به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی کودکان [راه های آموزش مسائل جنسی به کودکان]

تربیت جنسی کودک

تربیت جنسی کودکان فقط مربوط به رابطه جنسی نیست. این موضوع همچنین احساسی است که کودک شما نسبت به بدن در حال رشد خود دارد. همچنین تربیت جنسی کودکان مربوط به محافظت او از بدن خود و در امان ماندن از انواع سواستفاده های جسمی و جنسی است. به همین دلیل صحبت درست و به موقع در ارتباط با جنسیت و مسائل جنسی با کودکان در مراحل مختلف رشد، برای آن ها بسیار ضروری است. در این مقاله به مراحل تربیت جنسی کودکان و نحوه دادن اطلاعات به آن ها اشاره شده است.

مراحل تربیت جنسی کودک

در تربیت جنسی کودکان، سه مرحله اساسی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند با فرزند خود در مورد رابطه جنسی صحبت کنید.

۱. اطلاعات فعلی کودکان را بفهمید.

بدانید که فرزند شما از قبل چه می داند. به عنوان مثال، از کودک خود سوال کنید که “فکر می کنی نوزادان از کجا آمده اند؟”

تربیت جنسی کودکان

۲. اطلاعات را اصلاح کنید.

۳. به فرزندتان حقایق رو توضیح دهید.

از مکالمه به عنوان فرصتی برای صحبت درباره آن چه نیاز هست کودک شما بداند و مناسب سن اوست، استفاده کنید.

نحوه صحبت با کودک

این نکات می تواند صحبت با کودکان در هر سنی راجع به جنسیت و مسائل جنسی را آسان کند.

۱. موارد را در سطح کودک توضیح دهید.

موارد را در سطحی که کودک شما می تواند درک کند، توضیح دهید.به عنوان مثال، کودکان شش ساله نمی توانند درک درستی از تخمک گذاری داشته باشند. بهتر است اگر می توانید توضیحات خود را مختصر، واقعی و مثبت ارائه دهید. اگر کودک شما اطلاعات بیشتری می خواهد، می تواند دوباره به شما برگردد.

۲. برای اعضای بدن از نام های صحیح استفاده کنید.

ایده خوبی است که وقتی در مورد اعضای بدن صحبت می کنید، از نام های صحیح استفاده کنید – به عنوان مثال، آلت تناسلی، واژن و … . در تربیت جنسی کودکان، استفاده از نام های صحیح به کودک شما این پیام را می دهد که صحبت در مورد این قسمت از بدن ما سالم و خوب است. و اگر فرزند شما اسامی صحیح اعضای بدن را بداند، می تواند در صورت لزوم در مورد بدن خود با شما یا افرادی مانند پزشکان صحبت کند.

۳. اگر نیاز بود، بگویید “نمی دانم

فرزند شما نیازی به تخصص شما ندارد. کودک شما فقط باید بداند که می تواند هر چیزی را که لازم است از شما بپرسد. اگر نمی دانید چه باید بگویید، به کودک خود بگویید خوشحال هستید که از شما سوال کرده است و شما الان جواب این سوال را نمی دانید و به دنبال برخی از اطلاعات می گردید و به او پاسخ خواهید داد. و سپس سعی کنید تا پاسخ کودکتان را بعد از تحقیق به او بدهید تا کودکتان از دوستان خود یا غریبه ها به دنبال پاسخ نباشد.

۴. شما شروع کننده مکالمه باشید.

برخی از کودکان به دلیل خجالت یا نداشتن کنجکاوی، از والدین خود سوال نمی پرسند. بنابراین ممکن است لازم باشد شما مکالمه را شروع کنید. بهتر است قبل از این که صحبت کنید، به گفته هایتان فکر کنید. سپس زمان خوبی را برای طرح موضوع انتخاب کنید. بعضی از کودکان بدون تماس چشمی راحت تر صحبت می کنند، بنابراین شما می توانید در ماشین، صحبت کنید.

اگر کودک شما برای دریافت اطلاعات از شما سوال نپرسید، حتما این مکالمه را شروع کنید. پدر و مادر وظیفه دارند که کودک خود را پیش از دریافت اطلاعات ناخواسته یا اشتباه در بیرون از خانه، آگاه کنند.

۵. خودتان را آماده کنید.

ممکن است در مورد تربیت جنسی کودکان، احساس خجالت و ناراحتی کنید. اما باید خودتان را آماده کنید. برای کودکان مهم است که در مورد لمس کردن بدانند. متوجه شوند که کسی حق ندارد به آن ها دست بزند، در صورتی که این اتفاق افتاد، باید به شخص مقابل نه بگویند و به والدینشان گزارش دهند.

تربیت جنسی کودک ۲ تا ۳ ساله

اکثر کودکان 2-3 ساله در مورد بدن خود و کودکان دیگر بسیار کنجکاو هستند. آن ها همچنین متوجه می شوند که بدن دختران و پسران متفاوت است. در این برهه سنی می توانید نام اعضای بدن را با کودک خود مرور کنید. می توانید از تصاویر برای کمک به کودک در یادگیری نام اعضای بدن و درک تفاوت های دختر و پسر استفاده کنید.

تربیت جنسی کودک ۴ تا ۵ ساله

کودکان 5-4 ساله معمولاً می پرسند که نوزادان از کجا آمده اند.آن ها می توانند درک کنند که کودک در رحم مادر رشد می کند و برای ساختن کودک شما به یک اسپرم از یک مرد و یک تخمک از یک زن نیاز دارید. شما می توانید یک توضیح ساده مانند ‘نوزادان در محلی در داخل مادرشان به نام رحم رشد می کنند’ ارائه دهید. اگر باردار هستید، ممکن است کودک شما بپرسد، “کودک از کجا بیرون می آید؟”

این مقاله هم بخوانید  چگونه با بی توجهی و بی میلی شوهر برخورد کنیم؟

تربیت جنسی کودکان

تربیت جنسی کودک ۶ تا ۸ ساله

در شش سالگی، بسیاری از کودکان به نحوه تولید نوزادان علاقه مند هستند و ممکن است سول کنند. اگر کودک شما بپرسد، ‘چگونه کودک وارد رحم شما شده است؟’ از کودک خود بپرسید که خودش چه فکر می کند؟ این به شما کمک می کند آن چه فرزندتان قبلاً می داند را درک کنید. سپس می توانید به سادگی توضیح دهید. به همان اندازه که راحت هستید اطلاعات بدهید. می توانید توضیح دهید کودک زمانی به وجود می آید که زن و مردی رابطه جنسی برقرار می کنند. این زمانی است که مرد آلت تناسلی خود را داخل واژن زن می گذارد. همچنین خوب است که توضیح دهیم مقاربت جنسی کاری است که بزرگترها انجام می دهند و این کار برای کودکان نیست.

بهتر است قبل از شروع بلوغ، با کودک در مورد بلوغ و چگونگی تغییر بدن در بلوغ صحبت کنید. این اطلاع رسانی می تواند زمانی باشد که کودک شما حدود 6-8 سال دارد.

 تربیت جنسی کودک ۹ تا ۱۲ ساله

تربیت جنسی کودکان در این سن، علاوه بر تقویت تمام مواردی که قبلاً آموخته اند، شامل اطلاعات در مورد رابطه جنسی ایمن و جلوگیری از بارداری است. آن ها باید اطلاعات اساسی در مورد بارداری و عفونت های مقاربتی (STIs) داشته باشند. آن ها باید بدانند که نوجوان بودن به معنای فعالیت جنسی داشتن نیست. نوجوانان باید درک کنند که چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه مثبت می شود و چه چیزی باعث ایجاد یک رابطه بد می شود.

تربیت جنسی نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله

نوجوانان باید اطلاعات دقیق تری در مورد قاعدگی دریافت کنند. آن ها همچنین باید درباره بارداری و STI و گزینه های مختلف پیشگیری از بارداری و نحوه استفاده از آن ها برای انجام رابطه جنسی ایمن بیشتر بدانند. نوجوانان باید تفاوت بین یک رابطه سالم و یک رابطه ناسالم را یاد بگیرند. این اطلاعات شامل آگاهی از فشارها و خشونت و درک معنای رضایت در روابط جنسی است. پیش از نوجوانی، اگر والدین در مورد رابطه جنسی زودهنگام با فرزندشان صحبت کرده باشند، این احتمال افزایش می یابد که نوجوانان در صورت بروز موارد خطرناک به والدین نزدیک شوند و یا در مورد تغییر بدن و هویت خود با خانواده صحبت کنند.

نتیجه گیری

در بسیاری از فرهنگ‌ها و خانواده ها به خصوص خانواده های سنتی، صحبت از مسائل جنسی موضوعی خجالت آور است و والدین گمان می کنند با صحبت در این زمینه ها، حرمت های بین کودکان و پدر و مادر از بین می رود. حقیقت این است که همه کودکان از سنین پایین در محیط هایی قرار می گیرند که ناخواسته اطلاعاتی در مورد روابط جنسی دریافت می کنند و بسیاری از آن ها دچار شک عصبی، افسردگی و … می شوند. علاوه بر این، بسیاری از کودکان در سنین پایین در معرض لمس های ناخواسته و تعرض قرار می گیرند، اما به دلیل نداشتن آگاهی یا خجالت، نمی توانند با خانواده خود در میان بگذارند یا اعتراض کنند. هیچ چیز در جهان به اندازه رشد سالم فرزندتان چه از نظر روحی و چه جسمی اهمیت ندارد. بنابراین باورهای سنتی را در این زمینه کنار بگذارید و برای تربیت جنسی کودکان به روش صحیح تلاش کنید. اگر برایتان دشوار است، حتما از مشاوره کودک بهره بگیرید.

تربیت جنسی کودکان شامل چه مواردی می شود؟

تربیت جنسی کودکان فقط مربوط به رابطه جنسی نیست. این موضوع همچنین احساسی است که کودک شما نسبت به بدن در حال رشد خود دارد. همچنین تربیت جنسی کودکان مربوط به محافظت او از بدن خود و در امان ماندن از انواع سواستفاده های جسمی و جنسی است.

مراحل تربیت جنسی کودکان چیست؟

1. اطلاعات فعلی کودکان را بفهمید.
۲. اطلاعات را اصلاح کنید.
۳. به فرزندتان حقایق رو توضیح دهید.

در پروسه تربیت جنسی کودکان اگر نمی دانیم چه باید بگوییم چه کار کنیم؟

اگر نمی دانید چه باید بگویید، به کودک خود بگویید خوشحال هستید که از شما سوال کرده است و شما الان جواب این سوال را نمی دانید و به دنبال برخی از اطلاعات می گردید و به او پاسخ خواهید داد. و سپس سعی کنید تا پاسخ کودکتان را بعد از تحقیق به او بدهید تا کودکتان از دوستان خود یا غریبه ها به دنبال پاسخ نباشد.

4.6/5 - (388 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره