به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
درمان دیر انزالی در زنان

درمان دیر انزالی در زنان

انزال در زنان چگونه است ؟

انزال خانم ها هنگامی است که یک زن برانگیخته جنسی شود ، اما لزوماً ارتباطی با داشتن انزال وجود ندارد . دانشمندان انزال زنان را کاملاً درک نمی کنند و تحقیقات کمی در مورد نحوه عملکرد و هدف آن وجود دارد.  انزال زنانه کاملاً طبیعی است . در این مقاله به علل و درملن دیر انزالی در زنان می پردازیم.

انزال چیست؟

انزال زنانه به بیرون راندن مایعات از مجرای ادرار در هنگام انزال یا برانگیختگی جنسی اشاره دارد .  مجرای ادراری ، مجاری است که ادرار را از مثانه به بیرون بدن منتقل می کند .

دو نوع مختلف انزال در زنان وجود دارد :

 • مایعی که معمولاً بی رنگ و بی بو است و در مقادیر زیادی بروز می کند.
 • مایع انزال : این نوع بیشتر به منی مردها شباهت دارد . به طور معمول غلیظ است و به نظر می رسد شیری رنگ است.

تجزیه و تحلیل نشان داده است که مایع ، حاوی اسید فسفاتاز پروستات (PSA) است . آنزیمی است که در منی مرد موجود است و به تحرک اسپرم کمک می کند . بعلاوه ، ماده انزال معمولاً حاوی فروکتوز است که نوعی قند است.  فروکتوز همچنین به طور کلی در مایع منی مرد وجود دارد که به عنوان منبع انرژی برای اسپرم عمل می کند .

آیا انزال زنان واقعی است ؟

سال ها دانشمندان تصور می كردند زنانی كه در طول رابطه جنسی انزال می كنند ، مشكلاتی دارند .  تحقیقات از آن زمان این ایده را رد كرده و وجود انزال زنان را تأیید كرده است و برای درمان دیر انزالی در زنان تحقیق صورت گرفته است.

آیا این طبیعی است و چقدر مشترک است ؟

انزال خانم ها کاملاً طبیعی است ، اما مردم خیلی اوقات در رابطه جنسی ، در مورد آن صحبت نمی کنند. طبق گزارش انجمن بین المللی پزشکی جنسی ، برآوردهای مختلف حاکی از آن است که بین 10 تا 50 درصد از زنان در طول رابطه جنسی انزال می کنند و برخی از آنان از دیر انزال شدن رنج می برند که نیاز به درمان دیر انزالی در زنان دارند.   برخی از کارشناسان معتقدند که همه زنان انزال را تجربه می کنند ، اما بسیاری متوجه آن نمی شوند. این امکان وجود دارد که آن ها از آن آگاهی نداشته باشند ، زیرا مایعات می توانند به جای ترک بدن ، به سمت عقب مثانه حرکت کنند . در یک مطالعه قدیمی که شامل 233 زن بود ، 14 درصد از شرکت کنندگان گزارش دادند که انزال شده اند ، در حالی که 54 درصد گفته اند که حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند.

آنچه معلوم است این است که تجربه انزال زنانه از جمله احساس ، محرک و میزان انزال در افراد مختلف متفاوت است .

آیا در انزال مزایای سلامتی وجود دارد ؟

هیچ مدرکی مبنی بر این که انزال زنان فواید سلامتی دارد ، وجود ندارد .  با این حال ، تحقیقات نشان داده است که رابطه جنسی خود فواید زیادی دارد . در حین انزال ، بدن هورمون های تسکین دهنده درد را آزاد می کند که می تواند به درد کمر و پا ، سردرد و گرفتگی قاعدگی کمک کند.  بلافاصله پس از اوج گرفتن ، هورمون هایی آزاد می شوند که باعث خواب آرام می شوند .  این هورمون ها شامل پرولاکتین و اکسی توسین هستند . درمان دیر انزالی در زنان برای زنانی که این مشکل را دارند ، می تواند به کاهش استرس و مشکلات ناشی از نداشتن رابطه جنسی کامل ، کمک کند  .

سایر مزایای سلامتی عبارتند از :

 • از بین بردن استرس
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • محافظت در برابر بیماری های قلبی
 • کاهش فشار خون
 • اتصال به چرخه قاعدگی

هنوز مشخص نیست که آیا بین انزال زن و چرخه قاعدگی ارتباط وجود دارد یا خیر .

اتصال به بارداری

برخی دانشمندان بر این باورند که انزال زن در بارداری نقش دارد .  آن ها این را فکر می کنند ، زیرا مایعات حاوی PSA و فروکتوز هستند که به اسپرم در حرکت آن ها به سمت تخمک ، کمک می کنند   . اما دیگران با این نظریه اختلاف دارند.  آن ها معتقدند كه انزال معمولاً حاوی ادرار است كه می تواند اسپرم را از بین ببرد .

درمان دیر انزالی در زنان  :

میزان و نوع تحریک مورد نیاز برای انزال ، از زن تا زن متفاوت است.  بیشتر خانم ها می توانند به انزال برسند که کلیتوریس (که مربوط به آلت تناسلی در مردان است) ، تحریک شود . کمتر از نیمی از خانم ها به طور مرتب در طول رابطه جنسی به انزال می رسند .  حدود 1 از 10 زن هرگز به انزال نمی رسد ، اما با این وجود بسیاری از آن ها فعالیت جنسی را رضایت بخش می دانند.

دیر انزالی در زنان نسبت به مردان ، راحت تر است . به همین دلیل بسیاری از خانم ها به دنبال درمان دیر انزالی در زنان ، نیستند . زنان مبتلا به اختلال انزالی ، تحت هيچ شرايطی نمي توانند انزال داشته باشند ، حتی هنگام خود ارضایی و هنگام تحريك بسيار زياد.  با این حال ، نداشتن انزال معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که زن به اندازه کافی برانگیخته نشده است ، بنابراین یک اختلال برانگیختگی محسوب می شود ، نه یک اختلال انزال.  ناتوانی در داشتن انزال تنها در شرایطی که فقدان انزال زن را ناراحت می کند ، یک اختلال محسوب می شود و به درمان دیر انزالی در زنان، ‌  نیاز دارد.  عشق ورزیدن بدون انزال می تواند باعث ناامیدی شود و ممکن است موجب نارضایتی و گاهی بیزاری برای هر جنسی شود .

علل دیر انزالی در زنان :

عوامل موقعیتی و روانی می توانند در ایجاد اختلال انزال نقش داشته باشند.  آن ها موارد زیر را شامل می شوند :

 • عشق ورزی که به طور مداوم قبل از برانگیختن زن به پایان می رسد (مثل وقتی مرد خیلی زود انزال می شود) .
 • مقدمه ناکافی است .
 • در یک یا هر دو شریک ، عدم درک در مورد عملکرد اندام تناسلی آن ها
 • ارتباط ضعیف در مورد رابطه جنسی (به عنوان مثال ، درمورد این که زن از چه نوع تحریکی لذت می برد)
 • مشکلات در رابطه ، مانند درگیری های حل نشده و عدم اعتماد
 • اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • ترس از ترك ، آسیب پذیر بودن و كنترل نداشتن (احتمالاً بخشی از ترس از كنترل نداشتن همه جنبه های زندگی آنها یا بخشی از گرایش عمومی برای كنترل احساسات است)
 • یک تجربه آسیب زا از نظر جسمی یا عاطفی مانند سوء استفاده جنسی
 • اختلالات روانشناختی (مانند افسردگی)
 • اختلالات جسمی همچنین می تواند به اختلال انزال کمک کند.  آن ها شامل آسیب عصبی (به عنوان نتیجه دیابت ، صدمات نخاعی یا بیماری مولتیپل اسکلروز) و ناهنجاری در اندام های دستگاه تناسلی هستند .
 • برخی از داروهای خاص ، به ویژه مهار کننده های انتخاب مجدد سروتونین انتخابی (SSRI ها ، نوعی داروی ضد
 • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت
 • تاریخچه جراحی های زنان و زایمان
 • اعتقادات مذهبی و فرهنگی در مورد رابطه جنسی
 • افسردگی
 • اضطراب
 • فشار
 • عزت نفس کم
 • همچنین ، زنان بالای 45 سال بیشتر از زنان زیر این سن در انزال مشکل دارند . این ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی مربوط به یائسگی و تغییرات واژن باشد .

پزشکان ممکن است توصیه کنند که زنان برای تحریک خود (خودارضایی) تلاش کنند تا یاد بگیرند که چه نوع لمسی لذت بخش و برانگیخته است.  تکنیک های دیگری که ممکن است به شما کمک کند ، شامل تکنیک های آرامش و تمرین های تمرکز حواس هستند .  در تمرینات تمرکز حسی ، شرکا به نوبه خود با روش های دلپذیر دست یکدیگر را لمس می کنند

این مقاله هم بخوانید  صحبت درباره رابطه جنسی با دیگران

آموزش در مورد عملکرد جنسی ممکن است به درمان دیر انزالی در زنان کمک کند .  برای برخی از زنان ، تحریک کلیتوریس ممکن است همه چیزی باشد که لازم است .

درمان های روانشناختی ، مانند درمان شناختی-رفتاری و درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی ، ممکن است به زنان کمک کند ترس از کنار گذاشتن کنترل ، ترس از آسیب پذیری یا مسائل اعتماد به نفس را شناسایی و مدیریت کنند .

روان درمانی ممکن است برای زنانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند یا دارای اختلالات روانشناختی هستند ، در درمان دیر انزالی در زنان مفید باشد.  تمرین ذهن آگاهی (تمرکز روی آنچه که در لحظه اتفاق می افتد) می تواند به زنان کمک کند بدون توجه به قضاوت یا نظارت بر آنچه اتفاق می افتد ، به احساسات جنسی توجه کنند.

اگر SSRI علت آن باشد ، افزودن بوپروپیون (نوعی داروی ضد افسردگی) ممکن است به درمان دیر انزالی در زنان کمک کند .  یا ممکن است داروی ضد افسردگی دیگری جایگزین شود. برخی از شواهد نشان می دهد که اگر زنان هنگام شروع SSRI به انزال متوقف شوند ، سیلدنافیل ممکن است به آن ها کمک کند که دوباره انزال داشته باشند .

اختلال عملکرد انزالی می تواند هم در مردان و هم در خانم ها تأثیر بگذارد ، اما در زنان شایع تر است.  محققان تخمین می زنند که اختلال انزالی زنان ، که عارضه مکرر انزال است ، ممکن است بین 11 تا 41 درصد از خانم ها را تحت تأثیر قرار دهد .

بسته به علت اصلی ، درمان دیر انزالی در زنان متفاوت است.  :

 • پزشک ممکن است توصیه کند که هر شرایط دیگری را درمان کند یا هر دارویی را که ممکن است در مشکلات سلامت جنسی کمک کند ، تنظیم کند .
 • در بسیاری موارد ، پزشک ممکن است به فردی که اختلال عملکرد انزالی دارد ، توصیه کند که رابطه جنسی درمانی یا مشاوره زوجین را انجام دهد .
 • یک درمانگر جنسی معتبر می تواند روان درمانی ارائه دهد که بر نگرانی های مربوط به عملکرد جنسی ، احساسات یا اختلالات عملکرد متمرکز باشد . درمان جنسی می تواند به صورت فردی یا با همسر انجام شود .
 • مشاوره زوجین روی موضوعات مربوط به روابط متمرکز است که ممکن است بر عملکرد جنسی فرد و توانایی آن ها در انزال تأثیر بگذارد .
 • در بعضی موارد ، پزشک یا درمانگر ممکن است به فرد پیشنهاد کند که برای رسیدن به انزال ، از جمله استمناء یا افزایش تحریک کلیتوریس در طی مقاربت ، اشکال دیگر تحریک جنسی را امتحان کند . برای سایرین ، آن ها ممکن است روغن و لوسیون های گرم کننده را توصیه کنند .
 • هورمون درمانی ممکن است برای بعضی از زنان مؤثر باشد ، به خصوص اگر ناتوانی در انزال با شروع یائسگی همزمانباشد.

در حالی که اختلال عملکرد انزال در موقعیتی غیر معمول نیست ، افراد باید در صورت نگرانی درباره توانایی خود در انزال با پزشک خود برای درمان دیر انزالی در زنان صحبت کنند .

تأخیر انزال در زنان و مردان :

حتی اگر تجربه انزال با تأخیر ممکن است برای زنان و مردان مشابه باشد ، ادبیات پزشکی و بالینی با آن ها متفاوت رفتار می کند .  یکی از دلایل این امر این است که بیشتر خانم ها به دلیل عدم تحریک ، انزال را به تأخیر انداخته اند (یا وجود ندارد) ، دلیلی که تقریباً هرگز به مردان نسبت داده نمی شود .

درمان دیر انزالی در زنان  ، بايد با ارزيابي کامل نقش هاي رواني ، جسمي و بين فردي در هر مورد شروع شود.  بیشتر اختلالات انزالاتیک در زنان ، از نظر روانی عمدتاً روانشناختی است ، و این متغیر است که نیاز به گسترده ترین ارزیابی ها دارد .

عملکرد جنسی فعلی در درمان دیر انزالی در زنان:

این اطلاعات برای تعیین این که آیا اختلال عملکرد انزالی ، عمومی یا وضعیتی موقتی است ، مورد نیاز است.  مشتری ها معمولاً نسبت به منبع و علت مشکلات خود اعتقادات ناگفته ای دارند و این باورها برای تأثیرگذاری در نتیجه درمان دیر انزالی در زنان ، لازم است .  بنابراین ، توانایی پزشک برای استخراج نظریه های خود بیمار (و همسرش) در مورد مشکل ، اهمیت دارد . زمینه های تحقیق در یک سابقه جنسی عمومی برای درمان دیر انزالی در زنان باید موارد زیر را شامل شود :

 • فعالیت جنسی فعلی
 • کیفیت و نحوه ارتباط با شریک زندگی
 • گرایش جنسی
 • تعداد شرکا در گذشته
 • مصرف داروهای ضد بارداری
 • درد جنسی هنگام برقرار کردن رابطه
 • میزان رضایت از رابطه با شریک جنسی
 • مشکلات یا سؤالات خاص

 

اگرچه اختلالات مختلف انزالی مي تواند به روش هاي مختلفي درمان شود ، رهنمودهاي خاص به پزشك در انجام درمان دیر انزالی در زنان و توضيح استدلال او براي بيمار كمك مي كند.  هنگامی که رابطه جنسی برای زنان مشخص می شود ، درمان فردی و گروهی ، هر دو مؤثر است.

فواید گروه درمانی در درمان دیر انزالی در زنان :

گروه درمانی منبع قدرتمندی از حمایت و تشویق را ایجاد می کند و احساس انزوا را که این خانم ها اغلب احساس می کنند ، کاهش می دهد .، اگر بیمار بخشی از یک رابطه یا ازدواج پایدار باشد ، وقتی زوج با هم برای درمان دیر انزالی در زنان اقدام می کنند ، نتیجه به طور کلی بهتر خواهد بود .  اگر ارزیابی ، مشکلات جدی در زمینه ثبات روانی هر یک از شرکا را نشان دهد ، یا این که رابطه سوءاستفاده ای را نشان دهد ، قبل از انجام رابطه جنسی زوجین ، باید از مشاوره فرد یا زناشویی استفاده شود . 

درمان اختلال عملکرد انزال اولیه :

درمان می تواند برای روش اولیه بسیار ساده باشد .  خود ارضایی مستقیم (DM) درمان انتخابی است . پزشک می تواند چهار مرحله از  خودارضایی را تشریح کند :

 •  بررسی پیشینه ، زمینه و معنی تجربیات جنسی قبلی
 • بررسی رابطه عاطفی و جسمی فرد با بدن از طریق اکتشافات خصوصی و غیر حسی از دستگاه تناسلی
 • کشف الگوهای برانگیختگی فردی از طریق افکار ، لمس و تصاویر.
 • یادگیری شریک زندگی در رویکرد جنسی تغییر یافته.

خود ارضایی در درمان دیر انزالی در زنان : 

هدف خودارضایی این است که به تدریج زن را با اکتشاف های لذت بخش از بدن خودش آشنا کند .  پزشک می تواند با ارائه معاینه لگنی ، این روند را آغاز کند تا به بیمار کمک کند دستگاه تناسلی خود را تشخیص داده و آناتومی خود را تجسم کند .  وی می تواند خلاصه ای از روند DM را معرفی کند . برای درمان دیر انزالی در زنان ،  به او آموزش داده می شود که دو یا سه جلسه کوتاه (در یک مکان خصوصی به دور از حواس پرتی) برای تمرین انواع مختلف لمس بدن خود اختصاص دهد .  هنگامی که بیمار الگویی از اکتشاف آرام را ایجاد کرد ، جلسات کاوش دستگاه تناسلی را آغاز می کند که در آن تمرکز بیشتر روی احساسات است نه برانگیختن اندام . این موضع اکتشافی به بیمار کمک می کند تا هنگام احساس عدم تحریک فوری ، از قضاوت خود و یا دلسرد شدن خودداری کند .

4.5/5 - (66 امتیاز)
27 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
Maryam
5 ماه قبل

سلام وقت بخیر من ۲۰ساله هستم
من حس میکنم مشکل دیر انزالی دارم اولا هرگز تویه خود ارضایی خودم نتونستم کشف کنم چجوری ارضا بشم دوما الان با همسرم که البته نامزدیم و رابطه بدون دخول داریم با اینکه خیلی بهم توجه میکنه اصلا ارضا نمیشم خیلی ازار داره برام ایا راهی هست؟

جواد
6 ماه قبل

سلام.قبلاخانمم خیلی زودارضامیشدولی الان نزدیک به دوسه ماه دیرارضامیشه لطفاعلت دیرارضاشدن یکدفعه ای بهم بگیدممنون میشم

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  جواد

علت های متفاوتی وجود داره که باید توسط سکستراپیست بررسی بشه.

ثابتی
6 ماه قبل

سلام وخسته نباشید من خیلی خیلی دیربه انزال میرسم شوهرم مراهمه جوره اماده وتحریکات لازمه روانجام میده متاسفانه من به انزال که ناتمام هم انجام میشه وحتی به یک ودوساعت طول بکشه حتی درحین خودارضایی هم زمان میبره لطفازنگ نزنیدبه صورت پیامی مراراهنمایی کنید ممنون

تیم محتوا روان آرام
5 ماه قبل
پاسخ به  ثابتی

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه به سکس تراپ مراجعه کنید مشاورین جنسی می توانند در این زمینه به شما خیلی کمک کنند.

احمدی
7 ماه قبل

سلام من خیلی خیلی دیر به انزال میرسم دیابت دارم وبیشتر وقتا هم چون از شوهرم ناراحت هستم فکرم درگیره نمیتونم ارضا بشم شوهرم همیشه چرا تواینقد دیر ارضا میشی باید چکار کنم خواهشا راهنمایی بفرماید در ضمن اون از همه نظر مرا تحریک میکندلطفا زنگ نزنید فقط به صورت پیامی

تیم محتوا روان آرام
6 ماه قبل
پاسخ به  احمدی

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه مشاوره جنسی یا سکس تراپیست می‌تواند در این زمینه به شما خیلی کمک کنه اگر مایل باشید می توانید با مشاورین خانواده کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

حمزه‌شجاعی‌مهر
7 ماه قبل

سلام.ببخشید‌خانم‌بنده‌تمام‌شرایط برای ارگاسم‌دارد‌ولی‌چرا‌ارضا‌نمیشود‌تا‌یک‌ساعت‌هم‌طول‌میکشد‌.خودش‌دیگه‌ب‌اتمام.بدون.ارضا‌تمایل‌پیدا‌میکند..دارو.یا‌راه‌چاره‌ایی‌داردیانه‌ممنون‌ازراهنماییشما

تیم محتوا روان آرام
7 ماه قبل

برای بررسی این موضوع بهتره به روانشناس جنسی مراجعه کنید.

قاسم
1 سال قبل

سلام من بخاطر من انزالم ۴ تا ۷ ساعت طول میکشه هیچ پزشکی هم نتونسته راه حلی پیدا کنه بخاطر این مجبورم ساعتها ادامه بدم و بخاطر این دارم از همسرم جدا میشم لطفا راه حلی قرصی بفرمایید هزار بار به سکس تراپی رفتم گفتن بخاطر این که خیلی معدود ادما اینجوره کسی وخت و هزینه نمیزاره برا دارو و درمانش

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  قاسم

دوست عزیز این مسئله با روانپزشکی که سکس تراپ قابل حله .

ساسان
10 ماه قبل
پاسخ به  قاسم

۷ ساعت خونت آباد روزی یه بار که بری بعد از سی سال بازنشتگیت میاد دیگه

رقیه
1 سال قبل

من تحت هیچ شرایطی به انزال نمی‌رسم از بس تحریک الکی شدم خسته ام، ممکنه همسرم تو این مورد ناتوان باشه و راهشو بلد نباشه

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  رقیه

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه در این زمینه باید به مشاوره جنسی مراجعه کنید مشاوره جنسی با بررسی تمامی موارد میتونه به شما بهترین راه کارها را ارائه بده اگر مایل باشید می توانید با مشاورین کلینیک روان آرام در این زمینه وقت بگیرید

آرام
1 سال قبل

سلام.من هنگام سکس با همسرم هیچ مایع منی از واژنم خارج نمی‌شود.چیکار کنم.وهمسرم مجبور میشود با بزاق دهان دخول را انجام دهد

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  آرام

سلام دوست عزیز در این مورد پیشنهاد میشه حتما به سکستراپ مراجعه کنید

مریم
1 سال قبل

باسلام خوب بود ولی من متوجه نشدم

Fatemeh
1 سال قبل
پاسخ به  مریم

من مشکل دارم دیر ارضا میشم خسته شدم چیکارکنم انقدردیرارضامیشم که همسرم خسته میشیخ

حسین
1 سال قبل
پاسخ به  Fatemeh

داروش رو پیدا کردی به منم بگو…پوستم کنده شد بسکه روی خانمم کار کردم…بعضی وقتا ۱ ساعت فقط دخول دارم ولی نمیشه

رضا دارو گیاهی
1 سال قبل
پاسخ به  Fatemeh

خانم ها در کل دیر ارضا میشن بستگی به شوهره که باید مقدمات اولیه را خوب اجرا کنه بعد دخول صورت بگیره که دو طرف با هم ارضا بشن

مهتاب
1 سال قبل

سلام وقت بخیر . من همسرم زود انزالی داره ازژرفی من دیر انزال میشم وبا رابطه ی دخولی اصلا ارضا نمیشم و فقط با تحریک کلیتوریسم به حس انزال میرسم اونم بعد از 20دقیقه وازار دهندس براخودم و شریکم ممنون میشم راهنماییم کنید

مجد
1 سال قبل

سلام خانم بنده تحت هیچ شرایطی به انزال نمیرسد میخواهم ببینم داروی گیاهی یا شیمیایی هست برای درمان

زینب
1 سال قبل
پاسخ به  مجد

مایع انزال زنان از مجرای ادرار نیست و از واژن خارج میشود دوست عزیز نویسنده

سیما
10 ماه قبل
پاسخ به  زینب

درصورتیکه بعد از برانگیختگی تحریک ادامه یابد مایعی از مجرای ادرار خارج میشه که انزال رو تکمیل میکنه منظور نویسنده گمانم اون بوده

پاسخگوی شما 9 الی 21

02188216100 نوبت‌دهی مشاوره