به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
افزایش مسئولیت پذیری

افزایش مسئولیت پذیری

مزایای افزایش مسئولیت پذیری بر هیچکس پوشیده نیست. برا یافتن راهکارهای افزایش مسئولیت پذیری مقاله زیر را با دقت مطالعه کنید.

از جمله ویژگی‌های شایسته‌ای که در انسان‌ها می‌تواند وجود داشته باشد مسئولیت پذیری (responsibility) است. از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شوید با مسئولیت‌هایی رو به رو هستید که یا دیگران بر عهده‌ی شما گذاشته‌اند یا خودتان برای رسیدن به یک سری اهداف برعهده گرفته‌اید.

پروسه مسئولیت پذیر شدن سخت نیست اما مسئولیت پذیر نبودن زندگی را برایتان سخت خواهد کرد

مسئولیت پذیر کیست؟

مسئولیت پذیر کیست؟

قبل از پرداختن به راهکارهای افزایش مسئولیت پذیری لازم است به تعریف مسئولیتی پذیری بپردازیم تا بهتر این مفاهیم را درک کنیم. شاید این جملات به گوش شما هم خورده باشد؛

  • فلانی مسئولیت پذیر است
  • این کار حیاتی است بر عهده‌ی فلانی نگذارید، مسئولیت پذیر نیست
  • فرزند من مسئولیت پذیر نیست و من نگران آینده او هستم
  • چون تو فرد مسئولیت پذیری نیستی نمی‌توانی این کار را شروع کنی

چه  ویژگی‌هایی در یک فرد دیده می‌شود که مسئولیت پذیر یا بی‌مسئولیت خطاب می‌شود؟

مسئولیت پذیر کیست؟ مسئولیت پذیر فردی است که وظایف و کارهایی که برعهده‌اش گذاشته می‌شود را به درستی انجام می‌دهد.

*درستی در تعریف بالا مفاهیم زیادی را در بر می‌گیرد مثل در زمان دست، در جای درست ، با کیفیت مطلوب و طبق فرایند و نتیجه‌ی خواسته شده

مزایا افزایش مسئولیت پذیری چیست؟

مزایا افزایش مسئولیت پذیری چیست؟

افراد مسئولیت پذیر به عنوان افراد قابل اطمینان شناخته می‌شوند که وقتی مسئولیت کاری بر گردنشان است خیالتان از انجام آن آسوده است.

شاید در نگاه اول به این فکر کنید که خب به من چه دیگران در مورد من چه فکری می‌کنند

اما

وقتی یک کارفرما شما را فردی مسئولیت پذیر و مورد اطمینان بداند پروژه‌اش را به شما می‌سپارد

وقتی یک رییس یا مدیر شما را فردی مسئولیت پذیر و مورد اطمینان بداند سمت خوبی در شرکتش به شما می‌دهد

وقتی پدر یا مادرتان شما را فردی مسئولیت پذیر و مورد اطمینان بدانند شما از امتیازات و محبوبیت بیشتری در خانواده برخوردار خواهید شد

و…

پس مسئولیت پذیر بودن سبب ارتقا شغلی، ارتقا جایگاه اجتماعی و خانوادگی و… می‌شود و در واقع قدم اول زندگی حرفه‌‌ای است.

قابل اطمینان نبودن نزد دیگران کم کم سبب کاهش اعتماد بنفس در شما خواهد شد و از یک جایی به بعد دیگر خود را در عهده گرفتن مسئولیت ناتوان می‌بینید. اگر به فکر افزایش مسئولیت پذیری افتادید در ادامه مقاله به راهکارهایی در این مورد اشاره خواهد شد که قطعا برایتان کارساز خواهد بود.

10 راهکار افزایش مسئولیت پذیری

با تمرین و تکرار یک سری دستو العمل‌های ساده می‌توانید فردی مسئولیت پذیر شوید که مورد اطمینان سایرین است و مستعد ارتقا در جایگاه های مختلف اجتماعی و شغلی و …

مسئولیت کاری را قبول کنید که توان انجامش را دارید

افزایش مسئولیت پذیری به این معنا نیست که مسئولیت کارهای بسیاری را گردن بگیرید. در واقع قدم اول هنگام قبول مسئولیت این است که  مسئولیت کاری را قبول کنید که توان انجامش را دارید. هر قدر هم که تلاش برای انجام کاری داشته باشید اگر انجام یک کار از توان و سواد شما خارج باشد قطعا موفق به انجامش نخواهید شد و به عنوان فردی بی‌مسئولیت شناخته خواهید شد.

دقت کنید هر کاری متخصص خاص خودش را دارد ولی با این وجود برخی امور در حوزه ی کاری شما هستند اما از در سطح کاری شما نیستند برای مثال اگر شما در حوزه‌ی معماری فعال هستید و موفق ترین ساختمان شما ساختمانی مسکونی به متراژ 100 متر بوده است و یک کارفرما به شما پیشنهاد ساخت یک برج می‌دهد که نباید به خاطر طمع و جاه طلبی بپذیرید چون موفق به انجامش نخواهید شد.

استمرار داشته باشید

استمرار در بسیاری از امور اهمیت دارد که مسئولیت پذیری یکی از آن‌هاست. اگر ثابت قدم نباشید باید افزایش مسئولیت را فراموش کنید. برنامه ریزی داشته باشید برای انجام کارها تا بتوانید هدفمند و مستمر عمل کنید. در برنامه ریزی بلند پروازی نکنید و اهدافتان را به اهداف  کوچک تر تقسیم کنید

برای مثال اگر هدف شما این است که یک گرافیست حرفه‌ای شوید ابتدا برای یادگیری ابزارها برنامه ریزی کنید سپس ادیت و بعد از آن طراحی و بعد سبک‌های مختلف طراحی را یاد بگیرید و همینطور پله پله جلو بروید یا مثلا اگر دوره‌ای برای آموزش یک نرم افزار خریده‌اید سعی نکنید تمام دوره را در یک روز یا بگیرید چون اینگونه هم احتمال یادگیری شما به خاطر حجم مطالب پایین می‌آید هم اینکه فرصت تمرین و تکرار ندارید در نهایت نتیجه‌ی مطلوبی نخواهید گرفت.

به دنبال  مقصر نگردید

خیالتان راحت باشد همیشه در هر حالتی می‌توانید بسیاری مقصر پیدا کنید و ناکامی‌هایتان را گردنشان بیندازید چه به حق و چه ناحق:(

پس از این تله بیرون بیایید و مسئولیت اشتباهاتتان را گردن بگیرید. شما زمانی می‌توانید به افزایش مسئولیت پذیری فکر کنید که که پیوسته به اصلاح خود بپردازید از ناکامی‌هایتان درس بگیرید.

هنگامی که متوجه شدید ضعف شما در درس ریاضی به این خاطر است که معلم ریاضی شما نمی‌تواند خوب مطالب را انتقال دهد دو ره راه دارید یا با غیر حرفهای بودن معلمتان ضعفتان را در ریاضی توجیه کنید و کنار بکشید یا سراغ منابع و آموزش‌های دیگر بروید و خود را تقویت کنید.

هنگامی که دوست شما به خاطر ثروتی که از پدرش به ارث برده، فروشگاهی خریده و از آن درآمد خوبی دارد شما دو راه دارید؛ می‌توانید به خاطر اینکه پدرتان ثروتی برایتان به ارث نگذاشته عدم موفقیتتان در رسیدن به درآمد بالا توجیه کنید و کنار بکشید یا تلاشتان را بیشتر کنید و مسئولیت زندگی تان را بر عهده بگیرید با تلاش بیشتری ادامه دهید.

غر نزنید

با داشتن دید منفی نسبت به زندگی با مشکلات بیشتری مواجه خواهید شد. حتما با افرادی که دائما در حال شکایت از وضعیت آب و هوا ، ترافیک، گرانی، رییس و همکار و… هستند مواجه شده اید. چقدر این افراد به نظرتان موفق می‌آیند؟ آیا از عهده‌ی انجام مسئولیت هایشان بر می‌آیند یا با گله شکایت ناکامی‌هایشان را بر گردن دیگران می‌اندازند؟

متاسفانه میزان موفقیت و مسئولیت پذیری در این افراد بسیار کم است و معمولا غرغرو و شاکی شناخته می‌شوند و کمتر کسی تمایل به همکاری با آن‌ها دارد.در واقع این افراد نه تنها تلاشی برای افزایش مسئولیت پذیری ندارند بلکه مسئولیت های خود را نیز بر گردن دیگران می‌اندازند.

بهانه گیری نباشید

عواملی وجود دارند که خارج از کنترل ما هستند و این عوامل در هر شرایطی به چشم می‌خورند. در این شرایط است که تفاوت فرد بی‌مسئولیت و فرد مسئولیت پذیر مشخص میشود. یک فرد بی‌مسئولیت،- شکست و ناکامی‌اش را با این عوامل توجیه می‌کند، اما در واقع او در حال بهانه گیری است و به طور غیرمستقیم نشان می‌دهد که فرد مسئولیت پذیری نیست.

معمولا جملات این افراد با این کلمات شروع می‌شود:” می‌خواستم این کارو انجام بدم اما….”

مسئولیت کارهای خود را به گردن بگیرید! این به این معنا نیست که عوامل خارجی تاثیری روی کار شما نمی‌گذارند بلکه به معنای کنترل این عوامل است تا کارتان را به نتیجه برسانید.

صادق باشید

در راه افزایش مسئولیت پذیری اولین کسی که از نداشتن صداقت شما آسیب می‌بیند خودتان هستید. شما با این کار راه اصلاح و پیشرفت و افزایش مسئولیت پذیری را بر خورد می‌بندید. اگر اشتباهی کردید آن را بپذیری و عبرت بگیرید و تلاش کنید دیگر تکرارش نکنید. این گونه می‌توانید به پیشرفتتان در زمینه مسئولیت پذیری امیدوار باشید.

اولویت بندی وظایف برای افزایش مسئولیت پذیری

اولویت بندی وظایف برای افزایش مسئولیت پذیری

همانطور که ابتدای مقاله گفته شد از لحظهای که از خواب بیدار می‌شوید مسئولیت های شخصی و غیر شخصی بر عهده‌ی شماست پس لازم است که برای انجامشان اولویت بندی کنید. هر مسئولیت را بسته به ارزش و مدت انجامش اولویت بندی کنید تا بتوانید برای انجام همه‌ی آنها وقت بگذارید.

تله‌ی به تعویق انداختن کارها

کاری را که باید انجام دهید، انجام دهید:)

به تعویق انداختن کار به روزهای آینده تاثیری در میزان سختی کار، حجم کار و… ندارد و شما تحت هر شرایطی موظف به انجام آن کار هستید.

سعی کنید زمانتان را طوری مدیریت کنید که به تمام کارها و مسئولیت‌هایتان برسید در غیر این صورت با کلی کار عقب افتاده مواجه خواهید شد.

ثابت کنید قابل اطمینان هستید

روابط و اعتماد اهمیت بالایی در جایگاه اجتماعی، شغلی و خانوادگی شما و همچنین افزایش مسئولیت پذیری دارند پس برای جلب اعتماد و اطمینان وقت بگذارید و ثابت کنید فرد مسئولیت پذیری هستید و از عهده‌ی کارهایتان بر می‌آیید.

عاقلانه تصمیم بگیرید تا روی شما حساب کنند

تا به حال شده نگرانی بابت واکنش یا کارهای کسی در انجام کار یا هنگام حضور در جمع داشته باشید. چقدر روی این افراد حساب باز می‌کنید. هوش هیجانی و تصمیماتی که در موقعیت های مختلف می‌گیرید تاثیر مستقیمی بر میزان حساب کردن افراد روی شما دارند. تصمیمات عاقلانه و با تحلیل هم سبب موفقیت شما شده و هم جلب اعتماد دیگران به شما.

مهارت‌هایی که به دنبال افزایش مسئولیت پذیری پیدا خواهید کرد

مهارت‌هایی که به دنبال افزایش مسئولیت پذیری پیدا خواهید کرد

مسئولیت پذیری خود یک مهارت است اما به دنبال آن شما مهارت‌های دیگری نیز پیدا خواهید کرد؛

  • مهارت رهبری (leadership)
  • مهارت حل مسئله (Problem Solving)

کسانی که رهبران خوبی هستند مسئولیت های زیادی بر دوششان است که باید به درستی مدیریتشان کنند. افراد مسئولیت پذیر عملکرد خوبی در عنوان‌هایی مثل رهبری دارد همچنین به خاطر مدیریت و اولویت بندی درست مسئولیت هایشان مهارتشان در حل مسئله بالا می‌رود و می‌توانند در این موضوع حتی به افراد دیگر هم کمک کنند.

کارآمد ترین و مفید ترین نیرو ها در هر شرکت و فیلد کاری، افراد مسئولیت پذیر هستند و کارفرمایان و راسا بسیار از این افراد استقبال می‌کنند و حقوق و مزایای مناسب برایشان در نظر می‌گیرند.

 

آیا افزایش مسئولیت پذیری بر ارتقا جایگاه شغلی ما تاثیر خواهد گذاشت؟

قطعا.
افراد مسئولیت پذیر عهده دار وظایف مهم تری نسبت به سایرین می‌شوند و بیشتر به چشم می‌آیند.

برای افزایش مسئولیت پذیری نیاز است به مشاور مراجعه کنیم؟

اگر با راهکارهای عنوان شده در مقاله به نتیجه مطلوبی نرسیدید میتوانید از مشاور کمک بگیرید.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره