به راحتی وقت مشاوره بگیرید همه ما در مراحل و زمان هایی از زندگی نیاز به صحبت کردن و مشاوره گرفتن از فردی داریم که بتواند ما را درک کند.
آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

نحوه آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان چگونه است؟ اهمیت آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان در چیست؟ آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان در مدرسه بهتر است یا خانه؟

نقش والدین در آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

تا به حال با والدینی که به مطیع بودن فرزندشان افتخار می‌کند مواجه شده اید؟

به رفتار فرزندان این والدین در موقعیت‌های مختلف نگاه کنید یا به موقعیت فعلی زندگی‌شان؛ چقدر در این موقعیت شاد هستند؟

نداشتن مهارت نه گفتن از جمله ناتوانی هایی است که ریشه در دوران کودکی دارد. در نگاه اول به این جمله لحظاتی به یادتان می‌آید که کودکتان را تشویق کرده اید نه بگویند به همین خاطر خود را بی‌تقصیر می‌بینید اما به موقعیت هایی که در ادامه گفته می‌شود تجه کنید؛

  • از کودکتان خواستید اتاقش را تمیز کند و او در پاسخ به شما گفت “نه”
  • ساعت حدود 11 شب است و شما از کودکتان خواستید تلویزیون را خاموش کرده و به تختخواب برود و او در پاسخ به شما گفت “نه”
  • دوست شما به همراه فرزندش به منزل شما می‌آید و شما از فرزندتان می‌خواهید که با او بازی کند و اسباب بازی‌هایش را به او بدهد اما فرزندتان علاقه‌ای به فرزند دوستتان ندارد پس او در پاسخ به شما گفت “نه”
  • در حال حاضر شدن برای رفتن به یک مهمانی هستید و از فرزندتان می‌خواهید لباسی که برایش انتخاب کردید را بپوشد و او در پاسخ به شما گفت “نه”

واکنش شما به پاسخ “نه” فرزندتان در موقعیت ‌های پیش آمده چه بوده است؟ آیا به نظر او احترام گذاشتید و درکش کردید؟ یا با او را مجبور به انجام کاری کردید که دوست ندارد؟ یا بابت پاسخش تنبیهش کردید؟

هنوز هم فکر می‌کنید در ناتوانی فرزندتان در مهارت “نه” گفتن نقشی نداشتید؟

اشتباه نکنید ما در اینجا به دنبال سرزنش مقصر نیستیم بلکه به دنبال ریشه یابی این ناتوانی در کودکان و نوجوانان هستیم تا بتوانیم به درستی به آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان بپردازیم. علاوه بر والدین نوجوانان عوامل زیادی می‌تواند روی ناتوانی در نه گفتن تاثیر بگذارد برای مثال در فرهنگ ما راضی نگه داشتن دیگران از خودمان و تعارف کردن بسیار جا افتاده و پذیرفته شده است از این جهت گاهی این فرهنگ در”نه” گفتن، عامل بازدارنده خواهد بود.

 

اهمیت آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

اهمیت آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان از آنجایی اهمیت دارد که رفع این ناتوانی در بزرگسالی سخت‌تر خواهد بود و تا به آن سن نداشتن مهارت نه گفتن آسیب های زیادی به فرد خواهد.  از دست دادن بسیاری از موقعیت‌های خوب اجتماعی و شغلی و در مقابل قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که دلخواه یا مناسبشان نیست.

نداشتن مهارت نه گفتن همیشه با این معنا نیست که فرد نمی‌تواند نه بگوید گاهی برخی اشخاص نه می‌گویند اما بسیار غیر اصولی با حالت قهر و بحث و تهاجمی که این روش هم کار ساز و اصولی نخواهد بود. در ادامه بیشتر به این موضوع پرداخته خواهد شد.

3 شرایط نه گفتن

نه گفتن با رودربایستی

در این حالت شما دچار عذاب واجدان هستید و با وجود عدم تمایل‌تان به “بله” گفتن به خاطر کاری که فرد مقابل قبلا برای شما انجام داده است یا ترس از ناراحت شدن او نمی‌توانید نه بگویید و در نتیجه قبول می‌کنید.

نه گفتن غیر واضح

گاهی عدم تمایل خودش را در لابه لای حرف‌هایتان نشان می‌دهد ولی شما واضح نیستید و نمی‌توانید قاطعانه نه بگویید؛

شروع می‌کنید به بهانه چینی مثلا می‌گویید: فردا عصر کلا دارم نمی‌تونم بیام

شخص مقابل هم می‌گوید اشکالی نداره تا عصر بر می‌گردیم.

در این شرایط با اندکی اصرار از جانب شخص مقابل شما “بله” می‌گویید

نه گفتن با گارد یا فکر نشده

گاهی اوقات نه می‌گفتن قاطعانه به این معنا نیست که “نه” را به صورت طرف مقابل پرتاب کنیم یا بلافاصله بعد از شنیدن پیشنهاد نه بگوییم. پاسخ دادن احتیاج به تامل دارد و روش و حالت نه گفتن هم اهمیت بالایی دارد.

با نه گفتن غیر اصولی و فکر نشده به مرور زمان تمام روابطتان را از دست خواهید داد پس لازم است که مهارت نه گفتن را بیاموزید.

آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

پروسه‌ای برای نه گفتن در نظر گرفته شده است که اگر این پروسه را به درستی طی کنید با تکرار و تمرین در طول زمان به مهارت نه گفتن خواهید رسید. والدین هم می‌توانند این مراحل را با نوجوانان و خود تمرین کنند تا در آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان خود نقشی موثر داشته باشند.

تصمیم قاطعانه برای نه گفتن

به نوجوانتان بیاموزید که شرایط را خوب تحلیل و بررسی کند تا بتواند تصمیم قاطعانه بگیرد. تصمیم قاطعانه اهمیت بالایی دارد.  نوجوانتان باید مطمئن شود که جواب او یک جواب قاطعانه است و می‌تواند اقتدار خود را در تصمیمش حفظ کند.

نه گفتن ارزشمند است اگر اقتدار نداشته باشید در آن نه گفتن شما بی‌ارزش خواهد شد.

آماده پذیرش عواقب نه گفتن هستید؟

آگاه بودن نسبت به عواقب پاسخ به پیشنهاد طرف مقابلتان  مهم است. همانطور که بله گفتن تبعاتی برای ما خواهد داشت نه گفتن هم عواقبی دارد و باید آماده پذیرش عواقب نه گفتن باشید و در میانه راه سست نشوید و از نظرتان برگردید.

 فرد مقابل را به حال خودش رها نکنید

وقتی درباره مهارت نه گفتن صحبت می‌کنیم به این معنا نیست که بعد از نه گفتن کار ما تمام شده است بلکه تازه شروع شده است.

اینکه باید ترس از دست دادن را در نه گفتن کنار بگذارید و قاطعانه نه بگویید به این معنا نیست که حفظ روابط اهمیتی ندارد.

با وجود دو نکته ذکر شده باید متوجه شده باشید که مراحل بعدی هم وجود دارد. در این مرحله شما باید شخص مقابل را همراهی کنید. به این صورت که از او بابت پیشنهادش تشکر کنید. با این تشکر و قدردانی، اقتدار و عزت نفس خود را بالا برده و امیدی برای دریافت پیشنهادات بعدی نیز وجود دارد.

عنوان کردن دلیل نه گفتن

در محله‌ی سوم از آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان از آن‌ها بخواهید که دلیل نه گفتن خود را شرح دهند برای مثال؛

متاسفانه الان به خاطر کمبود وقت نمی توانم با شما به سینما بیایم.

الان خودم به این پول نیاز دارم و نمی تونم به شما بدهم!

همیشه دلیل نه گفتن را نمی‌توان عنوان کرد گاهی شخصی است و گاهی ظرفیت و یا جایگاه طرف مقابل این اجازه را به شما نمی‌دهد که به راحتی دلیلتان را شرح دهید پس می‌تواند توضیحتان را به زمانی دیگر موکول کنید و از این جملات استفاده کنید؛

فرصت لازم دارم تا فکر کنم و بعدا به شما پاسخ خواهم داد

در حال حاضر امکان صحبت کردن ندارم اگر امکانش هست بعدا با هم صحبت کنیم راجبش

در صورت داشتن راه حل عنوانش کنید

راهکار دادن به طرف مقابل نشان می‌دهد که حفظ ارتباطتان برای شما مهم است و همچنین پیشنهادش.

برای مثال وقتی به شما پیشنهاد رفتن به گالری نقاشی می‌دهند شما علاوه بر نه گفتن و عنوان کردن دلیلتان می‌توانید به او پیشنهاد دهید که با سایر دوستانش برود به گالری و شما در دفعات بعدی با اون همراهی خواهید کرد.

مشاوره برای آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

مشاوره برای آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان

مهارت نه گفتن هم زیر مجموعه فن بیان است و هم اعتماد بنفس نوجوانان . پس آن را جدی بگیرید و برای آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان اقدام کنید. اگر خودتان هم این مهارت را ندارید یا توانایی آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان را ندارید می‌توانید از مشاوران برای این کار کمک بگیرید

از چه سنی آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان را شروع کنیم؟

آموزش مهارت نه گفتن از کودکی باید آغاز شود در نوجوانی هم هر چقدر زودتر اقدام کنید بهتر است.

آیا می‌توانیم آموزش مهارت نه گفتن به نوجوانان را خودمان انجام دهیم؟

بله مقالاتی در این مورد وجود دارد مثل مقاله پیش رو
با مطالعه‌ی این مقالات و تمرین و تکرار با نوجوانتان می‌توانید این مهارت را به او آموزش دهید
اما اگر نتوانستید هم نگران نباشید می‌توانید این از مشاوران کلینیک روان آرام برای این کار کمک بگیرید.

اولین نفری باشید که امتیاز می دهید
بپیوندید
اطلاع از

0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه کامنت ها

پاسخگوی شما 9 الی 21

88216100 نوبت‌دهی مشاوره