به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

با همسرم تفاهم ندارم | 13 راهکار برای ایجاد تفاهم

با همسرم تفاهم ندارم

با همسرم تفاهم ندارم 

بعضی اوقات درست است :  بسیاری از زوج ها به مشاور مراجعه کرده و می گویند که با همسرم تفاهم ندارم . این اتفاق حتی در قوی ترین روابط نیز رخ می دهد . اگر سوء تفاهم ها بین شما و کسی که دوستش دارید مشترک است ، ممکن است برخی از بدترین استرس های زندگی خود را تجربه کنید . این نکات می تواند به شما کمک کند درک بیشتری نسبت به یکدیگر داشته باشید .

در ادامه به معرفی دلایل تفاهم نداشتن و راهکارهای آن اشاره می کنیم. دقت کنید که اگر راهکارهای ارائه شده پاسخگو نبود هر چه سریعتر به مشاور مراجعه کنید و مشکلات خود را پیش از آنکه زندگی شما و همسرتان را بیش از حد تحت تاثیر قرار دهد حل کنید.

چرا با همسرم تفاهم ندارم ؟

عشق باعث می شود که در ابتدا با شخصی آشنا شویم . ما به طور خودجوش متوجه می شویم و آن چه را برای او مهم است ، درک می کنیم و می فهمیم . اما این بدان معنا نیست که ما همواره موضوعات مربوط به شخصی که دوستش داریم را درک خواهیم کرد . مشکلات ارتباطی وارد هر رابطه ای می شوند . چرا عشق به ما کمک نمی کند به طور پیش فرض یکدیگر را بفهمیم ؟ مشکل مغز سریع و اتوماتیک است .

دکتر استن تاتکین ، در گفتگوی TEDx ، می گوید که درک ، مستعد خطا است . ” ارتباطات در یک روز می تواند وحشتناک باشد . ما اکثر اوقات اشتباه می کنیم . ” هنگامی که احساس می کنیم رابطه ما تهدید می شود ، سطح استرس ما زیاد می شود و ناگهان ، صحبت کردن با یکدیگر دشوار شده و سوتفاهم شروع می شود .

اینکه با همسرم تفاهم ندارم ، واقعیت دارد .

ما یک مغز اتوماتیک داریم که باعث صرفه جویی در وقت و انرژی می شود . هنگامی که ما یک وضعیت آشنا را می یابیم ، مغز ما به طور خودکار آخرین خاطرات ، قضاوت ها و افکار را از تجربه  به یاد می آورد . به این ترتیب ،  در هر اتفاقی ، ما موقعیت های مشابه از زندگی مشترک را به یاد می آوریم و رفتار همسرمان را در موقعیت ها مقایسه می کنیم و اگر اکنون مانند گذشته رفتار نمی کرد ، دچار سوتفاهم با او می شویم . و حتی بدتر از آن ، ممکن است به او شک کنیم .

ما به عنوان انسان ، بیشتر روی اطلاعات منفی تمرکز می کنیم . وقایع و تجربیات منفی تأثیر بیشتری نسبت به همان تعداد مثبت دارند .

به همین دلیل مغز اتوماتیک اغلب در هنگام بروز مشکلات در رابطه با مشکل روبرو می شود . وقتی زوجین در حال مشاجره هستند  ، اغلب به دنبال توضیحات منفی برای رفتار شریک زندگی خود هستند . آن ها روی نقص ها و کاستی های یکدیگر و رابطه تمرکز می کنند . وقتی زوجین استدلال و قضاوت می کنند ، ممکن است به این واکنش های منفی اعتماد کنند .

سیستم های اتوماتیک مغز ما ، هنگامی که چیزی ، رابطه‌ای را که به آن احساس امنیت و خوشحالی می دهد ، تهدید می کنند ، سیگنال های خطر تولید می کند . این اتفاق می افتد ، حتی بدون دانستن ما . به همین دلیل احساس می کنیم که با همسرم تفاهم ندارم . زیرا سیگنال های منفی ای که تولید شده اند ، اجازه فکر کردن و تصمیم گیری درست به ما نمی دهند .

هنگامی که ناراحت هستید یا سوتفاهم ها شما را عصبی کرده اند ، صبر کنید تا آرام شوید . زمان بگذارید تا بدن شما آرام شود . به بدن خود گوش دهید .

زمان خوبی برای صحبت کردن با همسر خود پیدا کنید . در انتخاب زمان دقت کنید . برای تمرکز روی مشکلات ، باید هر دو شما به اندازه کافی استراحت کنید.

با همسرم تفاهم ندارم : این یک حقیقت دشوار است که عشق همیشه کافی نیست . بعضی اوقات این واقعیت است که شما احساس می کنید که با شریک زندگی خود ، در همان زندگی رویایی که می خواستید ، قرار ندارید ، بنابراین یکی از شما هرگز نمی تواند خوشبخت باشد . بعضی اوقات ، زمان بندی اشتباه است و در بعضی اوقات ، مشکل اساسی تری وجود دارد : شما می توانید کسی را دوست داشته باشید بدون اینکه واقعاً او را درک کنید .

نشانه هایی از عدم تفاهم در زندگی مشترک :

با همسرم تفاهم ندارم چون مرا درک نمی کند : اگر احساس می کنید شنیده نمی شوید و به افکار و نظرات شما احترام گذاشته نمی شود ، حتی زمان هایی که مخالف نیستید ، این نشانه هایی است که رابطه شما دچار مشکل است . اگر زودتر به فکر حل مشکلات نباشید ، می تواند در آینده ، بازگشتن به عقب بسیار سخت تر باشد .

اگر ارتباط شما با سوء تفاهمی ناشی از مشکل در بیان احساسات و شنیدن حرف های شریک زندگی ، مشخص می شود ، اگر هر دو شخص واقعاً انگیزه داشته باشند که بتوانند اوضاع را بهتر کنند ، می توانند روی آن کار کنند . کمک گرفتن از یک مشاور ازدواج می تواند حل سوتفاهم ها را راحت تر کند .

با همسرم تفاهم ندارم چرا که به احساسات من اهمیت نمی دهد : او احساسات شما را انتخاب نمی کند . در ابتدایی ترین سطح ، شریک زندگی شما باید به طور عادی احساسات خود را انتخاب کرده و آن ها را آینه کاری کند ، حداقل تا حدی . اگر ناراحت هستید ، او آن را حس می کند و بر همین اساس واکنش نشان می دهند . اما این همیشه اتفاق نمی افتد . شریک زندگی شما می خندد وقتی انتظار دارید که به دلیل ناراحت بودن شما ، او نیز ناراحت باشد . شریک زندگی شما ممکن است شما را دوست داشته باشد ، اما احساسات شما را نادیده بگیرد و طوری که دوست دارد ، رفتار کند . این می تواند یکی از دلایل عدم تفاهم شما با همسرتان باشد .

با همسرم تفاهم ندارم چون همدیگر را نمی فهمیم : شما در هر موضوعی مدام از یکدیگر سوال می کنید که ” چرا؟ ” . اگر به نظر می رسد شما یا همسرتان دلیل رفتارهای یکدیگر را به طور مداوم نمی فهمید ، این یک زنگ خطر است . ما وقتی کسی را نمی فهمیم ، می پرسیم” چرا ” . این سوال ها تا حدی طبیعی است ، اما اگر به صورت مداوم در زندگی مشترک خود دچار ابهام هستید ، شما و همسرتان درکی از یکدیگر ندارید به شما پیشنهاد می کنیم در این مورد حتما به مشاور خانواده مراجعه کنید.

با همسرم تفاهم ندارم چون نمی توانم از احساساتم صحبت کنم : شما نمی توانید در مورد رابطه یا احساسات خود ، با دیگری صحبت کنید . اگر احساس می کنید هرگز نمی توانید به مشکلات مربوط به احساسات یا رابطه خود بپردازید ، می تواند نشان دهد که شریک زندگی تان ، شما را درک نمی کند . شاید او فقط از نظر عاطفی نابالغ باشد و احساسات کسی را درک نکند ، یا شاید شما دو نفر خیلی متفاوت باشید . افرادی که از نظر عاطفی نابالغ هستند ، وقتی صحبت از احساسات می شود ، دچار حیرت می شوند .

پردازش تجربیات عاطفی می تواند برای این افراد ، بسیار جنجالی باشد ، یا به نوعی آسیب پذیری یا شرم باشد که باعث  می شود آن ها در مورد درک کردن موضوعات مربوط به احساس ، دچار ضعف شوند ، به جای اینکه بتوانند این احساسات پیچیده را توضیح داده و پردازش کنند . این افراد در مورد بیان احساسات خود نیز دچار مشکلات اساسی هستند . اگر احساس می کنید که همسر شما نیز در این دسته از افراد قرار دارد ، یا خود شما در نشان دادن و درک احساسات دچار مشکل هستید ، بدون شک باید با کمک یک مشاور این موضوع را حل کنید . زیرا این چالش تنها به زندگی مشترک شما مربوط نمی شود و یک ضعف فردی نیز هست که می تواند مسائل روزمره و هر نوع ارتباطی را دچار مشکل کند .

با همسرم تفاهم ندارم چون از هم فاصله داریم . رابطه شما به چه صورت است ؟ صمیمیت شامل بازگو کردن خود ، اشتراک گذاری ، اتصال و ایجاد حس نزدیکی ، محبت و آشنایی است.” اگر بین شما فاصله ای احساس می کنید ، حتی اگر از جهاتی اینقدر عاشق باشید ، ممکن است به این معنا باشد که شما فقط نمی خواهید کلیک کنید.

با همسرم تفاهم ندارم چون نسبت به او دچار وسواس هستم : شما یا همسرتان دچار وسواس شده اید . بعضی اوقات ، چیزهای کوچکی که ما را در مورد شریک زندگی مان آزار می دهد ، برای ما هر روز بزرگتر می شوند . و این اغلب منعکس کننده یک مشکل بزرگتر است . اگر ذهن خود را بر روی نقص ها و چیزهای شریک زندگی خود متمرکز می کنید و می خواهید آن ها را تغییر دهید ، این یک اشتباه است . شما نه تنها نمی توانید آن را تغییر دهید ، بلکه به بزرگتر شدن مشکل در زندگی خود ، دامن می زنید . شما ابتدا باید وسواس خود را کنار بگذارید و به مشکلات به همان اندازه ای که هستند ، نگاه کنید .

با همسرم تفاهم ندارم چون علاقه مندی های مشترک نداریم . روابط بر سازگاری شکوفا می شود و می تواند روشنفکرانه و عاشقانه باشد . سازگاری فكری وقتی است كه هر دو نفر از طریق همان گفتگوها ، تحریک ذهنی می شوند . لازم نیست همه سرگرمی های شما مشترک باشد ، اما اگر به نظر می رسد شریک زندگی تان در مورد فیلم ، کتاب و فعالیت هایی که دوست دارید ، کاملاً بی حوصله است ، ممکن است در دراز مدت درک کافی از شما نداشته باشد .

با همسرم تفاهم ندارم چون در کنارش اعتماد به نفس ندارم : شما کنار همسر خود‌ ، اعتماد به نفس ندارید . اگر احساس می کنید شریک زندگی شما شما را درک نمی کند یا کاملاً سازگار نیستید ، ممکن است در نهایت احساس ناراحتی ، حسادت ، عصبی بودن یا عدم اعتماد به نفس در اطراف خود کنید . اگر احساس نمی کنید خودتان هستید و شنیده می شوید ، این سوتفاهم ها ، اعتماد به نفس شما را در زندگی شخصی خودتان نیز ، پایین آورده است . مهم نیست که چقدر کسی را دوست داشته باشید ، برای اینکه بتوانید رابطه برقرار کنید ، باید  بفهمید و فهمیده شوید . اگر احساس می کنید که  این طور نیست ، سعی کنید ارتباط بیشتری برقرار کنید و با شریک زندگی خود راحت تر باشید .

راه حل هایی برای افزایش تفاهم در زندگی مشترک :

1- درک در یک رابطه

یک دلیل وجود دارد که درک یکی از ویژگی های برتر یک شریک خوب در یک رابطه عاشقانه است . گذشته از این واقعیت که این صفت به شریک زندگی شما امکان می دهد بدون ترس از قضاوت شدن ، شریک زندگی شما باشد ، به شما امکان می دهد چیزهایی را از منظر سایر افراد ببینید .

اگر هنوز در تلاش هستید بدانید که چگونه « با همسرم تفاهم ندارم » را با درک بیشتری در رابطه و زندگی تان ، رفع کنید ، این مقاله به شما کمک می کند تا این ویژگی بسیار مهم را بشناسید ، قدردانی کنید و تمرین کنید .

2- برای بهتر شناختن شریک زندگی خود وقت بگذارید .

چالش تلاش برای فهمیدن شخص دیگر ، در توانایی فرد در دیدن  شریک زندگی خود ، نه تنها به عنوان یک شریک زندگی ، بلکه به عنوان یک انسان ( با تمام احساسات و افکاری که یک انسان عادی می تواند داشته باشد ، نهفته است . یادگیری واقعی چگونگی درک یک شخص ، اگر او را نمی شناسید ، غیرممکن است : نقاط قوت آن ها ، شادی های آن ها ، ترس های آن ها و همچنین نواقص آن ها چیزهایی است که همسران باید برای درک بیشتر دیگری ، بشناسند .

به عنوان شریک زندگی ، باید وقت خود را برای بهتر شناختن شریک زندگی خود اختصاص دهید . ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد ، اما ارزش آن را خواهد داشت ، به خصوص اگر می خواهید رابطه شما دوام داشته باشد .

3- از احساسات و انگیزه های خود آگاه باشید .

یادگیری چگونگی درک یک شخص دیگر ، اگر خودتان را نفهمیدید می تواند دشوار باشد . با همسرم تفاهم ندارم : چقدر خوب خودت را می شناسی ؟ مواردی که شما را خوشحال ، غمگین یا عصبانی می کند ، چیست ؟ این احساسات چگونه شما را تحریک می کنند ؟ چگونه آن ها به شما در تصمیم گیری کمک می کنند ؟ اگر پاسخ این سؤالات راجع به خودتان می دانید ، پس می توانید به راحتی به شریک زندگی خود نگاه کنید و تفاوت های خود را درک کنید .

4- هرگز آرمان ها و عقاید خود را تحمیل نکنید .

مهم نیست که چقدر فکر می کنید از نظر تجربه ، بلوغ یا حتی از نظر عقل بهتر از شریک زندگی خود هستید ، هرگز آرمان ها و عقاید خود را تحمیل نکنید . انجام این کار فقط شما را کور و غافل از احساس واقعی می کند . اگر می خواهید در یک رابطه شریک زندگی خوبی باشید ، باید درک کنید که احترام به اعتقادات شخصی همسرتان و پذیرفتن اعتقادات خود ، به عنوان افراد مستقل ، اگر می خواهید پیوند خود را قوی تر کنید ، لازم است .

5- به شریک زندگی خود اجازه دهید زندگی شخصی نیز داشته باشد .

با همسرم تفاهم ندارم : آیا یکدیگر را به زنجیر کشیده اید ؟ درک این نکته بسیار مهم است که رابطه شما مرکز جهان نیست . به عبارت دیگر ، شریک زندگی خود را مجبور نکنید روابط مربوط به شما را همیشه در اولویت اول قرار دهد . این شامل آزادی زندگی  می شود . شما قرار نیست که همیشه با هم باشید . به همسرتان اجازه دهید که تفریحات و اولویت های شخصی خود را نیز داشته باشد . افراد اگر به صورت شبانه روزی و مداوم در زندگی مشترک و در نقش یک همسر باشند ، خسته می شوند و می خواهند فرار کنند . هر انسانی که از سلامت روان برخوردار است ، زمان هایی نیاز به تنها بودن دارد . او می خواهد که هیچ نقشی نداشته باشد . نه نقش یک کارمند یا رییس ، نه یک همسر ، نه فرزند . او تنها نیاز دارد که خودش باشد . این حق طبیعی شما و همسرتان است .

6-به نیازهای شریک زندگی خود به عنوان یک موجود اجتماعی احترام بگذارید .

بگذارید شریک زندگی تان با دوستان خود بیرون برود یا اوقات خود را با خانواده سپری کند . بگذارید آن ها به تنهایی سفر کنند و زندگی خود را به کمال ، حتی در غیاب شما انجام دهند . از همه مهم تر ، اجازه دهید آن ها ، اهداف شخصی خود را نیز دنبال کنند و آن ها را ترغیب کنید که به دنیای بیرون بروند و به بزرگترین رویاهای خود برسند . شما گاهی احساس می کنید که با همسرم تفاهم ندارم ، زیرا همه موضوعات زندگی در ما مشترک نیست . این اشتراک یک مرز باریک است که باید به تعادل برسد . افراد فارغ از زندگی مشترک ، ابعاد شخصی و اجتماعی دیگری نیز دارند که شما باید برای درک بیشتر به آن ها احترام بگذارید و برای خودتان نیز قائل شوید .

7- به یاد داشته باشید که همیشه حق با شما نیست .

در یک رابطه  به معنای گوش داد، داشتن تفاهم با همسر به معنای گوش دادن و احترام گذاشتن به حرف های شخص دیگر است . شما همیشه درست نیستید . تلاش برای اثبات این که دیدگاه ها ، ایده ها و قضاوت شما قابل قبول تر است ، می تواند به همسرتان بیشتر صدمه بزند .

8- یاد بگیرید که چگونه به سازش بپردازید .

اگر می خواهید مشکل « با همسرم تفاهم ندارم » را حل کنید ، باید به جای این که بارها و بارها به این نکته اشاره کنید که نظر شما درست است ، بر یافتن یک زمینه مشترک ، روی انتخاب موافقت یا مخالفت ، تمرکز کنید . به یاد داشته باشید ، شریک زندگی شما ، دشمن شما نیست و هر دوی شما در حال مبارزه با هم نیستید . شما فقط در زمینه ای اختلاف نظر دارید . و این طبیعی است . شما نیاز دارید که سازگاری کنید .

9- قبل از واکنش به شریک زندگی خود فرصت دهید تا توضیح دهد .

با همسرم تفاهم ندارم : چقدر شنونده خوبی بوده اید ؟ وقتی فکر می کنید شریک زندگی شما کاری انجام داده است که باعث می شود احساس عصبانیت ، نارضایتی یا ناامیدی شما شود ، به او فرصتی برای توضیح دهید . طرف او را نیز بشنوید و سریع قضاوت نکنید . گاهی اوقات ، افراد در یک رابطه تمایل دارند قبل از صحبت کردن با شریک زندگی خود ، عصبانیت را انتخاب کنند و نسبت به هجوم عاطفی آسیب دیده واکنش نشان دهند .

10- اهداف و انگیزه های شریک زندگی خود را بشناسید .

یادگیری چگونگی درک کردن ، به ویژه هنگامی که شریک زندگی شما کار اشتباهی انجام داده است ، شاید چالش برانگیزترین کار باشد ، به خصوص اگر احساس صدمه دیدن و خیانت کرده اید . با این وجود ، شما باید با صداقت کامل ، قدرت و عشق به گوش دادن را پیدا کنید . از همه مهم تر ، شما باید به همسر خود ایمان داشته باشید و به او فرصت دهید تا اهداف او و اینکه چه انگیزه ای در انجام این کار را دارد ، درک کند.

11- همیشه در برابر خشم ، مهربانی را انتخاب کنید .

با همسرم تفاهم ندارم :‌ آیا نسبت به یکدیگر گذشت می کنید ؟ اگر مواردی وجود دارد که شریک زندگی خود را مقصر بدانید ، باید همیشه انتخاب کنید که مهربان باشید تا اینکه اجازه دهید عصبانیت اوضاع را بدتر نکند . عصبانیت هرگز چیزی را حل نخواهد کرد ، خصوصاً اگر شخص مهم شما کاری انجام داده باشد که به طور بالقوه بتواند به روابط شما خاتمه دهد . عصبانیت می تواند یک پاسخ طبیعی به یک رویداد یا عملی باشد که شما را آزار می دهد ، اما این جهت نادرست است . به خصوص اگر می خواهید یک رابطه  در حال نابودی را درمان کنید . درک بیشتر به معنای انتخاب مهربانی است و به شما امکان می دهد در حالی که سعی می کنید این کار را انجام دهید ، مشکلات خود را نیز کمتر کنید .

12- به شریک زندگی خود کمک کنید تا از اشتباهات خود بیاموزد .

با همسرم تفاهم ندارم : نقش شما یک همراه است یا یک سرزنش کننده ؟  همراه همسر خود باشید . شما ناظم مدرسه او نیستید که بخواهید برای هر اشتباهی او را جریمه کنید . این نکته را درک کنید که حتی اگر شریک زندگی تان اشتباه کرده باشد ، او شایسته فرصت دوم هست تا یک بار دیگر خود را اثبات کند . در این فرایند ، شما باید کمک کنید تا از اشتباهات خود در رابطه درس بگیرید . شما باید صبور باشید و به اندازه کافی درک کنید تا به آن نتیجه بخشید . از همه مهم تر ، سعی کنید به جای اشتباهاتی که شما یا همسرتان مرتکب شده اید ، روی تلاش کردن ، متمرکز شوید .

13- شریک زندگی خود را تشویق کنید که راحت تر باشد .

همه نمی دانند چگونه ایده ها و احساسات خود را در کلمات قرار دهند و این واقعیت بعضی اوقات به ویژه در یک رابطه عاشقانه به یک چالش تبدیل می شود . اول از همه ، چگونه می توانید کسی را درک کنید که حتی نمی داند چگونه افکار خود را ابراز کرده و احساسات درونی خود را به اشتراک بگذارد ؟ در این شرایط ، باید صبورتر باشید .

با همسرم تفاهم ندارم : شریک زندگی خود را تشویق کنید که به خصوص در مورد چیزهایی که مستقیم یا غیرمستقیم می توانند در روابط شما تأثیر بگذارد ، بازتر عمل کند . به این ترتیب ، شما درک درست و واضحی از نحوه برخورد با هر شرایط غیرمنتظره ای که هر روز به عنوان زوج با آن ها روبرو خواهید شد ، به دست می آورید .

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 صبح الی 12 شب

phone تماس با ما form نوبت دهی سریع