به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
درمان بی میلی جنسی زنان

درمان بی میلی جنسی زنان

میل جنسی زنان به طور طبیعی در طول سال ها نوسان پیدا می کند. معمولاً با شروع یا پایان یک رابطه یا با تغییرات بزرگ در زندگی مانند بارداری، یائسگی یا بیماری، میل جنسی در خانم ها تغییر می کند. استفاده از برخی داروها نیز می تواند باعث اختلال در میل جنسی زنان شوند. در این مقاله به درمان بی میلی جنسی زنان اشاره شده است:

بی میلی جنسی زنان

میل جنسی تحت تاثیر عوامل پیچیده ایست: از جمله بهزیستی جسمی و عاطفی، تجربیات، باورها، سبک زندگی و رابطه فعلی شما. اگر در هر یک از این زمینه ها مشکلی را تجربه می کنید، می تواند روی میل شما به رابطه جنسی تأثیر بگذارد. برای درمان بی میلی جنسی زنان ابتدا می بایست دلیل این بی میلی مشخص شود. این دلایل عبارتند از:

 

۱. علل جسمی

طیف گسترده ای از بیماری ها، تغییرات جسمی و داروها می تواند باعث ایجاد میل جنسی کم در خانم ها شود که نیاز به درمان بی میلی جنسی زنان به کمک یک درمانگر دارد، از جمله:

 • اگر در حین رابطه جنسی درد دارید یا نمی توانید ارگاسم کنید، می تواند میل شما به رابطه جنسی را کاهش دهد.
 • بسیاری از بیماری های غیرجنسی می توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند، از جمله آرتروز ، سرطان، دیابت، فشار خون بالا ، بیماری عروق کرونر و بیماری های عصبی.
 • برخی از داروهای تجویزی، به ویژه داروهای ضد افسردگی که به نام مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین شناخته شده اند، باعث کاهش میل جنسی می شوند.
 • سبک زندگی نامناسب مانند مصرف الکل یا مواد مخدر می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد.
 • هرگونه عمل جراحی مربوط به سینه یا دستگاه تناسلی، می تواند بر تصویر بدن، عملکرد جنسی و میل به رابطه جنسی در خانم ها تأثیر بگذارد.

 

۲. تغییرات هورمونی

تغییر در سطح هورمون ها ممکن است میل شما به رابطه جنسی را تغییر دهد. این مسئله می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

 • یائسگی: سطح استروژن در طی انتقال به یائسگی کاهش می یابد. و موجب بی میلی جنسی زنان می شود. علاوه بر آن یائسگی باعث خشکی بافت های واژن و در نتیجه رابطه جنسی دردناک یا ناراحت کننده می شود که در علاقه به رابطه جنسی موثر است. اگرچه بسیاری از زنان در دوران یائسگی و بعد از آن هنوز رابطه جنسی رضایت بخشی دارند، اما برخی از آن ها در طی این تغییر هورمونی، میل خود را از دست می دهند و نیاز به درمان بی میلی جنسی زنان دارند.

 

 • بارداری و شیردهی: تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، درست بعد از بچه دار شدن و در دوران شیردهی می تواند دمپر را در میل جنسی قرار دهد. خستگی ، تغییر در تصویر بدن و فشارهای بارداری یا مراقبت از نوزاد جدید نیز می تواند در تغییر میل جنسی شما نقش داشته باشد.

 

۳. علل روانشناختی

حالت روحی شما می تواند روی میل جنسی شما تأثیر بگذارد و روند درمان بی میلی جنسی زنان را تغییر دهد. دلایل روانشناختی زیادی در ایجاد میل جنسی  پایین وجود دارد، از جمله:

 • مشکلات بهداشت روان، مانند اضطراب یا افسردگی
 • استرس، مانند استرس مالی یا استرس کاری
 • تصویر بد از بدن
 • عزت نفس پایین
 • سابقه سوءاستفاده جسمی یا جنسی
 • تجارب منفی جنسی قبلی

 

۴. مسائل مربوط به رابطه

برای بسیاری از زنان، نزدیکی عاطفی مقدمه ای اساسی برای صمیمیت جنسی است. بنابراین؛ مشکلات در رابطهٔ شما می تواند عامل اصلی در بی میلی جنسی زنان باشد. کاهش علاقه به رابطه جنسی اغلب نتیجه مسائل مداومی است، مانند:

 • عدم ارتباط با شریک زندگی خود
 • درگیری ها یا دعواهای حل نشده
 • ارتباط ضعیف در مورد نیازها و ترجیحات جنسی
 • عدم وجود اعتماد در رابطه (در این زمینه می توانید مقالهٔ جلب اعتماد دختر را مطالعه کنید.)

 

درمان بی میلی جنسی زنان

 

تشخیص بی میلی جنسی زنان

طبق تعریف بی میلی خانم ها، اگر مرتباً تمایلی به رابطه جنسی یا تصورات جنسی ندارید، ممکن است مبتلا به اختلال میل جنسی باشید و نبود این احساسات باعث پریشانی شخصی می شود که با درمان بی میلی جنسی زنان کاهش می یابد. برا تشخیص، پزشک می تواند به دنبال دلایلی باشد که میل جنسی شما در آن حد که دوست دارید بالا نباشد و راه هایی برای کمک به شما پیدا کند.

 

معاینات:

 • معاینه لگن:در طول معاینه لگن، پزشک می تواند علائم تغییرات جسمی را که منجر به کاهش میل جنسی در خانم ها می شود، مانند نازک شدن بافت های دستگاه تناسلی، خشکی واژن یا عوامل محرک درد را بررسی کند.
 • آزمایش: پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون ها و بررسی مشکلات تیروئید، دیابت، کلسترول بالا و اختلالات کبدی تجویز کند.
 • ملاقات با سکس تراپیست: یک مشاور تخصصی یا یک درمانگر سکس تراپی ممکن است بتواند عوامل احساسی و رابطه ای را که می توانند باعث ایجاد میل جنسی پایین در خانم ها شوند، بهتر ارزیابی کند.

 

درمان بی میلی جنسی زنان

۱.مشاوره

کمک گرفتن از مشاوره جنسی یا گفتگو با مشاور ماهر در رفع نگرانی های جنسی می تواند به درمان میل جنسی پایین کمک کند. درمان اغلب شامل آموزش در مورد تکنیک های جنسی است. به احتمال زیاد، درمانگر یا مشاور شما توصیه هایی برای خواندن مطالب مربوطه یا تمرینات زوجین ارائه می دهد. مشاوره زوجین که به مسائل مربوط به روابط می پردازد نیز ممکن است به افزایش احساس صمیمیت و تمایل به رابطه جنسی در خانم ها کمک کند.

 

۲. داروها

پزشک شما ابتدا داروهایی که پیش از این مصرف کرده اید را بررسی می کند تا ببیند آیا برخی از آن ها عوارض جانبی جنسی ایجاد می کنند یا خیر. به عنوان مثال، داروهای ضد افسردگی مانند پاروکستین و فلوکستین ممکن است میل جنسی را کاهش دهند. روی آوردن به بوپروپیون و نوع دیگری از ضد افسردگی معمولاً میل جنسی را بهبود می بخشد و گاهی اوقات برای زنانی که نیاز به درمان بی میلی جنسی زنان دارند، تجویز می شود.

این مقاله هم بخوانید  ازدواج موفق بعد از طلاق

 

۳. هورمون درمانی

خشکی یا کوچک شدن واژن، یکی از علائم برجسته سندرم دستگاه ادراری تناسلی یائسگی (GSM) ، ممکن است رابطه جنسی را ناخوشایند کرده و به نوبه خود میل شما را کاهش دهد. برخی از داروهای هورمونی با هدف تسکین علائم GSM  می توانند به راحتی به درمان بی میلی جنسی زنان کمک کنند.

درمان های هورمونی احتمالی عبارتند از:

 • استروژن: استروژن به اشکال مختلفی از جمله قرص، اسپری و ژل در دسترس است. دوزهای کمتری از استروژن در کرم های واژن و شیاف یافت می شود. پزشک می تواند به شما کمک کند خطرات و مزایای هر فرم استفاده از استروژن را درک کنید.
 • تستوسترون: هورمون مردانه تستوسترون نقش مهمی در عملکرد جنسی زنان ایفا می کند، حتی اگر تستوسترون در زنان به میزان کمتری مشاهده شود. تستوسترون توسط FDA  برای اختلال عملکرد جنسی در زنان تأیید نشده است، اما گاهی اوقات برای کمک به درمان بی میلی جنسی زنان تجویز می شود. استفاده از تستوسترون در زنان بحث برانگیز است. مصرف آن می تواند باعث آکنه، موهای زائد بدن و تغییر روحیه یا شخصیت شود.
 • پرسترون: این داروی واژینال، هورمون دهیدرواپیآندروسترون (DHEA) را مستقیماً به واژن می رساند تا به سهولت رابطه جنسی دردناک کمک کند. شما برای تسکین علائم خشکی واژن در حد متوسط ​​تا شدید مرتبط با GSM از این دارو استفاده می کنید.
 • اوسپمیفن: این قرص که روزانه مصرف می شود، می تواند در تسکین علائم دردناک جنسی در زنان مبتلا به GSM متوسط ​​تا شدید کمک کند. این دارو در زنانی که به سرطان پستان مبتلا هستند و یا خطر بالای ابتلا به سرطان پستان دارند، تأیید نشده است.

 

۴. تغییر سبک زندگی

تغییر در سبک زندگی سالم می تواند به درمان بی میلی جنسی زنان کمک بسیاری کند:

 • ورزش:

 ورزش های هوازی منظم و تمرینات قدرتی می توانند قدرت تحمل بدن، بهبود تصویر بدن، بالا بردن روحیه و افزایش میل جنسی را در خانم ها ایجاد کنند.

 • کاهش استرس:

یافتن راهی بهتر برای کنار آمدن با استرس شغلی، استرس مالی و دردسرهای روزمره می تواند انگیزه جنسی شما را افزایش دهد.

 • برقراری ارتباط با شریک عاطفی:

زوجینی که یاد می گیرند به روشی درست و صادقانه ارتباط برقرار کنند، معمولاً رابطه عاطفی قوی تری را حفظ می کنند که این امر می تواند منجر به رابطه جنسی بهتر شود. برقراری ارتباط در مورد رابطه جنسی نیز مهم است. صحبت در مورد علاقه ها و دوست نداشتن ها می تواند زمینه را برای ایجاد صمیمیت جنسی بیشتر فراهم کند.

 • افزایش صمیمیت در رابطه:

برنامه ریزی رابطه جنسی ممکن است ساختگی و کسل کننده به نظر برسد. اما قرار دادن صمیمیت در اولویت می تواند کمک کند تا میل جنسی شما دوباره در مسیر درست قرار گیرد و به رابطه جنسی منظم و رضایت بخش منتهی شود.

 

درمان بی میلی جنسی زنان

 

 • افزایش خلاقیت در رابطه جنسی:

فانتزی‌ های جنسی متفاوت، زمان متفاوتی از روز یا مکان دیگری برای رابطه جنسی امتحان کنید. از شریک زندگی خود بخواهید که زمان بیشتری را برای مقدمه های احساسی سکس در نظر بگیرد.

 • تغییر عادات اشتباه:

سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و الکل زیاد، همه می توانند میل جنسی شما را کاهش دهند. ترک این عادت های بد ممکن است باعث تقویت انگیزه جنسی شما و بهبود سلامت کلی شود.

 

نتیجه گیری

بی میلی جنسی می تواند برای شما و همسرتان بسیار دشوار باشد. طبیعی است اگر احساس ناامیدی و ناراحتی می کنید. به یاد داشته باشید که نوسانات در میل جنسی بخش طبیعی از هر رابطه و هر مرحله از زندگی است. سعی کنید تمام توجه خود را به رابطه جنسی معطوف نکنید. در عوض، مدتی را به پرورش خود و رابطه خود اختصاص دهید. اگر شما همسر خانمی هستید که نسبت به برقراری رابطه جنسی، بی میل است، پیش از آن که به سراغ پیش بینی هایی مانند خیانت یا از بین رفتن علاقه بروید، مانند دو دوست و همراه، روی رابطه خود متمرکز شوید و مشکلات آن را حل کنید. فراموش نکنید که کمک گرفتن از یک مشاوره ازدواج و رابطه می تواند به ترمیم رابطهٔ شما و بازگشت رابطه جنسی رضایت بخش کمک کند.

 

اولین قدم درمان بی میلی جنسی در زنان چیست؟

برای درمان بی میلی جنسی زنان ابتدا می بایست دلیل این بی میلی مشخص شود.

آیا بیماری های غیر جنسی می توانند روس میل جنسی فرد تاثیر بگذارند؟

بله. بسیاری از بیماری های غیرجنسی می توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند، از جمله آرتروز ، سرطان، دیابت، فشار خون بالا ، بیماری عروق کرونر و بیماری های عصبی.

آیا مشکلات موجود در رابطه می تواند روی میل جنسی ما تاثیر بگذارد؟

برای بسیاری از زنان، نزدیکی عاطفی مقدمه ای اساسی برای صمیمیت جنسی است. بنابراین؛ مشکلات در رابطهٔ شما می تواند عامل اصلی در بی میلی جنسی زنان باشد.

4.6/5 - (378 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

3 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
اسکندر
7 ماه قبل

سلام.خانمم حدود ۱سال هست که دچار بی میلی شدید جنسی شده.ازجمله موارد:صدرصد بی علاق.احساس تنفر .عدم واکنش جنسی..زندگی وسیر درگذشته.لطفا راهنمایی بفرمایید

احمدی
10 ماه قبل

سلام همسر من مدتی است میل جنسی اش خیلی کم شده وموقع رابطه احساس‌ درد میکند

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
10 ماه قبل
پاسخ به  احمدی

سلام دوست عزیز؛ با مراجعه به سکس تراپیست میتونید علت رو بررسی کنید و راهکار مناسب رو دریافت کنید.

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره