به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

خانواده درمانی | چگونه خانواده بهتری داشته باشیم ؟

خانواده درمانی
داشتن خانواده ی خوب و موفق ، آرزوی همه ماست . با این حال خوشحالی و خوشبختی به معنای نداشتن مشکلات نیست . بلکه به این معناست که شما مهارت حل مشکلات و گذر کردن از بحران را آموخته باشید و به درستی به کار بگیرید . خانواده درمانی با آموزش تکنیک ها و تمرین های متفاوت به اعضای خانواده کمک می کند تا در کنار هم با چالش های زندگی روبرو شوند و برای حفظ خانواده خود تلاش کنند.

خانواده درمانی :

خانواده درمانی روشی برای رشد یا حفظ یک خانواده سالم و کارآمد است .

 

مشاوره خانواده چیست؟

خانواده درمانی یا مشاوره خانواده نوعی از درمان است که برای رسیدگی به موضوعات خاص تأثیر بر سلامت و عملکرد خانواده طراحی شده است .  این درمان می تواند برای کمک به خانواده در یک دوره دشوار ، یک انتقال بزرگ یا مشکلات بهداشت روانی یا رفتاری در اعضای خانواده استفاده شود .

خانواده درمانی مشکلات افراد را در مقیاسی بزرگتر مشاهده می کند . فرض این نوع درمان این است که بدون درک پویا و سازنده ی اعضای خانواده نسبت به یکدیگر ،  نمی توان مشکلات را با موفقیت برطرف کرد .

 

خانواده درمانی چه می کند ؟

خانواده درمانی می تواند از تکنیک ها و تمرین های مربوط به شناخت درمانی ، رفتار درمانی ، درمانی بین فردی یا سایر انواع درمان های فردی استفاده کند .  مانند سایر روش های درمانی ، تکنیک های به کار گرفته شده به مشکلات خاصی که افراد خانواده با آن ها درگیر هستند ، بستگی دارد.   مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل متداول برای مراجعه به یک درمانگر خانواده است .

لازم به ذکر است که در خانواده درمانی یا مشاوره ، اصطلاح خانواده به معنای خویشاوندان خونی نیست .  در این زمینه ، ” خانواده ” هرکسی است که “نقش حمایتی طولانی مدت در زندگی فرد داشته باشد ، که ممکن است به معنای روابط خونی یا اعضای تنی خانواده نباشد .”

 

متداول ترین انواع خانواده درمانی :

۱. بوونین : این شکل از خانواده درمانی برای موقعیت هایی مناسب است که در آن افراد نمی توانند یا نمی خواهند اعضای دیگر خانواده را در معالجه دخیل کنند . بوون تراپی بر اساس دو مفهوم اصلی ساخته شده است .

 

۲. ساختاری : ساختاری درمانی بر تنظیم و تقویت سیستم خانواده متمرکز است تا اطمینان حاصل شود که والدین در کنترل خود هستند و هم کودکان و هم بزرگسالان در روابط خانوادگی مرزهای مناسبی را رعایت می کنند .

 

۳. سیستماتیک :  مدل سیستماتیک به نوعی از خانواده درمانی گفته می شود که در ارتباطات ناخودآگاه و معنائی رفتارهای اعضای خانواده متمرکز است .  درمانگر در این نوع درمان بی طرف و از راه دور است ، به اعضای خانواده اجازه می دهد تا به عنوان یک خانواده در مسائل و مشکلات خود عمیق تر فرو روند و مهارت حل ان ها را بیاموزند .

 

۴. استراتژیک:  این شکل از خانواده درمانی ، مختصر و مستقیم تر از سایرین است ، که در آن درمانگر کارهای خانه را به خانواده اختصاص می دهد.  این کار در خانه برای تغییر نحوه تعامل اعضای خانواده با ارزیابی و تنظیم نحوه برقراری ارتباط و تصمیم گیری خانواده است . درمانگر در این نوع درمان جایگاه قدرت را در دست می گیرد . این امر به سایر اعضای خانواده که معمولاً ممکن است به اندازه لازم برای برقراری ارتباط موثرتر قدرت نداشته باشند ،‌ کمک می کند .

خانواده درمانی

مشاور خانواده چه کسی است ؟

با توجه به انواع متدهای موجود در خانواده درمانی ، ممکن است هر کدام از مشاوران خانواده در زمینه ای خاص ، تخصص حرفه ای تری داشته باشند . اگرچه درمانگران ممکن است روش های مختلفی داشته باشند و تکنیک های درمانی متفاوت ، اما همه آن ها باید در زمینه های زیر تخصص داشته باشند :

۱. مشکلات رفتاری کودک و نوجوان ؛

۲. غصه خوردن ؛

۳. افسردگی و اضطراب ؛

۴. مسائل LGBTQ؛

۵. خشونت خانگی ؛

۶. ناباروری ؛

۷. درگیری های زناشویی ؛

۸. سوء مصرف مواد ؛

 

برای درمان و سایر مسائل خانوادگی ، درمانگران باید :

۱. نحوه تعامل مردم در واحدها را مشاهده کنند .

۲. ارزیابی و حل مشکلات رابطه ؛

۳. تشخیص و درمان اختلالات روانشناختی در یک زمینه خانوادگی ؛

۴. راهنمایی خانواده برای روبرویی با مسائل انتقالی مانند مرگ یا طلاق ؛

۵. الگوهای رابطه ای یا رفتاری مسئله دار را تشخیص دهد ؛

۶. به جایگزین کردن رفتارهای ناکارآمد با گزینه های سالم کمک کند .

برای به دست آوردن مهارت های لازم برای انجام این کارها ، یک مشاور خانواده درمانی معمولاً مدرک لیسانس مشاوره ، روانشناسی ، جامعه شناسی یا مددکاری اجتماعی را کسب می کند و به دنبال آن یک مدرک کارشناسی ارشد در مشاوره یا ازدواج و خانواده درمانی می گیرد.  در مرحله بعد ، به احتمال زیاد ، درمانگر پس از فارغ التحصیلی باید دو سال کار نظارت شده را انجام دهد ، درمجموع 2000 تا 4000 ساعت تجربه بالینی .

این آموزش ، درمانگران را برای راهنمایی با طیف گسترده ای از مشکلات آماده می کند ، از جمله :

۱. درگیری های شخصی در درون زوجین یا خانواده .

۲. بیماری غیر منتظره ، مرگ یا بیکاری .

۳. توسعه یا حفظ یک رابطه عاشقانه سالم در هر مرحله .

۴. مشکلات رفتاری در کودکان ؛

۵. طلاق یا جدایی ؛

۶. سوء مصرف مواد یا اعتیاد ؛

۷. مشکلات بهداشت روانی مانند افسردگی ؛

 

هدف خانواده درمانی چیست؟

به طور خلاصه ، هدف از خانواده درمانی این است که با هم کار کنیم تا مشکلات روحی ، عاطفی و روانی که خانواده شما را از هم جدا می کند ، بهبود پیدا کند . برای هدایت خانواده به سمت زندگی سالم ، خانواده درمانی سعی در کمک به افراد در بهبود ارتباطات ، حل مشکلات خانوادگی ، درک و رسیدگی به موقعیت های خانوادگی و ایجاد یک محیط خانه با عملکرد بهتر دارد .

اهداف خانواده درمانی به مشکلات موجود در مشتری بستگی دارد .  به عنوان مثال ، اهداف ممکن است بر اساس سناریوهای زیر متفاوت باشند :

۱. یکی از اعضای خانواده از اسکیزوفرنی یا اختلال روانی شدیدی رنج می برد :  هدف این است که به سایر اعضای خانواده کمک کند تا این اختلال را درک کنند و با تغییرات روانی که ممکن است بیمار متحمل شود ، سازگار شوند .

۲. مشکلات ناشی از مرزهای بین نسل :  هدف بهبود ارتباطات و کمک به اعضای خانواده برای تعیین مرزهای سالم است.

۳. خانواده هایی که از هنجارهای اجتماعی منحرف می شوند (والدین مجرد ، زوج های همجنسگرا که فرزندان خود را پرورش می دهند ، و غیره) :  اهداف در اینجا همیشه برطرف کردن مشکلات داخلی خاص نیست ، اما ممکن است به اعضای خانواده در مقابله با عوامل بیرونی مانند نگرش های اجتماعی کمک کنند .

۴. اعضای خانواده که از پیش زمینه های ترکیب نژادی ، فرهنگی و مذهبی سرچشمه می گیرند :  هدف این است که به اعضای خانواده کمک کند تا درک خود را از یکدیگر بیشتر کنند و روابط سالم ایجاد کنند .

۵. یکی از اعضای خانواده مورد ضرب وشتم قرار می گیرد یا  هنگامی که یکی از اعضای خانواده در تلاش است با احساس ناامیدی روبرو شود یا از سایر اعضای خانواده حمایت محدودی کسب کند : هدف از این کار تسهیل در افزایش همدلی و تفاهم برای فرد در درون خانواده است .

۶. به نظر می رسد مشکلات بیمار به طور غیرقابل توصیف با مشکلات سایر اعضای خانواده گره خورده است : در مواردی که مشکل یا مشکلات عمیقاً در مشکلات سایر اعضای خانواده ریشه دارد ، هدف از پرداختن به هر یک از موضوعات کمک کننده و یا کاهش دهنده اثرات این الگو است .

 

خانواده درمانی

 

مزایای خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی ، رویکرد جامع تری برای درمان مشکلات در خانواده است که در بسیاری از موارد بسیار مؤثر است .  در خانواده درمانی ، خانواده ها می توانند با راهنمایی یک متخصص بهداشت روان در یک محیط امن و کنترل شده بر روی مشکلات خود کار کنند .

فواید خانواده درمانی شامل موارد زیر است :

۱. درک بهتر از مرزهای سالم و الگوهای خانوادگی و پویایی ؛

۲. ارتباطات پیشرفته ؛

۳. حل مسئله بهبود یافته ؛

۴. همدلی عمیق تر ؛

۵. کاهش تضاد و مهارتهای مدیریت بهتر عصبانیت

 

به طور خاص ، خانواده درمانی می تواند روابط خانوادگی را از طریق :

۱. گرد هم آوردن خانواده پس از یک بحران ؛

۲. ایجاد صداقت بین اعضای خانواده ؛

۳. ایجاد اعتماد در اعضای خانواده ؛

۴. ایجاد یک محیط خانوادگی حامی ؛

۵. کاهش منابع تنش و استرس در خانواده ؛

۶. کمک به اعضای خانواده در بخشش یکدیگر ؛

۷. حل اختلاف برای اعضای خانواده ؛

۸. بازگرداندن اعضای خانواده ای که منزوی شده اند ؛

بهبود بخشد .

مشاور خانواده مهارت های مورد نیاز برای عملکرد سالم خانواده  از جمله ارتباطات ، حل و فصل تعارض و حل مسئله را افزایش می دهد . بهبود این مهارت ها همچنین باعث افزایش پتانسیل موفقیت در غلبه بر و رفع مشکلات خانوادگی می شود . در خانواده درمانی ، تمرکز بر تهیه وسایل مورد نیاز برای اعضای خانواده برای تسهیل بهبودی است . این چشم انداز به خانواده درمانی اجازه می دهد تا خانواده ها را به ریشه یابی مشکلات خود یاری رسانند و بهبودی را برای همه اعضای خانواده تسهیل می کند  .

 

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع