به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟

ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟

ازدواج به معنای اشتراک در زندگی مشترک و عشق ورزیدن به یکدیگر است و مهم ترین چیزی که زوج ها باید به آن توجه داشته باشند، مسئولیت ناشی از آن است. ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟ برای پاسخ دادن به این سوال، ابتدا باید بپرسیم سن ایده‌ال برای ازدواج چه سنی است؟ در بسیاری از کشورها حداقل سن برای ازدواج، سن قانونی است. با این حال، موسسه ملی جمعیت و تنظیم خانواده (BKKBN) مطالعه‌ای را منتشر کرده است که نشان می‌دهد 50 درصد از ازدواج‌هایی که در سنین اواخر نوجوانی و اوایل دهه 20 سالگی انجام می‌شوند، بیشتر به جدایی ختم می‌شوند.

زمان مناسب برای ازدواج چه زمانی نیست؟

زمان مناسب برای ازدواج زمانی است که می‌دانید برای ازدواج آماده هستید و پیچیدگی‌های این نوع رابطه را درک می‌کنید و برای مقابله با آن احساس آمادگی دارید.شما باید احساس آگاهی نسبت به وزن و اهمیت ازدواج به عنوان یک مفهوم و مسئولیت بزرگ داشته باشید. شما می توانید در هر سنی برای ازدواج آماده باشید. برای پاسخ به این سوال که ازدواج در سن کم خوب است یا خیر، باید بدانیم که لزوماً بهترین سن برای ازدواج وجود ندارد، اما قطعا بهترین زمان برای ازدواج وجود دارد. بهترین زمان برای ازدواج زمانی است که در شغل و زندگی شخصی خود احساس راحتی و اطمینان داشته باشید. سن مناسب ازدواج سنی است که شما با کسی که خودتان هستید، خوشحالید.

محدوده سنی ازدواج

طبق نظریه روانشناسان، برای تشکیل روابط زناشویی بلوغ جنسی برای تولید مثل تنها یکی از شرایط مورد نیاز است.در ازدواج، بلوغ فکری، اجتماعی و مسئولیت‌پذیری، توانایی ایجاد ارتباط با همسر و خانواده، قدرت حل مسائل و … از دیگر شرایط ضروری برای زندگی مشترک است. از دیدگاه عصب‌شناسی توصیه می‌شود که بهتر است برای ازدواج تا زمانی صبر کرد که رشد مغز به کمال خود رسیده باشد. این اتفاق در سن ۲۵ سالگی رخ می‌دهد.

ازدواج در سن کم

معایب ازدواج در سن کم 

ازدواج در سن کم اگرچه ناشی از عوامل مختلفی است، اما چالش های خاص خود را دارد. در ادامه به برخی از مهمترین بحران‌های ازدواج در سن کم اشاره شده است:

۱. نداشتن آمادگی ذهنی برای زندگی مستقل

ازدواج به معنای قدم گذاشتن در مرحله بعدی است، جایی که شما و شریک زندگیتان خانواده خود را بسازید. بنابراین توصیه می شود پس از ازدواج کمتر به والدین خود وابسته باشید. نه تنها از نظر مالی، بلکه استقلال روحی و شخصیتی نیز ضروری است. شما و همسرتان باید بتوانید مستقل تصمیم بگیرید. در ازدواج در سن کم به دلیل وابستگی به والدین، ممکن است زندگی مشترک با مشکلاتی از جمله دخالت اطرافیان روبرو شود.

۲. نبود درآمد ثابت

شما یا شریک زندگیتان باید برای نیازهای روزانه و همچنین برای پس انداز و سرمایه گذاری درآمد ثابتی داشته باشید. داشتن درآمد شخصی به شما کمک می کند به جای اینکه به کمک دیگران وابسته باشید، برنامه ریزی مالی خود را داشته باشید. ازدواج در سن کم به دلیل نداشتن درامد یا درامد ناکافی دو نفر، می‌تواند دچار بحران شود.

۳. عدم آگاهی از سلامت جنسی

در سنین کم و اوایل دهه بیست زندگی، آگاهی نسبت به سلامت جنسی، باروری و همچنین رضایت جنسی کم است که ممکن است در ازدواج در سن کم نیز تاثیرگذار باشد. فراموش نکنید که آمادگی ذهنی به همان اندازه مهم است.

۴. نداشتن ثبات عاطفی

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که افراد در دهه 20 زندگی خود به تعادل عاطفی نرسیده اند. مجله روابط اجتماعی و شخصی در سال 2012 نشان داد که 25 سالگی بهترین سن برای ازدواج است؛ زیرا هم مردان و هم زنان از نظر ذهنی آماده هستند. اگر تصمیم دارید زودتر از این سن ازدواج کنید، مطمئن شوید که شریک زندگی خود را به خوبی می شناسید و از مشاوره ازدواج کمک گرفته‌اید.

۵. تغییر در برنامه تحصیلی

تصمیم به ازدواج در سنین پایین به این معنی است که شما آماده ترک تحصیل یا ادامه تحصیل در کنار مسئولیت‌های زندگی مشترک هستید. اگر تصمیم به ادامه تحصیل دارید، مطمئن شوید که شما و همسرتان در مورد آن صحبت کرده‌اید، بنابراین تقسیم کارهای روزانه و همچنین برنامه فرزندان شما را آزار نمی‌دهد.

۶. خطر بالاتر سقط جنین 

زنانی که در سنین پایین باردار می شوند، به دلیل آگاهی کمتر بیشتر در معرض خطر سقط جنین هستند.

۷. عدم تفاهم

عدم تفاهم در زندگی مشترک یکی از معایب ازدواج در سن کم است. برای داشتن ازدواج موفق، سطح درک باید به قدری توسعه یابد که هر دوی شما به اندازه کافی برای درک یکدیگر و محیط خود به بلوغ رسیده باشید.

۸. مسائل مربوط به سازگاری

افرادی که در سنین کم ازدواج می‌کنند، تجربه زیادی در مورد ترجیحات شریک زندگی خود و سازگاری ندارند. سازگاری موضوعی است که با تجربه زیست افراد و سن آنها رابطه معناداری دارد.

 

ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟

مزیت ازدواج در سن کم

منظور از ازدواج در سن کم، حداقل 18 سال است نه پایین‌تر. ازدواج در سن پایین گاهی می‌تواند مزیت‌هایی داشته باشد. برای مثال می توان گفت : اختلاف سنی پدر و مادر با فرزندان کم می شود، زوجین با یکدیگر بزرگ می‌شوند و اهداف مشترک برای آینده خود دارند. می‌توانند در بسیاری از مراحل زندگی مانند درس و دانشگاه و یا کار و … به یکدیگر کمک کنند و عامل دلگرمی و تکیه گاه هم باشند. مهمترین مزیت ازدواج در سن کم این است که وقتی زوج ها جوان‌تر از حد انتظار هستند، دلیلی برای عجله در کارهای زندگی مشترک به خصوص فرزندآوری وجود ندارد. آن‌ها می‌توانند از زمان با هم بودن لذت ببرند، بدون اینکه تمرکزی روی بچه دار شدن داشته باشند.

این مقاله هم بخوانید  خیانت دوست پسر

برای ازدواج موفق فرد باید آگاهی و آمادگی مادی و معنوی را دارا باشد ، شرایط لازم برای ازدواج موفق عبارتند از:

 • هم جواری
 • تناسب سنی
 • همسانی هوش
 • هم طبقه اجتماعی و اقتصادی
 • هماهنگی ظاهری
 • مذهب
 • عقاید مشترک
 • میزان تحصیلات نزدیک به هم
 • توافق و هم سطح بودن خانواده های دو طرف
 • عواطف و احساسات دو طرفه

سعی کنید قبل از داشتن هر گونه احساس عاطفی نسبت به فرد مقابل از علایق و خواسته های او و برنامه‌های او درباره آینده و زندگی شخصی خود مطلع شوید با این کار شما دیگر مجبور نیستید از علایق و خواسته های خود برای داشتن فرد به دلیل اینکه نسبت به او احساسی دارید چشم ‌پوشی کنید بلکه می توانید برنامه‌ ریزی درستی برای رسیدن به اهداف مشترک انجام دهید.

ازدواج در سنین ۲۵ تا ۳۰ سال بسیار منطقی تر است. انسان در جوانی از زندگی متاهلی لذت بیشتری می‌برد و در سن مناسبتری صاحب فرزند میشود و زمان بیشتری برای بالا بردن کیفیت زندگی و بودن در کنار خانواده دارد. متاسفانه بعضی از اشخاص تصور می‌کنند ازدواج در سن بالا مناسب است؛ اما این تصور هم معایبی دارد. متاسفانه با بیشتر شدن سن افراد مشغله‌های کاری و فکری بیشتر می‌شود و حوصله و زمان کمتری برای بهره بردن از یک زندگی خوب را دارند و همین امر لذت زندگی مشترک را از طرفین سلب می‌ کند. این اطلاعات می تواند پاسخ شما به این سوال که ازدواج در سن کم خوب است یا خیر را به راحتی بدهد.

البته در نظر داشته باشید که در موقعیت های زیر تصمیم به ازدواج نگیرید.

 • زمانی که احساس تنهایی می کنید
 • شما فرد جذاب و خوش قیافه ای هستید این را هم خود شما و هم اطرافیان تان می‌داند برای صرفا مورد تمجید قرار گرفتن ازدواج نکنید.
 • قبل از شناخت کامل فرد برای ازدواج عجله نکنید
 • برای فرار از بحران روحی روانی تصمیم به ازدواج نگیرید

نتیجه گیری ازدواج در سن کم 

می‌توان گفت ازدواج یکی از بهترین اتفاقات زندگی هر فردی میباشد و قطعا ازدواج در هر کشور و حتی شهری با شهر دیگر تفاوت زیادی دارد و وابستگی غیرقابل انکاری با شرایط اقتصادی موجود دارد. اگر بخواهیم واقع‌بینانه درباره این موضوع صحبت کنیم بهترین سن ازدواج زمانی است که فرد توانایی کسب درآمد را داشته و بتواند زندگی خود و همسرش را از بحران مالی نجات دهد و فرد دارای استقلال مالی باشد و از همه مهمتر فرد از نظر ذهنی به بلوغ کامل فکری و عاطفی رسیده باشد حال اینکه این سن برای بعضی ها در ۲۰ سالگی است و برای برخی دیگر ۴۰سالگی. برای تصمیم گیری درباره زمان مناسب ازدواج با فرد مناسب می توانید از مشاوره ازدواج کلینیک روان آرام کمک بگیرید.

در چه موقعیت هایی نباید تصمیم به ازدواج بگیریم؟

زمانی که احساس تنهایی می کنید
شما فرد جذاب و خوش قیافه ای هستید این را هم خود شما و هم اطرافیان تان می‌داند برای صرفا مورد تمجید قرار گرفتن ازدواج نکنید.
قبل از شناخت کامل فرد برای ازدواج عجله نکنید
برای فرار از بحران روحی روانی تصمیم به ازدواج نگیرید

مزایا ازدواج در سن کم چیست؟

اختلاف سنی پدر و مادر با فرزندان کم می شود، زوجین با یکدیگر بزرگ می‌شوند و اهداف مشترک برای آینده خود را دارند. بیشتر وقت ها خوشحال هستید و علت آن این است که همسر کم سن شاداب‌تر و سرزنده‌تر است البته نمی‌خواهیم در این مطلب بگوییم که افراد با سنین بالا نشاط و شادابی ندارند اما قبول کنیم که جنب و جوش و سرزندگی در افراد جوان تر بیشتر از بقیه سنین است.

شرایط کلی ازدواج چیست؟

طبق نظریه روانشناسان، برای تشکیل روابط زناشویی بلوغ جنسی برای تولید مثل فقط یکی از شرایط لازم برای این امر از بلوغ فکری و اجتماعی مسئولیت‌پذیری، توانایی ایجاد ارتباط با همسر و خانواده او، قدرت حل مسئله و ... از دیگر شرایط لازم برای ازدواج است.

4.5/5 - (347 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

76 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ها بیشتر رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها
ساناز
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید. من 14سالمه و پسر دایی متولد 85هستش اومدن خاستگاریم از همه لحاظ خوبه ولی من نمیخوامش من آرزو و هدف دارم ولی من بله رو گفتم و ماه دیگه برای عقده میری و خوب من یک بار گفتم نه و الان میگم آره و فقط بخاطر مامانم هستش الان هم نمیتونم بگم نه خیلی سخته

دنیا
1 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالمه و با یک پسر ۲۴ازدواج کردم اون خیلی بچه دوس داره ولی من ن هنوز دوس دارم خوش بگذرونم و از جوونیم لذت ببرم اما متاسفانه حریف اون نمیشم چیکار کنم

نرگس احمدی
2 ماه قبل

سلام من یه پسر خاله دارم 20 سالشه خودمم 20 سالمه 3 ساله اسمش رو اسممه همو دوست داریم وپسر خوبیه ومن منتظر نتیجه کنکورمم از طرفی دوتس دارم از این بلاتکلیفی خارج بشم از طرفی هم دوست دارم سنم بره بالاتر ازدواج کنم چیکار کنم

hawzhin
3 ماه قبل

سلام من دختر 14 سالمه و یک خاستگار دارم 32 سالشه از هر نظر عالیه تنها مشکلم اختلاف سنیمونه الان نمیدونم چیکار کنم

نسرین
4 ماه قبل

سلام به همگی
در ازدواج سن ، تحصیلات ، تناسب وبهم خوردن خیلی مهمه . هم دونفر باهم هم خانواده ها با هم.
دوست عزیز ازدواج با فردی بالای 5 سال فاصله سنی اشتباه محضه و اینو بعدا در ایجاد مشکلات جنسی وجسمی وروحی خواهی فهمید. خانواده خیلی مهمه نگو مهم نیست

نرگس
4 ماه قبل

سلام دختر۱۷ساله هستم یک خواستگار دارم۲۳ موقعیتش خوبه وقیافه متوسطی دارن ومن همیشه دلم می خواست شوهر ایندم خوشگل باشه الان یک جورای کنار امدم با این مسئله که مهم نیست و همه تعریف میکنن در مورد این اقا پسر دودلم نمیدونم میتونم از پس زندگی برمیام یانه
لطفا راهنمایی کنین

Last edited 4 ماه قبل by نرگس
Baran
4 ماه قبل

من ۱۷ سالمه و پسرخالمم ۱۷ سالشه۵ساله همو دوس داریم میخان بیان خاستگاری چیکارکنم ب نظرتون زود نیسش

نرگس
4 ماه قبل
پاسخ به  Baran

سلام
از نظر من که خوب دخترای زیادی هستن سن کم ازدواج میکنن اشکالی نداره ولی سن پسرخیلی مهمه پسرخالتون خیلی سنش کمه یاصبر کنین بزرگتر بشن یا قیدشو بزنین بهتره

hawzhin
4 ماه قبل

14 سالمه دخترم و یک خاستگار دارم 30 سالشه و دوسش دارم نمیدونم چکار کنم

فرشته
4 ماه قبل
پاسخ به  hawzhin

عزیزم ۱۶ سال اختلاف سنی دارین. الان جوونه و خوبه ده ساله دیکه میشه یه مرد چهل ساله و تو اونموقعه ۲۵ سالته. حیفه بخدا درستو بخون شوهر میخای چیکار بزار حداقل دیپلم بگیری بعد

سارا
5 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
من ۲۱ سالمه و شخص مورد نظرم پسر ۲۲ ساله ای هست. با خانوادم درمورد ایشون و قصدشون صحبت کردم و گفتن باید بشناسیم ایشون رو و اگه ادم خوبی بود برای خواستگاری اقدام کنن. من ایشون رو یکی دوسالی هست که میشناسم..فقط بابت سن کممون مرددم

عقاید مثبت
7 ماه قبل

سلام من دختری ۱۹ ساله و دانشجوی سال اول پزشکی هستم. نامزدمم دانشجوی پزشکی ۲۲ سالشه و من از ۱۴ سالگی باهاشم یعنی خیلی همو دوست داریم. درس خوندن برام با فکرش واقعا سخته حس میکنم حواسم پرت میشه. و ما تصمیم گرفتیم ازدواج کنیم و درس بخونیم .. از نظر مالی هم اوکی هستیم. نظر شما چیه؟🤔

......
5 ماه قبل
پاسخ به  عقاید مثبت

عاقلانه فکر کن

بهار
11 ماه قبل

سلام من تازه ۲۰ سالم شده و خواستگار خوب دارم که ۲۷ سالشه و خودمم دانشگاه میرم اما هنوز به استقلال مالی نرسیدم…میترسم موقعیتای خوب رو بخاطر تحصیل از دست بدم و چندسال بعد اوضاع سخت بشه چون چندتا خواستگار خوب رو هم رد کردم و خانوادم حرف میشنون لطفا راهنمایی کنین من واقعا دودلم!! بنظرتون سنم و موقعیتم مناسبه یا صبر کنم؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
11 ماه قبل
پاسخ به  بهار

سلام دوست عزیز؛ سن یکی از ملاک ها ی ازدواج هست که در این مورد خاص مشکلی وجود نداره اما شما بایستی توجه کنید که برای ازدواج بلوغ های چندگانه (جسمی، عاطفی و فکری، جنسی و اجتماعی و…) برای هر دو نفر قابل بررسی هست که این موارد به کمک مشاوره پیش از ازدواج به خوبی انجام میشه.

Fatemeh
11 ماه قبل

سلام من ۱۵سالمه پسرخالم ۲۹سالشه و خواستگارمه از نظر مالی وضعشون خبه ولی اختلاف سنیمون زیاده من خودمم دودلم و دوس دارم به استقلال مالی خودم برسم و اون با درس خوندم مشکل داره میشه کمی راهنماییم کنید؟ واقعا نیاز دارم.

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
11 ماه قبل
پاسخ به  Fatemeh

سلام دوست عزیز؛ با توجه به سن پایین شما لازمه که با احتیاط بیشتری تصمیم گیری کنید. بستر خانوادگی و فرهنگی و شخصیتی هر دوی شما و همچنین توانایی های روانی و جسمی و انتظارات و نیازهای شما نیاز به بررسی و مطرح شدن داره. پیشنهاد میکنم جهت آگاهی و بینش بیشتر در تصمیم گیری از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید.

......
5 ماه قبل
پاسخ به  Fatemeh

بهتره تو سن کم ازدواج نکنی

مریم
5 ماه قبل
پاسخ به  Fatemeh

سلام اگه قبول کرد درس بخونی باهاش ازدواج کن حتما تو عقد نامه هم قید کن

N.m
11 ماه قبل

سلام من ۱۹ سالمه و برام خواستگار اومده که همه قبولش دارن بجز من و بابام که تنها دلیلمون کم بودن سنم هست ولی در کل آدم معقولی بنظر میاد و از لحاظ مالی هم خوبه.من قصدم اینه که درس بخونم و مستقل بودن و تجربه کنم و بعد ازدواج کنم اما خالم و مامانم و خیلی از آشناها که میشناسنش میگن پسر خوبیه و حیفه که از دستش بدی.سن موردنظر من برای ازدواج بعد از۲۳ ساله.دو روزه که ذهنم درگیره اگه کمکم کنید ممنون میشم

نرگس
4 ماه قبل
پاسخ به  N.m

سلام
به نظرم سنت برا ازدواج خوبه نه خیلی کمه نه خیلی زیاد دختر تایک زمانی خواستگار خوب داره بعد دیگه نداره اگر مشکل درسه که خیلیا هستن ازدواج کردن ولی درس هم میخونن اگر میبینن موقعیت خوبی دارن خانواده و خودشون خوبن قبول کنین

مَهَک جودی وند
1 سال قبل

سلام من ۱۵ سالم هست اصلا قصد ازدواج ندارم.
ولی مادرم اصرار داره ازدواج کنم
هر خواستگاری میاد پدرم رد میکنه مادرم عصبی میشه
چیکار کنم مامانم دست از سرم برداره؟

Last edited 1 سال قبل by مَهَک جودی وند
......
5 ماه قبل

بهتره تو و مامانت برین پیش مشاور

ایمان
1 سال قبل

سلام خسته نباشید
من ۲۱ سال سن دارم و با دختری که ۲ سال از من بزرگتر هست اشنا شدم
۲ سال باهم در مرحله اشنایی بودیم و هردویمان کار میکنی و شاغل هستیم و درامد داریم ولی چیزی که بدیهی هست اینه که کار ثابت و استخدامی امکان ندارد چون سربازی را ۲ سال دیگر باید طی کنم
به نظر شما برای ازدواج و در مرحله اشنایی ۲ خانواده و گذاشتن اسم روی همدیگر کار صحیحی هست؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  ایمان

سلام دوست عزیز؛ باید بررسی کنید که آیا شرایط ازدواج و یا حداقل آمادگی ها و امکانات و مهارتهای زندگی و توانمندی های لازم در دو طرف وجود داره یا خیر.

سنبات
1 سال قبل
پاسخ به  ایمان

بله

فتانه
1 سال قبل

سلام من ۱۵ سالمه و یه پسر ۲۶ ساله رو میخوام یکم دعوامون میشه باید چیکار کنم ک رابطه مون پایدار باشه. چون مجازیه رابطمون میگه نمی‌خوام ط ناراحت شی برا همین یکم ازم دوری میکنه میدونم ک دوسم داره

سامان
1 سال قبل
پاسخ به  فتانه

اصلاتومیدونی رابطه چیه؟عشق چیه؟دوست داشتن چیه؟تواین سن حالاحالاهابایدبرنامه کودک نگاه کنی.پسر26ساله یه همدم وهمراه وهمسرمیخواد واسه زندگی .دختربچه نمیخواد که باش بچه بازی کنه.برو درس ومشقتو بخون.وفعلابه این چیزا فکرنکن

......
5 ماه قبل
پاسخ به  سامان

👍

......
5 ماه قبل
پاسخ به  فتانه

بهتره در سن کم ازدواج نکنی و به رابطه مجازی دل خوش نباشی مجازی عاقبت خوبی نداره

حسین محمدپور
1 سال قبل

سلام
من یه پسر ۲۰ ساله ام و یه دختری تو زندگیم هس ۱۶ سالشه و قراره تا سه یا چهار ماهه آینده با هم ازدواج کنیم من برنامه ریزی هایه کافیو واس تشکیل زندگی انجام دادم و خواستم نظر شمارو بدونم ک سنمون به ازدواج میخوره یا نه .با تشکر

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل

سلام دوست عزیز؛ این مساله رو به کمک مشاوره پیش از ازدواج بررسی کنید.

...
1 سال قبل

سلام،سن شما شاید خوب باشه ولی دختره سن کمی داره

......
5 ماه قبل

خیر چون دختر یا ۱ یا ۲ سال باید از شما کوچک باشد سن کم در ازدواج باعث جدایی می‌شود چون ثبات عاطفی هنوز رشد نکرده و همه از ۱ تا ۱۸ کودک هستن

آیدا
1 سال قبل

سلام
12 سالمه و پسری 18 سالشه 1 سال دیگه میخواد بیاد خواستگاری
بنظر من سنم برا این کار کمه ولی خب خواستم نظر شما رو هم بپرسم
ایا خواستگاری در سن 13 سالگی اشکالی داره یا خیر؟

Last edited 1 سال قبل by آیدا
پرهام
1 سال قبل
پاسخ به  آیدا

تو دهنت هنوز بو شیر میده

......
5 ماه قبل
پاسخ به  آیدا

بله اشکال دارد

آیدا
1 سال قبل

سلام
من دختری 12 سالم و پسری 18 سالشه 1سال دیگه بیاد خواستگاری بنظر خودم برای اینکارا سنم خیلی کمه ولی خواستم نظر شمارو هم بپرسم
بنظر شما اشکالی داره که تو سن 13 سالگی خواستگاری کنی؟

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  آیدا

سلام دوست عزیز؛ فقط صرف خواستگاری کردن، بسته به فرهنگ هر خانواده و هر شهری ممکنه خیلی اشکالی نداشته باشه ولی بعدش چی میخواد بشه؟ ایا هدف از خواستگاری ازدواج هست؟ ازدواج یک دختر 13 ساله و پسر 19 ساله؟!چقدر هر دوتون نسبت به این تحول چند بُعدی آگاهی دارین؟ از مسیولیتهایی که زندگی به دوشتون میگذاره آگاهین؟ مهارتها و آگاهی های لازم رو کسب کردین؟ به اندازه کافی به بلوغ عاطفی و فردی و اجتماعی رسیدین؟ زمان مواجهه با بحران های معمول زندگی، مهارت حل مساله رو دارید؟ چون شما با ازدواج در واقع تبدیل به خانواده مستقل میشید که باید توانایی به عهده گرفتن مسئولیتهای خودتون رو داشته باشید. چقدر به این مهارتها و توانمندی ها تجهیز هستین؟ و سوال دیگه؛ “خواستگاری” یک امید واهی و غیرواقعی و جواز برقراری ارتباط با کم رنگ کردن نگرانی های نوجوانی نیست که به تازگی وارد مرحله ای از رشد اجتماعی خودش،میشه و طبیعتا به جنس مخالف گرایش پیدا میکنه و نگران هم هست؟ امید به خواستگاری، اون حجم نگرانی (ناشی از آگاهی نداشتن از دوران جدید رشد رو) از اینده رو کم میکنه؟ یا فقط توجه رو از این مساله برمیداره و نادیده میگیره؟

Meysam
1 سال قبل

سلام۳۲سالمه بادختری۱۴ اشنا شدم ازهم خوشمون اومده اختلاف سنیمون زیاده ازدواج ما درسته یاغلط

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  Meysam

سلام دوست عزیز؛ برای ارزیابی کامل همه جوانب، با توجه به این مساله ای که برای خودتون هم ایجاد نگرانی کرده ، حتما قبل از ازدواج از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید تا بتونید بهترین تصمیم و انتخاب رو داشته باشید.

مریم
10 ماه قبل
پاسخ به  Meysam

خیلی اختلاف سنی دارید اصلا باهم سن خودتون ازدواج کنید

......
5 ماه قبل
پاسخ به  Meysam

غلط عمو چند روز دیگه تو اول پیری هستی اون اول جوونی🤦🏻

Meysam
1 سال قبل

سلام من پسری ۳۲ساله هستم بادختر۱۴ساله اشنا شدم ازهم خوشمون اومده فقط تفاوت سنیمون خیلی زیاده لطفا راهنمایم کنینین

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  Meysam

سلام دوست عزیز؛ برای ارزیابی کامل همه جوانب، با توجه به این مساله ای که برای خودتون هم ایجاد نگرانی کرده ، حتما قبل از ازدواج از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید تا بتونید بهترین تصمیم و انتخاب رو داشته باشید.

حامد
11 ماه قبل
پاسخ به  Meysam

۱۸سال تفاوت سنی دیگه خیلی زیاده معمولا نرمالش بین ۳تا ۷ ساله

مهدیه
1 سال قبل

سلام من 17 سالمه و برام دیشب یه خاستگار اومده که 20 و خورده ای سالشه، وضع مالیشونم خیلی خوبه و کلا اخلاق و اینا رو بگم که موقعیتش خوبه، با درس خوندنمم مشکلی ندارن اما خب من سنم کمه میترسم از حرف دیگران مثلا حرف فامیلای پدریم که چرا تو این سن و فلان حرفا
خجالت میکشم یجورایی خواسته خودمم اینطوریه که از یه طرف میخوام یکی و داشته باشم از طرف دیگه هم میترسم پشیمون بشم :<

منصوره فرهادی (کارشناس تیم محتوای روان آرام)
1 سال قبل
پاسخ به  مهدیه

سلام دوست عزیز؛ برای بررسی دقیقتر همه جوانب برای ازدواج،حتما از مشاوره پیش از ازدواج کمک بگیرید.

علیرضا روانخواه
10 ماه قبل
پاسخ به  مهدیه

نه اگه خونه داره کار داره برو ازدواج کن

آرزو
1 سال قبل

سلام اسم من آرزو واسم خواستگار اومده همه خانوادم راضی ان ۱۴سالمه نمی دونم چیکار کنم امشب میخوان بیان ممنون میشم اگه راهنمایی بکنید

شکوفه بهشت عالم
1 سال قبل

سلام من دختری 14ساله ای هستم ک خواستگاری دارم ک همه قبولش دارن من خودمم قبولش دارم
اما فکر میکنم در این سن کم مشکلی برای ب دنیا اوردن فرزند خواهم داشت
ایا خوبه ازدواج کنم الان یا ن؟؟؟؟

زهرا
1 سال قبل

خوبه اما یکم برای عروسی طول بدین که دیر بچه داره بشین.وتااونموقع دیگه .واس خودت خانم بالقی شدی

ناشناس
11 ماه قبل

منم 14 سالمه خیلی احساس تنهایی‌می‌کنم خیلی نیاز به همدم دارم خیلی‌دوست‌دارم‌ازدواج‌کنم😔🤦ولی‌میترسم‌بعدأ‌ ضربه‌بخورم و پشیمون‌بشم

زهرا
9 ماه قبل
پاسخ به  ناشناس

به خدا توکل کن

......
5 ماه قبل

سنت کمه عزیزم

افشین
2 سال قبل

سلام بنده پسر هیجده ساله ای هستم که به تازگی سال اخر دبیرستانم رو تموم کردم و حس تنهایی دارم به علت تک فرزندی و دوست دارم که مستقل شم و ازدواج کنم چون دیگه میخام از پدر و مادرم جدا شم ولی خانواده با این موضوع مخالفن و حرفای کلیشه ای که بقیه خانواده ها میگن رو میزنن که باید اول درسم رو تموم کنم و کار پیدا کنم و …. ممنون میشم نظرتون رو بگید و راهنمایی کنید

زهرا
1 سال قبل
پاسخ به  افشین

سن یه عدد ادم باید فکرش خ.ب وپاک باشه. وحوصله داشته باشه. بنظر من اگه میخوای ازدواج کنی همخودت خوشبت بشی وهامون شخصی روکه باهاش ازدواج میکنی یه شغول داشته باشی. و دیگه از اون طریق میتونی خونه .وسایل ماشین… بخری. وزن زندگیت باید درکت کنه

جهان
1 سال قبل
پاسخ به  افشین

سلام.اگر فقط بخاطرمستقل بودن میخواهی ازدواج کنی.دلیلت کافی نیست.بایداستقلال مالی.مسکن داشته باشی.چون اگه به مشکل برخوردی.بتوانی ازپس آن بیایی.شرایط خودت رادرنظربگیراگه این مشکلات نداری.باآگاهی کامل نسبت به ازدواج اقدام کن این رادرنظربگیروقتی متاهل شدی نسبت به همسرت مسولیت بیشتری داری وبیشتربرای خانواده وقت بگذاری.موفق باشی

......
5 ماه قبل
پاسخ به  افشین

بله خانواده درست میگن

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره