به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
درمان حسادت

درمان حسادت جهت داشتن زندگی آرام

درمان حسادت

آیا تا به حال احساساتی مانند حسادت را تجربه کرده اید ؟ اگر این حس را یک مرتبه هم در زندگی تجربه کرده باشید متوجه می شوید که این احساسات در عین سادگی مخرب و اسیب زننده هستند. حسادت معمولا درلحظات و اتفاقاتی که برای انسان بسیار حساس هستند به سراغ ما می آید و حس کم ارزشی یا کافی نبودن را به ما القا می کند و عزت نفس را در ما کاهش می دهد. گاهی حسادت به یک عادت تبدیل می شود و ساده ترین اوقات زندگی ما با حسادت امیخته می شود. این زمان است که شما به پایان دادن به حسادت نیاز دارید. درمان حسادت باعث می شود تا این احساسات منفی و مخرب از شما دور شود و بتوانید زندگی خود را با کیفیت بالا تری ادامه بدهید . در این مقاله به توضیح حسادت ، علت ایجاد آن مضرات آن و 10 راه کاربردی برای درمان حسادت می پردازیم. این مقاله را از دست ندهید.

حسادت ؛ مثبت یا مضر ؟

حسادت را همیشه نمی توان به عنوان یک بیماری یا یک اختلال به شمار اورد. حسادت را می توان دردو نوع ارزیابی کرد. حسادت مثبت و حسادت منفی.  حسادت مثبت جنبه ای از حسادت است که درآن تمرکز و تلاش را درزندگی شخصی خود افزایش می دهیم . در حقیقت زمانی که پیشرفت شخص دیگری را می بینیم ، انگیزه ای برای تلاش مضاعف پیدا می کنیم. این نوع از حسادت بیشتر به غبطه خوردن شباهت دارد و درمواقعی کار ساز است. اما حسادت منفی نوعی حس مخرب است که درآن به جای تلاش براش اصلاح زندگی خود، منفعل می شویم و یا حتی درمواقع پیشرفته تر ، بدخواهی برای دیگران را درپیش می گیریم. این نوع از حسادت تاثیرات بسیار مخربی دارد به همین علت است که درمان حسادت و کنترل آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علل ایجاد حسادت

کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس : هنگامی که انسان خود را کافی نمی بیند ، جبران این خود کم بینی را از طریق حسادت و فرستادن احساسات منفی به دیگران جبران می کند. درحقیقت فردی که احساس کم ارزشی می کند دیگران را درسطح بالا تری از خود می بیند و به آن ها حسادت می کند. با افزایش این موارد می توانید درمان حسادت را انجام دهید.

مقایسه و رفتار دیگران : این علت ایجاد حسادت ناشی از حضور انسان ها منفی است. این رفتار بیشتر گریبانگیر نوجوانان می شود که از جانب پدر و مادر یا معلم و اطرافیان ، با دیگران مقایسه می شوند. این رفتار گاهی به نحوی شدید و ازار دهنده می شود که حسادت را تا حد زیادی افزایش می دهد. اگر دراطراف خود چنین افرادی دارید برای درمان و حل حسادت ، آن هارا نادیده بگیرید یا به طور کامل حذف کنید.

تبعیض و تفاوت گذاری : این علت ایجاد حسادت نیز خارجی است. تمامی انسان ها دوست دارند که مورد احتران و ارزش دیگران باشند. گاهی افراط دیگران توجه به دیگران و تفریط در ارزش گذاری به شخص دیگری باعث می شود تا حسادت تا سطح زیادی افزایش یابد . این رفتار بیشتر درخانواده ها و از جانب پدر و مادر میان فرزندان دیده می شود که تاثیرات بسیار مخربی بر سلامت روان فرزندان دارد.

شکست : گاهی افراد هنگام تجربه کردن شکست یا عدم پیروزی حس سرخوردگی را تجربه می کنند. اگر فرد قدرت کافی برای پذیرش شکست را نداشته باشد به حسادت ورزیدن به دیگران روی می آورد و خود را درمنجلابی از احساسات منفی دفن می کند. حسادت اینگونه افراد ، به سطوح عمیقی راه یافته است و درمان حسادت در آن ها به مراتب دشوار تر است.

ترس از دست دادن : این نوع از حسادت بیشتر درمیان رابطه ها مشاهده می شود. ترس از دادن شخصی که برای شما ارزش بسیاری دارد باعث می شود که از توجه فرد به هر چیز دیگری غیر از شما احساس خطر کنید و به آن مورد حسادت بورزید. درمان در این نوع از حسادت واجب است زیرا این نوع از حس بسیار مخرب است و روابط شما را به نابودی می کشاند.

درمان حسادت

چرا درمان حسادت اهمیت بسیاری دارد ؟

حسادت عوارض بسیار زیادی بر روی تمامی جنبه های زندگی شما می گذارد. به همین علت است که باید پیش از نهادینه شدن این احساس به عنوان جزئی از ویژگی های شخصی شما باید به حل آن بپردازید.

پرخاشگری : انسان حسود خود را انرژی ها منفی محصور کرده است که این به صورت پرخاشگری بروز می کند.

انزوا : فردی که در نتیجه خود کم بینی به حسادت دچار شده است برای سرکوب کردن این احساسات انزوا در پیش می گیرد.

تنفر : انسان حسود از همه چیز و همه کس متنفر می شود زیرا نمی تواند موفقیت کسی را تحمل کند. برای درمان حسادت جدی باشید.

شکست در جنبه های مختلف زندگی : فرد حسود به جای تمرکز بر پیشرفت و ارتقا سطح زندگی خود ، سعی می کند زمینه زمین خوردن دیگران را فراهم کند. این رفتار باعث می شود که خود فرد از پیشرفت باز بماند و دچار شکست پی در پی شود. به همین علت درمان حسادت بسیار اهمیت دارد

تقلید : فردی که حسادت می ورزد ممکن است برای جبران این حسادت به تقلید از اطرافیان بپردازد تا احساس کافی بودن را به خود القی کند.

طرد شدن از جانب دیگران : اطرافیان به راحتی به حس حسادت پی می برند و بدیهی است که از چنین اشخاصی دوری کند. هیچ کس از مراوده با افراد حسود لذت نمی برد. درمان حسادت باید جدا پیگیری شود.

رفتار های مخرب : فردی که از موفقیت دیگران لذت نمی برد ، سعی میکند زمینه پیشرفت دیرگان را از بین ببرد.

حسادت می تواند عوارض بسیار زیادی داشته باشد . به همین علت است که فرد باید به این احساس را شناسایی کند به درمان حسادت بپردازد.

درمان حسادت و بهبود کیفیت زندگی

فوقا ذکر کردیم یکی از علت های شکل گیری حسادت ، ترس از دست دادن شخصی است. توجه کسی که دوست می دارید به شخص یا چیز دیگری ، موجب ایجاد حس خطر می شود و شمارا به حسادت می کشاند. نهایتا حسادت و عوارض رفتاری آن ، موجب ایجاد مشکل رابطه شما می شود و بر تلاش ها شما برای نزدیک شدن به فرد تاثیر عکس می گذارد. این درحالی است که درمان حسادت می تواند روابط  شمارا تا حد بسیار زیادی بهبود ببخشد.

10 راهکار موثر برای درمان حسادت

1-این حس را بپذیرید : اولین قدم برای درمان حسادت این است که اولا بپذیرید شما به این حس منفی دچار شده اید و باید برای رهایی از آن تلاش کنید. از انکار کردن دست بکشید و وجود این حس را بپذیرید.

2-یک لیست تهیه کنید : برای درمان این حس از تمامی مواردی که این اواخر برای شما ایجاد حسادت کرده است یک لیست تهیه کنید. سعی کنید برای آنها علت پیدا کنید. سپس برای علت ها عامل خارجی و داخلی تعیین کنید. اگر عامل داخلی باعث ایجاد حسادت بود سعی کنید آن را برطرف کنید.

3-اعتماد به نفس خود را افزایش دهید : یکی از موثر ترین راه ها برای درمان حسادت بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس است.

4-علت شکست را به خود نسبت دهید : اگر شکست در یک مورد علت حسادت شما به دیگران است ، به جای حسادت ورزیدن ، علت شکست را در خود پیدا کنید و سعی در برطرف سازی آن داشته باشید.

5-افراد عامل را از خود دور کنید : برای درمان این حس اگر افرادی با تفاوت گذاری و یا مقایسه در شما حسادت ایجاد می کنند ، سعی کنید نسبت به آن بی تفاوت باشید یا با آن ها صبحت کنید که از رفتار خود دست بکشند. اگر این مورد ممکن نبود انهارا حذف کنید یا تا جای ممکن از آنها فاصله بگیرید.

6-رابطه یک امر دو طرفه است ؛ این مورد را فراموش نکنید : قرار نیست توجه فرد مورد علاقه شما به امر دیگری ، اورا از شما سلب کند. برای درمان این حس افکار منفی را کنار بگذارید و به جای اسیب زدن به رابطه از طریق حسادت ، وقت خود را صرف امور سازنده کنید.

7-تصورات مثبت از خود را تقویت کنید: بر نقاط قوت خود تاکید کنید و برای حذف نقاط منفی خود تلاش کنید.

8-کیفیت زندگی کردن خود را بالا ببرید : به فعالیت های مثبت بپردازید و سطح زندگی خود را نه برای دیگران ، برای لذت بردن خود از زندگی افزایش دهید. در این صورت نگاه شما از زندگی دیگران به زندگی خودتان معطوف می شود و درمان حسادت صورت میگیرد.

9-به جای حسادت ،رقابت کنید : به جای اینکه با احساسات منفی خود را محصور کنید ، به رقابت بپردازید و با تلاش زیاد و سالم ، خود را به جایگاه درست و حقیقی خود برسانید.

10-به مشاوره بپردازید : اگر احساس می کنید که این رفتار ، به یک عادت برای شما تبدیل شده است ، با یک متخصص مشورت کنید و از راهکار های او بهره ببرید. مشاوره می تواند تاثیر بسزایی در درمان حسادت باشد. برای کسب اطلاعات و انجام مشاوره به سایت روان ارام مراجعه کنید.

مشاوره چه تاثیری در درمان حسادت دارد؟

مشاوره تاثیر بسزایی در درمان این حس دارد زیرا یک فرد متخصص بهتر راهکارهایی متناسب با هر فرد ارائه می دهد؟

تاثیرات حسادت بر زندگی فرد چیست ؟

تاثیرات فراوانی دارد که در نهایت فرد را شکست ها مکرر در زندگی مواجه می کند.

علت ایجاد حسادت چیست ؟

حسادت می تواند ناشی از موارد درونی و بیرونی باشد که باید به حل این موارد پرداخت.

4.5/5 - (418 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

5 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
FEA MAN
2 ماه قبل

من یک پسر خاله دارم که خیلی بچه ی خوش شانسی است. مادرش همه چیز برای او می خرد و به او توجه بسیاری می شود. ولی برای من نه.؛ من این موضوع را با اطرافیان خود به اشتراک گذاشتم ولی آنها من را درک نکردن. تصمیم گرفتم این سایت را ببینم. من احساس می کنم که من خیلی کمتر از او هستم. لطفا کمکم کنید. احساس کمبود و بدبختی دارم.

روزگار
6 ماه قبل

اصلا توضیحات کاملی نبود
فقط میتونم بگم کاش والدینی که نمیتونن عدالت رو رعایت کنن اصلا بفکر بچه دوم و سوم نیفتن چون واقعا اون بچه عذاب میکشه

مرجان
1 سال قبل

وقتی والدین بین فرزندان خود تبعیض قائل میشن، قطعا حسادت پیش میاد … ربطی هم به کودکی و بزرگسالی نداره … وقتی تابلو همش به حرف یکی گوش میدن و اون یکی نه، چه انتظاری میشه داشت‌؟ مسلما برای اون فرزندی که تحویل گرفته نمیشه، حسادت پیش میاد
ای کاش همه فرزندان به یک اندازه تحویل گرفته بشن … همه آدمند دیگه …

مریم
1 سال قبل

چرا به آدمهای نزدیک بیشتر حسادت می کنیم تا آدمهای غریبه؟ وقتی دوستم دکترا قبول شد، بهش حسودیم شد … البته هیچی بروز ندادم. من کلا هیچ وقت حسادتم را نشان نمیدم. در درون خودم است. از خودم خجالت می کشم که به دوست خودم حسادت می کنم

پرینوش:آدرکیوان
1 سال قبل

ببخشید بلاخره نگفتید مردم چه جوری حسادت ی کنند اینها که راه حل نشد این ها فقط:شد فرص مسکن

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره