به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
درمان افسردگی با نوروفیدبک

درمان افسردگی با نوروفیدبک

نوروفیدبک یا بازگشت عصبی چیست ؟

فعالیت در مغز شما هر کاری را که احساس می کنید و انجام می دهید ، تعیین می کند. در حالی که اکثر افراد عملکرد طبیعی مغز دارند ، اما برخی عدم تعادل مغز یا احساسات مزمن دارند که بر زندگی روزمره آن ها تأثیر می گذارد. این جایی است که نوروفیدبک می تواند به شما کمک کند. درمان افسردگی با نوروفیدبک ، بدین صورت است که نوروفیدبک راهی برای آموزش فعالیت مغز در ارتباط با افسردگی است.

نوروفیدبک چگونه کار می کند ؟

امواج مغزی پالس های الکتریکی هستند که سلول های مغزی شما با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. امواج مغزی چیزهای زیادی در مورد نحوه احساس و عملکرد شما تعریف می کنند. عادات ، افکار ، سطح استرس ، خلق و خوی اساسی و عملکرد کلی مغز.

برای درمان افسردگی با نوروفیدبک ، با استفاده از سنسورهای موجود در پوست سر ، می توان این فعالیت را اندازه گیری و نظارت کرد. با استفاده از نرم‌افزار تجزیه و تحلیل مغز (نقشه مغزی QEEG) ، می توان مشخص کرد که کدام فعالیت خاص ، منجر به علائم شما می شود.

در طی یک جلسه نوروفیدبک ، آنچه را که مغز شما واقعاً انجام می دهد ، با آنچه دوست دارد انجام دهد ، مقایسه می شود. هنگامی که مغز شما به وضعیت راحت تری نزدیک شده است ، از یک پاسخ مثبت روی صفحه رایانه پاداش می گیرید. معمولاً این بازخورد عصبی” به صورت یک بازی ویدیویی ، موسیقی یا فیلم است. صدا و تصویر بلافاصله به شما می گویند که چه زمان هایی مغز شما به مکانی کارآمدتر نزدیک شده است.

نوروفیدبک به شما در آموزش مغز کمک می کند تا به یک حالت آرام‌تر ، متمرکزتر و کارآمدتر برسد. با جلسات آموزش تکراری ، یاد می گیرید که چگونه مغز خود را به سمت الگوهای مطلوب و کنترل شده تر هدایت کنید ، و با تمرین اختصاصی ، متوجه پیشرفت در سلامت روانی خود خواهید شد. نوروفیدبک غیر تهاجمی است و شامل مواد شیمیایی یا داروهایی در بدن شما نیست. مانند همه درمان ها ، نوروفیدبک برای همه مناسب نیست. تشخیص درمان افسردگی با نوروفیدبک ، باید توسط روانپزشک شما انجام شود.

 اختلال افسردگی چیست ؟

غم و اندوه بخشی طبیعی از تجربه انسان است. ممکن است افراد در هنگام از دست دادن یک دوست یا در مواجهه با یک چالش زندگی ، مانند طلاق یا بیماری جدی ، احساس ناراحتی یا افسردگی کنند. با این حال ، این احساسات معمولاً کوتاه مدت هستند. هنگامی که شخصی مدت طولانی ، احساس غم و اندوه را تجربه می کند ، ممکن است دچار اختلال افسردگی شود.

اختلال افسردگی ، یک وضعیت پزشکی قابل توجه است که می تواند بسیاری از ابعاد زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. این بر خلق و خو و همچنین عملکردهای مختلف جسمی مانند اشتها و خواب تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به اختلال افسردگی که نیاز به درمان افسردگی با نوروفیدبک دارند ، اغلب به فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می برد ، علاقه خود را از دست می دهند و در انجام فعالیت های روزمره مشکل دارند. بعضی اوقات ممکن است احساس کنند که زندگی ارزش زندگی کردن را ندارد.

درمان افسردگی با نوروفیدبک

علائم اختلال افسردگی چیست ؟

پزشک یا متخصص بهداشت روان شما می توانند براساس علائم ، احساسات و الگوهای رفتاری شما تشخیص  نیاز به درمان افسردگی با نوروفیدبک دهد.

 • تقریباً هر روز غمگین یا تحریک پذیر هستید.
 • شما به بیشتر فعالیت هایی که روزگاری از آن ها لذت برده اید ، کمتر علاقه مند هستید.
 • شما به طور ناگهانی وزن خود را از دست می دهید یا چاق می شوید و تغییر اشتهایی ایجاد می شود.
 • شما در خوابیدن مشکل دارید یا می خواهید بیشتر از حد معمول بخوابید.
 • شما احساس بی قراری می کنید.
 • احساس خستگی غیرمعمول و کمبود انرژی می کنید.
 • شما احساس بی ارزشی یا گناه می کنید ، اغلب در مورد چیزهایی که به طور معمول باعث می شوند چنین احساسی نکنید.
 • شما در تمرکز ، فکر کردن یا تصمیم گیری مشکل دارید.
 • شما فکر می کنید به خودتان آسیب بزنید یا خودکشی کنید.

عوامل موثر در اختلال افسردگی :

 • مصرف الکل یا مواد مخدر
 • برخی شرایط پزشکی مانند سرطان یا کم کاری تیروئید
 • انواع خاصی از داروها ، از جمله استروئیدها

در حالی که طیف وسیعی از مداخلات با اختلال افسردگی مورد مطالعه قرار گرفته است ، محققان به تازگی شروع به بررسی درمان افسردگی با نوروفیدبک (NFT) برای این اختلال کرده اند. در واقع ، یافته ها نشان می دهد که NFT می تواند علائم مرتبط با افسردگی در MDD را کاهش دهد. درمان با نوروفیدبک ، شامل ارائه بازخورد به افراد در مورد الگوهای فعال سازی عصبی در زمان واقعی است تا آن ها بتوانند فرآیندهای خاص مغز را کنترل کنند.

این الگوهای به طور معمول توسط روابط قبلاً مشخص شده بین فرآیندهای عصبی و علائم افسردگی ، تأثیرپذیری و یا رفتار آگاه می شوند. ویژگی آناتومیکی و عملکردی درمان افسردگی با نوروفیدبک ، ممکن است منجر به عوارض جانبی کمتری نسبت به موارد مداخلات دارویی برای افسردگی شود. NFT نسبت به سایر روش های دستکاری مغز مانند تحریک عمیق مغز ، کمتر تهاجمی است. در نتیجه ، درمان با نوروفیدبک ، ممکن است به عنوان یک درمان آگاهی از علوم عصبی برای درمان افسردگی ، روش بهتری باشد.

درمان افسردگی با نوروفیدبک

علاوه بر کاربردهای بالینی NFT ، که بر کاهش علائم افسردگی با تعدیل فعالیت در مناطق خاص مغز متمرکز است ، می توان از درمان افسردگی با نوروفیدبک برای آزمایش فرضیه های مکانیکی مربوط به این اختلال استفاده کرد. محققانی که از تصویربرداری عصبی عملکردی در اختلالات روانپزشکی استفاده می کنند ، معمولاً ارتباط عصبی اختلالات را ارزیابی می کنند.

با این حال ، این رویکرد در مورد روابط بین فرآیندهای عصبی ، علائم ، تأثیرپذیری و رفتار به ما می گوید. در مقابل ، از آنجا که درمان افسردگی با نوروفیدبک ، شامل دستکاری فعال سازی عصبی است ، به محققان این امکان را می دهد تا عواقب فعالیت عصبی را ارزیابی کنند ، و اطلاعات مهم مربوط به روابط عملکردی را بین فعالیت موضعی مغز و خصوصیات خاص این اختلال مورد بررسی قرار دهند.

درمان افسردگی با نوروفیدبک چگونه به شما کمک می کند ؟

نوروفیدبک می تواند عملکرد مغز شما را ارزیابی کند ، که متفاوت از MRI ​​یا سی تی اسکن است که به ساختار نگاه می کنند. ارزیابی های مختلفی در درمان با نوروفیدبک وجود دارد :

– نقشه هایی که می توانند مکان خاص ، توپی عصبی و فرکانس الکتریکی که به درستی کار نمی کنند را پیدا کنند.

– نوروفیدبک با ارائه بازخورد به مغز کار می کند تا بتواند خود را از طریق نوروپلاستیسیت بهبود یابد.  این کار از طریق صدا ، چراغ ها ، بازی های رایانه ای و … انجام می شود.  نوروفیدبک شبیه مربی صوتی است که به شما گوش می دهد و آن را ضبط می کند ، یا به شما پیشنهادها یا بازخورد مثبتی دهد ، و درمان با نوروفیدبک ، را موثر کند. روش های نوروفیدبک وجود دارد که فرکانس

درمان افسردگی با نوروفیدبک چقدر طول می کشد ؟

به محض شروع نوروفیدبک ، امیدواریم که با افزایش میزان جلسات ، شاهد تغییرات مثبت باشید.  با استفاده از یک ردیاب علائم ، هر هفته از شما خواسته می شود علائم خود را در مقیاس 1-10 ارزیابی کنید. با گذشت زمان ، شما یک نمودار بصری از پیشرفت در جلسات نوروفیدبک خود را برای هر یک از علائم اولیه خواهید داشت.  جلسات درمان افسردگی با نوروفیدبک ، به تشخیص پزشک شما ممکن است تا ۴۰ جلسه و از هفته ای یکبار تا سه بار ، انجام شود.

آیا درمان افسردگی با نوروفیدبک عوارض دارد ؟

در درمان افسردگی با نوروفیدبک  مانند بسیاری از درمان ها ، ممکن است عوارض جانبی جزئی را تجربه کنید. اما عوارض آن ، نسبت به استفاده از دارو برای درمان افسردگی ، بسیار کمتر است.  نوروفیدبک برای حفظ راحتی مغز از فرکانس های مختلفی استفاده می کند. درمان با نوروفیدبک ، می تواند یک روش عالی برای کاهش میزان علائم مشکل ساز در زندگی شما باشد.

درمان افسردگی با نوروفیدبک چقدر طول می کشد ؟

جلسات درمان افسردگی با نوروفیدبک ، به تشخیص پزشک شما ممکن است تا ۴۰ جلسه و از هفته ای یکبار تا سه بار ، انجام شود.

آیا درمان افسردگی با نوروفیدبک عوارض دارد ؟

در درمان افسردگی با نوروفیدبک  مانند بسیاری از درمان ها ، ممکن است عوارض جانبی جزئی را تجربه کنید. اما عوارض آن ، نسبت به استفاده از دارو برای درمان افسردگی ، بسیار کمتر است.  نوروفیدبک برای حفظ راحتی مغز از فرکانس های مختلفی استفاده می کند.

نوروفیدبک چگونه به ما کمک می کند؟

نوروفیدبک به شما در آموزش مغز کمک می کند تا به یک حالت آرام‌تر ، متمرکزتر و کارآمدتر برسد. با جلسات آموزش تکراری ، یاد می گیرید که چگونه مغز خود را به سمت الگوهای مطلوب و کنترل شده تر هدایت کنید ، و با تمرین اختصاصی ، متوجه پیشرفت در سلامت روانی خود خواهید شد. نوروفیدبک غیر تهاجمی است و شامل مواد شیمیایی یا داروهایی در بدن شما نیست.

4.6/5 - (343 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره