به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
افسردگی جنسی

افسردگی جنسی چیست؟

آیا تا به حال نام افسردگی جنسی به گوشتان خورده است؟ بسیاری از افراد بدون این که بدانند در حال دست و پنجه نرم کردن با این اختلال هستند. هنگامی که فرد با این اختلال رو به رو می شود میل جنسی خود را به مرور از دست می دهد. به طبع آن نیاز به برقراری رابطه جنسی نیز کاهش می یابد. به طور کلی در اختلالات افسردگی فرد در انجام فعالیت های معمول و روزانه خود دچار بی میلی و مشکل می شود. افسردگی جنسی می تواند ناشی از برخی مشکلات جنسی مانند اختلالات نعوذ نیز باشد. حال راه حل این مشکل چیست؟ خوشبختانه باید بگوییم که راه های مختلفی برای مقابله با این اختلال یعنی افسردگی جنسی وجود دارد. بروز این افسردگی در زنان و مردان و سنین مختلف رایج است. در ادامه می خواهیم علل بروز و راه های درمان آن را بررسی کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تعریف افسردگی جنسی

همان گونه که ذکر کردیم افسردگی جنسی به معنای کاهش میل به برقراری رابطه جنسی می باشد. افرادی که از دارو های ضد افسردگی استفاده می کنند بسته به شدت افسردگی خود دچار این اختلال می شوند. همان گونه که می دانید برخی از دارو های ضد افسردگی نظیر SSRI عوارض جانبی دارند. این عوارض تاثیر به سزایی بر روی مشکلات جنسی دارند. از جمله دارو هایی که دارای عوارض جانبی هستند می توان موارد زیر را نام برد:

  • سیتالوپرام
  • سرترالین
  • فلوکستین

علل بروز

ابتدا لازم است ذکر کنیم که میزان شیوع افسردگی جنسی در زنان بالا تر است. دلیل آن نیز مربوط به تغییرات هورمونی آنان می باشد. زنان در طول زندگی خود با چالش های گوناگونی از قبیل زایمان، یائسگی و قاعدگی دست و پنجه نرم می کنند. تمامی موارد گفته شده برا عملکرد جنسی زنان تاثیر گذار است. برای مثال نوعی از افسردگی به نام افسردگی پس از زایمان وجود دارد. در این مواقع زنان شدت متوسط تا شدید افسردگی و کاهش میل جنسی را تجربه می کنند.

همچنین استفاده از دارو های ضد افسردگی نیز طبق گفته پیشین رابطه مستقیمی با افسردگی جنسی دارد. دارو ها به بهبود خلق و خو کمک می کنند اما بر مسیرهای عصبی تنظیم کننده واکنش جنسی تأثیر می گذارند و  باعث اختلال عملکرد جنسی می شوند. برخی از عوارض شایع این دارو ها در رابطه با مشکلات جنسی به شرح زیر است:

  • عدم توانایی برای شروع و ادامه رابطه
  • عدم لذت بردن از رابطه جنسی
  • کاهش شدید میل جنسی
  • کاهش توانایی رسیدن به ارگاسم

اگر به تازگی متوجه کاهش میل جنسی خود شده اید و داروی ضد افسردگی نیز مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید. مهم است بدانید که این اختلال ناشی از مصرف دارو های ضد افسردگی است یا خیر. ممکن است پزشک شما صلاح بداند تا داروی خود را تغییر دهید. همچنین ممکن است دارو های دیگری برای مقابله با عوارض جنسی تجویز کند.

همچنین بروز اختلالات جسمی نیز یکی دیگر از دلایل افسردگی جنسی به حساب می آید. در این مواقع اعتماد به نفس شخص مورد نظر کاهش می یابد. ممکن است خود را به اندازه کافی زیبا و جذاب نداند.

 

افسردگی جنسی

راه های درمان افسردگی جنسی

خوشبختانه با پیشرفت علم روانشناسی و پزشکی راه های گوناگونی برای درمان افسردگی جنسی وجود دارد. در این بخش می خواهیم به شرح راهکار های موثر و مهم بپردازیم:

ویزیت روانشناس

قبل از اقدام به هر کاری زمان ویزیت روانشناس خود را تعیین کنید. دلیل اهمیت آن چیست؟ روانشناس با ارزیابی وضعیت سلامت روان شما ارزیابی جامعی به عمل می آورد. همان گونه که می دانید افسردگی جنسی ناشی از اختلالات روانی گوناگونی است. تنها با مراجعه به روانشناس می توانید علت اصلی آن را ریشه یابی کنید. روانشناسان با انجام تست ها و پرسیدن سوالات مشخص به نتیجه کامل و جامعی می رسند.

این مقاله هم بخوانید  تست مشاوره قبل از ازدواج

به کلینیک های سکس تراپی و مشاوران روان آرام مراجعه کنید

امروزه پیشرفت قابل توجهی که در زمینه درمان مشکلات افسردگی جنسی صورت گرفته است. یکی از پیشرفت ها تاسیس کلینیک های سکس تراپی است. این کلینیک ها به زوج های دارای مشکلات جنسی در ریشه یابی و درمان مشکلات خود کمک می کنند. البته نتیجه گرفتن از این درمان به همکاری مشترک زن و مرد بستگی دارد. تمامی پرسنل این کلینیک ها تحصیلات آکادمیک در این رشته دارند. به همین جهت خیال تان از بابت مراجعه به کارشناسان خبره آسوده باشد.

گفتگو با پارتنر

مسلما هیچکس به اندازه خودتان از مشکلات به وجود آمده اطلاع ندارد. پیشنهاد می کنیم پارتنر خود را به یک عصرانه خوشمزه دعوت کرده و درباره ی این مشکل گفت و گو کنید. دقت کنید که گفت و گوی شما باید کاملا جنبه ای دوستانه داشته باشد. از جبهه گرفتن و پرخاشگری پرهیز کرده و یکدیگر را مقصر ندانید. اگر بخواهید مشکلات را بر دوش یکدیگر بیندازید به هیچ وجه حل نخواهند شد. تنها با همکاری و همدلی می توانید این چالش را به طور موفقیت آمیز حل کنید.

چگونه با وجود افسردگی می توان از مشکلات جنسی جلوگیری کرد؟

برای به حداقل رساندن بروز افسردگی جنسی ناشی از دارو لازم است که به موارد زیر دقت کنید:

  • از مصرف قرص های روان گردان، الکل و کشیدن سیگار خودداری کنید. همه اینها می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.
  • به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت بدهید. با در پیش گرفتن رژیم غذایی سالم و ورزش سلامتی خود را حفظ کنید. بدون شک در دراز مدت شاهد اثرات مثبت آن خواهید بود.
  • با پزشک خود درباره ی استفاده از دارو هایی که عوارض جنسی کمتری دارند مشورت کنید.

نکته مهم

به یاد داشته باشید که سلامت جسمی و روحی شما هر دو بر یکدیگر تاثیر گذارند. تاثیر افسردگی بر روابط زناشویی شما تنها یکی از اثرات آن است. از دیگر آثار مخرب آن می توان به ضعف در برقراری روابط اجتماعی اشاره نمود. در این میان همکاری و تمایل زن و شوهر برای رفع مشکلات مربوطه اهمیت بسیار زیادی دارد. مطمئن باشید که با کمک یکدیگر می تواند از پس هر مشکلی برآیید. از اعضای خانواده یا نزدیکان خود بخواهید تا در این پروسه درمانی شما را حمایت کنند. سیستم حمایتی قوی بخش مهمی از هر برنامه درمانی سلامت روان است.

 

 

 

 

آیا دخانیت باعث کاهش میل جنسی می گردد؟

از مصرف قرص های روان گردان، الکل و کشیدن سیگار خودداری کنید. همه اینها می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

چه داروهایی باعث ایجاد افسردگی جنسی می شوند؟

سیتالوپرام
سرترالین
فلوکستین

ویزیت روانشناس از مراحل ابتدایی افسردگی جنسی می باشد؟

قبل از اقدام به هر کاری زمان ویزیت روانشناس خود را تعیین کنید. دلیل اهمیت آن چیست؟ روانشناس با ارزیابی وضعیت سلامت روان شما ارزیابی جامعی به عمل می آورد.

4.7/5 - (415 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره