بهترین مشاوره ازدواج

بهترین مشاوره ازدواج

بهترین مشاوره ازدواج


بسیاری از افرادی که بدنبال این هستند که بتوانند قدم های نخست زندگی مشترک خود را محکم بردارند بدنبال بهترین مشاوره ازدواج هستند. مشورت با دوستان و اعضای خانواده بی شک می توانند بسیار کمک حال آنها در تصمیم گیری در برخی از مسایل پیش رو باشد اما مشورت با افراد متخصص در این حوزه نقشی غیر قابل انکار را در موفقیت هر فرد برای ایجاد زندگی مشترک بی تنش و موفق را ایفا می سازد.شاید روش ها و توصیه ها سنتی تا حدودی پاسخگوی حل مسایل پیش رو در ازدواج برای افراد باشد اما راهکارهای عملی و بروز در این زمینه و با شرایط زندگی مدرن امروزی می تواند کمک شایانی را در پیشبرد اهداف در زندگی مشترک به زوجین کند.

در این مطلب به چند مورد از این توصیه ها اشاره می کنیم:

 

نکاتی در زمان انتخاب همسر

 • خودتان را درست بشناسید و دلیل ازدواج خود را مشخص کنید و این سوالات را از خود بپرسید :آیا به علت وضعیت مالی ، چهره و یا شخصیت طرف مقابلتان می خواهید با او ازدواج کنید؟ و یا صرفا برای اینکه از خانه پدری فرار کنید؟ خودشناسی سبب تعیین هدف و برنامه ریزی برای زندگی می شود .
 • همسر آینده تان را بر اساس خواسته ها و موقعیت فعلی خود تصور کنید. کسی که خواهان زندگی با یک فرد تحصیل کرده هنردوست است، بهتر است خود نیز تحصیل کرده و هنر دوست باشد.
 • معیار های اولیه برای همسریابی انتخاب کرده و آنها را آزمایش کنید. رایج ترین معیارها (تفاوت سن، تفاوت قد، تفاوت ظاهر، تفاوت تحصیلات، تفاوت طبقاتی، تفاوت قومی، تفاوت زبانی و در نهایت تفاوت دینی) هستند.
 • اجتماعی باشید تا تا دایره ی انتخاب های خود را وسیع تر کنید . محیط کار، تحصیل یا تفریح خود را به گونه ای انتخاب کنید که حداکثر احتمال ممکن را برای دیده شدن توسط همسر احتمالی آینده تان به شما بدهد.
 • وقتی با کسی به قصد ازدواج دوست شدید یا از او خواستگاری کردید، فکرتان فقط مشغول ظواهر امر (مانند کافی شاپ رفتن و کادوهای رمانتیک دادن یا نحوه چای آوردن عروس خانم موقع خواستگاری و مراسم عروسی) نباشدو عاقلانه فکر و رفتار کنید.
 • شناخت بهتر همسر احتمالی تان از طریق برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی می باشد. شما می توانید با معاشرت در دوران نامزدی و یا پرسش سوالات اساسی در طول جلسات خواستگاری ، صحبت نمودن با طرف مقابل و… شناخت زیادی از او به دست آورید.
 • جمع بندی وضعیت وگرفتن تصمیم نهایی است. تمام نظرات و تفکرات را کنار هم بچینید و جنبه های مثبت و منفی ازدواج با این فرد را کنار هم مقایسه کنید و سپس با ارزیابی درست آن ها تصمیم تان را به والدینتان اعلام کنید.

محل ملاقات

اگر فرد به خصوصی را قرار هست ملاقات کنید ببینید آن شخص معمولا به چه جاهایی رفت و آمد می کند. مکان مناسب جایی است که بتوانید به افراد مشابه خودتان برخورد کنید.

مراسم خواستگاری

در ایران چنین مرسوم است که مادر و خواهر داماد، دختر مناسبی را برای آقا پسر انتخاب می‌کنند. سپس با او مشورت می‌کنند تا در صورت موافقتش به خواستگاری دختر خانم بروند. در این جلسه‌ی خواستگاری معمولا چند خانم از طرف خانواده داماد به خانه‌ی عروس خانم می‌روند تا او را از نزدیک ببینند. دختر خانم از خانواده‌ی داماد پذیرایی می‌کند و به سوالاتشان پاسخ می‌دهد. بعد از صرف چای اگر خانواده‌ی داماد دختر خانم را پسندیده باشند، سر صحبت را باز کرده و موضوع اصلی را مطرح می‎کنند. در غیر این صورت بعد از کمی صحبت‎، مهمانی را ترک می‌کنند. در صورتی که نظر دو طرف مثبت باشد، جلسه بعدی خواستگاری با حضور آقا داماد برگزار می‌شود. در این جلسه، دختر و پسر صحبت می‎کنند تا بیشتر با هم آشنا می‌شوند. در پایان جلسه اگر دختر و پسر همدیگر را پسندیده باشند، یک هدیه به عروس خانم داده می‌شود و نبات عروسی نیز شکست می‌شود.

مراسم عقد

عقد و عروسی ایرانی ریشه در ایران باستان و آئین زرتشت دارد که معمولا پس از مراسم بله برون و آشنایی خانواده دو طرف صورت می گیرد. در بیشتر شهرهای ایران، مراسم دوران نامزدی یا به عبارتی عقد را خانواده دختر برگزار می‌کنند و تمام مخارج آن را هم بر عهده می‌گیرند و آقا داماد و خانواده با کیک و گل به مراسم می‌روند.

در برخی شهرها رسم این است که مراسم در خانه عروس برگزار ‌شود اما میوه و شام مراسم را خانواده داماد تهیه می‌کنند و به خانه دختر خانم می‌آورند. بعضی اقوام هم رسم دارند که خانواده عروس و داماد هر کدام برای فامیل خودشان یک مراسم نامزدی یا عقد ترتیب می‌دهند. در مورد تمام این موارد باید در مجلس بله برون توافق کنید و مسئولیت‌های توافقی را به گردن بگیرید.

هزینه ازدواج

در ایران معمولا هزینه‌ جشن عروسی بر عهده پسر است و غالبا هزینه جهیزیه برعهده خانواده عروس بوده است.اما در برخی از مناطق ایران رسومی متفاوت با آنچه گفته شد نیز وجود دارد، در این رسوم داماد، کل یا بخشی از هزینه جهیزیه را تامین می نماید یا کل یا بخشی از جهیزیه را می خرد.

در برخی از مناطق ایران بیشتر مناطق شمالی، رسم بر این است که چند روز قبل داماد و عروس به صورت جداگانه مراسم برگزار می کنند به این صورت که داماد با فامیل های خود مراسم می گیرد و عروس با فامیل های خود و در روز پایانی، خانواده ها با هم یکی می شوند و داماد، عروس را با خود به منزل می برد.

هزینه‌های ازدواج برای پسران به جز تهیه گل و شیرینی مراسم خواستگاری، از آنجا شروع می‌شود که مراسم بله برون برپا خواهد شد که در این مراسم باید داماد و خانواده داماد هزینه‌ های آن را بر عهده بگیرند، منظور از نام بردن خانواده داماد به این دلیل است که بین هزینه‌ های اکثر جوانان با درآمد آنها تناسب وجود ندارد و خانواده‌ها در این زمان به کمک داماد و عروس می‌آیند، هزینه‌ های ازدواج بیش از درآمد یک فرد می باشد.

ازدواج های موفق

مواردی که بیشترین نقش را در ازدواج های موفق و روابط موفق داشته اند:

 •  مهر و محبت
 •  تحسین کردن
 • با دنیای همدیگر بیشتر آشنا شدن
 • در کارهای خاصی از هم کمک گرفتن
 • فهم فرق بین مشکلات و تفوت های خود
 • هر مشکلی قابل حل دانستن
 • رسیدن به دید مشترک

بدبینی ، یکی از عوامل شکست در ازدواج

بدبینی، عادت مخربی است که می توان کنار گذاشته شود. بهترین کار برای جلوگیری از بدبین شدن طرف مقابلتان، بهتر است هربار پیش از بیان یک عبارت منفی، عبارت مثبتی را جایگزین کنید. زن و شوهر از اینکه مدام مورد انتقاد و بدبینی قرار بگیرند، خسته خواهند شد و راههایی برای فرار از همدیگر پیدا می کنند.

صحبت پایانی در مورد جلوگیری از شکست در ازدواج

برخی زوجها به اشتباه فکر می کنند که هر لحظه زندگی مشترک شادی است و شک و تردید، اختلاف و بی حوصلگی در آن جایی ندارد. این تصور اشتباه زمینه شکست در ازدواج در زندگی مشترک است. این تصور توقع غیر منطقی را ایجاد می کند که به سرخوردگی و رنجش منجر می شود. زندگی زناشویی بخش عالی و رضایت بخش زندگی هر فرد است. اما به شرط آنکه با نگاهی عاقلانه ازدواج کنید و درباره مشکلات زناشویی و لازم بودن فداکاری و گذشت در بعضی جاها فکر کنید.

اگر عشق تنها شرط یک ازدواج موفق بود، شکست در ازدواج رخ نمی داد. زوجهایی که از هم جدا شده اند، با تأسف از تغییر ناگهانی همسرشان پس از ازدواج، سخن می گویند. شکی نیست که به هم زدن نامزدی دشوار است، اما به مرور زمان متوجه می شوید که یک دوره کوتاه سختی بهتر از یک عمر پشیمانی است. تا زمانی که نتوانید بر مسایل مهم ازدواج مسلط شوید ، به احتمال زیاد براساس شک و تردید خود ازدواج خواهید کرد و ازدواج موفقی نخواهید داشت. برای داشتن یک ازدواج موفق و سالم باید بر حسب منطق و با استفاده از راهنمایی های واقع بینانه و بهره گیری از متخصصین بهترین برنامه را برای ازدواج خود تهیه کنید.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معیارهای انتخاب و نحوه کنترل روابط همچنین مشاوره در زمینه های مختلف پیش ار ازدواج با مشاورین و متخصصان مجرب کلینیک روان آرام در تماس باشید.

سایر مطالب :
روانشناسی ازدواج
مشاوره ازدواج
مواجهه با شکست عشقی 
مشاوره درمان افسردگی 
مشاوره کودک
روانشناسی خانواده 
مشاوره خانواده 
دکتر مشاوره خانواده 
مشاوره زندگی مشترک 

 

راه های ارتباطی مرکز

تلفن:

88216100

88216200

آدرس:

تهران، میدان ونک ،خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی ،نبش کوچه شهریار  ،پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

 

ما را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

7663
7662
بهترین مشاوره ازدواج | بهترین مشاوره ازدواج| بهترین مشاوره ازدواج | بهترین مشاوره ازدواج | بهترین مشاوره ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *