به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
آیا همه افراد باید ازدواج کنند

آیا همه افراد باید ازدواج کنند؟

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از افرادی که در سن ازدواج هستند و یا از زمان ازدواج شان گذشته است را درگیر کند این است که: « آیا همه افراد باید ازدواج کنند؟ »

برای پاسخ دادن به این سوال باید عوامل مختلفی که باعث می شود افراد ازدواج کنند را بررسی کنیم. باید بدانیم که چه چیزهایی باعث می شود که ما به فکر ازدواج بیفتیم. چه عواملی ممکن است ما را از ازدواج کردن دور کنند و آیا همه افراد باید ازدواج کنند و این موضوع ضروری است؟

در ادامه می خواهیم به بررسی جنبه های مثبت ازدواج بپردازیم تا متوجه شوید که آیا همه افراد باید ازدواج کنند یا بدون ازدواج کردن هم می توان یک زندگی معمولی و سالم داشت؟

 

برای ازدواج باید چه شرایطی داشته باشیم؟

بسیاری از ما وقتی که به ازدواج نگاه می کنیم و می خواهیم برای آن آماده شویم، با چالش های زیادی مواجه می شویم. ازدواج کردن و تشکیل خانواده به آمادگی در زمینه های مختلف نیاز دارد.

هر کسی برای این که ازدواج کند و برای خودش زندگی مستقلی تشکیل بدهد، باید شرایط مناسبی در زمینه های روحی، روانی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشد. یکی از عواملی که باعث می شود تعداد زیادی از ازدواج های سال های اخیر با شکست مواجه شود و به طلاق منجر شود این است که افراد آمادگی لازم برای ازدواج را ندارند.

ممکن است در اطراف تان افرادی را ببینید که در شرایط سخت اقتصادی ازدواج کرده اند و توانسته اند زندگی شان را با کمک همدیگر بسازند. شما اگر قصد ازدواج دارید باید با خودتان رو راست باشید.

باید بدانید که ازدواج و تشکیل زندگی در شرایط امروز، با توصیف هایی که از اطرفیان و کسانی که مسن تر هستند کاملا متفاوت است. سریع شدن زندگی و تغییرات وضعیت جامعه، معیارهای ازدواج را نسبت به شرایطی که در گذشته بوده است، تغییر داده است.

زمانی که از خودتان می پرسید: « آیا همه افراد باید ازدواج کنند ؟» در واقع دارید شرایط خودتان را می سنجید. پرسیدن این سوال به شما کمک می کند تا با موضوع بهتر مواجه شوید و شرایط را بهتر درک کنید.

 

ازدواج چه سودهایی دارد؟

در اسلام و سایر ادیان الهی به مسئله ازدواج به عنوان یک مسئله جدی پرداخته شده است و خانواده یک نهاد مقدس شناخته می شود. به همین خاطر در دین به همه افراد توصیه می کنند که ازدواج کنند. در دین اسلام، از ازدواج به عنوان کامل کننده دین یاد می شود و افرادی که ازدواج کرده اند را از نظر تقرب الهی بالاتر می داند.

هم چنین ازدواج باعث آرامش روانی زن و مرد می شود. یکی از هدف های دیگر ازدواج ارضای میل جنسی است. ازدواج کردن و برقراری رابطه با همسر، مناسب ترین راهی است که از نظر شرعی و اخلاقی برای رفع این نیاز توصیه شده است.

فواید ازدواج

مشاوره های روانشناسی که وجود دارد می تواند بسیار کمک کننده باشد. در جلسات مشاوره، روانشناس با شما در مورد مسائل مختلف صحبت می کند و کمک می کند تا با شرایطی که دارید بهتر آشنا شوید. در طول این جلسات احتمالا به این نتیجه خواهید رسید که آیا همه افراد باید ازدواج کنند یا خیر.

این مقاله هم بخوانید  نشانه های مرد فریبکار

پیشنهاد می کنم در این مورد مقاله روانشناسی قبل از ازدواج را حتما مصالعه کنید تا به پاسخ بسیاری از پرسش هایتان در مورد روانشناسی قبل از ازدواج برسید.

در ادامه به چند مورد از فواید ازدواج می پردازیم که به شما کمک می کند تصمیم بهتری در مورد آینده تان بگیرید و پاسخ مناسب تری برای سوال آیا همه افراد باید ازدواج کنند پیدا کنید:

 

1- کم شدن استرس

نتایج تحقیقات مختلف نشان می دهد افرادی که ازدواج کرده اند و زندگی مشترک را تجربه می کنند نسبت به افرادی که مجرد هستند، استرس کمتری را تجربه می کنند. (Marriage Rights and Benefits)

هر کدام از ما به دلیل شرایط مختلف اقتصادی، شغلی و اجتماعی ممکن است روزانه با عوامل زیادی رو به رو شویم که استرس مان را افزایش می دهد. داشتن یک همسر خوب که بتوانید در همه جنبه های زندگی با او صحبت کنید و مسائل و مشکلات تان را با در میان بگذارید، از استرس شما می کاهد.

اما با این حال ممکن است گاهی اتفاق بیفتد که در شرایط استرس زایی قرار نداشته باشیم اما هم چنان با اضطراب دست و پنجه نرم کنیم. پیشنهاد می کنم در این مورد حتما مقاله چرا بی دلیل استرس دارم را مطالعه کنید تا بتوانید بهتر از قبل با این موضوع رو به رو شوید.

کم شدن استرس

2- پیدا کردن ثبات در زندگی

ازدواج کردن باعث می شود تا شما بتوانید بسیار راحت تر از گذشته برای زندگی تان تصمیم بگیرید. به همین دلیل است که تصمیم گرفتن برای ازدواج جزو مهم ترین تصمیم هایی است که هر فرد در طول زندگی اش می گیرد.

ازدواج باعث می شود که شما مسئولیت بزرگی در زندگی تان را بپذیرید. به همین خاطر است که پس از ازدواج یاد می گیرید که بتوانید رفتار مناسب تری در مورد وضعیت های مختلف زندگی تان بگیرید و بهتر و عاقلانه تر با موارد مختلف زندگی رو به رو شوید.

در چنین مواردی نقش یک مشاور خوب بسیار حیاتی به نظر می رسد. مشاور کمک می کند که شما بتوانید شناخت بسیار خوبی از خودتان پیدا کنید. داشتن شناخت کافی به شما کمک می کند که شرایط تان را بهتر درک کنید و با تصمیم هایی که می خواهید برای آینده بگیرید راحت تر از قبل مواجه شوید. به همین علت، یک مشاور با تجربه و با سواد می تواند به شما کمک کند که ازدواج موفقی را تجربه کنید.

 

نتیجه گیری:

این که مدام از خودتان می پرسید: « آیا همه افراد باید ازدواج کنند ؟» می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. همه ما دوست داریم که بهترین شرایط را در زندگی تجربه کنیم و زندگی راحت و بدون دردسری داشته باشیم.

در چنین وضعیتی کسی نیست که نخواهد برای بهتر شدن زندگی‌اش تلاش کند. اما این که این بهتر شدن زندگی حتما با ازدواج کردن میسر می شود، بحث جداگانه ای است که به روحیه هر فرد و خواسته هایش از زندگی مربوط می شود.

 

منابع:

www.nolo.com

www.thelist.com

4.6/5 - (393 امتیاز)
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره