به راحتی وقت مشاوره بگیرید

همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.

ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟

ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟

ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟

ازدواج

ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟ یکی از قوانین خلقت است که از ابتدای آفرینش انسان و موجودات زنده وجود دارد. و به تابعیت این امر دو نفر با جنس های مخالف زن و مرد در انسان و نر و ماده در حیوانات ادامه زندگی خود را با یکدیگر شریک می‌شوند و به طور شرعی و قانونی تصمیم ‌به تشکیل خانواده میگیرند. اما همچنان با تفاوت در فرهنگ و مذهب جوامع مختلف تعریف افراد از ازدواج نیز متفاوت است. اما کلیات این امر عهد و پیمان دو نفر برای شروع زندگی جدید به طور شرعی و احساسی است. که این امر نقش بسیار مهمی در حفظ حیات و تمدن دارد.

محدوده سنی ازدواج

ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟ سوالی که امروزه بسیاری از افراد را در جامعه به خود درگیر کرده، درست است که ازدواج مهم است اما پایدار ماندن این رابطه از تشکیل آن هم مهم‌تر است. در قرآن کریم حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۲ سالگی و برای پسران ۱۴ سالگی است، دقیقا سن بلوغ دختران و پسران. اما امروزه با پیشرفت جهان و امکانات و بهبود شرایط زندگی نسبت به گذشته، معیار جوانان برای تشکیل خانواده بسیار فرق کرده است و سوال مهم این است که آیا فقط رسیدن به سن بلوغ برای ازدواج کافی است؟ جواب این سوال کاملاً مشخص است، خیر.

طبق نظریه روانشناسان، برای تشکیل روابط زناشویی بلوغ جنسی برای تولید مثل فقط یکی از شرایط لازم برای این امر از بلوغ فکری و اجتماعی مسئولیت‌پذیری، توانایی ایجاد ارتباط با همسر و خانواده او، قدرت حل مسئله و … از دیگر شرایط لازم برای ازدواج است. امروز روز، نمی‌توان برای ازدواج سن دقیق را مشخص کرد. چرا که ممکن است بر حسب اوضاع و موقعیت زندگی فردی در ۲۰ سالگی به بلوغ فکری برسد و فردی دیگر در ۲۵ سالگی.

موقعیت مناسب برای ازدواج

می‌دانیم که برای شروع یک زندگی جدید بین دختر و پسر امکاناتی لازم است و تهیه آن به عهده پسر می باشد. نمی‌توان گفت چون فردی ۲۷ سال دارد و مسئولیت پذیر و بالغ است حتماً باید ازدواج کند چرا که او باید ابتدا زمینه این ازدواج را فراهم کند. اعم از : شغل مناسب، تهیه مسکن و … هر چند با توجه به شرایط اقتصادی کشور انتظارات طرفین باید به حداقل برسد تا بتوانند زندگی نوپای خود را اداره کنند.

منظور از ازدوج در سن کم خوب است یا خیر؟

ازدواج در سن کم شکل‌های متفاوتی دارد ، مانند ازدواج دو فرد با سن پایین یا ازدواج دختری با مردی که اختلاف سنی بیش از ۱۵ سال را دارند منظور از ازدواج در سن کم، ازدواج بین 16 تا 20 سال است که از دلایل قبول کردن این نوع ازدواج‌ها در خانواده‌ها می‌توان به : عشق، اصرار خانواده، نیاز مالی، ثروت و … اشاره کرد.

مشکلاتی که برای دختران و پسران بعد از ازدواج در سن پایین به وجود می اید.

در برخی از خانواده‌ها از زمان‌های قدیم ازدواج در سن کم رواج داشته است در این ازدواج ها چون خانواده ها صرفاً به فرزندآوری و عروس و داماد دار شدن توجه دارند و غافل از این هستند که دختر و پسر به رشد فکری لازم برای زندگی مشترک نرسیده اند. و همین امر سبب بروز اختلاف در زندگی مشترک می شود که سوال ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟ را مطرح می کند.

از سوی دیگر خانواده ها اصرار به بارداری و فرزند دار شدن تازه عروس دارند که به دلیل کامل نشدن بلوغ جسمی و جنسی زوجین موجب مرده زایی و یا بارداری تحت مراقبت می‌شود که اغلب باعث عقب‌ماندگی فرزند میشود.

از دیگر مشکلات موجود برای زوجین کم سن وابستگی و دلبستگی آنها به والدین است که همین وابستگی باعث می‌شود تا والدین در امور زندگی آنها دخالت کنند و بعد با گذشت زمان اداره امور خانه و خانواده از کنترل آنها خارج شود. افرادی که در سن کم ازدواج می‌کنند بعدها در جمع همسالان خود احساس سر افکندگی می کنند چرا که تصور می‌کنند از دوران جوانی و مجردی خود بهره کافی نبردند.

همه این مشکلات سرانجام موجب نارضایتی آنها از زندگی و دلسردی از رابطه زناشویی می شود.حال تصور کنید تمامی این اختلاف ها و نارضایتی ها موجب میشود تا فرد احساس ضعف و شکست در زندگی و هدف خود یعنی ازدواج موفق داشته باشد که از او، شخصی کمال گرا می سازد و این صفت کمال گرایی باعث ناامیدی و افسردگی فرد میشود.

او را از تلاش برای ساختن زندگی بهتر بازمیدارد. در این زمان است که شروع به قیاس کردن زندگی خود میکند و شاکی است که چرا زندگی کامل و بی عیب و نقصی ندارد؟چرا همسر او بی نقص و بی عیب نیست؟ چه از نظر مالی و چه از نظر ظاهری و فرهنگی و … و اینجاست که از ازدواج خود پشیمان میشود و چه بسا موجب کمال گرایی فرزندان نیز هم بشود و ماحصل این ازدواج چیزی جز طلاق عاطفی نمیشود و همین جدایی احساسی و عاطفی زن و شوهر به تدریج به طلاق ان دو ختم می شود و یا حتی باعث خیانت یکی از طرفین شود، از این رو است که برخی به راحتی می توانند به سوال ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟ به راحتی پاسخ دهند.

درست است که برای داشتن زندگی خوب عشق و احساس قلبی شرط لازم است اما کافی نیست، برای انتخاب های مهم زندگی از جمله ازدواج که سرنوشت انسان را دچار تغییر و تحول می‌کند احساس را مقدم بر عقل دانست بلکه باید از روی عقل و منطق تصمیم گرفت و احساس را در کنار آن در نظر داشت.

مزیت ازدواج در سن کم

منظور از ازدواج در سن پایین حداقل 18 سال است نه پایین تر. ازدواج در سن پایین مزیت های مخصوص به خودش را دارد. برای مثال می توان گفت : اختلاف سنی پدر و مادر با فرزندان کم می شود، زوجین با یکدیگر بزرگ می‌شوند و اهداف مشترک برای آینده خود را دارند. بیشتر وقت ها خوشحال هستید و علت آن این است که همسر کم سن شاداب تر و سرزنده تر است البته نمی‌خواهیم در این مطلب بگوییم که افراد با سنین بالا نشاط و شادابی ندارند اما قبول کنیم که جنب و جوش و سرزندگی در افراد جوان تر بیشتر از بقیه سنین است.

می توانید در بسیاری از مراحل زندگی مانند درس و دانشگاه و یا کار و … به یکدیگر کمک کنید و عامل دلگرمی و تکیه گاه هم باشید . هنگامی که شما در سنین پایین ازدواج می کنید موقعیت های بسیاری را برای جشن گرفتن و شادی پیدا می کنید و همین موقعیت ها سبب استحکام و پایداری رابطه شما می شود.

برای ازدواج موفق فرد باید آگاهی و آمادگی مادی و معنوی را دارا باشد ، شرایط لازم برای ازدواج موفق عبارتند از:

 • هم جواری
 • تناسب سنی
 • همسانی هوش
 • هم طبقه اجتماعی و اقتصادی
 • هماهنگی ظاهری
 • مذهب
 • عقاید مشترک
 • میزان تحصیلات نزدیک به هم
 • توافق و هم سطح بودن خانواده های دو طرف
 • عواطف و احساسات دو طرفه

سعی کنید قبل از داشتن هر گونه احساس عاطفی نسبت به فرد مقابل از علایق و خواسته های او و برنامه‌های او درباره آینده و زندگی شخصی خود مطلع شوید با این کار شما دیگر مجبور نیستید از علایق و خواسته های خود برای داشتن فرد به دلیل اینکه نسبت به او احساسی دارید چشم ‌پوشی کنید بلکه می توانید برنامه‌ ریزی درستی برای رسیدن به اهداف مشترک انجام دهید.

ازدواج در سن جوانی یعنی ما بین ۲۰ تا ۳۰ سال بسیار منطقی تر است و انسان در جوانی از زندگی متاهلی لذت می‌برد و در سنین مناسب صاحب فرزند میشود و حوصله بیشتری برای زندگی و بودن کنار خانواده دارد متاسفانه بعضی از اشخاص تصور می‌کنند ازدواج در سن بالا مناسب است اما این تصور هم معایبی دارد متاسفانه با بیشتر شدن سن افراد مشغله‌های کاری و فکری بیشتر می‌شود و حوصله و زمان کمتری برای بهره بردن از یک زندگی خوب را دارند و همین امر لذت زندگی مشترک را از طرفین سلب می‌ کند. این اطلاعات می تواند پاسخ شما به ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟ را به راحتی بدهد.

البته در نظر داشته باشید که در موقعیت های زیر تصمیم به ازدواج نگیرید.

 • زمانی که احساس تنهایی می کنید
 • شما فرد جذاب و خوش قیافه ای هستید این را هم خود شما و هم اطرافیان تان می داند برای صرفا مورد تمجید قرار گرفتن ازدواج نکنید.
 • قبل از شناخت کامل فرد برای ازدواج عجله نکنید
 • برای فرار از بحران روحی روانی تصمیم به ازدواج نگیرید

نتیجه گیری ازدواج در سن کم خوب است یا خیر؟

می‌توان گفت ازدواج یکی از بهترین اتفاقات زندگی هر فردی میباشد و قطعا ازدواج در هر کشور و حتی شهری با شهر دیگر تفاوت زیادی دارد و وابستگی غیرقابل انکاری با شرایط اقتصادی موجود دارد. اگر بخواهیم واقع‌بینانه درباره این موضوع صحبت کنیم بهترین سن ازدواج زمانی است که فرد توانایی کسب درآمد را داشته و بتواند زندگی خود و همسرش را از بحران مالی نجات دهد و فرد دارای استقلال مالی باشد، که بیشتر برای آقایان صدق می کند و از همه مهمتر فرد از نظر ذهنی به بلوغ کامل فکری و عاطفی رسیده باشد حال اینکه این سن برای بعضی ها در ۲۰ سالگی است و برای برخی دیگر ۴۰سالگی. برای تصمیم گیری درباره زمان مناسب ازدواج با فرد مناسب می توانید از مشاوره ازدواج کلینیک روان آرام کمک بگیرید.

تماس با ما نوبت دهی سریع