به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

درمان افسردگی شدید

درمان افسردگی شدید

درمان افسردگی شدید | درمان افسردگی حاد


در این مطلب می خواهیم روش تشخیص و درمان افسردگی شدید را برای شما عزیزلن بازگو کنیم.در راستا همین مساله باید گفت که ابتدا راهکارهایی برای تشخیص اسردگی شدید وجود دارد که ابتدا به آن نشانه ها اشاره خواهیم کرد.  در سالهای گذشته بدلیل تحقیقات علمی صورت گرفته بر روی بسیاری از افراد افسرده و روش های مختلف درمانی، محققان بیشتر روش های درمانی بدون دارو را برای اینگونه از اختلالات روانی توصیه می کنند. یکی از مهم ترین دلایل این مساله عوارض جانبی داروها ست که برای بیماران مشکلاتی ایجاد می‌کنند و کمتر راغب به استفاده از آنها هستند.

بسیاری از افراد پس از اینکه اندکی احساس غم و ناراحتی می کنند به سرعت خود را درگیر افسردگی می پندارند در صورتی که این مسائل نیز همانند سایر احساسات جزیی از طبیعت زندگانی است و می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی مانند از دست دادن عزیزان، شکست مالی و … باشد.

40 درصد تخفیف مشاوره در کلینیک روان آرام به مدت محدود021-88216100

طبق مطالعات صورت گرفته در مورد نشانه ی افسردگی محققان به 9 نشانه از شاخصه های بروز افسردگی اشاره کرده اند که عبارت است از : 

  • وجود غم در بخش عمده روز
  • کاهش قابل ملاحظه علاقه یا لذت نسبت به همه فعالیت‌ها
  • تغییر در اشتها و وزن (افزایش یا کاهش آن)
  • اختلال در خواب (کم‌خوابی یا پرخوابی)
  • کندی حرکتی یا سراسیمگی و بی‌قراری
  • فقدان انرژی و خستگی
  • حس بی‌ارزشی (احساس گناه و خود سرزنشگری)
  • کاهش توانایی تفکر و تمرکز و بی‌تصمیمی
  • افکار خودکشی

در ادامه  گفته شده که، هر فرد باید حداقل 5 نشانه از 9 را تقریباً هر روز حداقل به‌ مدت دو هفته تجربه کند تا بتوان تشخیص افسردگی برای او داد.در ضمن وجود غم و فقدان علاقه به فعالیت‌ ها برای تشخیص افسردگی ضروری هستند.

نشانه های مردی که خیانت می کند چیست ؟
بخوانید

نرخ شیوع افسردگی در میان افراد

طبق آمارهای ارائه شده افسردگی در میان شایع‌ ترین مشکلات روان‌ پزشکی در جهان قرار دارد. بطوریکه نرخ شیوع 1 ساله برای افسردگی اساسی حدود 7 درصد است که می توان نتیجه گرفت در طول یک سال حدود 7 درصد از جمعیت به افسردگی مبتلا هستند. قطعا این میزان برای طول عمر افراد بسیار بیشتر است. همچنین در دسته بندی جنسی افراد می توان گفت تا قبل از نوجوانی، دختران و پسران به میزان برابری به افسردگی دچار می‌شوند؛ ولی پس از نوجوانی زنان همواره دو برابر بیش از مردان افسردگی را تجربه می‌کنند.

افسردگی اساسی بدون درمان بین ۴ ماه تا یک‌سال طول می‌کشد. اکثر افراد (۶۵ تا۷۰ درصد) در ظرف یک‌سال بهبود می‌یابند، ولی تعدادی نیز در طول یک‌سال بهبود نمی‌یابند و گروهی نیز حتی پس از گذشت پنج سال بهبود حاصل نمی‌کنند.

مشخصه افسردگی، عود و بازگشت بیماری است. بین ۵۰ تا ۸۵ درصد بیماران افسرده، دوره‌های متوالیافسردگی را تجربه می‌کنند. با هر دوره افسردگی، ریسک دوره‌های آتی افسردگی افزایش یافته و مدت زمان بین دو دوره کاهش می‌یابد.

راههای درمان افسردگی بدون دارو

افسردگی باعث ایجاد اختلال در رفتار، افکار و احساس افراد می گردد.در درمان افسردگی بدون دارو ابتدا رفتار تغییر می‌کند و سپس افکار و در نهایت این احساس است که تغییر می‌کند. در نتیجه ما نیز ابتدابه بخش از رفتار خواهیم پرداخت.

 ورزش کردن :

تغییر سبک زندگی و مخصوصا گنجاندن ورزش در برنامه ی روزانه می تواند در روند بهبود بسیار موثر باشد زیرا فعالیت بدنی باعث ترشح هورمون‌ های سروتونین و اندروفین  (هورمون شادی) و دوپامین ( هورمون لذت ) می‌شود. نیم ساعت ورزش کردن در طول روز، همان کاری را انجام می‌دهد که داروهایی مانند سرترالین و فلوکستین انجام می‌دهند.همچنین 30 تا 60 دقیقه انجام ورزش‌ هایی مانند پیاده‌ روی، شنا و دوچرخه‌ سواری کمک بسیاری به درمان افسردگی بدون دارو می‌کند.

اختلال شخصیت خودشیفته | علائم، تشخیص و درمان
بخوانید

خواب مناسب :

افراد در سنین نختلف بین ۷ تا ۹ ساعت خواب مفید نیاز دارند. وقتی خوب نمی‌خوابید نشانه‌ های افسردگی مانند بی‌ قراری، غم و خستگی شدیدتر می‌شود. بهتر است راهکارهایی برای بهتر خوابیدن خود به‌کار ببرید.

حمایت اجتماعی اطرافیان :

تنها بودن در طول روز یا هنگام فعالیت های روزانه برای فرد افسرده بسیار مضر است و افسردگی او را تشدید می‌کند. احساس تعلق نسبت به دیگران باعث ترشح هورمون‌ هایی در بدن می‌شود که مانع افسردگی است. سعی کنید با دوستان و خانواده خود محشور شوید. روابط چهره به چهره تأثیر بسیاری بر بهبود افسردگی دارد. در کلاس‌ های متنوع ثبت‌ نام کنید.

کاستن استرس:

اگر سبک زندگی شما به شکلی است مجبورید در طول روز استرس زیادی را تحمل کنید سعی کنید نحوه ی زندگی خود را تغییر دهید.

تغذیه مناسب :

تغذیه مناسب می تواند کمک شایانی به روند بهبود شما کند. بطور مثال بهتر است مواد غذایی در حجم اندک و دفعات بیشتر خورده شود تا انرژی فرد کم نشود و او مجبور به خوردن مواد قندی نگردد. بهتر است از کربوهیدرات‌ها به‌جای مواد قندی استفاده شود. مصرف مواد غذایی حاوی سروتونین، اُمگا تری و فولیک اسید  را در درمان افسردگی موثر بسیار موثر است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید:

نور خورشید از دو طریق به بهبود افسردگی کمک می‌کند. اولاً کمبود ویتامین D باعث افسردگی می‌شود که می‌توان آن را از طریق نور خورشید تامین کرد. و دوم اینکه نور خورشید ساعت بیولوژیکی بدن را تنظیم می‌کند که این امر باعث می‌شود هورمون‌ های بدن تنظیم شده و سطح انرژی افزایش یابد.

شناخت درمانی

شناخت درمانی را می توان یکی از مهم ترین راهکار ها در درمان افسردگی بدون دارو  دانست . مواردی که قبل تر در جهت درمان افسردگی بدون دارو گفته شد، اگر در کنار  تغییر در باور های ناکار آمد باشد تاثیری بسیار بیشتری خواهد داشتن،همچنین افکار منفی و غیرمنطقی  باعث ایجاد افسردگی در افراد می‌شود.

مشاوره رابطه عاطفی
بخوانید

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان افسردگی شدید با مشاورین و متخصصان مجرب کلینیک روان آرام در تماس باشید.

سایر مطالب :
روانشناسی ازدواج
مشاوره ازدواج
مواجهه با شکست عشقی 
مشاوره درمان افسردگی 
مشاوره کودک
روانشناسی خانواده 
مشاوره خانواده 
دکتر مشاوره خانواده 
مشاوره زندگی مشترک 

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

 

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

7663
7662
درمان افسردگی شدید | درمان افسردگی شدید | درمان افسردگی شدید |  درمان افسردگی شدید | درمان افسردگی شدید

avatar
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید