به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
تغییر رفتار در رابطه

تغییر رفتار در رابطه

این که چرا عشق به مرور در رابطه محو می شود و افراد از هم جدا می شوند، یکی از رمز و رازهای بزرگ زندگی است. شاید مهمترین دلیل این اتفاق این باشد که در ابتدای شروع یک رابطه و پیش از آن، افراد خیالی از رسیدن به یکدیگر دارند، بدی‌ های شخص مقابل را نمی بینند و احساس می کنند او بهترین است. اما به مرور زمان و ادامهٔ رابطه، خیال رسیدن کمرنگ شده و افراد با رفتارها و شخصیت واقعی هم آشنا می شوند، فانتزی ها از بین می روند و واقعیت شروع می شود. در بسیاری از موارد، با تغییر رفتار در رابطه می توان از شکست آن جلوگیری کرد. در این مقاله به رفتارهای مخرب یک رابطه و تغییر آن ها اشاره شده است:

تغییر رفتار در رابطه 

برای شروع به تغییر رفتار در رابطه ، ابتدا باید بفهمیم که چه رفتارهایی اشتباه‌اند و رابطه ما را خراب می کنند. در ادامه به مهم‌ترین رفتارهای مخرب روابط به خصوص رابطهٔ عاشقانه اشاره شده است:

 

رفتارهای مخرب در رابطه

 

۱.واکنش های عصبی

ارتباط، کلیدی برای یک رابطه نزدیک است. اگر ما هنگام صحبت یا بحث در رابطه مان، تمایل به دفاع کردن از خودمان داریم و نسبت به رفتار شریک عاطفی مان، واکنش بیش از حد عصبانی یا ترسناک داریم، رابطه مان را به سمت شکست هدایت می کنیم.

 

۲. رد کردن تجربیات جدید در رابطه

در هر رابطه ای مهم است که احساس خود را به عنوان یک فرد مستقل حفظ کنیم. وقتی با شخص جدیدی وارد رابطه می شویم، باید دنیای خودمان را گسترش دهیم، نه این که آن را کوچکتر کنیم. هنگامی که ما برای اولین بار عاشق می شویم، نسبت به تجربیات جدید هیجان زده هستیم. اما با مرور زمان ممکن است اشتیاقمان را از دست بدهیم. اگر در رابطه مان تنها محدود به علایق یا عادت های خودمان هستیم و مدام پیشنهادات یا علایق شریکمان را رد می کنیم، به مرور او را سرخورده می کنیم و اگر به دنبال تغییر رفتار در رابطه نباشیم، آن را خراب می کنیم.

 

۳. صادق نبودن

اکثر ما می دانیم که وقتی حرف و عمل مان در رابطه با هم مطابقت نداشته باشد، امکان ندارد رابطه موفقی داشته باشیم. اگر در رابطه تان صادق نیستید و دروغ می گویید، باید به فکر تغییر رفتار در رابطه باشید، قبل از این که رابطه تان را نابود کنید.

 

۴. از بین بردن مرزها و حریم ها

در یک رابطه خیلی از زوج ها علاقه دارند تا مرزها و حریم ها را از بین ببرند و به یک هویت مشترک برسند. افراد شروع می کنند که «من» را به «ما» تبدیل کنند. این کار اشتباه است و نیاز به تغییر رفتار در رابطه دارد. همه انسان ها باید در نزدیک ترین و عاشقانه ترین روابط نیز استقلال فردی خود را به عنوان یک «من» حفظ کنند.

 

۵. محبت نکردن

اگر در رابطه ای هستید که دیگر محبت کلامی، جنسی و جسمی را به شریک عاطفی تان نشان نمی دهید، همین حالا به دنبال تغییر رفتار در رابطه باشید. امکان ندارد که یک رابطه عاطفی یا ازدواج بدون محبت های مداوم، ادامه پیدا کند و موفق باشد.      

    

۶. همیشه تسلیم بودن.

در یک رابطه برابر، مهم است که شما مستقیماً آن چه را که می خواهید و از شریک زندگی خود توقع دارید، درخواست کنید. بسیاری از افراد در رابطه، به دلیل ضعف های شخصیتی و کمبود اعتماد به نفس یا وابستگی عاطفی نسبت به شریک خود، در موضع تسلیم قرار می گیرند، خود را فدا می کنند و هیچوقت تصمیم گیرنده نیستند. اگر شما نیز در رابطه همیشه تسلیم هستید، بهتر است به کمک یک روانشناس برای تغییر در رابطه تلاش کنید.

 

راه های تغییر رفتار در رابطه

۱.محیط خود را تغییر دهید.

تغییر محیط یکی از ساده ترین راه ها برای تغییر رفتار در رابطه است. عوض کردن محیط در زمانی که شما عصبانی هستید، تسلیم شده اید یا رفتار اشتباهی کرده اید، کمک می کند تا بتوانید دوباره فکر کنید و در مورد تصمیم هایی که گرفته اید، تجدید نظر کنید.

 

۲. دوستانتان را تغییر دهید.

همه ما می دانیم که دوستان، به خصوص کسانی که به صورت مداوم با آن ها در ارتباط هستیم، بر رفتار و شخصیت ما تاثیرات بسیاری دارد. اگر اطرافتان با آدم های سمی، افراد منفی، پرخاشگر یا … احاطه شده است، باید دوستان خود را تغییر دهید. هر چقدر هم که به آن ها علاقه دارید، ادامه ارتباط با این افراد شخصیت شما و رابطه عاطفی تان را تخریب می کند.

 

۳. به خودتان جایزه بدهید.

ابتدا برای تغییر رفتار در رابطه ، لیستی از رفتارهای مخرب تهیه کنید. سپس هر روز برای خودتان چالشی تعریف کنید. برای مثال امروز تصمیم بگیرید که به جای تسلیم شدن، خواسته تان را به صورت منطقی و محترمانه با شریک عاطفی تان مطرح کنید. اگر در چالشی که در نظر گرفته بودید، موفق شدید، به خودتان جایزه بدهید. یک بستنی، یک کتاب، تنهایی به کافه رفتن یا هر جایزهٔ کوچک دیگری می تواند شما را به ادامهٔ چالش ها و تغییر رفتار کمک کند.

 

۴. فقط یک رفتار بد را تغییر دهید.

نیازی نیست تمام هندوانه ها را با هم بلند کنید. زمانی که لیستی از رفتارهای مخربی که تمایل به تغییر آن ها دارید، تهیه کردید، یکی از آن ها را انتخاب کنید تا در یک بازهٔ زمانی تغییر دهید. هر روز قدم های کوچکی برای اصلاح آن رفتار بد بردارید و بعد از هر موفقیت خودتان را تشویق کنید و با جایزه ای به خودتان انگیزه دهید.

 

۵. ارتباط برقرار کردن را یاد بگیرید.

تغییر رفتار در رابطه نیاز به برقراری ارتباط درست دارد. این ضروری است که شما و همسرتان با یکدیگر با مهربانی و احترام رفتار کنید. با آموختن نحوهٔ برقراری ارتباط درست، بسیاری از رفتارهای مخرب ما در رابطه مانند عصبانیت از بین می رود. برای یادگیری، از مشاوره زوج درمانی کمک بگیرید. کتاب بخوانید و با شریک عاطفی تان در مورد رابطه تان و نقاط ضعف آن صحبت کنید. ارتباط، یک خیابان دو طرفه است میان شما و کسی که دوستش دارید. پس برای تغییر رفتار در رابطه ، هر دو نفر باید تلاش کنند.

 

۶. به خودتان استراحت دهید.

انسان ها ذاتاً دارای نقص هستند و شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید. همه ما باید برای بهتر شدن تلاش کنیم، اما نباید خودمان را مدام سرزنش کنیم. به خودتان سخت نگیرید و اگر رفتار اشتباهی در رابطه انجام دادید، کمی فاصله بگیرید، به خودتان استراحت دهید و سعی کنید در تنهایی آرامش پیدا کنید. برای رفتار نادرستی که داشته اید، عذرخواهی کنید و تلاش کنید روز بعد برای چالش روزانه تان تلاش بیشتری کنید.

 

 تغییر رفتار شخص مقابل در رابطه

اگر می خواهید شریک زندگی شما در رفتارهایی تغییر کند، ابتدا او را همانطور که هست، بپذیرید. دکتر جان گوتمن می گوید: “مردم فقط در صورتی می توانند تغییر كنند كه احساس كنند همانطور كه هستند، پذیرفته شده اند. وقتی افراد احساس می کنند مدام در معرض انتقاد، سرزنش و عدم قدردانی هستند، قادر به تغییر رفتار در رابطه نیستند. ”

به جای انتقاد از شریک زندگی خود، خوبی های او را با خودتان تکرار کنید و از آن ها برای این خوبی ها تشکر کنید. از یک مشاور زوج درمانی کمک بگیرید و روش هایی که در ادامه مقاله اشاره می شود را انجام دهید.

 

۱.آسیب پذیری و صمیمیت با هم همراهند.

زوجینی که به دنبال رابطه عاطفی عمیق تری هستند، باید بدانند که آسیب پذیری و صمیمیت کنار همند. به عبارت دیگر ، تغییر رفتار در رابطه و ایجاد صمیمیت، فقط در شرایطی اتفاق می افتد که دو طرف به اندازه کافی آسیب پذیر باشند تا عمیق ترین امیدها، ترس ها و رویاهای خود را بدون قضاوت در میان بگذارند. برای تغییر شریک زندگیتان، ابتدا بپذیرید که هر دو آسیب پذیرید و هیچ انسانی کامل نیست.

 

۲. تغییر با خود شما شروع می شود.

درگیری در روابط چیز بدی نیست. همه زوج ها با هم بحث می کنند و اختلاف دارند. اما آن چیزی که مهم است مسئولیت پذیری ما برای ترمیم مشکلات در رابطه است. تنها زمانی شخص مقابل ما تغییر می کند که ابتدا خودمان شروع به تغییر رفتار در رابطه کنیم. مسئولیت رفتارهای اشتباهمان را به عهده بگیریم و تلاش کنیم آن ها را تغییر دهیم. آن وقت است که می بینیم شریک عاطفی مان هم تغییر می کند.

 

۳. مسئولیت پذیر باشیم.

ما درمورد احساسات، گفتار و کردارهای خودمان مسئول هستیم. با به عهده گرفتن مسئولیت اشتباهمان، هر چقدر کوچک، از شریک زندگی خود عذرخواهی کنیم. برای مثال ممکن است شریک شما رفتار مخرب عصبانیت را در بحث ها دارد. اما احتمالا او زمانی عصبانی شده است که شما هم حرف نادرستی زده اید. با تمام ناراحتی هایی که دارید، شما برای آن حرف اشتباه عذرخواهی کنید. این رفتار بزرگوارانه و مسئولانهٔ شما باعث می شود که شخص مقابل هم به اشتباه خود پی ببرد و انگیزهٔ تغییر رفتار در رابطه را پیدا کند.

 

۴. هرگز سرزنش نکنید.

انتقاد با سرزنش و شکایت فرق دارد. اگر می خواهید باعث تغییر رفتار در رابطه در شریک عاطفی تان شوید، دست از سرزنش و حمله به شخصیت او بردارید. اگر رفتار اشتباهی از او سر زده است، روی همان رفتار متمرکز شوید و با بیانی درست منظورتان را برسانید. اما سرکوفت زدن و سرزنش نکردن باعث می شود که شخص مقابل حالت دفاعی پیدا کند و حقیقت را هم قبول نکند.

 

نتیجه گیری

یک رابطهٔ موفق، مدیون پذیرش خوبی ها و بدی های شخص مقابلمان، در کنار یکدیگر است. هیچ انسانی کامل نیست. اگر می خواهیم رابطه مان را بهتر کنیم، ابتدا از خودمان شروع کنیم. برای تغییر رفتار در رابطه تلاش کنیم، از مشاوران حرفه ای کمک بگیریم و روی نقاط مثبت خود و رابطمان متمرکز شویم. اگر هم تلاش برای ایجاد تغییری در شریک زندگی مان داریم، بهتر است با مهربانی و پذیرفتن آسیب پذیری همهٔ انسان ها، مانند یک دوست و همراه کنار او باشیم تا بتواند این مسیر تغییر را درست و با موفقیت طی کند.

کلید داشتن یک رابطه نزدیک چیست؟

ارتباط، کلیدی برای یک رابطه نزدیک است. اگر ما هنگام صحبت یا بحث در رابطه مان، تمایل به دفاع کردن از خودمان داریم و نسبت به رفتار شریک عاطفی مان، واکنش بیش از حد عصبانی یا ترسناک داریم، رابطه مان را به سمت شکست هدایت می کنیم.

ساده ترین راه برای تغییر رفتار در یک رابطه چیست؟

تغییر محیط یکی از ساده ترین راه ها برای تغییر رفتار در رابطه است. عوض کردن محیط در زمانی که شما عصبانی هستید، تسلیم شده اید یا رفتار اشتباهی کرده اید، کمک می کند تا بتوانید دوباره فکر کنید و در مورد تصمیم هایی که گرفته اید، تجدید نظر کنید.

صادق نبودن چه تاثیری بر رابطه می گذارد؟

اکثر ما می دانیم که وقتی حرف و عمل مان در رابطه با هم مطابقت نداشته باشد، امکان ندارد رابطه موفقی داشته باشیم. اگر در رابطه تان صادق نیستید و دروغ می گویید، باید به فکر تغییر رفتار در رابطه باشید، قبل از این که رابطه تان را نابود کنید.

4.6/5 - (381 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره