به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
چگونه با پدر و مادر بد اخلاق رفتار کنیم

با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

دعوا و بحث و جدل با پدر و مادر در هر سنی که باشید، اجتناب ناپذیر است. اما این موضوع نباید باعث شود که به این نتیجه برسید که هیچ راهی وجود ندارد. هر کدام از ما ویژگی های اخلاقی مخصوص به خودمان را داریم. برای این که بدانیم با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم ، ابتدا باید دلیل بد اخلاقی آن ها را بشناسیم و سپس سعی کنیم با این مشکل کنار بیاییم.

 

چرا پدر و مادر من بد اخلاق اند؟

برای دانستن این که با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم ، در ابتدا باید به عواملی که باعث بداخلاقی آن ها می شود بپردازیم. در زیر به چند مورد از عواملی که باعث بد اخلاق شدن والدین می شود می پردازیم:

1- نداشتن تحرک کافی

پدر و مادر شما به دلیل مشغله های کاری یا بالا رفتن سن کمتر از گذشته فعالیت می کنند. فعالیت بدنی رابطه مستقیمی با خلق و خوی هر فرد دارد. افرادی که ورزش می کنند بهتر می توانند در شرایط ضروری خودشان را کنترل کنند. زمانی که والدین تان می بینند که نمی توانند به اندازه گذشته فعالیت کنند، با مسائل روحی درگیر می شوند. هم چنین اگر دارید دائم از خودتان سوال می پرسید که با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم به سن و سال والدین تان نگاه کنید.

بالا رفتن سن و فعالیت ناکافی باعث می شود که دردهای عضلانی به سراغ پدر و مادر شما بیاید. حالا تصور کنید که همیشه با یک درد عضلانی در پشت ران پای راست تان درگیر هستید. طبیعی است که خلق و خوی شما هم بهم می ریزد و دیگر مثل گذشته تحمل مسائل را ندارید.

 

2- کم شدن روابط اجتماعی

یکی از اتفاقاتی که در ماه های اخیر و با اوج گرفتن ویروس کرونا افتاده، کم شدن رفت و آمدها و بازدیدها است. اگر چه برای خبر گرفتن از یکدیگر، شبکه های اجتماعی وجود دارند اما باید قبول کنید که تماس تلفنی و پیام نمی تواند جایگزین مناسبی برای دیدار دوست یا آشنا باشد.

زمانی که می خواهیم متوجه شویم با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم ، باید به این نکته توجه داشته باشید که این کم شدن روابط و رفت و آمد ها باعث شده والدین ما نتوانند احساسات درونی شان را با دوستان یا اعضای خانواده شان در میان بگذارند. این ناتوانی در ابراز احساسات باعث می شود که والدین ما بد اخلاق شوند و ما را به این فکر می اندازد که با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم .

در همین رابطه پیشنهاد می کنم مقاله افسردگی در دوران کرونا را حتما مطالعه کنید.

 

3- مشکلات تغذیه

یکی از مشکلاتی که نه تنها بزرگسالان بلکه همه جامعه با آن درگیر است، تغدیه نمناسب است. مصرف زیاد غذاهای شور و چرب بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارد. نکته دیگری که ممکن است وجود داشته باشد این است که به دلیل مشکلات اقتصادی، تعدادی از خانواده ها نمی توانند مثل گذشته برای تغذیه شان هزینه کنند.

البته اگر در خانواده شما، به جای مصرف میوه و ویتامین، غذاهای آماده مصرف می شود، پدر و مادر و یا حتی خود شما یک دلیل محکم برای رفتار نامناسب دارید. پس بهتر است قبل از پرسیدن با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم ، نگاهی به سبد غذایی خانواده تان بیندازید و ببینید که چقدر مواد غذایی حاوی از آنتی اکسیدان ها و مواد مقوی مصرف می کنید.

مادر بد اخلاق

 

4- کمبود استراحت

با بالا رفتن های هزینه های زندگی، اتفاق می افتد که پدر و مادر ممکن است بیشتر از قبل کار کنند. این در حالی است که هر چه سن افراد بالاتر می رود، ساعت فعالیت کاری آن ها باید کاهش یابد. نداشتن استراحت کامل باعث می شود، تحریک پذیری هر شخص و استرس او بالا برود.

این موضوع باعث می شود که کوچک ترین مسئله ها برای پدر و مادرتان آزاردهنده به نظر برسد و با شما رفتار خوبی نداشته باشند. در همین حال برای شما سوال می شود که با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم و آن ها هم که استراحت و خواب مناسبی ندارند، ناخودآگاه بد اخلاق می شوند.

 

با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم؟

پس از این که تعدادی از عواملی که باعث می شود اخلاق والدین ما تحت تاثیر قرار بگیرد را شناختیم، نوبت به این موضوع می رسد که بدانیم با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم . باید به این موضوع توجه داشته باشید که با توجه به شرایطی که شما و پدر و مادر شما دارند باید راهکارهای مختلف را امتحان کنید. (things experts suggest you must do when your ageing parents get too cranky to handle)

هر کدام از روش ها برای پیدا کردن راه مناسب و مطمئن برای این که با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم، ممکن است پاسخگوی خانواده شما باشد یا نباشد. در ادامه با هم روش هایی کاربردی برای رسیدن به جواب سوال با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم را با هم مرور می کنیم:

این مقاله هم بخوانید  مشاوره استرس تحصیلی

1- آرامش‌تان را حفظ کنید.

قبل از این که بحث با والدین تان را شروع کنید، آرام باشید. آرام بودن به شما کمک می کند تا بتوانید حرف های پدر و مادرتان را گوش کنید. باید در مواجهه با بد اخلاقی پدر و مادر بدانید که زمانی که شروع می کنند و با شما بحث می کنند، بهتر است ساکت باشید. صحبت های شما ممکن است احساسی باشد و به جای این که نتیجه خوبی داشته باشد، نتیجه عکس خواهد داد و پدر و مادرتان با بد اخلاقی بیشتری با شما برخورد خواهند کرد.

در همین رابطه پیشنهاد می کنم حتما مقاله درمان افراد عصبی را مطالعه کنید.

2- موقعیت را کامل درک کنید.

چندین بار از خودتان بپرسید با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم . این پرسش به شما کمک می کند که دقیقا عمق مشکل تان را متوجه شوید. درک کامل موقعیت باعث می شود که بتوانید سوتفاهم هایی که قبلا ایجاد شده را برطرف کنید و از سوتفاهم هایی که ممکن است در آینده ایجاد شود جلوگیری کنید.

 

3- دقیق گوش کنید.

زمانی که پدر و مادرتان شروع به گله و شکایت می کنند، بی این که حرف شان را قطع کنید به تمام حرف هایشان گوش کنید.  این کار باعث می شود تا آن ها به صورت کامل بیان کنند که به خاطر چه مسائلی ناراحت هستند و چه مسائلی باعث شده اخلاق شان نسبت به گذشته تندتر شود. البته باید بدانید این توصیه به این معنا نیست که نباید اصلا با والدین تان صحبت کنید.

توصیه یاد شده به این معنی است که از حرف زدن بیهوده پرهیز کنید. پدر و مادر شما اگر متوجه شوند که به توصیه آن ها درست گوش نمی دهید، بد اخلاق تر از گذشته خواهند شد. برای این کار راه های مختلفی وجود دارد تا بتوانید سکوت کنید. یک راهکار مناسب این است که زیر لب و بی آن که پدر و مادرتان متوجه شوند، از خودتان بپرسید با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم . این کار باعث می شود مشکل تان را به خوبی درک کنید و هم چنین سکوت تان را حفظ کنید.

 

4- با مشاور مشورت کنید.

مراجعه به روانشناس برای مشکلی که شما با آن دست و پجه نرم می کنید، بسیار مناسب است و شاید حتی ضروری به نظر برسد. روانشناس به شما کمک می کند به پاسخ سوال با پدر و مادر بد اخلاق چونه رفتار کنیم برسید. هم چنین می تواند شما را راهنمایی کند تا پدر و مادرتان را برای مراجعه به روانشناس متقاعد کنید.

یکی از مشکلاتی که در مورد پدر و مادر ها با خلق و خوی تند وجود دارد این است که بد اخلاق بودن خودشان را نمی پذیرند. روانشناس یا مشاور به شما کمک می کند که در ابتدا با موضوع مواجه شوید و سپس راهکارهایی به شما می دهد که والدین تان را برای جلسات مشاوره راضی کنید.

پدر و مادر شما ممکن است حرف های شما را گوش ندهند و در مقابل حرف هایتان مقاومت کنند اما در جلسات مشاوره چون به صورت تخصصی تر و جامع تر با آن ها بحث می شوند، مقاومت کمتری از خودشان نشان می دهند و معمولا به توصیه های روانشناس گوش می دهند.

شما می توانید با یک مشاور مجرب و باتجربه در مورد برخوردتان با پدر و مادر سوال کنید و سپس اقدام کنید.

مراجعه به روانشناس

 

5- خودتان را به جای آن ها بگذارید.

زمانی که دارید می پرسید با پدر و مادر بد اخلاق چگونه رفتار کنیم، از خودتان بپرسید اگر شما هم در چنین شرایطی بودید، ممکن نبود همین طور رفتار کنید؟ شما هم اگر دغدغه های پدر یا مادرتان را داشتید ممکن نبود همین طور رفتار کنید؟

 

نتیجه گیری:

دین اسلام و سایر ادیان الهی به برخورد صحیح با پدر و مادر اشاره کرده اند. اگر پدر و مادر شما در برخورد با شما اخلاق مناسبی ندارد، نباید سریع در مقابل آن ها جبهه بگیرید. قبل از این که از خودتان بپرسید چگونه با پدر و مادر بد اخلاق رفتار کنیم، از خودتان بپرسید آیا این مشکل از طرف خود شما نیست؟ آیا پدر و مادرتان همیشه بد اخلاق هستند؟

پدر و مادر شما به دلیل این که بیشتر از شما تجربه دارند ممکن است به سادگی حرف های شما را گوش نکنند یا به آن ها عمل نکنند اما ناامید نشوید. بیش از هر چیز تلاش کنید خوب گوش کنید و سپس تلاش تان را بیشتر کنید.

 

منابع:

www.smartclassroommanagement.com

www.healthshots.com

 

4.6/5 - (361 امتیاز)
17 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
پری
29 روز قبل

منم خیلی دوسشون دارم

پری
29 روز قبل

الان درست شدن ولی

پری
29 روز قبل

سلام دوست عزیز من ۱۱سالمه و انگار دیوونه شدم همش دعوام میکنن و منو با کسانی که به نوک پایه منم نمیرسن مقایسه میکنن و مادرم حتی روان پزشکه ولی یا روان من مشکل داره یا اونا چون نمیتونن منو درک کنن اما همه چیزم برام میگیرن و هیچ نیازی ندارم و هر حرفیم که بهم میزنن تکراریه

نیکی یه دختر بدبختی ک داره دیوونه میشه
6 ماه قبل

سلام من فقط ۱۲ سالمه ولی مامانم جوری باهام رفتار میکنه ک کم کم دارم احساس میکنم دارم دیوونه میشم دارم عقلمو از دست میدم وقتی دوستام از اینکه ب خانوادشون گفتن یه چیزی بگیرن براشون و اونام قبول کردن من واقعا دلم میخواد بشینم گریه کنم چون حتی نمیزارن از پول خودم خرج کنم:( همش سرم داد میزنن و جالبه بدونین چیزایی ک شما دارین رو حتی من ندارم:( من اتاق ندارم احتمالا همتون دیگه عکس های چاپ شده خودتون رو دارین دیگه ولی من اونم ندارم:( جالبه بدونین پول گوشیمم خودم دادم چون اصلا حاضر نیستن برام پول خرج کنن:( الانم دارم پولامو جمع میکنم یه گوشی دیگه بگیرم ولی متاسفانه انقدر هیچی برام نخریدن و خواسته هام زیاده ک نمیدونم این پول رو برای چی باید خرجش کنم چی باهاش بخرم:(نفرت من ازشون ب حدی رسیده ک بزرگ ترین آرزوم اینه ک زودتر بزرگ شم برم خارج بدون این آدمای مزخرف و من حتی نمیتونم تعطیلات رو پیششون نباشم بهم اجازه نمیدن سرم داد میزنن:(

Last edited 6 ماه قبل by نیکی یه دختر بدبختی ک داره دیوونه میشه
حدیث
7 ماه قبل

سلام اصلا منو درک نمیکنن هر روز شکایت می‌کنن کتک میخورم هر روز بهشون هم میگم مادر و پدر چی میخواهین از من دیگه خسته شدم منو درک کنین بعضی ها هستن خوش شانسن بعضی ها هستن خوب شانسن ولی من راهشو پیدا کردم الان مامانم یا پدرم چی گفت انجام می‌دادم و اونا دیگه منو نزدن مهربان شدن

ناشناس
8 ماه قبل

پدرو مادرم قلبمو له کردند امیدوارم تو آتیش جهنم بسوزند.تو رو خدا نیاین نصیحتم کنید که این حرفها رو نزن و ….اصلا حوصله نصیحت ندارم.

پریسا
11 ماه قبل

نمی دونم چی کار کنم

پریسا
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز 32 سالم و واقعا از دست پدر و مادرم خسته شدم ،مادر عصبی و بد اخلاق است .

تیم محتوا روان آرام
11 ماه قبل
پاسخ به  پریسا

سلام وقت بخیر از احساسات و نیاز هایی که دارید با خانواده صحبت کنید چون تنها کسی که میتونه این احساسات رو ابراز کنه خود شما هستید.

هم وطن
4 ماه قبل

چجوری بیان کنه؟ ایشون فقط باید استقلال مالی داشته باشه بزاره بره تا لاقل بتونه صحت روحیشو حفظ کنه‌.رفتار تند مداوم پدرمادر آدم رو دچار فرسایش میکنه…یه گوشی هم شارژ تموم میکنه چه برسه به آدم…چطور باوجود دیدن این همه بی احترامی باز مصمم به سکوت باشه…ما ازسنگ نیستیم..آدمیم..غرور داریم…یه چیز دیگه…بعضی ها طوری تربیت شدند و یهو شدن مادر وپدر که پیششون فقط باید قدرت داشته باشی تا عقب نشینی کنن…اضهار ضعف پیششون فقط یعنی اینکه بیا سوارم شو…..خانمی که این پیام رو نوشتین فقط و فقط و فقط سعی کن به هرطریقی ک شده کار کنی پول دربیاری.‌‌اونم پول زیاد…..تا مستقل نباشی سوارت میشن….مطمعن باش اونموقعه احترام هم بهت میزارن چون پول داری…

اسماعیلی
1 سال قبل

سلام من ۱۴سالمه و واقعا از دست پدر و مادرم خسته شدم دیگه تحمل ندارم کم کم به این فک میکنم که خودمو پرت کنم پایین راحت بشم از دستشون دیگه قابل تحمل نیستن به خدا هروز کار اونا غرزدن به منم منم گریه کردن کارم شده

تیم محتوا روان آرام
1 سال قبل
پاسخ به  اسماعیلی

سلام دوست عزیز امیدوارم که حالتون خوب باشه سعی کنید از احساسات و نیازهای که دارید با خانواده صحبت کنید تنها کسی که میتونه از احساسات شما صحبت بکنه خود شما هستید از ابراز احساسات تان نترسید

اسماعیلی
1 سال قبل

سلام همین کارو هم کردم ولی اصلا به صحبت های من اهمیت نمیدن همیشه جلشون میخندم که نفهمن چقدر دارم اذیت میشم و ناراحتشون نکنم ولی اونا اصلا به فکر من نیستن یه بار از طرف مدرسه رفتم مشاوره و یه بار هم به اسرار خبلی زیاد خودم هر بار روان شناس گفت باید بیاد مشکلتون با یه جلسه حل نمیشه ولی‌مامانم منو نمیبره و میگه خودت باید به خودت کمک کنی روان شناس کاری نمیتونه بکنه ولی دیگه نمیدونم چه جوری باید به خودم کمک کنم اخه از روی ناچاری اومدم توی این سایت بلکه بتونید بهم کمک کنید

حسن
1 سال قبل
پاسخ به  اسماعیلی

سلام منم مشکل تو رو دارم نمیدونم واقعا چیکار کنم

نوشین
7 ماه قبل

اگه احتراماونگه نمیدارندبنظرم صحبت نکن مگراینکه یه مشاورکنارت باشه وگرنه فقط توهین میشنوی.بلاییه که سرخودم میاد

سمین
1 سال قبل
پاسخ به  اسماعیلی

فکر میکنم درکت میکنم سخته ولی تحمل کن تا بتونی به جایی برسی که با خیال راحت درحالی که لبخند رو لباته بگی بالاخره موفق شدم و این راه طولانی طی شد

هم وطن
4 ماه قبل
پاسخ به  سمین

حرف منم همینه..اصلا پدرومادر و خانواده و هرکس دیگه ای ک میخواد باشه….تاوقتی به لحاظ مالی آویزون هستی میزنن ب سرت….مستقل شو..کارکن…..پول دربیار…بزار ببینن ک چون ی لقمه نون میخوری سرسفره مستحق توهین نیستی..‌.اون نون رو خودت دربیار….پول همرو پیشت متواضه میکنه….هرکسی باشه زبونش کوتاه میشه…اعتماد بنفست میره بالا…
تامیتونی پول دربیار.

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره