به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به حرف زدن و مشاوره گرفتن از فردی که بتواند ما را درک کند داریم.

تفاوت سنی معکوس

تفاوت سنی معکوس

تفاوت سنی معکوس


تفاوت سنی معکوس در ازدواج چیست و چه تاثیراتی در روند زندگی مشترک ایجاد می کند؟

یک عادت فرهنگی

سال های سال مردم هنگام مواجهه با خبری با مضمون اینکه مردان با زنانی کم سن و سال تر از خودشان ازدواج کرده اند خو گرفته اند و به نوعی می توان گفت این به امری عادی در جامعه تبدیل شده است اما امروزه شاهد آن هستیم که در برخی از مردان  برای ازدواج کردن با زنانی بزرگ تر از خودشان تمایل نشان می دهند که این مساله بسیاری از تحلیل‌ های اجتماعی و روانشناسی را به خود اختصاص داده است. در مجموع می توان گفت که ازدواج مردان و زنان با افراد کوچکتر یا بزرگتر از خودشان، به یکی از پرمناقشه‌ ترین مباحث در خانواده‌ ها تبدیل شده است.

بررسی هایی که در این زمینه در دهه ی 80 و در فواصل سال های 84 تا 87 انجام شد نشان دهنده ی این است که ازدواج هایی با تفاوت سنی معکوس بطور نامحسوسی در حال افزایش است. بطوری که در 6 ماه اول سال 87 در بیش از 70 درصد ازدواج ها مردها سنی بیشتر داشته اند، در 20 درصد آنها زنان و مردان هم سن و در حدود 10 درصد ازدواج ها زنان از مردان بزرگتر بوده اند. در حالیکه آمار ازدواج های معکوس در سال 84 زیر 10 درصد بوده است. بنابراین رشد حدود 1 درصدی، اگر چه ممکن است خیلی رقم زیاد و فاجعه باری نباشد اما می تواند خبر از یک تغییر الگوی ازدواج در جامعه ایران بدهد که از نظر جامعه شناسان کمی خطرناک است.

بر طبق آمار و ارقام کارشناسان در امر ازدواج باید گفت که یکی از مهم ترین دلایل طلاق در میان همسران، بروز تفاوت سنی معکوس است. یعنی بزرگتر بودن زن از مرد، چون این پدیده چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اجتماعی در جامعه ما پذیرفته شده نیست.

بر طبق فرهنگ ما ایرانی ها بیشتر بودن سن مردان در هنگام ازدواج به یک ارزش تبدیل شده است در نتیجه اینطور به نظر می رسد که این سبک ازدواج ها می تواند ریشه ای تر و مستحکم تر باشد.

مشکلات ازدواج با زن خارجی
بخوانید

دلیل بروز تفاوت سنی معکوس

از دلایل بروز تفاوت سنی معکوس در ازدواج می توان به خام بودن جوانان و قرار گرفتن آنها تحت تأثیر احساسات  اشاره کرد که به دلیل بالا بودن درایتی که زن ها در برخی موارد دارند و یا حتی بعضا از موقعیت اجتماعی و اقتصادی خوبی برخوردار باشند بوقوع پیوستن از مساله محتمل تر می گردد. زیرا در شرایط کنونی اقتصادی و وجود مشکلاتی که بر سر راه جوانان برای ایجاد مایحتاج یک زندگی وجود دارد مردان برای فرار از به دست آوردن این امکانات، ترجیح می دهند چنین ازدواج هایی داشته باشند. در این شرایط اگر خود فرد پذیرای شرایطش باشد، تا اندازه ای می تواند نگاه جامعه و مردم را تحمل کند و تأثیرات منفی این برخوردها همیشه در زندگی خانوادگی آنان بروز می یابد.

 

دیدگاه منفی

در حالت همگان در این باورند که بلوغ و پختگی زنان زودتر از مردان بوجود می آید که باتوجه به این مساله می توان گفت که یکی از دلایلی که در فرهنگ ما سن بیشتر مرد به یک ارزش تبدیل شده توجه به همین مساله می باشد. زیرا در این شرایط می توان توازنی در سطح مدیریت و تصمیم گیری در بین زوجین متصور شد. اما هنگامی شاهد بزرگتر بودن زن در زندگی مشترگ هستیم بوضوح می توان سلطه زن را در مواردی نظیر تصمیم گیری ها در زندگی شاهد بود. در این شرایط مواجهه مردان با این مساله باعث بروز آزردگی خاطر در آنها می گردد. (البته استثنا هایی نیز وجود دارد.) زیرا معمولا مردان بر طبق غروری که در فطرت خود دارند به زنانی مطیع خود عشق بیشتری را می ورزند.

پیشگیری از خیانت همسر
بخوانید

موضوع دیگری که می توان به آن توجه کرد، بحث زایمان و بارداری زنان است که می تواند یکی از مهم ترین مسایل و اهداف یک ازدواج باشد. بر طبق مشاهدات زنان در نتیجه زایمان طراوت و شادابی خود را کمی از دست می دهند و در این امر می تواند باعث آشکار شدن تفاوت ها گردد. همچنین نیازهای جنسی خانم ها نیز زودتر فروکش می کند، در حالی که در آقایان این طور نیست.

مورد دیگری لازم به اشاره آمادگی زودتر زنها برای ازدواج و بلوغ اجتماعی است و بنابراین فاصله چهار تا هفت سال را می توان پیشنهاد کرد که هماهنگی همسران بیشتر و احتمال بروز اختلاف کمتر است. اگر اختلاف تحصیلات و طبقاتی و… وجود نداشته باشد، با رعایت اختلاف سن مناسب، اختلاف همسران به حداقل می رسد.

 

دیدگاه مثبت

در نقطه ی مقابل دیدگاه های منفی که در بالا به آنها اشاره شد، می توان دیدگاه مثبت تری هم درباره ی این نوع از ازدواج ها متصور شد. اگر تفاوت سنی میان زن و مرد حدود 3 سال باشد، از یک حد معمولی برخوردار است. در این شرایط زنی که حدودا 3 سال بزرگتر از شوهرش است، معمولا در برابر موضع مرد کوتاه می آید و می کوشد مطیع باشد. در صورتی که هر چه این تفاوت سنی افزایش یابد، حس مادرانه، خواهرانه و یا سرپرست در زن بیشتر می شود.

الزاما نمی توان گفت که اگر سن زن بیش از مرد باشد،آن زندگی مشترک محکوم به شکست می باشد زیرا اختلاف سنی مناسب فقط یکی از معیار های ازدواج ایده آل است و ممکن است در برخی موارد به طلاق بیانجامد و یا حتی مرد خانواده دو بار ازدواج کند و راه های نامناسب را در پیش گیرد. البته مواردی هم وجود داشته است که زنانی با همسران کم سن و سال تر از خودشان زندگی موفقی داشتند اما آنان آگاهانه با علم به نادرست بودن این کار، اقدام به ازدواج کرده اند و یا اینکه از پیش آماده شده اند تا با مشکلاتی که امکان دارد بوجود بیاید مقابله کنند . چون واقعیت این است که عشق بدون تدبیر، یک جور دیوانگی است و احتمال موفقیت ازدواج و زندگی را کم می کند.

راه های حفظ رابطه عاشقانه
بخوانید

جمع بندی

در مجموع باید گفت که همواره زوج هایی به روانشناسان مراجعه می کنند که از زندگی خود ناراضی بوده و یا شکست خورده هستند در غیر این صورت، دلیلی برای مراجعه های این چنینی ندارند. بنابراین جایز نیست که توصیه های روان شناسان در این مساله، به معنی شکست حتمی یک ازدواج با فاصله سنی معکوس تعبیر شود.

اما توجه به نکاتی که در این مطلب گفته شده چکیده ای از صحبت های روانشناسان و جامعه شناسان خبره ای است که باید به آنها توجه کرده و آنها را جدی گرفت زیرا وارد شدن به یک زندگی جدید، آنقدر مبهم و حساس است که نمی توانید بدون آگاهی از خطرات احتمالی آن پا پیش بگذارید!

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت سنی معکوس در ازدواج با مشاورین و متخصصان مجرب کلینیک روان آرام در تماس باشید.

سایر مطالب :
روانشناسی ازدواج
مشاوره ازدواج
مواجهه با شکست عشقی 
مشاوره درمان افسردگی 
مشاوره کودک
روانشناسی خانواده 
مشاوره خانواده 
دکتر مشاوره خانواده 
مشاوره زندگی مشترک 

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

 

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

7663
7662
تفاوت سنی معکوس | تفاوت سنی معکوس | تفاوت سنی معکوس  | تفاوت سنی معکوس | تفاوت سنی معکوس 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید