به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
آیا ازدواج نکردن درست است؟

آیا ازدواج نکردن درست است؟

آیا ازدواج نکردن درست است؟

یکی از سوالاتی که برای اغلب افراد پیش می آید این است که آیا باید حتما ازدواج کرد؟ یا خیر؟ آیا ازدواج نکردن درست است؟ یا نیاز است که طبق سنت خانواده ای را تشکیل داد؟

می دانیم که ازدواج و تشکیل خانواده نمی تواند دلیل اصلی و قطعی برای خوشبختی افراد باشد و نمی توان گفت افرادی که ازدواج کرده اند از افراد مجرد خوشبخت تر یا افراد مجرد از متاهلین شادتر و خوشبخت تر هستند..

چه بسا قصد داریم در راستای سوال آیا ازدواج نکردن درست است؟ به توضیحاتی بپردازیم که خوب است به آن ها توجه کنید.

ازدواج کنم یا خیر؟

می دانیم که هر یک از افراد با توجه به نوع دیدگاه خود در زندگی تصمیم گیری می کنند ممکن است برخی به ازدواج علاقه مند بوده و دوست داشته باشند خانواده ای را تشکیل دهند در صورتی که برخی ترجیح می دهند به تنهایی زندگی کرده و در زندگی شان پیشرفت کنند.

لذا این نکته در راستای پاسخ به سوال آیا ازدواج نکردن اشتباه است؟ مهم است که نمی توان گفت که مجرد بودن نسبت به تاهل مزیت محسوب می شود و بالعکس..چه بسا هر یک از افراد با توجه به شرایطی که دارند تصمیم گیری می کنند.بنابراین نمی توان ازدواج نکردن را خوب یا بد دانست.

آیا ازدواج نکردن درست است؟

علل ازدواج نکردن چیست؟

علل زیادی می تواند سبب گردد که افراد با سوال آیا ازدواج نکردن درست است؟ رو به رو شده و بین تصمیم گیری برای ازدواج کردن یا ازدواج نکردن نیز مردد شوند.

چه بسا از جمله برخی علل عبارتند از:

 • احساس عدم آزادی
 • عدم مسئولیت پذیری
 • وابستگی به والدین
 • عدم امکان مهیا کردن شرایط ازدواج
 • عدم علاقه به جنس مخالف
 • عدم استقلال
 • نداشتن شغل مناسب در مردان
 • و..

اهمیت به انتخاب فردی

می دانیم که هر یک از افراد در زندگی شان حق انتخاب دارند و می توانند با توجه به نوع نیاز و توقعات خویش و علاقمندی هایشان در خصوص تشکیل زندگی مشترک یا مجرد ماندن نیز تصمیمات متفاوتی را اتخاذ کنند.

چه بسا سوال آیا ازدواج نکردن درست است؟ می تواند برای افرادی که یکبار تجربه زندگی مشترک را داشته اند اما همسرشان فوت شده یا از وی جدا شده اند نیز ایجاد گردد.برخی ممکن است تصمیم بگیرند بار دیگر ازدواج کنند و برخی تنهایی را انتخاب کرده و علاقه ای به شروع زندگی مشترک با فردی دیگر ندارند.

آیا ازدواج نکردن در جوانی درست است؟ یا خیر؟

بسیار مهم است که بیان داریم سن ازدواج برای هر یک از افراد متفاوت است چرا که دختر و پسری که تصمیم به ازدواج دارند نیز باید دارای بلوغ عاطفی بوده و توانایی شروع زندگی مشترک و تشکیل خانواده را داشته و از مسئولیت های خود در قبال همسر و زندگی مشترکشان آگاه بوده و حاضر به انجام این وظایف باشد.

چه بسا یکی از وظایف مهم هر زن و مردی در زندگی مشترک متعهد بودن می باشد، به همین سبب نیازاست ایشان ابتدا توانایی تعهد و وفاداری را در خود تقویت نموده و آماده متعهد بودن به یک نفر را برای همیشه باشند.

زندگی مشترک سرگرمی نبوده و باید برای شروع آن از لحاظ روحی و عقلانی و..به طور کامل آماده بود.

در پاسخ به سوال آیا ازدواج نکردن اشتباه است؟ یا آیا ازدواج در سن جوانی غلط است یا خیر؟ نیاز است که افراد به میزان بلوغ عقلانی و عاطفی شان توجه کرده و خود را با دیگران مقایسه نکنند.

ممکن است فردی در سن 28 سالگی به راحتی بتواند امورات یک زندگی را بر عهده بگیرد ولیکن فردی در سن 40 سالگی همچنان نمی تواند استقلال لازم یا تعهد به همسرش را از خود داشته باشد.

ازدواج برای فرار از تنهایی

متاسفانه یکی از رایج ترین موضوعاتی که سبب گردیده است برخی افراد از ازدواج کردن صرف نظر کنند نیز این است که اغلب با این موضوع مواجه می شوند که همسرشان تنها برای پر کردن اوقات تنهایی خود تصمیم به ازدواج گرفته است.

چه بسا مهم است که افراد ابتدا از درون خوشحال بوده و خودشان را دوست داشته باشند و سپس ازدواج کنند چرا که اگر افراد در تنهایی شان خوشحال نباشند نمی توانند با فردی دیگر این خوشحالی را برای همیشه داشته باشند یا میزان علاقه فرد به شخص نیز زیاد نبوده و یا ممکن است به حدی نباشد که خود را موظف به متعهد بودن به طرف مقابل بداند.

بنابراین اگر در تنهایی تان خوشحال نیستید و نمی توانید از آن لذت ببرید بهتر است برای ازدواج کردن عجله نکنید و یا در صورتی که در این شرایط قرار دارید نیاز نیست که از ازدواج کردن صرف نظر کنید تنها کافیست در جلسات مشاوره فردی حضور یابید.

به همین سبب در راستای اشاره به توضیحاتی در خصوص سوال آیا ازدواج نکردن درست است؟ نیز خوب است که ابتدا به شخصیت خود، نیازها و علاقمندی های خویش و موقعیت های زندگی خود توجه کنیم.

آیا ازدواج نکردن درست است؟

ازدواج نکردن با گناه برابر است؟

ما به این سوال از دیدگاه دینی پاسخ نمی دهیم ولیکن باید بیان داریم ازدواج راهی است که زن و مرد به واسطه آن می توانند برخی نیازهای خود اعم از جنسی و عاطفی را با شریک عاطفی شان ارضاء کنند و بدین سبب به آرامش خاطر دست یابند.

در اغلب مواقع زمانی که افراد نتوانند به این امر دست یابند تصمیم به انجام اموراتی مثل خودارضایی، تماشای فیلم های پورن، تعدد روابط جنسی خارج از چهارچوب و..می گیرند که فارغ از بحث گناه نیز این عوامل می توانند سبب آسیب های روحی و روانی حتی جسمی شده و روابط شخصی و اجتماعی افراد را مختل سازد.

فرضا افسردگی، کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس، خشم و پرخاشگری و…

در مقوله آیا ازدواج نکردن درست است؟ نیز بهتر است افراد جهت تصمیم گیری بهتر با روانشناس در جلسات مشاوره فردی صحبت کنند..

لذا این نکته مهم است که روانشناس هیچگونه تصمیمی را به مراجعین تحمیل نکرده و تنها سعی می دارد دغدغه های ذهن مراجع را موشکافی و با توجه به آن ها به راهنمایی بهتر فرد بپردازد تا در صورت وجود ابهام نیز وی بتواند تصمیم بهتری در این راستا اتخاذ کند.

چرا ازدواج کنیم؟

یکی از دلایلی که سبب می گردد افراد با سوال آیا ازدواج نکردن اشتباه است یا خیر؟ مواجه شوند این است که نمی دانند ازدواج چه مزایایی دارد.

به همین سبب قصد داریم به برخی مزایای ازدواج اشاره کنیم که عبارتند از:

 • کاهش احتمال رفتارهای پرخطر
 • کیفیت بهتر خواب
 • کسب استقلال بیشتر
 • احساس آرامش
 • تجربه عشق واقعی و دوست داشته شدن
 • گسترده شدن خانواده
 • داشتن همدل و همراه در زندگی
 • و..

در راستای توضیحات آیا ازدواج نکردن درست است؟ نیز به مهم ترین مساله که حق انتخاب می باشد اشاره شد.

بنابراین توصیه می گردد:

حتما به تمامی جوانب توجه داشته و مناسب ترین انتخاب را با توجه به در نظر داشتن شرایط فردی و اجتماعی در جامعه، آسیب ها و احتمالات، مزایا و معایب و..اتخاذ نمود زیرا تصمیم به ازدواج یا مجرد ماندن می تواند تمامی حیطه های زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده و بر حال روحی و جسمی ایشان تاثیرگذار باشد.

چنانچه قصد ازدواج ندارید اما در شرایطی قرار گرفتید که باید به اجبار ازدواج کنید و..می توانید با مشاورین کلینیک روانشناسی روان آرام صحبت کنید.

مشورت با روانشناس بهترین تصمیمی است که می توانید جهت فکر و انتخاب بهتر داشته باشید در صورتی که به روانشناسی مجرب و متخصص مراجعه نموده و از راهکارها و راهنمایی های ایشان به سبب تجربه کاری و مهارت بالا نیز به خوبی استفاده کنید..همانقدر که تصمیم به ازدواج مهم و ضروری است انتخاب روانشناس بسیار حساس و حائز اهمیت می باشد..

آیا می توان از جلسات مشاوره آنلاین بهره مند شد؟

بله این جلسات هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری توسط مشاورین کلینیک روانشناسی روان آرام تشکیل می شوند.

آیا جلسات مشاوره فردی در انتخاب همسر کمک کننده است؟

می توان برای شناخت بهتر خود، نیازها و علاقمندی ها از جلسات مشاوره فردی و جهت تشخیص بهتر معیارهای انتخاب همسر و آمادگی برای ازدواج و..از جلسات مشاوره قبل از ازدواج استفاده نمود.

تعداد جلسات مشاوره ازدواج چقدر است؟

تعداد جلسات وابسته به دغدغه و نیازهای مراجعین و نیز تشخیص روانشناس برای برگزاری جلسات بیشتر تعیین می گردد.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره