به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
خیانت به همسر

خیانت به همسر

خیانت، شکستن قول وفادار ماندن به یک شریک عاشقانه است، خواه این قول بخشی از ازدواج باشد یا رابطه دوستی عاشقانه. خیانت می تواند هیجان انگیز و اغوا کننده باشد، و باعث تجدید احساس، تجدید قوا و شادی شود. خیانت، دردناک است اما لزوماً پایان عشق نیست. خیانت حتی در روابط شاد رخ می دهد. با این وجود شخصی که به او خیانت شده است، ممکن است احساس گیجی، عصبانیت، شک، آسیب دیدگی کند. در این مقاله به موضوع خیانت به همسر و بهبود رابطه بعد از خیانت اشاره شده است:

 خیانت به همسر

اکثر مردم از عواقب خیانت در یک رابطه، به ویژه در ازدواج آگاه هستند. خیانت می تواند منجر به طلاق و اختلاف در والدین شود و خیانت پیش بینی کننده افسردگی، اضطراب و خشونت خانگی است. در یک نظرسنجی از افرادی که خیانت کرده اند، «عاشق شدن و تجربه تنوع و احساس غفلت»، بیشترین دلیل خیانت به همسر ذکر شده است. به دنبال آن نیروهای موقعیتی، تمایل به افزایش عزت نفس و عصبانیت نسبت به شریک زندگی موجب خیانت به همسر شده است.

 

خیانت مردان نسبت به زنان

مردان همیشه بیشتر از زنان خیانت کرده اند، یا حداقل گزارش کرده اند که این کار را انجام داده اند؛ اما محققان متوجه تغییراتی در سال های اخیر شده اند. 16 درصد بزرگسالان – حدود 20 درصد مردان و 13 درصد زنان – گزارش می دهند که ” هنگام ازدواج با شخص دیگری غیر از همسر خود رابطه جنسی داشته اند. اما در میان بزرگسالان زیر 30 سال که هرگز ازدواج نکرده اند، 11 درصد از زنان اظهار داشتند که خیانت کرده اند، در مقابل 10 درصد مردان اعتراف به خیانت کرده اند.

 

خیانت چیست؟

خیانت به همسر در زندگی زناشویی یا رابطه وجود دارد. خیانت می تواند رابطه و افراد درگیر را به شدت متشنج کند. یک رابطه می تواند باعث شود طرف مقابل احساس ویرانی، تنهایی، خیانت و گیجی کند. گاهی اوقات، یک خیانت به یک رابطه پایان می دهد. در مواقع دیگر، زوجین می توانند روابط را ترمیم کنند. آن ها ممکن است این کار را به تنهایی یا با کمک یک درمانگر انجام دهند. مراجعه به روانشناس یا مراکر زوج درمانی انتخاب درستی پس از خیانت است. 

مرز بین خیانت به همسر و خیانت نکردن غالباً کشسان است و بسیاری از زوجین با اختلاف روبرو می شوند. زیرا شرکا تعریف مشابهی از خیانت ندارند. برای برخی، هر چیزی که ارتباط جنسی با شخص دیگری نداشته باشد، قابل قبول است. برای دیگران، هرگونه توجه به یک رقیب بالقوه قابل بخشش نیست.

خیانت به همسر

خیانت احساسی

اصطلاح “خیانت خرد” به اعمالی گفته می شود که در اکثر تعاریف خیانت به همسر خلاصه می شوند. اما ممکن است همچنان یک شریک زندگی را آزار دهند، مانند فکر کردن با فردی غریبه، اما بدون قصد خیانت. تخیلات جنسی موضوع دیگری است. در حالی که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که تخیلات جنسی در مورد افراد دیگر، اگر به آنها عمل نشود، لزوما برای یک رابطه ناسالم نیستند و می توانند به حفظ انرژی و علاقه جنسی کمک کنند. اما محققان تأکید می کنند که تخیلات جنسی در مورد شریک زندگی شخصی خود بیشتر در ایجاد رابطه سهیم است.

 

آیا پورنوگرافی نوعی خیانت است؟

برخی از افراد اصرار دارند که هرگونه فعالیت جنسی خارج از رابطه، خیانت به همسر محسوب می شود. کارشناسان پیشنهاد می کنند که زوجین تا آن جا که ممکن است با یکدیگر باز باشند و در صورت استفاده مداوم یکی از شریکان زندگی از پورنو، نشانه هایی از مشکلات در رابطه جنسی زن و شوهر وجود دارد.

 

بهبود رابطه بعد از خیانت

وقتی یک شریک زندگی در حال خیانت به همسر ، گرفتار می شود یا به آن اعتراف می کند، لزوماً پایان رابطه نیست. یکی از عوامل اصلی تعیین کننده دوام یک رابطه این است که آیا این رابطه شامل دلبستگی عاطفی و همچنین رابطه جنسی بوده است یا خیر. در یک نظرسنجی، 44 درصد از مردانی که روابط دیگری داشته اند، اظهار کرده اند که این فقط مربوط به رابطه جنسی است، اما تنها 11 درصد از زنان همان را گزارش کردند.

 

ماندن در رابطه پس از خیانت

تصمیم برای ادامه رابطه پس از خیانت، بر اساس معیارهایی از جمله امور مالی، ارتباطات خانوادگی و والدین مشترک فرزندان خردسال است. اما تحقیقات همچنین نشان می دهد که یکی از محکم ترین شاخص های باقی ماندن یک زن و شوهر در کنار هم پس از خیانت به همسر ، نظرات و توصیه های شبکه اجتماعی دوستان و خانواده همسر است.

گذشته ی افراد همیشه آینده آن ها را تعیین نمی کند، اما تحقیقات نشان می دهد افرادی که در رابطه قبلی شریک زندگی خود را فریب داده اند، در مقایسه با افرادی که قبلا خیانت نکرده اند، سه برابر بیشتر از دیگران در احتمال خیانت کردن قرار دارند.

 

چه عواملی باعث خیانت می شوند؟

مطالعات نشان می دهد بزرگسالان در ایالات متحده، انتظار تک همسری جنسی را دارند.  با این وجود، تا 20٪ در برخی موارد رابطه جنسی خارج از ازدواج انجام می دهند. خیانت به دلایل بیشماری اتفاق می افتد. یک دلیل اصلی ممکن است عدم رضایت از رابطه باشد. یک رابطه موفق اغلب به این معنی است که هر دو نفر احساس ثبات و امنیت می کنند. همچنین اغلب به صمیمیت جسمی و عاطفی نیاز دارد. کمبود در این زمینه ها می تواند رضایت از رابطه را کاهش دهد. عدم رضایت از رابطه می تواند خیانت را بیشتر محتمل کند.

خیانت به همسر ، همیشه به دلیل عدم رضایت رخ نمی دهد. یک شریک ممکن است بر اساس ناراحتی شخصی وارد یک رابطه شود. آن ها ممکن است این کار را برای افزایش اعتماد به نفس یا تقویت نفس انجام دهند. تمایل به یک تجربه جنسی جدید نیز می تواند به یک رابطه منجر شود. برخی از دلایل دیگر ممکن است شخص خیانت کند:

  • عزت نفس پایین
  •  پایان دادن به رابطه اصلی
  • عدم صمیمیت عاطفی
  • اعتیاد به رابطه جنسی
  • پرهیز از مشکلات شخصی یا رابطه ای
  • افسردگی

افرادی که مورد  خیانت قرار می گیرند نیز ممکن است رفتارهای پرخطر داشته باشند. این رفتارها می تواند شامل داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا رابطه جنسی تحت تأثیر مواد مخدر باشد. افزایش مصرف مواد مخدر یا الکل ممکن است یکی دیگر از این رفتارها باشد. پرخوری، کم خوری و ورزش بیش از حد نیز می تواند در این مدت بیشتر باشد.

اگر شریک زندگی شما رابطه داشته باشد، ممکن است زوج درمانی کمک کند. شرکایی که پس از یک رابطه تصمیم به بازسازی روابط خود دارند، ممکن است از روش درمانی برای کمک به بهبود رابطه بعد از خیانت یا بازسازی اعتماد در رابطه خود استفاده کنند.

 

راه های ترمیم رابطه بعد از خیانت

صرف نظر از اینکه شما با خیانت به چه کسی آسیب زده اید و چگونه او واکنش نشان داده است، تردیدی نیست که خیانت می تواند روابط عاشقانه را به شدت متزلزل کند.

خیانت به همسر

1.تصور نکنید که رابطه کاملا نابود شده است.

هنگامی که شریک زندگی شما متوجه خیانت به همسر شد، به نظر می رسد آسان ترین کار دویدن و فرار کردن است. اما کارشناسان روابط می گویند که ترک یک رابطه آسیب دیده، گاهی اوقات می تواند تصمیم درستی نباشد. دکتر کریستن مارک، محقق رابطه و روابط جنسی، می گوید: ” اگر یک زن و شوهر بتوانند خیانت کنند و اعتماد را در رابطه برقرار کنند … آن ها می توانند به صورت یک زوج قوی تر ظاهر شوند و برای بهبود رابطه بعد از خیانت تلاش کنند.”

 

2. بپذیرید که مشکلی را وارد رابطه کرده اید.

ممکن است ساده به نظر برسد، اما اگر با این واقعیت رابطه را بهم ریخته اید، کنار نیایید، روند بهبودی به جایی نخواهد رسید. در عوض، هر زمان که برای یک مسئله آسیب زا عذرخواهی می کنید، تشخیص دهید که اشتباهی مرتکب شده اید که باعث درد همسرتان شده است.

 

3. بفهمید چه چیزی شما را به سمت خیانت سوق داده است.

دکتر پگی درکسلر، روانشناس می نویسد: مهم است که به ریشه اصلی موضوع بپردازیم. آیا در رابطه فعلی خود احساس تنهایی کردید؟ آیا احساس کمبود رضایت جنسی از طرف همسرتان را داشتید (دلیل شایع در خیانت زنان)؟ هر مشکلی وجود دارد، سعی کنید آن را کشف کنید تا بتوانید دلیل اشتباهات خود را بفهمید و در پایان تکرار نکنید. بهتر است در روند بهبود رابطه بعد از خیانت، از روانشناس کمک بگیرید.

 

4. ارتباط با زن یا مرد دیگر را قطع کنید.

ناگفته نماند که اولین قدم برای بهبود رابطه بعد از خیانت ، پایان دادن به ماجراست. پذیرفتن مجدد رابطه شما به معنای قطع هرگونه تعامل با شخصی است که همسرتان را فریب داده اید. این کار آسان نخواهد بود ، خصوصاً اگر نسبت به آن شخص دیگر احساساتی داشته باشید یا عادت داشته باشید به طور منظم او را ببینید. باید بتوانید به شریک زندگی خود قول دهید که ماجرا برای همیشه به پایان رسیده است و شما کاملاً متعهد به پیشرفت در رابطه فعلی هستید.

 

5. زمان صحبت در مورد خیانت را محدود کنید.

به محض این که خیانت به همسر آشکار شد، برای هر دو شریک آسان است که به طور مداوم در مورد آن صحبت کنند. چرا این اتفاق افتاده است، جزئیات دقیق مکان و زمان وقوع آن و … شریک زندگی خیانت شده می تواند تصمیم بگیرد چه زمانی آماده است در مورد خیانت کمتر صحبت کند یا صحبت را متوقف کند.

 

6. به شریک زندگی خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

در یک دنیای ایده آل، شریک بی وفا فقط می تواند بگوید، “متاسفم” و محبت طرف مقابل را جبران کند. دکتر کلمن می نویسد، اما در دنیای واقعی ممکن است حداقل یک سال طول بکشد تا شریک خیانت دیده، احساس کند که دوباره می تواند به شما اعتماد کند. اگر شریک زندگی خیانت دیده می خواهد در مورد خیانت صحبت کند، به او فرصت دهید.

 

7. با خود و شریک زندگی تان صادق باشید.

پس از هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها عدم صداقت، متخصصان روابط می گویند که یکی از مهمترین مراحل برای بهبود رابطه کاملاً باز و صادقانه است. اگر شریک زندگی شما سوالی در رابطه با این ماجرا دارد، آن را در حد توانایی خود پاسخ دهید. به هر حال، خیانت به همسر خیلی وحشتناک خواهد بود. دکتر جنیس ابرامس اسپرینگ ، نویسنده کتاب “پس از ماجرا: التیام درد و بازسازی اعتماد هنگامی که شریک زندگی شما بی وفا است” ، می گوید: مهمترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که “همیشه [از چشمان همسرتان به خیانت نگاه کنید]”. این ممکن است به معنای اطلاع دادن به شریک زندگی خود در صورت دریافت نامه الکترونیکی از شخصی که درگیر آن بودید باشد.

 

نتیجه گیری

خیانت بسیار دردناک است. اگر شخصی پس از تجربه خیانت از سوی شریک عاطفی خود، تصمیم به تمام کردن رابطه داشته باشد، تماما برای این تصمیم حق دارد. اما اگر تصمیم به بهبود رابطه بعد از تجربه خیانت داشتید، یک مشاور زوج درمانی خوب می تواند با فکر کردن در مورد عواملی که باعث بی وفایی یک شخص می شود، به شما دو نفر کمک کند تا بفهمید چگونه می توانید از ماجرا عبور کنید. درمانگر همچنین می تواند به شما کمک کند تا روش های خاصی برای بازگرداندن بهبود رابطه بعد از خیانت را پیدا کنید.

آیا امکان ترمیم رلبطه پس از خیانت وجود دارد؟

وقتی یک شریک زندگی در حال خیانت به همسر ، گرفتار می شود یا به آن اعتراف می کند، لزوماً پایان رابطه نیست. یکی از عوامل اصلی تعیین کننده دوام یک رابطه این است که آیا این رابطه شامل دلبستگی عاطفی و همچنین رابطه جنسی بوده است یا خیر. در یک نظرسنجی، 44 درصد از مردانی که روابط دیگری داشته اند، اظهار کرده اند که این فقط مربوط به رابطه جنسی است، اما تنها 11 درصد از زنان همان را گزارش کردند.

آیا پورنوگرافی نوعی خیانت است؟

برخی از افراد اصرار دارند که هرگونه فعالیت جنسی خارج از رابطه، خیانت به همسر محسوب می شود. کارشناسان پیشنهاد می کنند که زوجین تا آن جا که ممکن است با یکدیگر باز باشند و در صورت استفاده مداوم یکی از شریکان زندگی از پورنو، نشانه هایی از مشکلات در رابطه جنسی زن و شوهر وجود دارد.

رایج ترین دلیل خیانت افراد چیست؟

در یک نظرسنجی از افرادی که خیانت کرده اند، «عاشق شدن و تجربه تنوع و احساس غفلت»، بیشترین دلیل خیانت به همسر ذکر شده است.

4.6/5 - (350 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

3 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
RO_2002
1 سال قبل

با سلام و خسته نباشید
19 سالمه با دختری16 اشنا شدم ک دوبار بهم خیانت (چت با پسرا ی صورت یک و سه ماه) انجام داده ولی رابظمون قویه و خونواده دوطرفم خبر دارن و نکته دیگ اینه خودش بهم گفته قضیه چت کردن رو و در کل کارای ریادی واسم انجام داده ولی من نمیتونم با این قضیه کنار بیام (هنورم فرد دومی رو دنبال میکنه ولی ب روم نیوردم وقتی گفتم چرا گفت یه مدت کم بودم اره نبودم ولی دلیل نمیشه بره چت کنه و برای بار دوم قوی تر ظاهر شدم ولی بازم خیانت گفتم چرا گفت خواشتم واسطه دخترخالش و اون باشه ک دوباره اشتی کنن ولی انگار خوداش دلباخته اون شده) و میگه هرکاری میگم اتجام میدم حتی مشاوره ولی لطقا کتارم باش میخوام برگردم من نمیدوتم الان چطور برخورد کنم ؟

النا
2 سال قبل

سلام وقت بخیر همسر من داعمادرحال خیانت هستن وانکار می کنند ولی متوجه روابط پنهونی ایشان شدم لطفا راهنمایی کنید در ضمن من از همه نظر کمبودی براش نزاشتم از نظر زیبایی چیزی کم ندارم،

Last edited 2 سال قبل by النا
تیم محتوا روان آرام
2 سال قبل
پاسخ به  النا

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه مسئله که فرمودید باید به صورت دقیق‌تر بررسی بشه چون عوامل و دلایل مختلفی میتونه داشته باشه برای همین پیشنهاد می کنیم حتماً به مشاوره خانواده مراجعه کنید مشاوره خانواده با بررسی همه موضوعات بهترین راهکارها در این زمینه را به شما ارائه می کنه اگر مایل باشید می توانید با مشاورین خانواده کلینیک روان آرام به صورت حضوری و غیر حضوری وقت بگیرید

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره