودکان خود زمانی که مطابق با خواسته های آن ها پیش می رفتند محبت و عشق بیشتری نشان می دادند نیز کودک وابستگی بسیاری به دریافت عشق و محبت از سوی والدین خود دست یافته و جهت دریافت عشق بیشتر از ایشان نیز تلاش می کنند با پیشبرد کارها مطابق با خواست والدین خویش از این عشق محروم نشوند.

این نیز سبب می گردد به مرور حتی در بزرگسالی، افراد دچار تله معیارهای سخت گیرانه گشته و شرطی می شود که جهت کسب رضایت درونی خود به مانند والدین خویش، نیاز است که به خواسته هایش جامه عمل بپوشانند.

لذا بسیار مهم است جهت درمان این تله، علل بروز طرحواره به صورت تخصصی در افراد توسط روانشناس متخصص نیز بررسی و ارزیابی گردند.

درمان طرحواره معیارهای سرسختانه

مرکز مشاوره و روانشناسی روان آرام، دارای مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده و توسط سرکار خانم دکتر آزیتا امین الرعایا تاسیس گردیده است. کادر کلینیک روان آرام را مشاورانی خبره، اساتید دانشگاهی و روان درمانگران به نام تشکیل داده اند. حوزه فعالیت این کلینیک روانشناسی را می‌توان حوزه فعالیتی وسیعی دانست چرا که خدمات ارائه شده در این مرکز مشاوره مشکلات روان شناختی، روان پزشکی، کودک و نوجوان، بزرگسالان، فردی، زوج درمانی، خانواده و حتی مشاوره های گروهی را نیز پوشش می‌دهد

درمان طرحواره معیارهای سرسختانه

راهکارهای پیشنهادی درمان طرحواره معیارهای سرسختانه

و..

لذا دکتر روانشناس در جلسات طرحواره درمانی با ارائه راهکارهای تخصصی فرضا پیگیری و ایجاد برنامه ریزی جهت تامین نیازها و خواسته های اصلی و اولویت بندی آن ها و..نیز به افراد کم می کنند ریشه بروز این تله را دانسته و سبب درمان گردند.
بدین جهت می توان با کلینیک روانشناسی روان آرام تماس حاصل نمود.

درمان طرحواره معیارهای سرسختانه

بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره